Bella

Higieniczne a chirurgiczne mycie rąk. Instrukcja mycia. Fakty i mity o prawidłowym myciu rąk

Przeczytano 9 315
 

Mycie rąk to skuteczny sposób w walce z wirusami i bakteriami, które nas otaczają. Jak prawidłowo myć ręce, aby nie roznosić zarazków? Czym różnią się higieniczne mycie rąk oraz chirurgiczne mycie rąk? Podpowiadamy.

Chirurgiczne a higieniczne mycie rąk

Dłonie można dezynfekować na dwa sposoby. Higieniczne mycie rąk trwa z reguły 20-30 sekund, jest to ogół czynności wykonywanych przez nas każdego dnia – np. przed jedzeniem lub po dotykaniu zwierząt domowych. Tymczasem chirurgiczne mycie rąk trwa zwykle 90 sekund, procedura mycia rąk jest niezbędna, gdy istnieje duże ryzyko zakażenia, np. po kontakcie z pacjentem.

Higieniczne mycie rąk jest zalecane, gdy ręce są wyraźnie brudne lub tłuste. Procedura mycia rąk jest konieczna także:

  • przed, podczas i po przygotowaniu jedzenia (w szczególności, gdy miał miejsce kontakt z surowym mięsem);
  • po dotknięciu karmy dla zwierząt, klatek zwierzęcych lub odpadów zwierzęcych;
  • po sprzątaniu;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po wydmuchaniu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu;
  • po zabawach z domowymi zwierzętami;
  • po zmianie pieluch u dziecka.

Tymczasem chirurgiczne mycie i dezynfekcja rąk są niezbędne przed wykonaniem zabiegu lekarskiego oraz po wykonanym zabiegu lekarskim. Ogół czynności służących dezynfekcji dłoni jest istotny również:

  • przed zakładaniem rękawiczek medycznych oraz po ich zdjęciu;
  • przed i po wizycie u osoby chorej;
  • przed i po leczeniu cięcia lub rany;
  • po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi lub akcesoriami;
  • po kontakcie z materiałem biologicznym – krwią, wydalinami i wydzielinami.

Procedura mycia rąk powinna być dobrze znana zarówno osobom dorosłym, jak i najmłodszym. Na szczęście w szkołach i przedszkolach znajdują się instrukcje mycia rąk dla dzieci, zawierające zrozumiale dla maluchów ilustracje.

Jak prawidłowo myć ręce?

Na czym polega prawidłowe mycie rąk? Instrukcja mycia rąk sporządzona przez Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia to w jasny sposób. Oto najważniejsze zasady mycia rąk:

  • technika mycia rąk polega na myciu dłoni przez około 30 sekund;
  • schemat mycia rąk należy rozpocząć od zwilżenia dłoni ciepłą wodą;
  • następnie trzeba nabrać mydło i rozprowadzić je po powierzchni dłoni, pamiętając o przestrzeniach między palcami, okolicach kciuków, a nawet – nadgarstkach;
  • na koniec należy opłukać starannie ręce wodą i wytrzeć je do sucha.

Proste i czytelne instrukcje mycia i dezynfekcji rąk można znaleźć także w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej. O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o mycie i dezynfekcję rąk? Procedura i częste mycie rąk to nie wszystko, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej zachęca do tego, aby w miejscach publicznych nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi ani innych elementów wyposażenia.

Fakty i mity dotyczące mycia rąk

Na koniec przedstawiamy garść faktów i mitów dotyczących mycia rąk. Wiele z nich jest zaskakujących!

  • Prawidłowe mycie rąk zmniejsza ryzyko zarażenia się grypą, gronkowcem, salmonellą i innymi „chorobami brudnych rąk” – FAKT
  • Co roku na biegunkę umiera nawet 1,5 miliona małych dzieci. Mycie rąk ocaliłoby życie prawie połowy z nich – FAKT.
  • Statystyki dotyczące mycia rąk przez Polaków nie budzą niepokoju – MIT. Badania dowiodły, że co drugi mężczyzna oraz co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety. Równie zatrważające są statystyki dotyczące mycia dłoni przed jedzeniem oraz po powrocie do domu.
  • Najlepszym sposobem suszenia dłoni po ich umyciu jest skorzystanie z suszarki – MIT. Badania dowiodły, że najbardziej higienicznym sposobem suszenia rąk po ich umyciu jest wytarcie papierowym ręcznikiem.
  • Mycie rąk gorącą wodą nie jest bardziej skuteczne od mycia rąk wodą letnią. Co więcej, może się przyczynić do podrażnienia skóry oraz jej poparzenia – FAKT.
  • Zbyt częste mycie rąk jest niekorzystne dla organizmu, ponieważ stanowi istotny czynnik rozwoju przewlekłego wyprysku rąk – FAKT.
  • Do dezynfekcji rąk należy używać wody z mydłem, chyba że nie ma takiej możliwości, wtedy niezbędny jest preparat do dezynfekcji skóry na bazie alkoholu, zawierający co najmniej 60% alkoholu – FAKT.
  • Dezynfekcja i odkażanie to to samo – MIT. Dezynfekcja oraz odkażanie to ogół czynności wykonywanych w celu ograniczenia liczebności chorobotwórczych mikroorganizmów, odkażanie polega jednak na eliminowaniu bakterii, natomiast dezynfekcja zabija zarówno bakterie, jak i wirusy.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 383

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
12 408

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 822

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 299

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 354

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 878

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej