Blizny po ospie. Co to jest ospa wietrzna?

9 Wyświetleń

Blizny po ospie, jeśli już się pojawią, pozostają na skórze na zawsze. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak wygląda leczenie blizn po ospie i czy możliwe jest ich całkowite usunięcie? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest ospa? Czym są blizny po ospie?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!

Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.

Jak powstają blizny po ospie?

Blizny po ospie mają charakter zanikowy – ponieważ w miejscu zranienia są ubytki, blizna przypomina swoim wyglądem dziurę w skórze. Nieestetyczne ślady po ospie mogą się pojawić w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest rozdrapywanie przez chorego swędzących strupków. Druga przyczyna pojawienia się blizn po ospie na czole, policzkach lub tułowiu to nadkażenie i co za tym idzie, nieprawidłowe gojenie się ranek.
Czy strupki po ospie trzeba smarować? Tak, co więcej, stosowanie odpowiednich preparatów pozwoli zminimalizować swędzenie i co za tym idzie, wyeliminuje problem związany z nieestetycznymi bliznami. Współczesna medycyna estetyczna oferuje także wiele możliwości usuwania zmian skórnych, tak aby ospa u dorosłych oraz dzieci nie pozostawiła na ciele ani śladu.

Profilaktyka blizn po ospie. Jak im zapobiegać?

Na czym polega profilaktyka blizn po ospie? Oto najważniejsze zasady:

 • chroń zainfekowaną skórę przed promieniami słonecznymi;
 • przestrzegaj zasad higieny;
 • skróć paznokcie, by nie powodować nimi podrażnień w obrębie krostek;
 • stosuj preparaty łagodzące świąd – np. na bazie pantenolu lub alantoiny;
 • unikaj rozdrapywania pęcherzyków, zakładaj na noc bawełniane rękawiczki;
 • używaj łagodnych preparatów myjących do ciała;
 • zażywaj kąpieli z ziołami;
 • zmieniaj regularnie ubrania, piżamę oraz pościel, aby uniemożliwić bakteriom dalszy rozwój.

Ile trwa kuracja w przypadku ospy? Jak długo smarować krosty? Czas wylęgania się choroby wynosi od 10 do 21 dni, natomiast od pojawienia się pierwszych krost do momentu ich przyschnięcia mija zwykle około 7-10 dni – w tym czasie należy stosować polecone preparaty łagodzące świąd.

Jak leczyć blizny po ospie?

Czym smarować blizny po ospie? Co na blizny po ospie stosować? W sklepach medycznych jest dostępnych wiele produktów, które przyspieszają gojenie blizn po ospie. Należy do nich np. maść na blizny po ospie z miodem Manuka. Składnik ten wykazuje właściwości antybakteryjne, nawilżające oraz kojące i jest stosowany do ran, które trudno się goją.
W dzisiejszych czasach możliwe jest także usuwanie blizn po ospie. W tym celu stosuje się:

 • mezoterapię igłową – zabieg polega na wprowadzeniu w tkankę podskórną substancji leczniczych, które pobudzają mikrokrążenie w skórze i odżywiają ranę, przyspieszając jej gojenie. Dzięki temu blizny zanikowe ulegają wypełnieniu;
 • karboksyterapię – metoda ta korzysta z właściwości dwutlenku węgla. Po wprowadzeniu pod skórę gaz pobudza mikrokrążenie i tym samym poprawia odżywienie tkanki oraz pobudza procesy regeneracyjne;
 • laseroterapię – poddanie wybranego miejsca na skórze działaniu lasera powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych skóry i przyspieszenie gojenia ran;
 • radiofrekwencję mikroigłową – metoda ta polega na nakłuwaniu skóry za pomocą ultracienkich igieł przy jednoczesnej emisji fali radiowej, która ociepla bliznę. W efekcie zwiększa się wydajność procesów regeneracyjnych skory i gojenie blizn jest przyspieszone.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go