
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed jedzeniem). Kiedy konieczna jest dezynfekcja? Jakich środków użyć w tym celu? Odpowiadamy na te pytania.
Czym jest dezynfekcja? Definicja mówi, że jest to ogół czynności wykonywanych w celu ograniczenia liczebności chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy też pierwotniaki.
Czym odkażanie różni się od dezynfekcji? Pojęć tych często używa się zamiennie, mimo że odkażanie polega w rzeczywistości na eliminowaniu jedynie bakterii, natomiast dezynfekcja zabija zarówno bakterie, jak i wirusy. Tak więc środki odkażające i dezynfekujące to dwa zupełnie różne rodzaje produktów używanych do walki z drobnoustrojami.
Dezynfekcji można poddawać różne przedmioty oraz powierzchnie użytkowe. W celu ich odkażenia stosuje się metody fizyczne, chemiczne oraz termiczno-chemiczne. W przypadku dezynfekcji rąk wykorzystywane są preparaty do dezynfekcji w formie płynnej, żelowej lub piankowej zawierające alkohol.
Dezynfekcja dłoni dzieli się na dwa rodzaje:
Na czym polega dezynfekcja skóry rąk? Jaka jest procedura? Zgodnie z instrukcją Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, aby odkazić dłonie, należy:
Chirurgiczna dezynfekcja rąk jest konieczna:
Natomiast mycie i higieniczna dezynfekcja rąk są zalecane:
Kiedy konieczna jest dezynfekcja rąk u dzieci? Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego małe dzieci (do 6. roku życia) nie powinny używać środków dezynfekujących do rąk. Wynika to z możliwych negatywnych skutków zdrowotnych, w tym reakcji uczuleniowych.
W celu zachowania prawidłowej higieny rąk należy często myć je wodą z mydłem, a następnie dezynfekować odpowiednim preparatem na bazie alkoholu - w składzie nie powinno być go nie mniej niż 60%.
Dobry płyn do dezynfekcji skóry powinien zawierać substancje takie jak pantenol, gliceryna czy też alantoina – składniki te łagodzą ewentualne podrażnienia, a także wpływają pozytywnie na trwałość produktu do dezynfekcji. W zależności od potrzeb można sięgnąć po preparat do dezynfekcji skóry zapakowany w niewielką buteleczkę lub duży kanister ze środkiem odkażającym. Bardzo istotne jest, aby wybrany środek był łatwy w aplikacji (np. nie wymagał spłukiwania).
Jeśli chodzi o płyn do dezynfekcji skóry dla dzieci, powinien on zawierać w swoim składzie alantoinę lub pantenol oraz posiadać pH neutralne dla ludzkiego ciała. Tego typu środki należy przechowywać poza zasięgiem wzroku małych dzieci oraz tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu.
W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl jest dostępna szeroka gama produktów do dezynfekcji skóry rąk oraz preparatów do pielęgnacji dłoni po dezynfekcji. Który z nich wybrać? Polecamy w szczególności:
Zadaj pytanie lub napisz komentarz