Bella

Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?

Przeczytano 20 471
2 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 7 min.

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z powstaniem blizny. Niektóre rany goją się szybko, a powstała w ich miejscu nowa tkanka niczym nie różni się od skóry, która ją otacza. Niestety, większe i głębokie rany ulegają bliznowaceniu. Ostateczny wygląd blizny zależy od kilku czynników, w tym wielkości oraz głębokości rany, jej lokalizacji na ciele, pielęgnacji skóry i stylu życia, a także genów.

Oparzenia należą do takiego rodzaju uszkodzeń ciała, które w większości pozostawiają ślad w postaci blizny. Blizny po oparzeniu są często czerwono-bordowe, które stają się twarde i prowadzą do powstania blizny keloidowej, która jest blizną wypukłą. Należy jednak pamiętać, że ostateczny wygląd blizny zależy od uwarunkowań genetycznych i jest kwestią indywidualną.

Blizna po oparzeniu gotowa do rehabilitacji

Czym są oparzenia i jakie są ich stopnie?

Co to jest oparzenie? Definicja mówi, że tak nazywa się skutek urazu skóry, błon śluzowych czy też położonych głębiej tkanek, wynikłego z ekspozycji na wysoką temperaturę (oparzenie termiczne), żrącą substancję chemiczną (oparzenie chemiczne), promieniowanie (oparzenia radiacyjne), czy też energię elektryczną (oparzenia elektryczne).

Jeśli chodzi o podział ze względu na głębokość rany oparzeniowej, wyróżniamy cztery podstawowe stopnie oparzeń:

 • oparzenie I stopnia — to oparzenie powierzchowne, dotyczące jedynie zewnętrznej warstwy naskórka, zwykle gojące się bez blizn,
 • oparzenie II stopnia — to oparzenie dotykające całej warstwy naskórka, a także powierzchownych warstw skóry właściwej. Zwykle jest bardzo bolesne,
 • oparzenie III stopnia — to oparzenie w obrębie naskórka oraz głęboko położonych warstw skóry właściwej. Rany są bardzo bolesne i mogą po nich zostać nieestetyczne blizny.
 • oparzenie IV stopnia — to oparzenie w obrębie pełnej grubości skóry, a także tkanek leżących pod tkanką podskórną – np. mięśni lub ścięgien.

Czym jest blizna po oparzeniu i co wpływa na wygląd blizny?

Blizna jest tkanką łączną włóknistą, która powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki w wyniku urazu np. blizna po oparzeniu, bądź choroby. Blizny powstają w trakcie procesu gojenia się rany.

Tworzenie się blizny pooparzeniowej jest procesem długotrwałym. Proces gojenia się ran jest kwestią indywidualną, ale przyjmuje się, że trwa on do 6 miesięcy od momentu wypadku. W przypadku blizn po oparzeniu czas działa na naszą niekorzyść, dlatego należy rozpocząć rehabilitację blizny zaraz po zamknięciu się rany.

W rehabilitacji blizn pooparzeniowych trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością. gdyż proces ten może trwać nawet 2 lata. Musimy również pamiętać, że nie pozbędziemy się blizny, co najwyżej możemy zmniejszyć jej widoczność i rozmiar i poprawić kolor blizny (wyblaknie).

Co zrobić, aby nie pojawiła się blizna?

Właściwa pielęgnacja naskórka, a także rehabilitacja blizny ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd skóry, jak i samopoczucie danej osoby. Z pomocą spieszą nam kremy na blizny po oparzeniu. Świetnie sprawdzają się również opatrunki silikonowe, które w bezpośrednim kontakcie z blizną przyczyniają się do jej zmiękczenia i wypłaszczenia. Oprócz tego, kolor blizny stanie się jasno-różowy.

Świeże blizny powodują ból, świąd, zaczerwienienie skóry, są również wrażliwe na dotyk. W takim przypadku zaleca się również zastosowanie wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie, które poprzez stały ucisk na powierzchnię blizny sprawią, że świąd i pieczenie ustaną, blizna wypłaszczy się i zmieni kolor, który przypomina zdrową skórę. Wyroby uciskowe mogą być zastosowane na każdą bliznę, pod warunkiem całkowitego wygojenia się rany. Najczęściej terapię poleca lekarz prowadzący, ale nie potrzebujesz skierowania, żeby takie ubranko uciskowe posiadać. Pod pojęciem wyrobu uciskowego kryje się szyte na miarę ubranie np. koszulka z rękawami lub bez, rękawice, reformy (spodnie) skarpety, a nawet maski. Właściwie dobrany wyrób uciskowy jest kluczem do sukcesu w rehabilitacji blizny pooparzeniowej i pooperacyjnej. W Polsce działa kilka firm zajmujących się przygotowaniem wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie. Zwykle proces odszycia takiego wyrobu zajmuje ok. 3 miesiące, a związane jest to z szyciem za granicą, w siedzibie danej firmy. Natomiast, łódzka firma Tricomed SA odszywa wyroby uciskowe w ciągu kilku godzin co znacznie ułatwia dostęp do leczenia blizn. Ceny wyrobów uciskowych na indywidualne zamówienie podyktowane są rodzajem wyrobu (cena opaski uciskowej na rękę będzie niższa od ceny koszulki z rękawami), wieku osoby rehabilitowanej i kształtują się na poziomie od ok. 200 zł do 1300 zł. Ceny wyrobów łódzkiej firmy są relatywnie niższe od zagranicznych odpowiedników.

Blizny można również usunąć laserowo, bądź chirurgicznie. Terapia laserowa polega na wypaleniu uszkodzonej tkanki, poprzez skierowanie wiązki światła lasera na bliznę. Metoda laserowego usuwania blizn jest bardzo precyzyjna, ale wiąże się też z bólem, który łatwiej znieść, ponieważ zabieg trwa zwykle kilka sekund. Należy jednak pamiętać, że dla satysfakcjonujących efektów należy wykonać od 3-5 zabiegów. Lekarz, który wykonuje zabieg, dobiera stopień intensywności wiązki światła, która dostosowana jest do danego pacjenta. Zabiegi laserowe gwarantują szybszą rekonwalescencję niż np. zabiegi chirurgiczne, peelingi. Laserowe usuwanie blizn nie jest jednak polecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dla osób z chorobami skórnymi (nowotworami, atopowym zapaleniem skóry), z bliznami przerostowymi i bliznowcami.

Stare blizny po oparzeniu - sposoby leczenia

O ile blizny po oparzeniu 2 stopnia zdarzają się rzadko, o tyle blizny po oparzeniu 3 stopnia lub 4 stopnia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również ograniczają ruchomość w miejscu, w którym doszło do oparzenia. Jak pozbyć się blizny po oparzeniu, do którego doszło w przeszłości? Stare blizny można leczyć przy pomocy opatrunków silikonowych lub specjalnych kremów na blizny po oparzeniu. Najlepsza maść na blizny po oparzeniu to maść silikonowa. Substancja ta zabezpiecza bowiem blizny przed utratą wody i sprawia, że stają się one bardziej elastyczne i mniej podatne na napinanie. Plastry silikonowe, a także preparaty zawierające silikon nakłada się bezpośrednio na bliznę.
Co na blizny po oparzeniu jeszcze pomoże? Poza silikonowymi plastrami na blizny po oparzeniu oraz maścią na blizny po oparzeniu, warto zastosować także kompresjoterapię, ponieważ ucisk także przyczyni się do poprawienia elastyczności blizny. Natomiast, jeśli chodzi o domowe sposoby na blizny po oparzeniu, po konsultacji z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, można zastosować na blizny także produkty, które przyspieszają procesy gojenia się ran, np. miód.
Co na czerwone blizny po oparzeniu można jeszcze zastosować? Jeśli dany przypadek jest cięższy, lekarz może zalecić ostrzykiwanie sterydami lub mezoterapię. Co robić w sytuacji, gdy mimo wdrożonego leczenia nadal widoczna jest blizna po oparzeniu? Jak się pozbyć nieestetycznej zmiany? W ostateczności pozostaje jeszcze usuwanie blizn po oparzeniu, przy pomocy krioterapii lub laserowo. Usunięcie pojedynczej blizny laserem wiąże się zwykle z wydatkiem rzędu od 150 do 500 zł, w zależności od jej rozmiaru oraz lokalizacji. Terapia laserem nie jest polecana w przypadku przerośniętych, starych blizn (keloidów).

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są stopnie oparzeń?

Oparzenia dzielimy ze względu na głębokość rany oparzeniowej, na 4 stopnie: oparzenie I stopnia — to oparzenie w obrębie zewnętrznej warstwy naskórka, oparzenie II stopnia — to oparzenie w obrębie całej warstwy naskórka oraz powierzchownych warstw skóry właściwej, oparzenie III stopnia — to oparzenie w obrębie naskórka oraz głęboko położonych warstw skóry właściwej, oparzenie IV stopnia — to oparzenie w obrębie pełnej grubości skóry, a nawet głębiej położonych tkanek – np. mięśni lub ścięgien.

Czym smarować oparzenie, żeby nie było blizny?

Pielęgnacja oparzenia polega przede wszystkim na stosowaniu specjalnie opracowanych preparatów zapobiegających tworzeniu się blizn. Należą do nich np. opatrunki hydrokoloidowe. To opatrunki w formie żelu, który zabezpiecza ranę przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego, a dodatkowo stwarza w miejscu zranienia warunki korzystne dla procesu gojenia.

Jaka jest najlepsza maść na blizny po oparzeniu?

Na blizny po oparzeniu najlepiej stosować maść silikonową. Preparat zwiększa elastyczność blizny i chroni ją przed nadmiernym wysychaniem, a także, przy regularnym stosowaniu, zmniejsza widoczność nieestetycznej zmiany. W połączeniu z maściami na blizny warto stosować również, po konsultacji z lekarzem, kompresjoterapię.

Jak pozbyć się blizn po oparzeniu?

Aby pozbyć się blizn po oparzeniu, należy w pierwszej kolejności zastosować terapię skojarzoną — preparaty na bazie silikonu oraz produkty uciskowe (po konsultacji z lekarzem). Dopiero gdy ta metoda nie działa, lekarz może zadecydować o ostrzykiwaniu blizny sterydami, krioterapii, mezoterapii lub nawet zabiegu laserowym celem usunięcia zmiany.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Komentarze

 • Napisał: Adel On 2023-06-01
  Rating:
  5.0

  Chcę leczyć skutki starych oparzeń, jeśli to możliwe

  Replied by: Joanna On 2023-06-02 W takiej sytuacji zalecam konsultację z dermatologiem, który obejrzy blizny i wskaże możliwości ich poprawy.

 • Napisał: Justyna On 2022-10-19
  Rating:
  5.0

  Dobry wieczór mam pytanie jak mozna pozbyć sie blizny po oparzeniu .?

  Replied by: Joanna On 2022-11-07 Pani Justyno, niniejszy artykuł powinien rozwiać Pani wątpliwości. Opisujemy w nim sposoby niwelowania blizn świeżych oraz takich, które pojawiły się dawniej. W doborze odpowiedniego produktu powinien również pomóc lekarz - specjalistą w tym zakresie jest dermatolog.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 872 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 168 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 485

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 676

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 078

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
22 801

Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała...

czytaj więcej