Bella

Gojenie ran – ile trwa? Jakie są fazy gojenia? Jak przyspieszyć gojenie rany?

Przeczytano 7 582
26 Komentarzy
(5)
 

Raną określa się uszkodzenie tkanek lub też przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek. Do zranienia może dojść wskutek różnych czynników, takich jak uraz mechaniczny, termiczny lub chemiczny. Ile trwa gojenie ran? Jak przyspieszyć ten proces? Podpowiadamy.

Fazy gojenia rany

Gojenie się rany to proces, który ma na celu zamknięcie rany i wytworzenie w jej miejscu blizny. Gojenie może przebiegać poprzez:

  • rychłozrost – inaczej gojenie pierwotne, dotyczy ran czystych, które zostały prawidłowo zszyte. Zbliżone do siebie brzegi rany zaczynają się ze sobą zrastać;
  • ziarninowanie – inaczej gojenie wtórne – proces ten ma miejsce, gdy rana jest niezszyta. Gojenie przez ziarninowanie wymaga starannej pielęgnacji i regularnych zmian opatrunków. W trakcie gojenia na powierzchni rany narasta tkanka łączna z siecią naczyń włosowatych, tzw. ziarnina. Wytwór ten wypełnia ubytki i przekształca się w tkankę bliznowatą. Z czasem dochodzi do regeneracji skóry i wytworzenia nowego naskórka.

Wyróżniamy następujące fazy gojenia rany:

  • faza oczyszczania – podczas tego etapu dochodzi do rozpadu uszkodzonych tkanek. Obumarłe pozostałości ulegają upłynnieniu i zostają wydzielone na zewnątrz;
  • faza odbudowy – drugi etap gojenia to wypełnienie rany ziarniną i stopniowe zmniejszanie jej powierzchni. Następnie ziarnina ulega zwłóknieniu i przekształca się w bliznę.

Ile trwa proces gojenia?

Proces gojenia rany może trwać od 10 dni do nawet kilku miesięcy, w zależności od typu rany. Jeśli nie ma komplikacji, ziarnina powstaje po około 4 dniach od zranienia, natomiast do zabliźniania dochodzi między 6 a 10 dniem od zranienia. W przypadku ran głębokich i pooperacyjnych proces zabliźniania może potrwać miesiąc, a nawet dłużej.

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Gojenie się rany można przyspieszyć poprzez jej regularne przemywanie i dezynfekowanie. Bardzo istotne jest także, aby używać odpowiednich opatrunków. Na rynku medycznym jest dostępnych wiele produktów, które, po zaaplikowaniu w miejscu zranienia, chronią ranę przed zabrudzeniami i drobnoustrojami, a także izolują ją termicznie. Proces gojenia się rany można przyspieszyć poprzez stosowanie opatrunków, które utrzymują wilgotne środowisko sprzyjające zabliźnianiu.

Co stosować, aby przyspieszyć gojenie? Warto sprawdzić wyroby medyczne takie jak:

  • opatrunki alginianowe – opatrunki z włókien alginianów wapnia stosuje się do opatrywania ran głębokich, szczelinowych, ostrych, przewlekłych oraz zakażonych. Opatrunek przekształca się w wilgotny żel – w jego strukturze zamykana jest nadmierna wydzielina, a także wszelkie bakterie, które mogłyby doprowadzić do zakażenia. Opatrunki alginianowe skutecznie oczyszczają ranę, nie doprowadzają także do jej wyschnięcia. Dzięki temu, że część klejąca nie przywiera do powierzchni rany, zmiana opatrunku na nowy przebiega bez większych trudności;
  • opatrunki hydrokoloidowe. Opatrunek wyróżnia wysoka chłonność i izolacja termiczna oraz działanie bakteriobójcze. Opatrunki hydrokoloidowe są polecane do leczenia ran takich jak odleżyny czy też owrzodzenia. Na rany cukrzycowe stosuje się opatrunki specjalistyczne do trudno gojących się ran. Warto wybierać produkty z jonami srebra, ponieważ działają one przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie i zabijają wszystkie patogenne mikroorganizmy. Przy ranach tego typu sprawdzą się dobrze np. hydrokoloidy – opatrunki te wspierają aktywność enzymów autolitycznych i dzięki temu usprawniają oczyszczanie rany. Opatrunki hydrokoloidowe stosuje się do ran, które nie zostały zainfekowane, np. z tkanką martwiczą, produkty te są dostępne w formie samoprzylepnych płytek, pasty lub żelu, ich zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury oraz bakteriostatycznego środowiska.
  • opatrunki z hydrofobową mikrosiatką – opatrunki hydrowłókniste służą do zabezpieczania ran z dużym wysiękiem, zagrożonych infekcją (np. odleżyn lub stopy cukrzycowej). Można je także stosować do opatrywania ran powierzchownych i wypełniania ran głębokich. Ten typ opatrunku cechuje wysoka chłonność oraz działanie wyściełające, zewnętrzna wodoodporna strona chroni ranę przed zabrudzeniem i infekcją. Opatrunek nie przykleja się do rany tylko do suchej skóry, która ją otacza – dzięki temu wymiana opatrunku na nowy jest bezbolesna;
  • opatrunki ze srebrem – ten typ opatrunku jest, podobnie jak opatrunki hydrowłókniste, zalecany do leczenia trudno gojących się ran, zagrożonych infekcją lub nawet – już zakażonych. Jony srebra zostają wydzielone do rany pod wpływem wilgotnego środowiska. Cząsteczki te wykazują działanie bakteriobójcze, dzięki czemu rana zostaje dokładnie oczyszczona. Ich działanie utrzymuje się przez 7 dni, po tym czasie konieczna jest zmiana opatrunku na nowy;
  • żele hydrożelowe – opatrunki w formie hydrożelu absorbują wysięk z rany i zatrzymują go wewnątrz swojej struktury. Ten typ opatrunku utrzymuje optymalnie wilgotne środowisko, które przyspiesza gojenie. Opatrunki hydrożelowe są zalecane w szczególności do stosowania na ranach powierzchownych, suchych odleżynach, oparzeniach oraz ranach z niewielkim wysiękiem.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2024-04-05
    Rating:
    5.0

    Miałam operację usuwanie skalpelem zmiany zapalnej koloodbytowej, minęły 2 miesiące od operacji i dzisiaj po treningu interwałowym zaczęłam krwawić czułam jak coś pękło a zamknięta część zrobiła się minimalnie otwarta czy to normalne? Powinnam jeszcze poczekać z treningami?

    Replied by: Joanna On 2024-04-05 Pani Anno, każda rana goi się w nieco innym tempie, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie. Jeżeli rana pękła, to znaczy, że proces jej zasklepiania jeszcze się nie zakończył. Podczas gojenia rany trzeba unikać wszelkich czynników, mogących opóźniać cały proces, a tym samym narażać organizm na potencjalne infekcje. Należy unikać ciężkich podnoszeń i zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza w obszarze dotkniętym raną. Zachęcam jednocześnie, aby wszelkie wątpliwości dotyczące postępowania z raną omawiać pod okiem lekarza.

  • Napisał: Basia On 2024-02-25
    Rating:
    5.0

    Miesiąc temu został pogryziona przes psa byłam na szyciu pani chirurg bo zgięciu szwów kazali mi przemywać rękę woda z mydłem mam trochę opuchnięta dłoń czy to zejdzie czy będę musiała jechać na kontrolę

    Replied by: Joanna On 2024-02-27 Pani Basiu, jeżeli cokolwiek w wyglądzie rany budzi Pani niepokój, zalecamy konsultację z lekarzem. Przede wszystkim, aby wykluczyć potencjalne zakażenie. Opuchnięcie w okolicy rany może świadczyć o zainfekowaniu - prawidłową opinię na ten temat wyda specjalista.

  • Napisał: Hanna On 2024-02-05
    Rating:
    5.0

    Miałam zabieg ,złamana kość strzałkowa i śródstopia, już mam zdjęte szwy, rany są bardzo suche , zastanawiam się czy można je czymś nawilżyć

    Replied by: Joanna On 2024-02-06 Pani Hanno, zalecamy konsultację z lekarzem celem dokładnej analizy rany. Specjalista na pewno wskaże, jak postępować z raną na tym etapie jej gojenia się.

  • Napisał: Anna Knioła On 2024-01-26
    Rating:
    5.0

    naskoczyłam wczoraj na ładowarkę odwróconą dwoma ,,kołkami" które wkłada się do gniazdka, teraz mam dwie głębokie dziury w stopie, ile będzie trwał proces gojenia i czy powinnam pójść do szpitala?

    Replied by: Joanna On 2024-01-29 Pani Anno, powinna Pani skonsultować się w tej sprawie z lekarzem - specjalista doradzi Pani, jak pielęgnować ranę i czy nie wymaga ona szycia. Proszę nie zwlekać z wizytą, aby zapobiec pogorszeniu się stan rany.

  • Napisał: Majka On 2024-01-11
    Rating:
    5.0

    Na wf-ie rozerwał mi się odcisk na stopie po powrocie do domu odcięłam naskórek i teraz jest jeszcze gorzej ile to będzie się goiło i co mam zrobić z rana

    Replied by: Joanna On 2024-01-12 Dzień dobry, dobrze by było, aby ranę obejrzał lekarz, ponieważ trudno bez trudno jednoznacznie stwierdzić, co to znaczy, że stan rany "jest jeszcze gorszy". Opatrywanie rany po odcisku rozpoczyna się przede wszystkim od zatamowania krwawienia, jeżeli nastąpiło. Następnie, ranę należy przemyć solą fizjologiczną lub czystą wodą. Jeżeli znajdują się w niej ciała obce, np. włókna tkanin, należy je delikatnie usunąć. Dopiero wówczas należy przystąpić do opatrzenia rany. Można to zrobić np. za pomocą specjalnych plastrów na pęcherze: https://www.matopat24.pl/plastry-na-pecherze-hydrokoloidowe-wodoodporne-comfort-plus_359-648#
    Proszę jednak pamiętać, że w przypadku większych lub głębszych ran, a także w przypadku pojawienia się objawów infekcji, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić bardziej zaawansowane leczenie, takie jak stosowanie antybiotyków.
    Nadmieniamy, że niniejsza odpowiedź stanowi jedynie informację, a nie poradę medyczną.

  • Napisał: Irena On 2023-12-17
    Rating:
    5.0

    Sąsiadka jest leżąca ma na jednym pośladku odleżyna. Proszę podpowiedzieć jaka maść z dobrym składem. Dziękuję

    Replied by: Joanna On 2023-12-18 Pani Ireno, odleżyny mogą występować w różnych fazach rozwoju, wyróżniamy ich aż 5. Dobór odpowiedniego produktu zależy od stopnia zaawansowania rany. Proszę koniecznie skonsultować pytanie z lekarzem, który doradzi, jaki rodzaj opatrunku będzie skuteczny w przypadku Pani sąsiadki.

  • Napisał: G On 2023-11-02
    Rating:
    5.0

    Ugryzł mnie pies. Założono szwy oraz podano szczepionkę przeciw tężcowi. Na następny dzień pojawiła się opuchlizna, w okolicach ugryzienia. Minęło 7 dni i dalej utrzymuje się. Czy to normalne zjawisko

    Replied by: Joanna On 2023-11-03 Dzień dobry, zaczerwienienie i opuchlizna wokół rany są zjawiskiem normalnym w początkowej fazie gojenia. Z czasem powinny ustępować - a jeśli się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Proszę pamiętać, że wszelkie niepokojące zjawiska dotyczące gojenia się rany powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Lekarz obejrzy ranę i na tej podstawie wyda prawidłowy osąd.

  • Napisał: Grzegorz On 2023-10-05
    Rating:
    5.0

    Kilka tygodni temu przeciąłem na blaszce palec serdeczny na zgięciu. Rana zabliźniła się, natomiast pzostało zgrubienie, które jest lekko bolesne. Czy isnieje jakaś możliwość (np. maść) która przyśpieszy pełne zagojenie?

    Replied by: Alicja On 2023-10-05 Dzień dobry, w tej sytuacji zachęcamy do kontaktu z lekarzem, który po badaniu i wywiadzie będzie mógł zaproponować odpowiednią terapię.

  • Napisał: Emil On 2023-10-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam owrzodzenie żylne z którego cieknie woda do kogo powinnam się udać.

    Replied by: Alicja On 2023-10-05 Dzień dobry, w tej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

  • Napisał: Barbara On 2023-09-28
    Rating:
    5.0

    Kolezanka ma na zgieciu palcow u nog pecheze cieknace osoczem,skora peka,na podeszwie stopy drobna"kaszka biala".Lekarz okreslil to jako "zapalenie miekkich tkanek".Czy takie objawy wystepuja w tej chorobie?

    Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy lekarza należy skonsultować się z innym lekarzem.

  • Napisał: Madzixon2002 On 2023-09-27
    Rating:
    5.0

    Witam . W niedzielę (24.09.2023) w pracy przejechałam maszynką do wędlin palca , przez co straciłam kawałek skóry , niestety nie mają jak zszyć tego . Czy proces gojenia się tej rany będzie długi ?

    Replied by: Joanna On 2023-09-28 Szanowna Pani, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Proszę skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Czas gojenia odciętego opuszka palca może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak głębokość rany, sposób odcięcia, wiek osoby, jej ogólny stan zdrowia i dbanie o ranę. Ogólnie rzecz biorąc, gojenie takiej rany może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

  • Napisał: Madzia On 2023-08-16
    Rating:
    5.0

    2 tygodnie temu przewróciłam się na rowerze i przede wszystkim miałam zadrapaną twarz szybko przemyłam wodą utlenioną i stosuję maść z arniki. Strupki zniknęły ale wciąż mam czerwone plamy co z nimi zrobić? Lekko szczypią i jeszcze czuję w iść miejscu ciepło.

    Replied by: Joanna On 2023-08-18 Szanowna Pani, zalecamy w tej sprawie konsultację z lekarzem, ponieważ zaczerwienienie rany i odczuwalne wokół niej ciepło może (chociaż nie musi) oznaczać infekcję bakteryjną. Nieleczone zakażenie może prowadzić do poważniejszej infekcji ogólnoustrojowej. Proszę jednocześnie pamiętać, że zaczerwienienie rany często jest także naturalną oznaką procesu gojenia i nie stanowi zagrożenia. Jeżeli to możliwe, dobrze, aby ranę obejrzał specjalista.

  • Napisał: Jakun On 2023-07-12
    Rating:
    5.0

    Około 11 dni temu miałem wypadek na rowerze obdarłem twarz w okolicach pod nosem rana miała małe wgłębienia ponieważ wywróciłem się na nierównym terenie,po tygodniu zszedł strupek teraz moja rana ma miejscowe wgłębienia,smaruje alantanem plus ,mam się obawiać że będzie blizna?

    Replied by: Alicja On 2023-07-13 Dzień dobry, na to pytanie może odpowiedzieć tylko lekarz po obejrzeniu rany.

  • Napisał: Pit On 2023-07-11
    Rating:
    5.0

    Jestem miesiac po zabiegu zszyta cześć palca z opuszkiem u ręki. Na opuszku zrobiła się suchac skorupa. Lekarz twierdzi iż struktura pod spodem ma się odbudować a skorupa odpaść. Czy taK będzie? Czy zalecane moczenie w wodzie z szarym mydłemnp. co 2 dzień? Palec oczywiście zabezpieczony opattunkiem. Boję się że jak to odpadnie opuszek pozostanie wklęsły

    Replied by: Alicja On 2023-07-12 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: Katarzyna On 2023-06-23
    Rating:
    5.0

    Witam tydzień temu zdarłam skórę na dłoni (śródręcze na żyle) skóra mi się trochę odchyliła i mocno krwawiło strupek mi się zrobił ale dalej mnie boli i mam zaczerwienienie czy goi mi się?

    Replied by: Alicja On 2023-06-26 Dzień dobry, wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: Milka On 2023-06-23
    Rating:
    5.0

    Kilka dni temu przez upadek zdarłam sobie plecy, blisko miednicy. Z rany leci ropa, i trudno się leczy - za każdym razem kiedy się schylam, lub mocnej dotknę okolice rany, czuję że się otwiera. Obcierają ją też ubrania. Plastry czy gazy nie pomagają, bo przyklejają się i tym bardziej uniemozliwiają jej zabliźnienie. Czy jest cokolwiek co mogłabym zrobić, by przyspieszyć jej leczenie?

    Replied by: Alicja On 2023-06-26 Dzień dobry, w tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

  • Napisał: Natalia On 2023-06-03
    Rating:
    5.0

    Moja mama choruje na plamicę na nogach. Z tych głebokich ran wytwarza się cuchnąca ropa i po zastosowaniu sprayu ze srebrem ta ropa zaczęła wypływać. Czy to jest dobry znak? Czy rany się w ten sposób oczyszczają?

    Replied by: Joanna On 2023-06-07 Pani Natalio, powinna Pani omówić swój problem z lekarzem, który obejrzy ranę i na tej podstawie zdiagnozuje przebieg choroby. Przykro mi, ale nie umiem Paniom pomóc.

  • Napisał: Ewa On 2023-05-31
    Rating:
    5.0

    Witam jak długo goi się rana opuszka zszywanego czterema szwami po dwa z każdej strony od palca zakazującego zaznaczę że rana jest głęboka i pół opuszka ściętego.

    Replied by: Joanna On 2023-06-02 Pani Ewo, czas gojenia się szytej rany na opuszku palca może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak głębokość i rozmiar rany, ogólny stan zdrowia osoby, dostępność opieki medycznej oraz skuteczność odpowiedniej pielęgnacji rany. Proces gojenia się rany może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Pierwsze etapy gojenia obejmują zwykle zamknięcie rany, zasklepianie, a następnie tworzenie się skorupy. Następnie dochodzi do odtworzenia tkanek i tworzenia się nowego naskórka. W miarę upływu czasu i odpowiedniej opieki rana powinna stopniowo się goić i zamykać. Ważne jest, aby regularnie monitorować gojenie się rany, dbać o higienę i stosować zalecone przez lekarza procedury pielęgnacyjne, takie jak zmiana opatrunków i dbanie o czystość rany. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące problemu, polecam skonsultować się z lekarzem, który oceni stan rany i udzieli odpowiednich wskazówek.

  • Napisał: Patryk On 2023-05-21
    Rating:
    5.0

    Witam. Około miesiąc temu zraniłem się w opuszek palca środkowego lewej reki, rana szarpana. Naruszyło trochę paznokcia ale już wszystko się ładnie wygoilo paznokieć odrosł bez problemu. Problem w tym że przy każdym dotyku opuszkiem tego palca czuje duży ból, praca fizyczna jest bardzo utrudniona. Mam pytanie ile taki stan może trwać i ile palec będzie na tyle tkliwy?

    Replied by: Joanna On 2023-05-23 Panie Patryku, po zagojeniu rany na palcu ból powinien stopniowo zmniejszać się i ustępować. Czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień uszkodzenia tkanek, skłonność do bólu czy ogólny stan zdrowia. W przypadku drobnych ran, takich jak zadrapania czy niewielkie skaleczenia, ból zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni. Głębsze rany, takie jak cięcia lub uszkodzenia tkanek głębiej na palcu, mogą powodować ból przez dłuższy czas, nawet przez kilka tygodni. Jeśli ból utrzymuje się przez długi czas lub jest nieznośny, warto skonsultować się z lekarzem. Może zalecić odpowiednie leczenie lub przepisać leki przeciwbólowe, jeśli jest to konieczne. Ważne jest również monitorowanie rany pod kątem innych objawów niepokojących, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, wydzielanie ropy czy gorączka. Jeśli wystąpią, konieczna może być ich ocena przez lekarza w celu wykluczenia infekcji lub innych powikłań.

  • Napisał: Regina On 2023-04-24
    Rating:
    5.0

    Witam. Miałam wyciętą kurzajkę na pięcie . Jeszcze mnie boli a minęło już 2 miesiące, wciąż widać malutki dziurkę po tym wycieciu czy wypaleniu i jak dłużej pochodzę to mnie boli cała Nogą bo od piety ciągnie bol na lydje . Czy to możliwe że tak długo sie goi?. Ile trwa takie gojenie? . Proszę o odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Regino, czas gojenia rany po usunięciu kurzajki zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru i lokalizacji kurzajki, sposobu jej usunięcia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli kurzajka została usunięta poprzez zabieg chirurgiczny, rana może potrzebować od dwóch do czterech tygodni na całkowite zagojenie. W przypadku usuwania kurzajek za pomocą krioterapii (zamrażanie), zwykle trwa to około 1-2 tygodni. Aby przyspieszyć proces gojenia rany, ważne jest, aby utrzymywać ranę w czystości i suchej, a także regularnie zmieniać opatrunki. Lekarz może również zalecić stosowanie maści lub kremów, aby pomóc w gojeniu się rany i zapobiec infekcjom. Ważne jest również, aby unikać działalności, która może opóźnić proces gojenia rany, takiej jak palenie tytoniu i picie alkoholu. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące gojenia się rany po usunięciu kurzajki, warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.

  • Napisał: Edyta On 2023-04-12
    Rating:
    5.0

    Witam. Przez 8 lat stosowałam sterydy do uszów z uwagi na swędzenie i pieczenie.Obecnie mam taki problem, że od 3 miesięcy nie stosuję sterydów, zrobiły mi się rany w uszach i jest dalej swędzenie i pieczenie, zrobił mi się wyciek z uszów i powstał grzyb calgida glabrata.Jestem pod kontrolą laryngologa który rozkłada już ręce i nie wie jak pomóc.

    Replied by: Joanna On 2023-04-13 Szanowna Pani, fachowa porada lekarska powinna być w tym wypadku kluczowym elementem terapii. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc. Jeśli dotychczasowy lekarz nie znalazł przyczyny problemu, zachęcam do znalezienia innego specjalisty.

  • Napisał: Anna On 2023-04-04
    Rating:
    5.0

    Witam. Tato jest po operacji złamania otwartego stopy po upadku z drzewa. Po tygodniu wdało się zakażenie, wdrożono antybiotykoterapie i mimo kolejnego negatywnego wyniku posiewu nadal sączy się z rany płyn. Nie chcę się zabliźnić mimo stosowania pompy podciśnieniowej i specjalistycznych opatrunkow. Ile to może trwać m dodam że od wypadku minęło 5 tygodni

    Replied by: Joanna On 2023-04-11 Pani Anno, każda rana goi się inaczej. Otwarte złamanie to rodzaj złamania, który powoduje przerwanie ciągłości skóry i tkanek miękkich wokół kości, co prowadzi do wystawienia kości na zewnątrz. Czas gojenia się otwartego złamania zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, rodzaj i miejsce złamania, poziom zakażenia i stopień urazu tkanek miękkich, ale zwykle trwa od kilku miesięcy do pół roku. Pełne wyleczenie i powrót do sprawności może zająć nawet rok lub dłużej. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza i regularnie uczestniczył w rehabilitacji, aby pomóc wzmocnić kość i przywrócić jej funkcję. Jeśli cokolwiek budzi Państwa wątpliwości, proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

  • Napisał: Gonia On 2023-02-21
    Rating:
    5.0

    Mam rany na stopach od długiego spaceru w nierozchodzonyvvh butach mięsko na wierzchu Ile potrwa gojenie ran cały czas chodze i pracuje na stojwco

    Replied by: Joanna On 2023-02-21 Szanowna Pani, każda rana goi się inaczej, dlatego trudno jednoznacznie oszacować proces rekonwalescencji. Przede wszystkim proszę pamiętać o odkażeniu rany, aby zredukować ryzyko powstania stanu zapalnego. Na tego typu rany zalecam stosowanie plastrów hydrokoloidowych przyspieszających gojenie się ran Matopat COMFORT Plus: https://www.matopat24.pl/matopat-comfort-plus-hydrokoloidowe-plastry-na-pecherze-5-szt_359-648#/1293-rozmiar-s/1304-ilosc_sztuk-5_szt [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Estera On 2022-12-08
    Rating:
    5.0

    Ugryzł mnie pies w palec środkowy od dołu palca (jak jest palec od dołu jakby to ta trzecia poduszeczka która łączy palec z dłonią tam zostałam ugryziona) lewej ręki nie wiem co robić rana jest mała ale wydaje się głęboka nie wiem co robić i jak leczyć zaznaczyć chce jeszcze ze wyrwałam rękę od tego psa nie wiem może to być przydatna informacja podejrzewam też że mógł ten pies zrobić mi te ranę swoim klem(nie widziałam co on robił szybko wyrwałam rękę) o też z kąt mam wiedzieć kiedy rana zaczyna się goić i czy nie wdalo się jakieś zakarzenie lub coś takiego

    Replied by: Joanna On 2022-12-21 Pani Estero, ranę należałoby przemyć, odkazić i zabezpieczyć opatrunkiem, a następnie udać się do lekarza na kontrolę i specjalistyczną diagnostykę.

  • Napisał: Adam On 2022-11-16
    Rating:
    5.0

    Miałem poraz kolejny zabieg kaletki kolanowej.Po zabiegu przez tydzień sączył mi się żółty płyn.Wbito mi się ponownie w tę ranę w celu wyciśnięcia wycieku. Mija 3 dzień i pomimo nie nadwyrężania nogi dalej sączy się z rany żółty płyn. Czy to normalne ?

    Replied by: Joanna On 2022-11-21 Panie Adamie, w takim razie nogę powinien obejrzeć lekarz, aby wyeliminować niebezpieczeństwo wdania się zakażenia do rany i wystąpienie stanu zapalnego.

  • Napisał: Ola On 2022-10-22
    Rating:
    5.0

    Z rany pooperacyjnej brzucha sączy się płyn bialej barwy przypominający ropę.
    Co jest przyczyną i jak to leczyć?

    Replied by: Joanna On 2022-11-16 Pani Olu, wysięk surowiczy z rany pojawia się często w procesie jej gojenia się i nie zawsze okazuje się groźny. Wszystko zależy jednak od jego konsystencji i barwy, ponieważ może się okazać, że wysięk może być następstwem postępującego zakażenia rany. Zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem celem zdiagnozowania rodzaju wycieku i wdrożenia odpowiedniej metody leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 810 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 419 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 113 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 432

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 631

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 031

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej