Bella

Blizny po ospie — co stosować? Co to jest ospa wietrzna?

Przeczytano 10 279
 

Czas czytania: 4,5 min.

Blizny po ospie, jeśli już się pojawią, pozostają na skórze na zawsze. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak wygląda ospa i leczenie blizn po ospie i czy możliwe jest ich całkowite usunięcie? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest ospa? Czym są blizny po ospie?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!

Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.

Jak powstają blizny po ospie?

Blizny po ospie mają charakter zanikowy – ponieważ w miejscu zranienia są ubytki, blizna przypomina swoim wyglądem dziurę w skórze. Nieestetyczne ślady po ospie mogą się pojawić w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest rozdrapywanie przez chorego swędzących strupków. Druga przyczyna pojawienia się blizn po ospie na czole, policzkach lub tułowiu to nadkażenie i co za tym idzie, nieprawidłowe gojenie się ranek.
Czy strupki po ospie trzeba smarować? Tak, co więcej, stosowanie odpowiednich preparatów pozwoli zminimalizować swędzenie i co za tym idzie, wyeliminuje problem związany z nieestetycznymi bliznami. Współczesna medycyna estetyczna oferuje także wiele możliwości usuwania zmian skórnych, tak aby ospa u dorosłych oraz dzieci nie pozostawiła na ciele ani śladu.

Jak przyspieszyć gojenie ospy?

Czym smarować strupki powstałe w przebiegu choroby? Jak przyspieszyć gojenie ospy? Leczenie można wspomóc poprzez stosowanie dermokosmetyków przeznaczonych do leczenia blizn, zawierających takie składniki, jak aloes, witamina E czy też miód manuka. Warto z nich skorzystać nawet wtedy, gdy pojawiło się z powodu ospy tylko kilka krostek. Natomiast jeśli chodzi o bardziej profesjonalne metody, pomogą:

  • plastry silikonowe na blizny lub żele silikonowe na blizny — ich zadaniem jest pokrycie blizny cienką, wodoodporną warstwą ochronną oraz zmniejszenie widoczności blizn, zarówno świeżych, jak i starych. Preparaty na bazie silikonu cechuje wysoka skuteczność w usuwaniu blizn,
  • zabiegi dermatologiczne — w szczególności popularna jest dermabrazja. Metoda ta polega na złuszczaniu naskórka, z jej pomocą można przyspieszać także gojenie się blizn po trądziku.

Profilaktyka blizn po ospie. Jak im zapobiegać?

Na czym polega profilaktyka blizn po ospie? Oto najważniejsze zasady:

  • chroń zainfekowaną skórę przed promieniami słonecznymi;
  • przestrzegaj zasad higieny;
  • skróć paznokcie, by nie powodować nimi podrażnień w obrębie krostek;
  • stosuj preparaty łagodzące świąd – np. na bazie pantenolu lub alantoiny;
  • unikaj rozdrapywania pęcherzyków, zakładaj na noc bawełniane rękawiczki;
  • używaj łagodnych preparatów myjących do ciała;
  • zażywaj kąpieli z ziołami;
  • zmieniaj regularnie ubrania, piżamę oraz pościel, aby uniemożliwić bakteriom dalszy rozwój.

Ile trwa kuracja w przypadku ospy? Jak długo smarować krosty? Czas wylęgania się choroby wynosi od 10 do 21 dni, natomiast od pojawienia się pierwszych krost do momentu ich przyschnięcia mija zwykle około 7-10 dni – w tym czasie należy stosować polecone preparaty łagodzące świąd.

Jak leczyć blizny po ospie?

Czym smarować blizny po ospie? Co na blizny po ospie stosować? W sklepach medycznych jest dostępnych wiele produktów, które przyspieszają gojenie blizn po ospie. Należy do nich np. maść na blizny po ospie z miodem Manuka. Składnik ten wykazuje właściwości antybakteryjne, nawilżające oraz kojące i jest stosowany do ran, które trudno się goją.
W dzisiejszych czasach możliwe jest także usuwanie blizn po ospie. W tym celu stosuje się:

  • mezoterapię igłową – zabieg polega na wprowadzeniu w tkankę podskórną substancji leczniczych, które pobudzają mikrokrążenie w skórze i odżywiają ranę, przyspieszając jej gojenie. Dzięki temu blizny zanikowe ulegają wypełnieniu;
  • karboksyterapię – metoda ta korzysta z właściwości dwutlenku węgla. Po wprowadzeniu pod skórę gaz pobudza mikrokrążenie i tym samym poprawia odżywienie tkanki oraz pobudza procesy regeneracyjne;
  • laseroterapię – poddanie wybranego miejsca na skórze działaniu lasera powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych skóry i przyspieszenie gojenia ran;
  • radiofrekwencję mikroigłową – metoda ta polega na nakłuwaniu skóry za pomocą ultracienkich igieł przy jednoczesnej emisji fali radiowej, która ociepla bliznę. W efekcie zwiększa się wydajność procesów regeneracyjnych skory i gojenie blizn jest przyspieszone.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda ospa?

Pierwsze objawy ospy to: ból głowy, brzucha i mięśni, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, osłabienie oraz złe samopoczucie. Natomiast charakterystyczna swędząca wysypka pojawia się po około 2 dniach. Krostki przypominają początkowo różowe plamki, następnie przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym oraz suche strupki.

Czym smarować ospę?

Pielęgnacja wysypki w przebiegu ospy polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny i unikaniu rozdrapywania pęcherzyków. Jeśli chodzi o preparaty aplikowane na skórę, warto zapytać lekarza o środki, które załagodzą świąd, np. z alantoiną. Natomiast do mycia zmian skórnych należy używać łagodnych kosmetyków, np. delikatnych żeli myjących lub specjalnych pianek dedykowanych pielęgnacji skóry w czasie ospy.

Jak wygląda nadkażenie ospy?

Do nadkażenia ospy może dojść w wyniku rozdrapywania krost. W prawidłowym przebiegu ospy strupki zasychają i samoistnie odpadają, natomiast nadkażone krosty można rozpoznać po tym, że w ich miejscu po odpadnięciu pojawiają się niewielkie dołki. Nadkażona ospa może pozostawić nieestetyczne i trwałe blizny, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja zmian skórnych.

Co na blizny po ospie stosować?

Na blizny po ospie można stosować dermokosmetyki zawierające takie składniki jak aloes, miód manuka czy witamina E. Dobór odpowiedniego preparatu warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. W zmniejszeniu widoczności blizn ospowych pomogą również plastry silikonowe, natomiast gdy żadna z wymienionych metod nie działa, pozostaje jeszcze profesjonalny zabieg — dermabrazja.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 800 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 411 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 105 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 424

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 624

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 026

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej