Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry

Przeczytano 3 341 razy
 

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń wśród ludzi przenosi się przez podawanie dłoni, jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, aby uniknąć infekcji, jest zadbanie o odpowiednią higienę i dezynfekcję rąk. Jak pozbyć się zarazków na rękach?

Co to są bakterie? Czym są wirusy? Zarazki na rękach

Czym różnią się od siebie zarazki, występujące na ludzkich dłoniach, tj. wirusy i bakterie? Bakterie to żywe mikroorganizmy, które posiadają budowę komórkową, w przeciwieństwie do wirusów bakterie mogą żyć poza organizmem gospodarza. Ich obecność wiąże się z pozytywnymi lub negatywnymi skutkami dla ludzkiego organizmu – przykładowo, bakterie obecne w naszych jelitach pełnią wiele pożytecznych funkcji – produkują witaminy, regulują perystaltykę jelit, stymulują układ immunologiczny oraz fermentują niektóre składniki pokarmowe. Niestety bakterie mogą również być patogenami – dla przykładu Escherichia Coli wywołuje zakażenie układu moczowego, bakterie na skórze należące do rodziny gronkowców powodują zapalenie mieszka włosowego, a Listeria sp. zatruwa układ pokarmowy. Na szczęście walka z zakażeniami bakteryjnymi nie należy do trudnych – aby je zwalczyć, podawane są antybiotyki.
Wirusy są zbudowane z aminokwasów, lecz nie posiadają budowy komórkowej tak jak inne żywe organizmy. Tym samym nie są one zaliczane do organizmów żywych. Większość wirusów nie potrafi przeżyć poza organizmem gospodarza ani samodzielnie się namnażać (w tym celu potrzebne są żywe komórki innego organizmu). Typowe infekcje wirusowe to grypa, świnka, odra, różyczka, a także AIDS. Są to choroby, na które nie ma leków, możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Przed wirusami można się jednak chronić – w tym celu powstały szczepionki. Przed infekcją zabezpiecza także częściowo przechorowanie danej choroby wcześniej – kontakt z wirusem prowadzi bowiem do zwiększenia odporności na ten patogen.

|podukty|

Jakie bakterie i wirusy występują powszechnie wśród nas? Które przenosimy na własnych dłoniach? Oto najpopularniejsze zarazki na rękach:

  • bakterie na rękach: Escherichia Coli, Salmonella;
  • wirusy na rękach: rotawirusy, Wirus WZW A.

Jak pozbyć się wirusów, bakterii i zarazków z rąk?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na to, aby pozbyć się zarazków żyjących na skórze, jest mycie i dezynfekcja dłoni. Higieniczna dezynfekcja rąk powinna trwać około 20-30 sekund, natomiast chirurgiczna dezynfekcja dłoni (odkażanie rąk przed wykonywanymi zabiegami i po nich, przed oraz po kontakcie z pacjentem itd.) – aż 90 sekund. Aby zdezynfekować ręce wykorzystuje się przede wszystkim wodę i mydło, ale także specjalistyczne preparaty do odkażania na bazie alkoholu.

Higieniczne mycie dłoni i dezynfekcja skóry są zalecane w szczególności:

  • gdy ręce są brudne lub tłuste;
  • po aktywnościach na świeżym powietrzu;
  • po sprzątaniu;
  • po dotknięciu śmieci;
  • po dotknięciu ziemi ogrodowej, pracach w ogrodzie itd.
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po zmianie pieluch u dziecka;
  • po wydmuchaniu nosa, kaszlnięciu lub kichnięciu;
  • po dotknięciu zwierzęcia, karmy dla zwierząt, klatek zwierzęcych lub odpadów zwierzęcych;
  • przed, podczas i po przygotowaniu jedzenia.

W ten sposób można uniknąć wielu infekcji bakteryjnych oraz wirusowych.

Jak wybrać najlepszy produkt do dezynfekcji?

Do dezynfekcji rąk wystarczy mydło i woda lub specjalistyczny preparat do dezynfekcji zawierający minimum 60% alkoholu. Skąd wiadomo, które środki do dezynfekcji rąk są dobre? Warto sięgać po preparaty, które posiadają w swoim składzie substancje takie jak np. pantenol, aloes, gliceryna czy też alantoina – składniki te, nie dość, że łagodzą ewentualne podrażnienia po dezynfekcji, to jeszcze przedłużają trwałość produktu i poprawiają jego skuteczność. Bardzo istotne jest, aby wybrany płyn do dezynfekcji był łatwy w aplikacji (np. nie wymagał spłukiwania lub posiadał specjalną pompkę dozującą).

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go