
Kruuse Valueline bandaż samoprzylepny Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Czerwony, Rozmiar-5cm x 4.5m
- Promocja
Blizny po ospie, jeśli już się pojawią, pozostają na skórze na zawsze. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak wygląda leczenie blizn po ospie i czy możliwe jest ich całkowite usunięcie? Odpowiadamy na te pytania.
Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!
Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.
Blizny po ospie mają charakter zanikowy – ponieważ w miejscu zranienia są ubytki, blizna przypomina swoim wyglądem dziurę w skórze. Nieestetyczne ślady po ospie mogą się pojawić w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest rozdrapywanie przez chorego swędzących strupków. Druga przyczyna pojawienia się blizn po ospie na czole, policzkach lub tułowiu to nadkażenie i co za tym idzie, nieprawidłowe gojenie się ranek.
Czy strupki po ospie trzeba smarować? Tak, co więcej, stosowanie odpowiednich preparatów pozwoli zminimalizować swędzenie i co za tym idzie, wyeliminuje problem związany z nieestetycznymi bliznami. Współczesna medycyna estetyczna oferuje także wiele możliwości usuwania zmian skórnych, tak aby ospa u dorosłych oraz dzieci nie pozostawiła na ciele ani śladu.
Na czym polega profilaktyka blizn po ospie? Oto najważniejsze zasady:
Ile trwa kuracja w przypadku ospy? Jak długo smarować krosty? Czas wylęgania się choroby wynosi od 10 do 21 dni, natomiast od pojawienia się pierwszych krost do momentu ich przyschnięcia mija zwykle około 7-10 dni – w tym czasie należy stosować polecone preparaty łagodzące świąd.
Czym smarować blizny po ospie? Co na blizny po ospie stosować? W sklepach medycznych jest dostępnych wiele produktów, które przyspieszają gojenie blizn po ospie. Należy do nich np. maść na blizny po ospie z miodem Manuka. Składnik ten wykazuje właściwości antybakteryjne, nawilżające oraz kojące i jest stosowany do ran, które trudno się goją.
W dzisiejszych czasach możliwe jest także usuwanie blizn po ospie. W tym celu stosuje się:
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz