Bella

Oczyszczanie i odkażanie ran. Jakie środki antyseptyczne wybrać?

Przeczytano 8 942
1 Komentarz
(5)
 

Odkażanie ran ma na celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Oczyszczanie rany przyspiesza jej gojenie, a także zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Czego użyć do przemywania ran? Jakie są najlepsze środki odkażające i dezynfekujące rany? Podpowiadamy.

Oczyszczanie i dezynfekcja ran – jak postępować?

Odkażanie ran ma na celu uchronienie zranionego miejsca przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli do rany wdadzą się bakterie, może to nie tylko znacznie spowolnić proces gojenia, ale także doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień, tężec, wścieklizna czy też zgorzel gazowa. Stosując odpowiedni środek antyseptyczny do przemywania ran, można tego uniknąć.

Jak postępować ze świeżą raną? Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie rany, np. przemycie chłodną wodą lub solą fizjologiczną. Następnie należy zdezynfekować powierzchnię rany za pomocą preparatu bakteriobójczego. Dopiero po wykonaniu tych czynności można nałożyć na miejsce przerwania ciągłości tkanek odpowiedni opatrunek.
Jakie antyseptyki zastosować? Który płyn na rany wykazuje działanie antyseptyczne, a jednocześnie, jest bezpieczny dla zdrowych komórek? Czy woda utleniona na rany to dobry pomysł? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Czym odkazić ranę? Środki do dezynfekcji i odkażania ran

Dezynfekcja rany polega na przemyciu jej powierzchni za pomocą środka do odkażania ran. Dostępne w aptekach oraz sklepach z artykułami medycznymi preparaty do dezynfekcji ran są przeznaczone do stosowania zarówno w warunkach domowych, jak i w ratownictwie czy też gabinetach lekarskich. Mogą one jednak być stosowane dopiero po opłukaniu rany solą fizjologiczną, lub przemyciu jej pod czystą, bieżącą wodą.

Czym dezynfekować rany? Czy woda utleniona to dobry pomysł?

Powszechnie mówi się, że woda utleniona to skuteczny środek odkażający rany. To prawda, że produkt ten wykazuje działanie antyseptyczne, niestety w porównaniu z innymi preparatami do odkażania ran cechuje go bardzo niska skuteczność. To nie wszystko, woda utleniona uszkadza zdrowe komórki, zaburzając prawidłowy proces gojenia. Charakterystyczne uczucie szczypania nie świadczy o eliminowaniu drobnoustrojów, a o podrażnieniu.

Co wykorzystać do odkażania ran? Czy warto w tym celu użyć spirytusu salicylowego?

Obok wody utlenionej za skuteczny płyn do odkażania ran jest uważany często także spirytus salicylowy. To prawda, że spirytus wykazuje właściwości antyseptyczne, jednak powinno się go stosować tylko na nieuszkodzonej skórze. Środek do odkażania zastosowany na ranie podrażnia oraz prowadzi do denaturacji białek komórkowych, co wpływa negatywnie na proces gojenia.

Czym zdezynfekować ranę – środki odkażające i dezynfekujące rany na bazie oktenidyny

Na rynku medycznym jest dostępnych wiele środków do dezynfekcji ran. Wśród nich najbardziej rekomendowane są preparaty zawierające oktenidynę i fenoksyetanol. Produkty te są bezpieczne dla zdrowych komórek, skutecznie dezynfekują ranę, jednocześnie zapewniając jej odpowiednie warunki konieczne do prawidłowego zagojenia się. Co wspomoże odkażanie ran? Octenisept to jeden z najpopularniejszych produktów leczniczych zalecanych do dezynfekcji ran.

Czym odkazić ranę – płyn do dezynfekcji ran zawierający jod

Na rynku są dostępne także inne preparaty do odkażania ran, np. zawierające jod. Tego typu wyrobów nie należy jednak stosować razem z lekami zawierającymi oktenidynę ani opatrunkami z jonami srebra, ponieważ mogą one wchodzić ze sobą w reakcję. Jeśli więc na ranie zastosowano spray do dezynfekcji ran z jodem, np. Braunol, nie należy już stosować Octeniseptu ani też opatrunków na trudno gojące się rany.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Maria On 2023-04-22
    Rating:
    5.0

    Czym przemywać ranę po zabiegu usunięcia hemoroidów metoda Milligam

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Mario, w przypadku przemywania rany, zaleca się zwykle stosowanie łagodnych środków dezynfekujących, takich jak roztwór soli fizjologicznej (0,9%), który jest bezpieczny dla skóry i błon śluzowych. Można również zastosować specjalne preparaty do pielęgnacji ran pooperacyjnych, które pomagają w regeneracji tkanek i przyspieszają gojenie się rany. Ważne jest, aby rana była utrzymywana w czystości i sucha, a jednocześnie wilgotna, w celu zapobiegania infekcjom. Należy unikać stosowania substancji drażniących, takich jak alkohol czy nadtlenek wodoru, ponieważ mogą one spowodować podrażnienia skóry i opóźnić proces gojenia. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pielęgnacji rany po zabiegu, proszę skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 810 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 419 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 113 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 432

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 631

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 031

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej