Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?

Przeczytano 13 210 razy
1 Komentarz
(5)
 

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z powstaniem blizny. Niektóre rany goją się szybko, a powstała w ich miejscu nowa tkanka niczym nie różni się od skóry, która ją otacza. Niestety, większe i głębokie rany ulegają bliznowaceniu. Ostateczny wygląd blizny zależy od kilku czynników, w tym wielkości oraz głębokości rany, jej lokalizacji na ciele, pielęgnacji skóry i stylu życia, a także genów.

Oparzenia należą do takiego rodzaju uszkodzeń ciała, które w większości pozostawiają ślad w postaci blizny. Blizny po oparzeniu są często czerwono-bordowe, które stają się twarde i prowadzą do powstania blizny keloidowej, która jest blizną wypukłą. Należy jednak pamiętać, że ostateczny wygląd blizny zależy od uwarunkowań genetycznych i jest kwestią indywidualną.

Blizna po oparzeniu gotowa do rehabilitacji

Czym jest blizna po oparzeniu i co wpływa na wygląd blizny?

Blizna jest tkanką łączną włóknistą, która powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki w wyniku urazu np. blizna po oparzeniu, bądź choroby. Blizny powstają w trakcie procesu gojenia się rany.

Tworzenie się blizny pooparzeniowej jest procesem długotrwałym. Proces gojenia się ran jest kwestią indywidualną, ale przyjmuje się, że trwa on do 6 miesięcy od momentu wypadku. W przypadku blizn po oparzeniu czas działa na naszą niekorzyść, dlatego należy rozpocząć rehabilitację blizny zaraz po zamknięciu się rany.

W rehabilitacji blizn pooparzeniowych trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością. gdyż proces ten może trwać nawet 2 lata. Musimy również pamiętać, że nie pozbędziemy się blizny, co najwyżej możemy zmniejszyć jej widoczność i rozmiar i poprawić kolor blizny (wyblaknie).

Co zrobić, aby nie pojawiła się blizna?

Właściwa pielęgnacja naskórka, a także rehabilitacja blizny ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd skóry, jak i samopoczucie danej osoby. Z pomocą spieszą nam kremy na blizny po oparzeniu. Świetnie sprawdzają się również opatrunki silikonowe, które w bezpośrednim kontakcie z blizną przyczyniają się do jej zmiękczenia i wypłaszczenia. Oprócz tego, kolor blizny stanie się jasno-różowy.

Świeże blizny powodują ból, świąd, zaczerwienienie skóry, są również wrażliwe na dotyk. W takim przypadku zaleca się również zastosowanie wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie, które poprzez stały ucisk na powierzchnię blizny sprawią, że świąd i pieczenie ustaną, blizna wypłaszczy się i zmieni kolor, który przypomina zdrową skórę. Wyroby uciskowe mogą być zastosowane na każdą bliznę, pod warunkiem całkowitego wygojenia się rany. Najczęściej terapię poleca lekarz prowadzący, ale nie potrzebujesz skierowania, żeby takie ubranko uciskowe posiadać. Pod pojęciem wyrobu uciskowego kryje się szyte na miarę ubranie np. koszulka z rękawami lub bez, rękawice, reformy (spodnie) skarpety, a nawet maski. Właściwie dobrany wyrób uciskowy jest kluczem do sukcesu w rehabilitacji blizny pooparzeniowej i pooperacyjnej. W Polsce działa kilka firm zajmujących się przygotowaniem wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie. Zwykle proces odszycia takiego wyrobu zajmuje ok. 3 miesiące, a związane jest to z szyciem za granicą, w siedzibie danej firmy. Natomiast, łódzka firma Tricomed SA odszywa wyroby uciskowe w ciągu kilku godzin co znacznie ułatwia dostęp do leczenia blizn. Ceny wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie podyktowane są rodzajem wyrobu (cena opaski uciskowej na rękę będzie niższa od ceny koszulki z rękawami), wieku osoby rehabilitowanej i kształtują się na poziomie od ok. 200 zł do 1300 zł. Ceny wyrobów łódzkiej firmy są relatywnie niższe od zagranicznych odpowiedników.

Blizny można również usunąć laserowo, bądź chirurgicznie. Terapia laserowa polega na wypaleniu uszkodzonej tkanki, poprzez skierowanie wiązki światła lasera na bliznę. Metoda laserowego usuwania blizn jest bardzo precyzyjna, ale wiąże się też z bólem, który łatwiej znieść, ponieważ zabieg trwa zwykle kilka sekund. Należy jednak pamiętać, że dla satysfakcjonujących efektów należy wykonać od 3-5 zabiegów. Lekarz, który wykonuje zabieg, dobiera stopień intensywności wiązki światła, która dostosowana jest do danego pacjenta. Zabiegi laserowe gwarantują szybszą rekonwalescencję niż np. zabiegi chirurgiczne, peelingi. Laserowe usuwanie blizn nie jest jednak polecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dla osób z chorobami skórnymi (nowotworami, atopowym zapaleniem skóry), z bliznami przerostowymi i bliznowcami.

Stare blizny po oparzeniu - sposoby leczenia

W przypadku starych blizn po oparzeniach możemy wykorzystać kremy i żele silikonowe, opatrunki silikonowe, które przyczynią się do polepszenia elastyczności blizny.

Polecana jest również terapia skojarzona. Co to oznacza w praktyce? Można zastosować krem, żel silikonowy w połączeniu z wyrobem uciskowym. Silikon i stały ucisk na bliznę przyczynią się do poprawienia elastyczności blizny. Bardzo dobrze w terapii skojarzonej sprawdzą się opatrunki silikonowe, które posiadają grubszą warstwę silikonu, który przyczyni się do poprawy wyglądu i elastyczności blizny. Tak jak w przypadku kremu czy żelu, plaster silikonowy można nałożyć bezpośrednio na bliznę. Terapia laserem nie jest polecana w przypadku przerośniętych, starych blizn (keloidów).

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Komentarze

  • Napisał: Justyna On 2022-10-19
    Ocena:
    5.0

    Dobry wieczór mam pytanie jak mozna pozbyć sie blizny po oparzeniu .?

    Odpowiedź Joanna On 2022-11-07 Pani Justyno, niniejszy artykuł powinien rozwiać Pani wątpliwości. Opisujemy w nim sposoby niwelowania blizn świeżych oraz takich, które pojawiły się dawniej. W doborze odpowiedniego produktu powinien również pomóc lekarz - specjalistą w tym zakresie jest dermatolog.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go