Igły, strzykawki, kaniule – rozmiary, rodzaje, zastosowanie i ceny

Przeczytano 4 241 razy
1 Komentarz
(5)
 

Igły, strzykawki oraz kaniule to specjalistyczne wyroby medyczne, stosowane w iniekcjach – dożylnych, domięśniowych i skórnych. Jakie rozmiary i rodzaje są dostępne na rynku? Gdzie ten produkt znajduje w szczególności zastosowanie? Ile kosztują igły, kaniule oraz strzykawki? Podpowiadamy.

Igły, strzykawki i kaniule. Charakterystyka

Igły to specjalistyczne produkty medyczne stosowane między innymi w iniekcjach. Dzięki nim możliwe jest wstrzyknięcie leku lub środka diagnostycznego do tkanki pacjenta, pod skórę lub do mięśnia. Pozwalają one na zachowanie odpowiedniej higieny podczas wykonywania zabiegu.

Kaniule i wenflony to dokładnie to samo, nazwy te są stosowane zamiennie. Wyrób medyczny składa się z plastikowej rurki i stalowej igły, którą usuwa się po wkłuciu. Z pomocą kaniuli udaje się podać kroplówkę lub lekarstwa bez konieczności ponownego nakłucia.

Strzykawki to produkt medyczny stosowany razem z igłami przy iniekcjach podskórnych, dożylnych lub domięśniowych. Strzykawka pozwala na podanie pacjentowi leków, umożliwia również pobranie płynów ustrojowych do badań.

Rozmiary i rodzaje strzykawek, igieł i kaniul

Igły do strzykawek są dostępne w różnych rozmiarach. O tym, które rozmiary igieł do iniekcji są najlepsze w danym przypadku, decyduje personel medyczny. Przykładowo, igła do pobierania krwi jest dostępna w rozmiarach 0,8 x 38 mm, 0,7 x 38 mm oraz 0,9 x 38 mm. Tymczasem igły do glukometru to rozmiar 1,8 mm. Igły do pena (inaczej igły do insuliny) są dostępne w większej liczbie wariantów, wynika to z faktu, że igły insulinowe dobiera się w zależności od pena.
Igła do strzykawki powinna zapewniać lepsze wkłucie w skórę. Kluczowe jest także, aby iniekcja była jak najmniej bolesna dla pacjenta oraz nie stanowiła dla niego źródła dyskomfortu. Po czym poznać poszczególne igły? Parametry igieł iniekcyjnych są standaryzowane – ich nasadki są oznaczone odpowiednimi kolorami, zgodnie z kodem kolorów ISO 6009.

Igły – rozmiary i kolory w zależności od przeznaczenia igły:

  • igła 0,3 mm – jasnożółty;
  • igła 0,33 mm – czerwony;
  • igła 0,4 mm – jasnoszary;
  • igła 0,45 mm – brązowy;
  • igła 0,5 mm – pomarańczowy;
  • igła 0,6 mm – ciemnoniebieski;
  • igła 0,7 mm – ciemnoszary/czarny;
  • igła 0,8 mm – ciemnozielony;
  • igła 0,9 mm – ciemnożółty;
  • igła 1,1 mm – kremowy;
  • igła 1,2 mm – różowy;
  • igła 1,6 mm – biały;
  • igła 1,8 mm – niebieskoszary;
  • igła 2,1 mm – jasnozielony.

Co oznacza igła 21 G? Litera G to skrót od słowa Gauge, które oznacza znormalizowany system miar wykorzystywany w medycynie. Służy on oznaczaniu zewnętrznej średnicy igieł iniekcyjnych. I tak, najmniejsze igły do strzykawki mają rozmiar 30 G, natomiast te o największej średnicy – 18 G.
Jeśli chodzi o strzykawki, rozmiary dobiera się również w zależności od przeznaczenia. Inną średnicę i pojemność mają strzykawki jednorazowe, a inną strzykawki insulinowe lub strzykawki tuberkulinowe. Podczas dobierania wyrobu medycznego najważniejsze jest, aby strzykawka z igłą ze sobą współgrały.

Oto przykładowe rozmiary strzykawek w zależności od ich przeznaczenia:

  • strzykawki do insuliny – standardem jest strzykawka 1 ml;
  • strzykawka z końcówką do cewnika – standardem jest strzykawka 100 ml;
  • duża strzykawka do cewników – 140/160 ml;
  • strzykawka do pomp infuzyjnych – standardem jest strzykawka 50 ml.

Inne dostępne rozmiary strzykawek to:

  • strzykawki 2 ml;
  • strzykawki 5 ml;
  • strzykawka 10 ml;
  • strzykawka 20 ml.

Jeśli masz pewność, że dany rodzaj strzykawek jest odpowiedni, możesz je kupować w komplecie. Natomiast gdy nie ma takiej pewności lub zapotrzebowanie jest mniejsze, dostępne są także strzykawki do iniekcji, strzykawki insulinowe, strzykawki do pomp infuzyjnych oraz strzykawki tuberkulinowe pakowane pojedynczo.

Rozmiary kaniul są podawane, podobnie jak w przypadku igieł, w jednostkach G lub w mm przekroju zewnętrznego. Im większa jest wartość G, tym cieńsza kaniula dożylna. Jaki rozmiar średnicy rurki najczęściej używa się dla osób dorosłych? To zależy od rozmiaru naczynia. Kaniule wykorzystywane w pediatrii mają zazwyczaj rozmiar 24 G lub 22 G, natomiast kaniule do infuzji dożylnych – 20 G. Do transfuzji używa się kaniul 18-16 G, tymczasem kaniula 14 G odnajduje zastosowanie u pacjentów po urazie lub operacji.

Zastosowanie igieł, kaniul i strzykawek

Igły są używane w medycynie do wykonywania licznych zabiegów. Z ich pomocą można nie tylko przeprowadzić klasyczną iniekcję, ale także zastosować u pacjenta metody medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia czy też karboksyterapia.
Kaniule wykorzystuje się do tymczasowego podawania leków i innych substancji dożylnie. Tymczasem strzykawki stosuje się razem z igłami, zarówno do podawania leków (np. insuliny), jak i w celu podawania pokarmów (np. za pomocą sondy).

Ceny igieł, kaniul i strzykawek

Wysokiej jakości igły, kaniule oraz strzykawki o długim okresie przydatności do użytkowania są dostępne w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl. Wyrób medyczny umożliwia bezpieczne wykonywanie wielu medycznych procedur, takich jak np. podawanie leków czy też pobieranie płynów ustrojowych.
Ile kosztują igły? Cena zależy od rozmiaru oraz rodzaju igły – przykładowo, igły iniekcyjne Microlance jednorazowego użytku 0,4 x 19 mm kosztują około 5-6 złotych za opakowanie. Tymczasem igły iniekcyjne Nipro Needle jednorazowego użytku, najostrzejszy model na rynku kosztuje około 14 złotych za 100 sztuk.

Ile kosztują kaniule? Ceny zaczynają się od 2 złote za 1 opakowanie, koszt zakupu zależy od średnicy oraz przeznaczenia wenflonu. Ile kosztują strzykawki? Cena wynosi około 20-100 złotych za 100 sztuk, w zależności od pojemności wyrobu medycznego. Dostępne są także gotowe zestawy strzykawek z igłą jednorazowego użytku. Przykładowa cena zestawu służącego do podawania insuliny wynosi niecałe 40 złotych za opakowanie zawierające po 100 sztuk fabrycznie zmontowanych strzykawek z igłami.
Poza klasycznymi igłami, strzykawkami i kaniulami w matopat24.pl są dostępne także inne akcesoria iniekcyjne, takie jak np. kraniki, stazy uciskowe, koreczki, probówki czy też nakłuwacze. Wszystkie wyroby posiadają niezbędne certyfikaty medyczne. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą internetowego sklepu medycznego!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2023-05-16
    Ocena:
    5.0

    Dzień dobry
    Czy dostanę strzykawki insulinowe 0.5 ml? 0.25×6mm minimum 100 sztuk i w jakiej cenie?
    Pozdrawiam Anna

    Odpowiedź Joanna On 2023-05-16 Pani Anno, mamy w ofercie jedynie strzykawki z igłą 0.25 x 8 mm. Znajdzie je Pani pod linkiem: https://www.matopat24.pl/pic-solution-insumed-strzykawki-insulinowe-z-igla_4745-14846#/1294-ilosc_sztuk-30_szt/2337-pojemnosc-05_ml/2663-rozmiar_igly-29g/2703-srednica_i_dlugosc_igly-033x127mm

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go