
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Czas czytania: 5,5 min.
Apteczka pierwszej pomocy – domowa, samochodowa, turystyczna lub też firmowa (w zakładzie pracy), musi zostać dobrze wyposażona. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Co musi się w niej znaleźć, a które produkty są przydatne, ale nieobowiązkowe? Podpowiadamy.
Apteczka pierwszej pomocy to podstawowy zestaw środków opatrunkowych, leków i różnych przyborów, przydatnych podczas rozmaitych wypadków. Wyposażenie apteczki zależy od jej przeznaczenia – nieco inna będzie np. zawartość apteczki domowej i samochodowej.
Wyróżniamy następujące rodzaje apteczek:
W Polsce nie ma przepisów prawa, które określałyby wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Należy sugerować się normą DIN (skrót od Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Nowelizacyjny), którą wzorują się także inne kraje Unii Europejskiej. Posługiwanie się normami DIN jest w naszym kraju dobrowolne, nie ma takiego prawnego obowiązku.
WARTO WIEDZIEĆ: norma DIN nie oznacza nazwy apteczki, określa ona wyposażenie apteczki domowej, samochodowej oraz firmowej i jego zgodność z aktualnymi wymogami Unii Europejskiej. Jeśli w normie DIN zawarto dodatkową nazwę „PLUS”, oznacza to, że na zawartość apteczki składa się także maseczka do sztucznego oddychania.
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Podstawowe wyposażenie apteczki domowej to środki opatrunkowe:
Poza materiałami opatrunkowymi warto wzbogacić zawartość domowej apteczki także o środki farmakologiczne dostosowane do potrzeb członków rodziny, np. preparaty do dezynfekcji ran, wapno rozpuszczalne, leki o działaniu przeciwbólowym lub leki przeciwbiegunkowe.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa? Zawartość apteczki powinna być zgodna z niemiecką normą DIN 13164. A więc zestaw pierwszej pomocy powinien się składać z wyrobów takich jak:
Co powinna zawierać apteczka w miejscu pracy? Zawartość apteczki powinna być zgodna z niemiecką normą DIN 13157. Powinny się w niej znaleźć środki pierwszej pomocy takie jak:
W tym przypadku wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno być dopasowane do warunków panujących w miejscu wykonywania zawodu. Jeśli pracownicy wykonują zawód o podwyższonym ryzyku, warto zadbać o to, aby w apteczce znalazły się dodatkowe akcesoria.
Co powinna zawierać dziecięca apteczka? Wyposażenie apteczki dziecka to środki pierwszej pomocy, środki na skaleczenia i rany, a także odpowiednie leki – przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, na gardło oraz katar. Natomiast jeśli chodzi o apteczkę dla noworodka, powinna ona zawierać wyroby takie jak:
W przypadku apteczki szkolnej wyposażenie jest podobne jak przy apteczce dziecka. Poza środkami opatrunkowymi warto zadbać także o to, aby apteczka zawierała listę telefonów alarmowych oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Co powinna zawierać apteczka turystyczna? Podobnie jak w przypadku innych rodzajów apteczek, obowiązkowe są środki opatrunkowe – kompresy sterylne, bandaże klasyczne oraz elastyczne, zestaw plastrów, rękawiczki jednorazowe oraz środek do dezynfekcji rany. Dodatkowo warto wyposażyć apteczkę w podstawowe leki — przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i na alergię. Pomocnym wyposażeniem podróżnym są także: folia ratunkowa, pęseta do wyciągania kleszczy, termometr, krem przeciwsłoneczny oraz spray na komary i kleszcze.
Co jeszcze powinno się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy? Poza wymienionymi powyżej wyrobami medycznymi bardzo przydatne mogą okazać się także:
W każdej apteczce, przenośnej bądź stacjonarnej, mini apteczce pierwszej pomocy czy też rozbudowanej apteczce przemysłowej, poza wyposażeniem służącym do udzielenia pierwszej pomocy, znajduje się również instrukcja obsługi apteczki. To dokument, w którym znajdują się uwagi ogólne dotyczące usytuowania oraz wymaganego wyposażenia apteczki, wraz z opisem czynności związanych z obsługą apteczki. Na końcu instrukcji można znaleźć również rozpisane zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia, a także numery alarmowe, pod które należy zadzwonić w nagłych przypadkach.
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz