
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Czas czytania: 5 min.
Bliznowiec (inaczej keloid lub blizna keloidowa) to zgrubiała, włóknista blizna o nieregularnym kształcie, rozrastająca się poza miejsce urazu. Jak powstają bliznowce? Czy da się im zapobiegać? Jak leczyć bliznowce? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.
Co to jest bliznowiec (inaczej keloid)? Jest to guzowaty twór, który stanowi efekt nieprawidłowego gojenia się rany. Bliznowce charakteryzuje nieregularny kształt, zgrubiała i włóknista struktura oraz nadmierny rozrost poza granice rany. Poza bliznowcem wyróżnia się także inne rodzaje patologicznych blizn: blizny zanikowe oraz blizny przerostowe.
Blizny przerostowe wyróżnia charakterystyczny sino-czerwony kolor, zgrubiała struktura oraz wypukły kształt. Blizny przerostowe rozrastają się tylko w obrębie uszkodzonej skóry, co odróżnia je od bliznowców. Tymczasem blizny zanikowe (inaczej zwane także bliznami atroficznymi) powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry, a ich kształt jest wklęsły. To blizny, które nie wystają ponad powierzchnię skóry.
Wyróżniamy następujące rodzaje bliznowców:
Bliznowce mogą się pojawić w obrębie kończyn górnych i dolnych oraz na klatce piersiowej. Spotykane są także bliznowce na twarzy, np. w obrębie małżowin usznych. Do powstania blizn patologicznych dochodzi w wyniku powikłań w gojeniu się rany. Może do nich doprowadzić krwiak, zakażenie, a także rozejście się rany.
Najważniejsze przyczyny rozwoju bliznowca to:
Inne ważne czynniki predysponujące do wystąpienia bliznowców to:
Bliznowiec nigdy nie znika samoistnie, wręcz przeciwnie, z czasem może się powiększać, a także powodować różne dodatkowe dolegliwości, np. ból lub swędzenie. Jeśli bliznowiec jest zlokalizowany w okolicy stawów, może także utrudniać poruszanie się. Leczenie bliznowca ma na celu zapobieżenie wymienionym objawom oraz zredukowanie rozmiaru keloidu, tak, aby skóra odzyskała estetyczny wygląd.
Jak leczyć bliznowiec? Leczenie opiera się o techniki inwazyjne i nieinwazyjne. W tym celu stosuje się:
Jeśli chodzi o preparaty dostępne w aptekach i sklepach medycznych, które mogą być stosowane bezpośrednio na blizny keloidowe, pomocny może się okazać krem lub maść na bliznowca na bazie silikonu. Silikonowa formuła przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizny, poprawia również elastyczność skóry oraz przyspiesza jej regenerację. W kwestii doboru odpowiedniego produktu zawsze warto poradzić się lekarza. Specjalista podpowie, która maść na bliznowiec ma odpowiedni skład, co realnie wspomoże leczenie nieestetycznych pozostałości po zranieniach.
Ponieważ bliznowce mają tendencję do nawracania, proces leczenia jest dość uciążliwy i często nie przynosi trwałych rezultatów. Wymienione powyżej metody leczenia nie pozwalają na całkowite usunięcie bliznowców, mogą je jedynie odbarwić, spłaszczyć lub zmniejszyć.
Jak uchronić się przed nieprawidłowym gojeniem rany i w rezultacie – powstaniem nieestetycznych blizn, takich jak bliznowce? Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja rany:
W sklepie internetowym matopat24.pl dostępnych jest wiele produktów, które wspomagają proces gojenia ran, nie dopuszczając do jego zakłócenia. Wśród nich warto wypróbować np. silikonowe opatrunki na blizny Codosil Adhesive. Produkty te służą do rehabilitacji blizn, zarówno przerostowych, jak i bliznowców, nowych i już istniejących. Mogą być stosowane także profilaktycznie, w celu przeciwdziałania formowaniu się blizn. Są wyrobami medycznymi oznaczonymi znakiem CE. Poprawiają wygląd blizny – regularne stosowanie sprawia, że nieestetyczna zmiana skórna ulega rozjaśnieniu i spłyceniu, dzięki czemu jest mniej widoczna. Plaster zabezpiecza ranę oraz zapewnia jej odpowiednie warunki do gojenia. Wykonany z żelu silikonowego produkt chroni także przed promieniowaniem UV.
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz