
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Niegojące się rany to problem, którego nie należy bagatelizować. Im wcześniej zostanie odkryta przyczyna takiego stanu rzeczy, tym większe szanse, że uda się uchronić miejsce zranienia przed szpecącymi bliznami. W jaki sposób przebiega gojenie ran? Co zrobić, aby przyspieszyć ten proces?
Gojenie ran trwa zwykle od kilku do kilkunastu tygodni. Wiele zależy od rodzaju rany, jej umiejscowienia, rozmiaru, głębokości oraz higieny i pielęgnacji. O czym mogą świadczyć niegojące się rany? Taki stan rzeczy może wynikać z:
Niegojące się rany są typowe np. dla cukrzycy. Choroba ta skutkuje osłabieniem krążenia i co za tym idzie, upośledzonym transportem substancji odżywczych do ran. Rany cukrzycowe są bardzo trudne do wyleczenia, jeśli choroba jest nieleczona, mogą się przekształcić w bardzo nieestetyczne owrzodzenia, a nawet doprowadzić do amputacji. Z tego powodu nie należy bagatelizować chorób współistniejących – rany na nogach przy cukrzycy wskazują na konieczność natychmiastowego podjęcia leczenia.
Inne niegojące się rany to rany po oparzeniach. Rokowanie zależy od rozległości oparzenia oraz jego głębokości. W krytycznych przypadkach może być konieczny przeszczep skóry. Trudne w leczeniu są także rany na nogach u osób starszych, związane z odleżynami, owrzodzeniami nowotworowymi lub zespołem stopy miażdżycowej.
W jaki sposób goi się rana? Proces ten można podzielić na trzy etapy:
Co stosować na gojenie ran? Leczenie zależy od etapu gojenia, na którym znajduje się rana. Pierwszy etap gojenia wymaga zatamowania krwawienia, w tym czasie najważniejsze jest, aby przyspieszyć naturalne oczyszczenie rany oraz zapobiec infekcji wtórnej. Kolejne kroki to:
Jeśli gojenie rany zostało zakłócone i w miejscu zranienia tworzy się blizna, może być konieczne stosowanie specjalnych preparatów, które zmniejszają widoczność blizn. W krytycznych przypadkach lekarz może zaproponować korekcję laserową lub chirurgiczną.
Po czym poznać, że rana się nie goi? Oznaki, które mogą wskazywać na infekcję rany, martwice rany lub inne przyczyny nieprawidłowego gojenia to:
W sytuacji, gdy zauważono któryś z powyższych objawów, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista zaleci odpowiednie środki na rany, które z jednej strony – uchronią ją przed dalszym rozwojem infekcji, a z drugiej – przywrócą gojenie na właściwy tor.
PAMIĘTAJ: Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, kluczowa jest dezynfekcja ran (odkażanie ran) przed ich opatrzeniem, a także odpowiednie opatrunki. W przypadku niektórych rodzajów ran trzeba zastosować się do dodatkowych zaleceń np. nie przemywać ich, dopóki lekarz na to nie pozwoli. Tak wygląda np. pielęgnacja rany pooperacyjnej.
Co przyspiesza gojenie ran? Najważniejsze w leczeniu ran jest:
Zadaj pytanie lub napisz komentarz