Blizny pooperacyjne po operacji piersi

Przeczytano 8 607 razy
 

Operacje biustu

Operacje w obrębie klatki piersiowej u kobiet mają różną etiologię. Najczęściej wykonywanymi zabiegami na biust są operacje z dziedziny chirurgii plastycznej, polegające na powiększeniu bądź zmniejszeniu piersi lub ich rekonstrukcji. Kobiety coraz chętniej decydują się na poprawę aspektów wizualnych tego, czym obdarzyła nas natura, a z czego bywamy niezadowolone. Wygląd biustu, a także rozmiar przestały być tematem tabu. Do popularnych zabiegów należy również zabieg breast-lift czyli, tłumacząc z języka angielskiego, operacja podniesienia biustu (mastopeksja). Wymodelowane piersi nabierają świeżego i młodzieńczego wyglądu. Mastopeksja nie gwarantuje jednak trwałego efektu, gdyż polega na przesunięciu brodawki, natomiast nie powstrzyma grawitacji, ani upływającego czasu. Z medycznego punktu widzenia breast lift zalecany jest w przypadku widocznej asymetrii piersi lub częściowej redukcji gruczołu piersiowego. Przed każdą operacją chirurg plastyk zleca badania do wykonania, których wyniki będą decydować o przeprowadzeniu zabiegu, bądź jego odwołaniu.

Drugim aspektem, który zmusza kobiety do poddania się operacji biustu jest zdrowie. Operacje chirurgiczne na biust wykonywane są w przypadku leczenia bądź profilaktyki raka piersi. Wiele kobiet chorujących na nowotwór poddawanych jest operacjom mastektomii, które polegają na odjęciu jednej lub dwóch piersi. Zabieg ten niestety nie chroni w 100% przed zachorowaniem na raka piersi.

Wybór lekarza do powiększenia biustu - kogo wybrać?

Każdy zabieg czy operacja plastyczna ma poprawić nasz wygląd i przyczynić się do podniesienia naszej pewności siebie. Musimy jednak pamiętać, że są to poważne operacje i czasem mogą się one wiązać z komplikacjami czy przykrymi powikłaniami.

Dlatego zanim pójdziesz pod nóż wybierz właściwego chirurga. -Właściwego? - zapytasz - Niby skąd mam wiedzieć, który to ten właściwy?

Nie mogę Ci obiecać, że zabieg w pełni zadowoli Twoje oczekiwania, ale mogę podpowiedzieć, jak zminimalizować to ryzyko:

  • Przede wszystkim wykorzystaj internet i wybierając lekarza chirurga kieruj się opiniami innych kobiet, które już wcześniej zdecydowały się na zabieg. Posłużą Ci do tego portale medyczne (np. znanylekarz.pl) lub fora internetowe.
  • Nie ograniczaj się tylko do jednego lekarza, wybierz się na konsultację do kilku specjalistów i poznaj daną osobę, wtedy sama na własnej skórze przekonasz się, czy osoba, którą wybrałaś jest godna zaufania.
  • Dobrym posunięciem będzie sprawdzenie wykształcenia danego specjalisty, możesz podczas wizyty zapytać ile operacji wykonuje i czy dysponuje zdjęciami efektów swojej pracy.

Blizny po powiększeniu piersi

Każde przerwanie skóry i jej warstw w wyniku cięcia chirurgicznego może, ale nie musi wiązać się z blizną. Te po operacjach na biust mają zwykle podłużny kształt (do 5 cm). Najczęściej nacięcia przeprowadzone są w fałdzie podpiersiowym, dlatego też blizna może być mniej widoczna. Niestety, blizny mogą też przyrastać i stawać się czerwone i wypukłe.

Dlatego po każdej operacji plastycznej poleca się stosowanie żeli lub opatrunków silikonowych, które świetnie oddziałują na bliznę.

Najczęściej blizny po powiększeniu piersi są zlokalizowane:

  • fałdzie podpiersiowym
  • w dole pachowym
  • wokół otoczki - rzadko

Jak długo goi się rana po powiększeniu piersi i kiedy powstaje blizna?

Zgodnie z medycznymi wytycznymi, szyte rany goją się od ok.6-10 miesięcy. Niestety, zdjęcie szwów nie jest jednoznaczne z gojeniem się rany. Cały proces zachodzi w głębszych warstwach skóry i dopiero ok. 3 miesiąca od momentu zabiegu, możemy mówić o powstaniu blizny.

Co wpływa na wielkość blizny?

Na wielkość blizny wpływa przede wszystkim technika szycia i jakość użytych materiałów operacyjnych (szwy). Należy też wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje danej pacjentki, gdyż proces gojenia się rany w każdym przypadku jest inny.

Jak usunąć bliznę po operacji biustu?

Usuwanie, korekcja blizn jest możliwa dzięki wykorzystaniu metod mniej lub bardziej inwazyjnych. Co mam przez to na myśli? Do rehabilitacji blizny nadają się kremy, żele i opatrunki silikonowe, które dzięki silikonowej warstwie sprawiają, że blizna jest płaska, mało widoczna. Zaczerwienienie i świąd odchodzą w niepamięć, a my możemy cieszyć się rewelacyjnym efektem kosmetycznym bez użycia skalpela. Blizny możemy również usunąć dzięki laseroterapii.

Opatrunki silikonowe Codosil™ ADHESIVE Breast - dedykowane bliznom po operacjach piersi kupisz tutaj!

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go