Blizny – rodzaje, sposoby leczenia i rehabilitacji blizn

Przeczytano 3 120 razy
 

Blizny powstają na skórze po jej zranieniu, jest to nieodłączny element gojenia ran. Niestety w miejscu rany mogą powstać zarówno blizny prawidłowe, jak i patologiczne, które stanowią duży problem estetyczny. Jak leczyć blizny, by do tego nie dopuścić? Na czym polega rehabilitacja blizn? Podpowiadamy.

Rodzaje blizn. Podział blizn ze względu na pochodzenie, czas powstania i wygląd

Blizny klasyfikuje się ze względu na czas powstania, wygląd oraz pochodzenie.

Rodzaje blizn – podział ze względu na czas powstania:

 • blizny niedojrzałe – są one najczęściej czerwone i lekko wypukłe, dopiero z upływem czasu stają się płaskie. Blizny niedojrzałe mogą powodować dyskomfort w postaci świądu lub nawet bólu.
 • blizny dojrzałe – jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, charakteryzuje je jasna barwa. Są także płaskie i miękkie oraz elastyczne w dotyku.

Rodzaje blizn – podział ze względu na wygląd:

 • blizny przerostowe – to blizny, która powstają wskutek przedłużającego się procesu gojenia. Blizna przerostowa rozrasta się nadmiernie w obrębie uszkodzonej skóry, ma charakterystyczny czerwony kolor, jest zgrubiała, wypukła i wystaje ponad skórę;
 • blizny zanikowe (inaczej blizny atroficzne) – blizny te powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych, wyróżnia je okrągły oraz wklęsły kształt. Do blizn zanikowych zaliczane są rozstępy, a także blizny po trądziku;
 • bliznowce (inaczej keloidy).
 • keloidy (inaczej bliznowce) – kiedy blizna rozrasta się poza obręb rany pierwotnej i nie ulegają samoistnej regresji, mowa o bliznowcu. Co to takiego? Jest to rodzaj zgrubiałej, włóknistej, czerwonej lub fioletowej blizny o nieregularnym kształcie, wykazującej skłonność do nawrotów.

Rodzaje blizn – podział ze względu na pochodzenie:

 • blizny po operacji – są to blizny powstałe na skutek różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych, ograniczają się one do brzegu pierwotnego nacięcia chirurgicznego. Dobrym przykładem są blizny po cesarskim cięciu lub blizny na twarzy po operacjach plastycznych;
 • blizny po oparzeniu – są one rozległe, wypukłe, a także często swędzące lub nawet bolesne. Leczenie jest dość skomplikowane i czasochłonne;
 • blizny potrądzikowe – blizny na twarzy mają najczęściej charakter zanikowy, ich wymiary są zależne od stopnia zaawansowania trądziku oraz przebiegu procesu gojenia;
 • blizny pourazowe – ten typ blizny pojawia się często u dzieci oraz u osób, które aktywnie uprawiają sport.

Co na blizny? Jak usunąć blizny? Sposoby leczenia

Leczenie blizn polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli właściwej pielęgnacji rany, zanim dojdzie do jej zbliznowacenia. Aby zminimalizować ryzyko powstania nieestetycznych zmian, wskazane jest:

 • dokładne oczyszczenie rany przed jej opatrzeniem;
 • dobranie odpowiedniego opatrunku, który przyspieszy gojenie;
 • regularna zmiana opatrunku;
 • regularne przemywanie rany.

Gdy już doszło do powstania blizny, wskazana jest fizjoterapia i tzw. mobilizacja blizny. Masaż przyczynia się do poprawy ruchomości tkanek w obszarze uszkodzenia, przeciwdziała powstawaniu zrostów oraz redukuje nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące bliźnie. Leczenie można wspomóc także poprzez domowe sposoby na blizny, czyli stosowanie odpowiednich preparatów, które przyspieszają gojenie, takich jak np. maść na blizny z masą perłową czy też żel lub krem na blizny z silikonem.
Jeśli chodzi o bliznowiec, leczenie polega na farmakoterapii (stosowaniu sterydów) i wymrażaniu. Wdrażana jest także laseroterapia oraz leczenie chirurgiczne.

Opatrunki i plastry na blizny. Opatrunki pomocne w rehabilitacji i leczeniu blizn

W sklepach medycznych dostępne są także inne produkty, które wpływają dobroczynnie na prawidłowy proces gojenia blizn – mowa o opatrunkach i plastrach silikonowych na blizny. Silikonowe plastry na blizny mogą być stosowane zarówno na bliznach świeżych, jak i dojrzałych. Ich najważniejsze zalety to:

 • izolacja środowiska rany – ochrona przed utratą wody, zanieczyszczeniem oraz zakażeniem;
 • wygładzenie blizny i zmniejszenie jej widoczności;
 • zapewnienie odpowiedniej wilgotności i wentylacji.

Skuteczność plastrów na blizny na bazie silikonu została potwierdzona naukowo. Co więcej, są one biokompatybilne z ludzką skorą i nie podrażniają jej, ani nie uczulają.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go