Bella

Blizny pooperacyjne po operacji piersi

Przeczytano 12 977
2 Komentarzy
(5)
 

Operacje biustu

Operacje w obrębie klatki piersiowej u kobiet mają różną etiologię. Najczęściej wykonywanymi zabiegami na biust są operacje z dziedziny chirurgii plastycznej, polegające na powiększeniu bądź zmniejszeniu piersi lub ich rekonstrukcji. Kobiety coraz chętniej decydują się na poprawę aspektów wizualnych tego, czym obdarzyła nas natura, a z czego bywamy niezadowolone. Wygląd biustu, a także rozmiar przestały być tematem tabu. Do popularnych zabiegów należy również zabieg breast-lift czyli, tłumacząc z języka angielskiego, operacja podniesienia biustu (mastopeksja). Wymodelowane piersi nabierają świeżego i młodzieńczego wyglądu. Mastopeksja nie gwarantuje jednak trwałego efektu, gdyż polega na przesunięciu brodawki, natomiast nie powstrzyma grawitacji, ani upływającego czasu. Z medycznego punktu widzenia breast lift zalecany jest w przypadku widocznej asymetrii piersi lub częściowej redukcji gruczołu piersiowego. Przed każdą operacją chirurg plastyk zleca badania do wykonania, których wyniki będą decydować o przeprowadzeniu zabiegu, bądź jego odwołaniu.

Drugim aspektem, który zmusza kobiety do poddania się operacji biustu jest zdrowie. Operacje chirurgiczne na biust wykonywane są w przypadku leczenia bądź profilaktyki raka piersi. Wiele kobiet chorujących na nowotwór poddawanych jest operacjom mastektomii, które polegają na odjęciu jednej lub dwóch piersi. Zabieg ten niestety nie chroni w 100% przed zachorowaniem na raka piersi.

Wybór lekarza do powiększenia biustu - kogo wybrać?

Każdy zabieg czy operacja plastyczna ma poprawić nasz wygląd i przyczynić się do podniesienia naszej pewności siebie. Musimy jednak pamiętać, że są to poważne operacje i czasem mogą się one wiązać z komplikacjami czy przykrymi powikłaniami.

Dlatego zanim pójdziesz pod nóż wybierz właściwego chirurga. -Właściwego? - zapytasz - Niby skąd mam wiedzieć, który to ten właściwy?

Nie mogę Ci obiecać, że zabieg w pełni zadowoli Twoje oczekiwania, ale mogę podpowiedzieć, jak zminimalizować to ryzyko:

 • Przede wszystkim wykorzystaj internet i wybierając lekarza chirurga kieruj się opiniami innych kobiet, które już wcześniej zdecydowały się na zabieg. Posłużą Ci do tego portale medyczne (np. znanylekarz.pl) lub fora internetowe.
 • Nie ograniczaj się tylko do jednego lekarza, wybierz się na konsultację do kilku specjalistów i poznaj daną osobę, wtedy sama na własnej skórze przekonasz się, czy osoba, którą wybrałaś jest godna zaufania.
 • Dobrym posunięciem będzie sprawdzenie wykształcenia danego specjalisty, możesz podczas wizyty zapytać ile operacji wykonuje i czy dysponuje zdjęciami efektów swojej pracy.

Blizny po powiększeniu piersi

Każde przerwanie skóry i jej warstw w wyniku cięcia chirurgicznego może, ale nie musi wiązać się z blizną. Te po operacjach na biust mają zwykle podłużny kształt (do 5 cm). Najczęściej nacięcia przeprowadzone są w fałdzie podpiersiowym, dlatego też blizna może być mniej widoczna. Niestety, blizny mogą też przyrastać i stawać się czerwone i wypukłe.

Dlatego po każdej operacji plastycznej poleca się stosowanie żeli lub opatrunków silikonowych, które świetnie oddziałują na bliznę.

Najczęściej blizny po powiększeniu piersi są zlokalizowane:

 • fałdzie podpiersiowym
 • w dole pachowym
 • wokół otoczki - rzadko

Jak długo goi się rana po powiększeniu piersi i kiedy powstaje blizna?

Zgodnie z medycznymi wytycznymi, szyte rany goją się od ok.6-10 miesięcy. Niestety, zdjęcie szwów nie jest jednoznaczne z gojeniem się rany. Cały proces zachodzi w głębszych warstwach skóry i dopiero ok. 3 miesiąca od momentu zabiegu, możemy mówić o powstaniu blizny.

Co wpływa na wielkość blizny?

Na wielkość blizny wpływa przede wszystkim technika szycia i jakość użytych materiałów operacyjnych (szwy). Należy też wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje danej pacjentki, gdyż proces gojenia się rany w każdym przypadku jest inny.

Jak usunąć bliznę po operacji biustu?

Usuwanie, korekcja blizn jest możliwa dzięki wykorzystaniu metod mniej lub bardziej inwazyjnych. Co mam przez to na myśli? Do rehabilitacji blizny nadają się kremy, żele i opatrunki silikonowe, które dzięki silikonowej warstwie sprawiają, że blizna jest płaska, mało widoczna. Zaczerwienienie i świąd odchodzą w niepamięć, a my możemy cieszyć się rewelacyjnym efektem kosmetycznym bez użycia skalpela. Blizny możemy również usunąć dzięki laseroterapii.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Komentarze

 • Napisał: Agata On 2024-04-01
  Rating:
  5.0

  mam
  bluzę po operacji asymetrii biustu już rok od
  operacji i blizna jest taka sama jak byłam od razu po żele czy jakieś
  plastry nie pomagały czy to kiedyś zginie ta blizna ?

  Replied by: Joanna On 2024-04-05 Pani Agato, blizna po operacji biustu może się zmniejszyć i zblednąć z upływem czasu, jednak jej całkowite zniknięcie jest rzadkością. Proces gojenia się blizn może być różny u różnych osób i zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, wiek, sposób, w jaki organizm reaguje na uraz oraz precyzja samej operacji. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy operacja była wykonywana przy użyciu nowoczesnych technik chirurgicznych i opieki pooperacyjnej, blizna może być mniej widoczna i bardziej estetyczna. Jednakże, zawsze ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja blizn w celu minimalizacji ich widoczności. W przypadku większych lub bardziej widocznych blizn istnieją także różne metody leczenia, takie jak laseroterapia czy chirurgiczne usuwanie blizn, które mogą być rozważane po konsultacji z lekarzem.

 • Napisał: Beata On 2023-03-24
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Po augmentacji piersi, pod piersiami, w miejscu cięcia powstały podłużne zgrubienia. Szycie goi się dobrze, jednak nie wiem skąd te zgrubienia. Czy jest to normalny proces gojenia i z czasem zgrubienia znikną?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Replied by: Joanna On 2023-04-07 Pani Beato, proszę pamiętać, że każda rana goi się nieco inaczej. Być może zgrubienia są procesem gojenia się rany i nie świadczą o niczym niepokojącym, ale ranę należałoby pokazać lekarzowi, który prawidłowo Panią zdiagnozuje.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 944 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 513 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 232 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 538

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 704

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 108

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej