Gojenie ran – ile trwa? Jakie są fazy gojenia? Jak przyspieszyć gojenie rany?

Przeczytano 2 975 razy
3 Komentarze
(5)
 

Raną określa się uszkodzenie tkanek lub też przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek. Do zranienia może dojść wskutek różnych czynników, takich jak uraz mechaniczny, termiczny lub chemiczny. Ile trwa gojenie ran? Jak przyspieszyć ten proces? Podpowiadamy.

Fazy gojenia rany

Gojenie się rany to proces, który ma na celu zamknięcie rany i wytworzenie w jej miejscu blizny. Gojenie może przebiegać poprzez:

 • rychłozrost – inaczej gojenie pierwotne, dotyczy ran czystych, które zostały prawidłowo zszyte. Zbliżone do siebie brzegi rany zaczynają się ze sobą zrastać;
 • ziarninowanie – inaczej gojenie wtórne – proces ten ma miejsce, gdy rana jest niezszyta. Gojenie przez ziarninowanie wymaga starannej pielęgnacji i regularnych zmian opatrunków. W trakcie gojenia na powierzchni rany narasta tkanka łączna z siecią naczyń włosowatych, tzw. ziarnina. Wytwór ten wypełnia ubytki i przekształca się w tkankę bliznowatą. Z czasem dochodzi do regeneracji skóry i wytworzenia nowego naskórka.

Wyróżniamy następujące fazy gojenia rany:

 • faza oczyszczania – podczas tego etapu dochodzi do rozpadu uszkodzonych tkanek. Obumarłe pozostałości ulegają upłynnieniu i zostają wydzielone na zewnątrz;
 • faza odbudowy – drugi etap gojenia to wypełnienie rany ziarniną i stopniowe zmniejszanie jej powierzchni. Następnie ziarnina ulega zwłóknieniu i przekształca się w bliznę.

Ile trwa proces gojenia?

Proces gojenia rany może trwać od 10 dni do nawet kilku miesięcy, w zależności od typu rany. Jeśli nie ma komplikacji, ziarnina powstaje po około 4 dniach od zranienia, natomiast do zabliźniania dochodzi między 6 a 10 dniem od zranienia. W przypadku ran głębokich i pooperacyjnych proces zabliźniania może potrwać miesiąc, a nawet dłużej.

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Gojenie się rany można przyspieszyć poprzez jej regularne przemywanie i dezynfekowanie. Bardzo istotne jest także, aby używać odpowiednich opatrunków. Na rynku medycznym jest dostępnych wiele produktów, które, po zaaplikowaniu w miejscu zranienia, chronią ranę przed zabrudzeniami i drobnoustrojami, a także izolują ją termicznie. Proces gojenia się rany można przyspieszyć poprzez stosowanie opatrunków, które utrzymują wilgotne środowisko sprzyjające zabliźnianiu.

Co stosować, aby przyspieszyć gojenie? Warto sprawdzić wyroby medyczne takie jak:

 • opatrunki alginianowe – opatrunki z włókien alginianów wapnia stosuje się do opatrywania ran głębokich, szczelinowych, ostrych, przewlekłych oraz zakażonych. Opatrunek przekształca się w wilgotny żel – w jego strukturze zamykana jest nadmierna wydzielina, a także wszelkie bakterie, które mogłyby doprowadzić do zakażenia. Opatrunki alginianowe skutecznie oczyszczają ranę, nie doprowadzają także do jej wyschnięcia. Dzięki temu, że część klejąca nie przywiera do powierzchni rany, zmiana opatrunku na nowy przebiega bez większych trudności;
 • opatrunki hydrokoloidowe. Opatrunek wyróżnia wysoka chłonność i izolacja termiczna oraz działanie bakteriobójcze. Opatrunki hydrokoloidowe są polecane do leczenia ran takich jak odleżyny czy też owrzodzenia. Na rany cukrzycowe stosuje się opatrunki specjalistyczne do trudno gojących się ran. Warto wybierać produkty z jonami srebra, ponieważ działają one przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie i zabijają wszystkie patogenne mikroorganizmy. Przy ranach tego typu sprawdzą się dobrze np. hydrokoloidy – opatrunki te wspierają aktywność enzymów autolitycznych i dzięki temu usprawniają oczyszczanie rany. Opatrunki hydrokoloidowe stosuje się do ran, które nie zostały zainfekowane, np. z tkanką martwiczą, produkty te są dostępne w formie samoprzylepnych płytek, pasty lub żelu, ich zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury oraz bakteriostatycznego środowiska.
 • opatrunki z hydrofobową mikrosiatką – opatrunki hydrowłókniste służą do zabezpieczania ran z dużym wysiękiem, zagrożonych infekcją (np. odleżyn lub stopy cukrzycowej). Można je także stosować do opatrywania ran powierzchownych i wypełniania ran głębokich. Ten typ opatrunku cechuje wysoka chłonność oraz działanie wyściełające, zewnętrzna wodoodporna strona chroni ranę przed zabrudzeniem i infekcją. Opatrunek nie przykleja się do rany tylko do suchej skóry, która ją otacza – dzięki temu wymiana opatrunku na nowy jest bezbolesna;
 • opatrunki ze srebrem – ten typ opatrunku jest, podobnie jak opatrunki hydrowłókniste, zalecany do leczenia trudno gojących się ran, zagrożonych infekcją lub nawet – już zakażonych. Jony srebra zostają wydzielone do rany pod wpływem wilgotnego środowiska. Cząsteczki te wykazują działanie bakteriobójcze, dzięki czemu rana zostaje dokładnie oczyszczona. Ich działanie utrzymuje się przez 7 dni, po tym czasie konieczna jest zmiana opatrunku na nowy;
 • żele hydrożelowe – opatrunki w formie hydrożelu absorbują wysięk z rany i zatrzymują go wewnątrz swojej struktury. Ten typ opatrunku utrzymuje optymalnie wilgotne środowisko, które przyspiesza gojenie. Opatrunki hydrożelowe są zalecane w szczególności do stosowania na ranach powierzchownych, suchych odleżynach, oparzeniach oraz ranach z niewielkim wysiękiem.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Estera On 2022-12-08
  Ocena:
  5.0

  Ugryzł mnie pies w palec środkowy od dołu palca (jak jest palec od dołu jakby to ta trzecia poduszeczka która łączy palec z dłonią tam zostałam ugryziona) lewej ręki nie wiem co robić rana jest mała ale wydaje się głęboka nie wiem co robić i jak leczyć zaznaczyć chce jeszcze ze wyrwałam rękę od tego psa nie wiem może to być przydatna informacja podejrzewam też że mógł ten pies zrobić mi te ranę swoim klem(nie widziałam co on robił szybko wyrwałam rękę) o też z kąt mam wiedzieć kiedy rana zaczyna się goić i czy nie wdalo się jakieś zakarzenie lub coś takiego

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-21 Pani Estero, ranę należałoby przemyć, odkazić i zabezpieczyć opatrunkiem, a następnie udać się do lekarza na kontrolę i specjalistyczną diagnostykę.

 • Napisał: Adam On 2022-11-16
  Ocena:
  5.0

  Miałem poraz kolejny zabieg kaletki kolanowej.Po zabiegu przez tydzień sączył mi się żółty płyn.Wbito mi się ponownie w tę ranę w celu wyciśnięcia wycieku. Mija 3 dzień i pomimo nie nadwyrężania nogi dalej sączy się z rany żółty płyn. Czy to normalne ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-21 Panie Adamie, w takim razie nogę powinien obejrzeć lekarz, aby wyeliminować niebezpieczeństwo wdania się zakażenia do rany i wystąpienie stanu zapalnego.

 • Napisał: Ola On 2022-10-22
  Ocena:
  5.0

  Z rany pooperacyjnej brzucha sączy się płyn bialej barwy przypominający ropę.
  Co jest przyczyną i jak to leczyć?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Pani Olu, wysięk surowiczy z rany pojawia się często w procesie jej gojenia się i nie zawsze okazuje się groźny. Wszystko zależy jednak od jego konsystencji i barwy, ponieważ może się okazać, że wysięk może być następstwem postępującego zakażenia rany. Zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem celem zdiagnozowania rodzaju wycieku i wdrożenia odpowiedniej metody leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go