Blizny po ospie. Co to jest ospa wietrzna?

2955 Wyświetleń

Blizny po ospie, jeśli już się pojawią, pozostają na skórze na zawsze. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak wygląda leczenie blizn po ospie i czy możliwe jest ich całkowite usunięcie? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest ospa? Czym są blizny po ospie?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!

Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.

Jak powstają blizny po ospie?

Blizny po ospie mają charakter zanikowy – ponieważ w miejscu zranienia są ubytki, blizna przypomina swoim wyglądem dziurę w skórze. Nieestetyczne ślady po ospie mogą się pojawić w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest rozdrapywanie przez chorego swędzących strupków. Druga przyczyna pojawienia się blizn po ospie na czole, policzkach lub tułowiu to nadkażenie i co za tym idzie, nieprawidłowe gojenie się ranek.
Czy strupki po ospie trzeba smarować? Tak, co więcej, stosowanie odpowiednich preparatów pozwoli zminimalizować swędzenie i co za tym idzie, wyeliminuje problem związany z nieestetycznymi bliznami. Współczesna medycyna estetyczna oferuje także wiele możliwości usuwania zmian skórnych, tak aby ospa u dorosłych oraz dzieci nie pozostawiła na ciele ani śladu.

Profilaktyka blizn po ospie. Jak im zapobiegać?

Na czym polega profilaktyka blizn po ospie? Oto najważniejsze zasady:

 • chroń zainfekowaną skórę przed promieniami słonecznymi;
 • przestrzegaj zasad higieny;
 • skróć paznokcie, by nie powodować nimi podrażnień w obrębie krostek;
 • stosuj preparaty łagodzące świąd – np. na bazie pantenolu lub alantoiny;
 • unikaj rozdrapywania pęcherzyków, zakładaj na noc bawełniane rękawiczki;
 • używaj łagodnych preparatów myjących do ciała;
 • zażywaj kąpieli z ziołami;
 • zmieniaj regularnie ubrania, piżamę oraz pościel, aby uniemożliwić bakteriom dalszy rozwój.

Ile trwa kuracja w przypadku ospy? Jak długo smarować krosty? Czas wylęgania się choroby wynosi od 10 do 21 dni, natomiast od pojawienia się pierwszych krost do momentu ich przyschnięcia mija zwykle około 7-10 dni – w tym czasie należy stosować polecone preparaty łagodzące świąd.

Jak leczyć blizny po ospie?

Czym smarować blizny po ospie? Co na blizny po ospie stosować? W sklepach medycznych jest dostępnych wiele produktów, które przyspieszają gojenie blizn po ospie. Należy do nich np. maść na blizny po ospie z miodem Manuka. Składnik ten wykazuje właściwości antybakteryjne, nawilżające oraz kojące i jest stosowany do ran, które trudno się goją.
W dzisiejszych czasach możliwe jest także usuwanie blizn po ospie. W tym celu stosuje się:

 • mezoterapię igłową – zabieg polega na wprowadzeniu w tkankę podskórną substancji leczniczych, które pobudzają mikrokrążenie w skórze i odżywiają ranę, przyspieszając jej gojenie. Dzięki temu blizny zanikowe ulegają wypełnieniu;
 • karboksyterapię – metoda ta korzysta z właściwości dwutlenku węgla. Po wprowadzeniu pod skórę gaz pobudza mikrokrążenie i tym samym poprawia odżywienie tkanki oraz pobudza procesy regeneracyjne;
 • laseroterapię – poddanie wybranego miejsca na skórze działaniu lasera powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych skóry i przyspieszenie gojenia ran;
 • radiofrekwencję mikroigłową – metoda ta polega na nakłuwaniu skóry za pomocą ultracienkich igieł przy jednoczesnej emisji fali radiowej, która ociepla bliznę. W efekcie zwiększa się wydajność procesów regeneracyjnych skory i gojenie blizn jest przyspieszone.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go