Bella

Blizny pooperacyjne – rodzaje i etapy gojenia. Jak im zapobiegać i jak przyśpieszyć gojenie?

Przeczytano 10 882
1 Komentarz
(5)
 

Blizna pooperacyjna, jeśli była od samego początku właściwie pielęgnowana, jest praktycznie niewidoczna. Jak zadbać o ranę pooperacyjną, by goiła się ona prawidłowo? Czego użyć, aby przyspieszyć gojenie oraz zapobiec powstaniu nieestetycznej blizny? Podpowiadamy.

Blizna – jak powstaje i charakterystyka

Blizna to zmiana skórna powstała wskutek urazu lub jako następstwo naturalnego procesu gojenia oraz regeneracji skóry. Proces powstawania blizn jest związany z zastąpieniem uszkodzonej skóry właściwej tkanką łączną.
Początkowo, blizna jest różowa, następnie blednie. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, z czasem jest ona zupełnie niewidoczna. Ostateczny wygląd blizny zależy od jej umiejscowienia, rodzaju urazu oraz czasu, jaki zostanie poświęcony na jej pielęgnację.

Blizna po operacji to blizna, do której powstania dochodzi wskutek wykonania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Dobrym przykładem jest blizna po nacięciu, która pozostaje na ciele po wykonaniu cesarskiego cięcie. Całkowite zagojenie może trwać nawet 6 miesięcy.

Blizna po oparzeniu to tkanka łączna włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki w wyniku jej poparzenia. Tego typu rany goją się bardzo długo, a powstałe w ich miejscu blizny mogą być bardzo nieestetyczne. Wiele zależy od tego, jak długo skóra miała kontakt ze źródłem oparzenia oraz jak szybko udało się wdrożyć odpowiednie środki, które zaradzą nieprawidłowemu gojeniu się.

Blizna po trądziku ma najczęściej charakter zanikowy, do jej powstania dochodzi wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem. Podobnie jest w przypadku blizny po ospie, rozwija się ona, gdy wskutek nieprawidłowego leczenia doszło do nadkażeń bakteryjnych. Taka blizna na twarzy może się utrzymywać nawet przez 2 lata.

Jak długo goją się rany po operacji? Rodzaje blizn pooperacyjnych

Rany po operacji goją się zazwyczaj poprzez rychłozrost (same się sklejają). Proces ten przebiega szybciej u osób młodych, o dobrej kondycji zdrowotnej. To, jak szybko zostaną osiągnięte kolejne etapy gojenia rany i czy w miejscu zranienia pojawi się blizna, zależy także od czynników, takich jak: rodzaj oraz wielkość rany, czy też sposób pielęgnacji rany pooperacyjnej.

Jeśli po zabiegu doszło do nieprawidłowego połączenia pomiędzy tkankami, mówimy o tzw. zrostach pooperacyjnych. Ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych jest zwiększone u osób, które przechodziły operację w obrębie miednicy i jamy brzusznej, gdy doszło do zapalenia otrzewnej oraz po zabiegach ginekologicznych.

Jak dzielimy blizny pooperacyjne? Ze względu na czas powstania wyróżnia się:

 • blizny niedojrzałe – są one lekko wypukłe, czerwone i mogą swędzieć lub nawet boleć;
 • blizny dojrzałe – są one płaskie oraz miękkie w dotyku, ich kolor jest jaśniejszy od skóry.

Natomiast jeśli chodzi o podział blizn pooperacyjnych ze względu na wygląd, jest on następujący:

 • blizna przerostowa – ten typ także powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia ran, jest uniesiony powyżej poziomu skóry i nie wykracza poza granice rany. Z czasem może zmieniać swój rozmiar.
 • keloid (inaczej bliznowiec) – to rodzaj twardej, włóknistej blizny, która przekracza linię urazu i nie wykazuje tendencji do samoistnego gojenia. Wręcz przeciwnie, bliznowiec po wycięciu chirurgicznym może pojawić się ponownie.

Jak zapobiegać tworzeniu się blizn?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiec nieprawidłowemu gojeniu i tworzeniu się blizn. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja ran pooperacyjnych. Miejsce zranienia powinno zostać dokładnie oczyszczone i należy na nie nałożyć specjalny opatrunek. Ranę należy regularnie przemywać, wskazane jest także, aby często zmieniać opatrunki i unikać ekspozycji na działanie czynników podrażniających.
Jakie opatrunki na rany pooperacyjne warto stosować? To zależy od umiejscowienia rany oraz jej stanu. Inne opatrunki pooperacyjne zostaną polecone do rany sączącej, a inne do takiej, która nie krwawi. Co przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych? Poniżej zebraliśmy najlepsze sposoby stymulacji tego procesu.

Jak przyśpieszyć gojenie blizn pooperacyjnych?

Szybkość gojenia rany zależy od kilku czynników. Wpływa na nią odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie w początkowej fazie po zranieniu, a także ochrona przed zakażeniem i uszkodzeniami. Bardzo ważne jest także utrzymywanie wilgotnego środowiska przy jednoczesnym odprowadzaniu na zewnątrz nadmiernego wysięku.
Co na blizny pooperacyjne stosować, aby przyspieszyć gojenie? Kluczowe są odpowiednie opatrunki. W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl są dostępne wyroby różnego rodzaju – opatrunki specjalistyczne, chłonne oraz plastry na blizny pooperacyjne, które mają na celu zapewnić sterylne i przewiewne środowisko, sprzyjające gojeniu. W przypadku ran trudno gojących dobroczynne działanie mają opatrunki hydrożelowe oraz hydrokoloidowe – nie tylko zapewniają one wilgotne środowisko, ale także pochłaniają nadmierny wysięk z rany. Tymczasem na rany pooperacyjne zakażone polecane są opatrunki z włókien alginianów wapnia, które neutralizują rozwijające się wewnątrz drobnoustroje.

Co jeszcze można zastosować na blizny pooperacyjne? Czym smarować miejsca po zranieniu? W sklepie medycznym matopat24.pl można znaleźć różnego rodzaju żele, maści na blizny pooperacyjne oraz kremy na blizny pooperacyjne, które przyspieszają gojenie. Ich istotnym składnikiem jest silikon, substancja, która powoduje wygładzenie blizny oraz zmniejszenie jej widoczności. Skuteczność silikonu w kontekście zapobiegania rozwojowi blizn została udowodniona – kształtuje się ona na poziomie ponad 68%.
Na blizny po operacji warto stosować także masaż zrostów pooperacyjnych. Techniki manualne zmniejszają obrzęk pooperacyjny, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi oraz limfatycznego i lepszego zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze. Tym samym proces gojenia przebiega skuteczniej.

Bardzo istotne znaczenie mają również domowe sposoby na blizny pooperacyjne:

 • codzienna staranna higiena ciała;
 • nienaruszanie powierzchni strupków, które powstają w miejscu zranienia;
 • noszenie na ranie lekkiej i przewiewnej odzieży;
 • ochrona blizny przed promieniowaniem słonecznym, solarium i basenem;
 • stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w składniki kluczowe dla odpowiedniego gojenia się rany;
 • stosowanie się do zaleceń lekarza związanych ze stylem życia – np. unikanie nadmiernego wysiłku.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Antoni Rogaliński On 2022-11-14
  Rating:
  5.0

  A co Państwo uważacie o preparatach do usuwania blizn na bazie cebuli i heparyny? Contractubex i Cepan są dobrymi przykładami takich środków. Warto je wypróbować?

  Replied by: Joanna On 2022-11-18 Panie Antoni, jednoznaczną decyzję dotyczącą doboru produktów na rany i blizny powinien podjąć lekarz w oparciu o wnikliwą analizę konkretnego przypadku zastosowania. Niestety, nie znając szczegółów dotyczących danej blizny trudno cokolwiek doradzić. Pozdrawiamy serdecznie!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 861 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 462 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 161 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 475

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 668

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 071

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej