
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po skorzystaniu z toalety, przed, podczas oraz po przygotowaniu jedzenia, a także przed i po opiece nad chorymi. W jakich jeszcze sytuacjach niezbędna jest dezynfekcja rąk? Jaki płyn do dezynfekcji wybrać? Podpowiadamy.
Dezynfekcja rąk polega na znacznym ograniczeniu liczebności mikroorganizmów w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla zdrowia. Przy użyciu odpowiedniego środka dezynfekującego można zniszczyć większość drobnoustrojów chorobotwórczych: bakterie, wirusy, a także grzyby i pierwotniaki, natomiast nie zawsze udaje się usunąć formy przetrwalnikowe tych mikroorganizmów. Do tego służy sterylizacja.
Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk, są to:
Jak wygląda procedura mycia i dezynfekcji rąk? Instrukcja mówiąca o tym, jak skutecznie dezynfekować ręce została upubliczniona w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, można ją pobrać w formacie PDF. Zgodnie z nią:
Do dezynfekcji rąk można używać mydła i wody. W sytuacji, gdy mydło i woda nie są łatwo dostępne, wskazany jest:
WAŻNE: Środki do dezynfekcji rąk mogą być nieskuteczne, jeśli ręce są brudne lub tłuste — na przykład po pracy w ogrodzie, zabawie na świeżym powietrzu, wędkowaniu lub biwakowaniu. Wtedy należy umyć ręce mydłem i wodą.
Jakie preparaty do dezynfekcji rąk wybrać? Warto sięgnąć po środki do dezynfekcji, które są łatwe w aplikacji (np. nie wymagają spłukiwania) oraz wykazują wyższą skuteczność niż tradycyjne mydło. Wskazane jest także, aby płyn do dezynfekcji posiadał w swoim składzie substancje takie jak np. pantenol, gliceryna, aloes czy też alantoina. Poza działaniem łagodzącym składniki te wpływają pozytywnie na trwałość produktu do dezynfekcji, ponieważ zapobiegają odwodnieniu skóry i spowalniają odparowanie alkoholu.
Płyny do dezynfekcji są dostępne w sklepach medycznych w pojemnikach o różnej pojemności. W zależności od potrzeb można sięgnąć po płyn do dezynfekcji rąk 5 l lub o wiele łatwiejszy w transporcie płyn pakowany w niewielkie buteleczki o pojemności 100/500 ml. Przykładowo, płyn Desderman przeznaczony do higienicznej oraz chirurgicznej dezynfekcji rąk jest dostępny w buteleczkach 100 ml, 500 ml, 1 l oraz 5-litrowym kanistrze. Produkt wyróżnia szerokie spektrum biobójcze, jest on bezwzględny wobec grzybów drożdżopodobnych, bakteriobójcze i wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, polio, vaccinia i SARS.
Jeśli chodzi o preparaty do dezynfekcji rąk dla dzieci, warto sięgać po środki zawierające alantoinę lub pantenol, z pH neutralnym dla ludzkiego ciała, sygnowane jako antyalergiczne. U dzieci w wieku poniżej 6 roku życia środki do dezynfekcji rąk powinny być stosowane pod nadzorem osoby dorosłej, należy je również przechowywać, z dala i poza zasięgiem wzroku małych dzieci.
Czy środek do dezynfekcji rąk może być stosowany u niemowląt? Zgodnie ze stanowiskiem CDC (Amerykańska Agencja Epidemiologiczna), preparaty do dezynfekcji rąk, jeśli są nadużywane, stwarzają ryzyko zatrucia u niemowląt (ze względu na zawarty w nich alkohol oraz inne substancje chemiczne). Tym samym CDC zaleca ostrożność w stosowaniu tego typu preparatów u tak małych dzieci.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz