Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?

Przeczytano 37 649 razy
1 Komentarz
(5)
 

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość to dzieci. Co robić w przypadku oparzeń? Jak rozpoznać rodzaj oparzenia? A co najważniejsze, jak złagodzić ból i zapobiec powstaniu blizny? Odpowiedź poniżej. Zapraszam do przeczytania!

Najczęstsze przyczyny powstawania oparzeń

Oparzenie jest takim urazem, w którym niewielka ilość czynnika sprawczego, jakim jest np. kubek gorącej herbaty bądź kawy, może przyczynić się do trwałego uszkodzenia ciała pod względem funkcjonalnym i estetycznym. W rezultacie, może się ono wiązać z traumą co przełoży się na zmianę jakości życia. Jakie są najczęstsze przyczyny powstania oparzeń?
Najczęściej do oparzeń dochodzi w domu, chwila nieuwagi i kubek z herbatą rozlewa się nam na ręce bądź nogi lub gorąca para podczas gotowania uszkadza nam zewnętrzną warstwę skóry. Coraz częściej dochodzi też do domowych pożarów, bo np. ustawimy świeczkę za blisko zasłon- banał? Fakt. W każdej z tych opisanych sytuacji mamy do czynienia z wysoką temperaturą, stąd takie oparzenia nazywać będziemy oparzeniami termicznymi.

Pracując z substancjami chemicznymi również musimy wykazać się szczególną uwagą. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad i zabezpieczeniu ciała np. ochronna odzieżą, ponieważ substancje żrące, kwasy mogą przyczynić się do oparzeń. Drugą kategorią oparzeń będą więc oparzenia chemiczne.

Wyobraźmy sobie słoneczne popołudnie na plaży, szum wody działa kojąco na nerwy, odpoczywasz, niczym się nie martwisz. Zapominasz jednak o kremie z filtrem i po powrocie do domu twoja skóra jest czerwona, piecze i boli. Działanie promieniowania przyczynia się do oparzeń słonecznych.

Ostatnią kategorią oparzeń jest oparzenie elektryczne, które wywołane jest przez prąd. Wadliwa instalacja elektryczna? Nieumiejętne obchodzenie z prądem? W przypadku oparzenia prądem (przepływ prądu powyżej 1 miliampera), osoba poszkodowana traci przytomność. To, co należy zrobić to natychmiast odłączyć źródło prądu! Następnie przechodzimy do udzielenia pierwszej pomocy.

Zatem jakie rodzaje oparzeń się wyróżnia?

 • Oparzenia termiczne spowodowane są przez wysoką temperaturę (np. ogień, olej, wrzątek)
 • Oparzenia chemiczne (np. kwasy, żrące płyny, proszki)
 • Promieniowanie (oparzenia słoneczne)
 • Oparzenia elektryczne (prąd, wyładowania atmosferyczne- pioruny)

Stopień oparzenia, objawy oparzeń

Ze względu na głębokość rany wyróżniamy cztery podstawowe stopnie oparzeń:

 • I stopień - oparzeniu ulega zewnętrzna warstwa naskórka, wiąże się to z zaczerwienieniem i bólem. Rany zwykle goją się bez pozostawiania blizn. W przypadku oparzenia I-go stopnia może wystąpić charakterystyczny bąbel, którego nie przekłuwamy! Stanowi on swoisty opatrunek rany przed zakażeniem!
 • II stopień - oparzeniu ulega prawie cała warstwa naskórka oraz powierzchowne warstwy skóry właściwej. Rany są zwykle żywoczerwone, bardzo bolesne, a ich cechą charakterystyczną są pęcherze. Ten charakterystyczny “bąbel” po oparzeniu stanowi swoisty opatrunek rany - nie należy go przekłuwać!
 • III stopień - zniszczeniu ulega naskórek oraz głębokie warstwy skóry właściwej. W tego typu urazach oparzeniowych obserwuje się obecność powierzchownej martwicy. Rany te są bardzo bolesne, pozbawione pęcherzy, blade bądź różowe, szare, ceglaste, a nawet czarne. Ponadto, mogą pozostawiać niekorzystne blizny.
 • IV stopień - oparzenia pełnej grubości skóry, w których dochodzi do zniszczenia tkanek leżących pod tkanką podskórną – mięśni, ścięgien, kości, stawów.

Oparzenie - pierwsza pomoc

Skóra, w wyniku oparzenia, ulega zniszczeniu. Jak postępować w pierwszych chwilach po oparzeniu?

 1. Po pierwsze, powinniśmy wyeliminować źródło oparzenia. Jeśli jest nim płonące ubranie, powinniśmy je jak najszybciej ugasić.
 2. Następnie, powinniśmy niezwłocznie schłodzić uszkodzone miejsca. Chłodna woda przyniesie ulgę i łagodzi ból. Pamiętaj jednak, żeby nie usuwać odzieży, która mogła przykleić się do skóry.
 3. W przypadku oparzenia substancjami chemicznymi musimy postępować szczególnie uważnie, ponieważ w wyniku oparzenia wapnem niegaszonym, substancję należy usunąć z ciała, zanim schłodzimy je wodą.
 4. Skontaktuj się z lekarzem. Wezwij pomoc.

Jak złagodzić ból po oparzeniu?

Ból jest nieodłącznym towarzyszem każdego urazu, a oparzenia nie stanowią wyjątku. Jak poradzić sobie z bólem pooparzeniowym?

 • Chłodna woda- oparzone miejsce powinno się od razu umieścić pod bieżącą, zimną wodą. Źródła podają, że kąpiel w zimnej wodzie powinna trwać od 15-30 min.
 • Opatrunki hydrożelowe - nakładane są bezpośrednio na ranę od razu przynoszą ulgę.
 • Leki przeciwbólowe - o włączeniu ich do kuracji powinien decydować lekarz, także warto zaczerpnąć jego porady.

Jak zapobiec powstaniu blizny?

Częstym powikłaniem po wygojeniu się ran oparzeniowych są blizny. Charakteryzują się czerwonym zabarwieniem, które nie ustępuje do dwóch miesięcy, a blizna staje się coraz twardsza, dlatego należy liczyć się z powstaniem blizny keloidowej, która jest przerośniętą, twardą blizną. Blizna keloidowa nazywana jest również bliznowcem. Powikłania te są uciążliwe, ponieważ ograniczają sprawność narządu ruchu i jednocześnie szpecą chorego.

Czas działa na naszą niekorzyść, dlatego należy działać rozsądnie, ale szybko.

Co na blizny? Maści, kremy, żele, opatrunki silikonowe

Maści, kremy i żele silikonowe na blizny mają za zadanie poprawić elastyczność i jędrność skóry po bliznach. Przyspieszają regenerację naskórka i poprawiają wygląd blizny. Łatwo się aplikują i wchłaniają, a skóra jest delikatna i miła w dotyku.

Z pomocą przychodzą również opatrunki silikonowe, które mają za zadanie poprawić elastyczność blizny, co skutkuje jej spłaszczeniem. Plaster silikonowy ma zmniejszyć zaczerwienienie i ograniczyć ból. Wartością dodaną plastra silikonowego jest jego wielokrotna aplikacja- jeden plaster wystarczy nawet na dwa miesiące terapii! Opatrunki silikonowe stanowią doskonałe uzupełnienie presoterapii (terapia skojarzona). Plaster jest samoprzylepny, ale nie samonośny, więc przydałaby się nam bandaż elastyczny, siatka elastyczna bądź opaska uciskowa do podtrzymania plastra. 

Co na blizny? Medycyna estetyczna

Obecnie możemy skorzystać z szerokiej gamy zabiegów medycyny estetycznej, które nie należą do zachowawczych metod usuwania blizn. Standardowe operacje usuwania blizn są inwazyjne i bolesne. Nowoczesne technologie takie jak laseroterapia, pozwalają pozbyć się blizn w mniej bolesny sposób. Usuwanie blizn laserem jest szybkim rozwiązaniem, który przynosi upragniony efekt. Należy jednak pamiętać, że terapia laserowa to zwykle kilka zabiegów w odstępach czasowych (4-6 tygodni). Laseroterapię można wspomóc korzystając z zabiegu mezoterapii, który polega na wstrzykiwaniu substancji np. kwasu hialuronowego.

Dostępne są również peelingi lekarskie, dermabrazje, które mają na celu poprawę jakości skóry z bliznami. 

Po każdym zabiegu musimy zadbać o właściwą higienę miejsca po bliźnie, stosować kremy z filtrami, ponieważ miejsc tych nie wolno opalać.

Co na blizny? Terapia uciskiem - presoterapia

Do tradycyjnej rehabilitacji blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych stosuje się leczenie uciskiem. Długotrwały nacisk na bliznę powoduje zwolnienie metabolizmu blizny, a w rezultacie jej zmniejszenie. Do presoterapii stosuje się specjalne wyroby uciskowe, które charakteryzują się dokładnie określonym ciśnieniem wywieranym na powierzchnię ciała pacjenta i które przygotowywane są na indywidualne zamówienie. Nie ma dwóch takich samych uciskowych wyrobów. Chcesz dowiedzieć się więcej o terapii uciskowej i jej kosztach, a może chciałbyś/ chciałabyś zasięgnąć porady w zakresie doboru właściwego ubranka? Pod numerem telefonu firmy Tricomed SA, która zajmuje się w Polsce szyciem wyrobów uciskowych uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 42 684 78 21.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Komentarze

 • Napisał: Łukasz On 2020-12-22
  Ocena:
  5.0

  Terapia plastrami silikonowymi faktycznie jest skuteczna. Trzeba jednak nieco cierpliwości.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go