Bella

Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry

Przeczytano 2 299
 

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed jedzeniem). Kiedy konieczna jest dezynfekcja? Jakich środków użyć w tym celu? Odpowiadamy na te pytania.

Co to jest dezynfekcja? Sposoby dezynfekcji dłoni i skóry

Czym jest dezynfekcja? Definicja mówi, że jest to ogół czynności wykonywanych w celu ograniczenia liczebności chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy też pierwotniaki.
Czym odkażanie różni się od dezynfekcji? Pojęć tych często używa się zamiennie, mimo że odkażanie polega w rzeczywistości na eliminowaniu jedynie bakterii, natomiast dezynfekcja zabija zarówno bakterie, jak i wirusy. Tak więc środki odkażające i dezynfekujące to dwa zupełnie różne rodzaje produktów używanych do walki z drobnoustrojami.

Dezynfekcji można poddawać różne przedmioty oraz powierzchnie użytkowe. W celu ich odkażenia stosuje się metody fizyczne, chemiczne oraz termiczno-chemiczne. W przypadku dezynfekcji rąk wykorzystywane są preparaty do dezynfekcji w formie płynnej, żelowej lub piankowej zawierające alkohol.

Dezynfekcja dłoni dzieli się na dwa rodzaje:

  • higieniczna dezynfekcja rąk – ogół czynności wykonywanych w celu zdezynfekowania trwa około 20-30 sekund;
  • chirurgiczna dezynfekcja rąk – jest to bardziej wymagający proces, ogół czynności wykonywanych trwa zwykle około 90 sekund.

Na czym polega dezynfekcja skóry rąk? Jaka jest procedura? Zgodnie z instrukcją Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, aby odkazić dłonie, należy:

  1. nanieść preparat na ręce w takiej ilości, aby były one całkowicie zwilżone;
  2. pocierać górą część palców prawej dłoni o wewnętrzną część lewej dłoni i odwrotnie;
  3. pocierać dłoń o dłoń, wykonywać ruchy obrotowe wokół kciuka, pocierać grzbietowe części dłoni;
  4. dokładnie zdezynfekować wewnętrzne zagłębienia dłoni;
  5. wykonywać powyższe czynności, dopóki preparat do dezynfekcji nie wyschnie.

Kiedy konieczna jest dezynfekcja skóry i dłoni?

Chirurgiczna dezynfekcja rąk jest konieczna:

  • przed i po wykonaniu zabiegu lekarskiego;
  • przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek medycznych;
  • przed i po wizycie u osoby chorej;
  • przed i po leczeniu cięcia lub rany;
  • po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi lub akcesoriami;
  • po kontakcie z krwią, wydalinami i wydzielinami.

Natomiast mycie i higieniczna dezynfekcja rąk są zalecane:

  • gdy ręce są wyraźnie brudne lub tłuste;
  • przed, podczas i po przygotowaniu jedzenia;
  • po sprzątaniu;
  • po dotknięciu śmieci;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po zmianie pieluch u dziecka;
  • po wydmuchaniu nosa, kaszlnięciu lub kichnięciu;
  • po dotknięciu zwierzęcia, karmy dla zwierząt, klatek zwierzęcych lub odpadów zwierzęcych.

Kiedy konieczna jest dezynfekcja rąk u dzieci? Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego małe dzieci (do 6. roku życia) nie powinny używać środków dezynfekujących do rąk. Wynika to z możliwych negatywnych skutków zdrowotnych, w tym reakcji uczuleniowych.

Preparaty do dezynfekcji skóry – czym kierować się podczas wyboru?

W celu zachowania prawidłowej higieny rąk należy często myć je wodą z mydłem, a następnie dezynfekować odpowiednim preparatem na bazie alkoholu - w składzie nie powinno być go nie mniej niż 60%.
Dobry płyn do dezynfekcji skóry powinien zawierać substancje takie jak pantenol, gliceryna czy też alantoina – składniki te łagodzą ewentualne podrażnienia, a także wpływają pozytywnie na trwałość produktu do dezynfekcji. W zależności od potrzeb można sięgnąć po preparat do dezynfekcji skóry zapakowany w niewielką buteleczkę lub duży kanister ze środkiem odkażającym. Bardzo istotne jest, aby wybrany środek był łatwy w aplikacji (np. nie wymagał spłukiwania).
Jeśli chodzi o płyn do dezynfekcji skóry dla dzieci, powinien on zawierać w swoim składzie alantoinę lub pantenol oraz posiadać pH neutralne dla ludzkiego ciała. Tego typu środki należy przechowywać poza zasięgiem wzroku małych dzieci oraz tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu.
W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl jest dostępna szeroka gama produktów do dezynfekcji skóry rąk oraz preparatów do pielęgnacji dłoni po dezynfekcji. Który z nich wybrać? Polecamy w szczególności:

  • płyn do dezynfekcji Eva Medica – preparat służy do codziennej dezynfekcji skóry rąk. Wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze działanie jest szczególnie istotne w okresie chorobowym;
  • żel do dezynfekcji rąk Ecolab – preparat służy do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, w szczególności w służbie zdrowia oraz placówkach opieki długoterminowej. Żel zawiera substancje pielęgnujące, takie jak gliceryna, aloes oraz pantenol. Jest delikatny dla dłoni, natomiast bezwzględnie niszczy norowirusy, rotawirusy, wirusy osłonkowe, bakterie, drożdże oraz prątki gruźlicy;
  • płyn do dezynfekcji skóry Schulke – preparat jest polecany do codziennej dezynfekcji higienicznej i chirurgicznej. Opakowanie zostało wyposażone w praktyczną pompkę, dzięki czemu możliwe jest szybkie skorzystanie z preparatu przy jednoczesnym zabezpieczeniu go przed kontaminacją. Produkt ten nie zawiera barwników ani substancji zapachowych i wykazuje właściwości nawilżające oraz natłuszczające, w związku z czym jest on polecany także dla alergików.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Ecolab, Schulke Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 383

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
12 408

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 821

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 354

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 878

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
5 655 1

Na rynku można znaleźć wiele modeli rękawiczek jednorazowych. Czym się różnią rękawiczki medyczne wykonane z lateksu od tych tworzonych z winylu czy też...

czytaj więcej