Oparzenia II stopnia. Proces gojenia, leczenie, blizny

668 Wyświetleń

Oparzenie drugiego stopnia to tzw. oparzenie pośredniej grubości. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Na czym polega pierwsza pomoc oraz leczenie? Co zrobić, aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu II stopnia? Podpowiadamy.

Oparzenia II stopnia

Oparzenie II stopnia (inaczej oparzenie pośrednie) to oparzenie, które obejmuje nie tylko naskórek, ale i także pewną część grubości skóry właściwej. Charakterystyczne objawy oparzenia II stopnia to:

 • ból w miejscu oparzenia,
 • obrzęk,
 • surowicze pęcherze,
 • zaczerwienienie,

II stopień oparzenia zwykle nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Wskazaniem do przyjęcia na oddział oparzeniowy jest:

 • oparzenie II stopnia dotyczące dużej powierzchni ciała (>10%),
 • oparzenie II stopnia w obrębie twarzy, rąk, stóp, krocza lub dużych stawów,
 • oparzenia chemiczne, elektryczne lub dróg oddechowych,
 • oparzenie II stopnia u dziecka lub osoby w podeszłym wieku.

Proces gojenia oparzenia II stopnia

Jak długo goi się oparzenie 2. stopnia? Proces gojenia oparzenia takiego oparzenia trwa zazwyczaj do 3 tygodni, jeśli jest ono prawidłowo leczone, to nie pozostawia blizn. Aby wspomóc gojenie ran po oparzeniu 2. stopnia, należy od razu po wystąpieniu zdarzenia przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. W tym celu trzeba:

 • odsunąć poszkodowanego od źródła oparzenia,
 • spłukać obszar poparzenia zimną wodą, aby obniżyć temperaturę,
 • zdjąć z rany odzież (wyjątek stanowi sytuacja, gdy ubrania są przyklejone do rany, wtedy musi się nimi zająć personel medyczny),
 • zabezpieczyć oparzenie sterylnym opatrunkiem.

Oparzenie II stopnia – leczenie

Leczenie oparzenia drugiego stopnia jest podobne jak przy oparzeniach I stopnia. Lekarz może zadecydować o przepisaniu przeciwbólowych leków. Na takie oparzenia stosuje się także kremy antybiotykowe zawierające srebro. Maść na oparzenia II stopnia można zastosować dopiero po konsultacji z lekarzem, powinna ona utrzymywać odpowiednią wilgotność w ranie, a jednocześnie usuwać nadmiar wysięku. Dodatek jonów srebra ma na celu zabezpieczenie miejsca poparzenia przed bakteriami.
Proces gojenia rany pooparzeniowej można przyspieszyć także poprzez stosowanie specjalnych opatrunków na oparzenia II stopnia, zawierających srebro. Działają one podobnie jak wspomniana powyżej maść – utrzymują wilgotne środowisko niezbędne do gojenia, absorbują nadmierny wysięk, a także chronią przed zakażeniem.

Blizny po oparzeniu II stopnia

Jeśli rana pooparzeniowa jest prawidłowo leczona, na skórze nie powinny pojawić się ani przebarwienia, ani blizny po oparzeniu. Gdy jednak mijają tygodnie, a blizna po oparzeniu II stopnia nie znika, warto wdrożyć leczenie. Wśród dostępnych metod, które poprawią wygląd skóry po oparzeniu, można wyróżnić stosowanie opatrunków silikonowych, fizykoterapię oraz krioterapię. Rehabilitacja blizn pooparzeniowych opiera się także o technologie takie jak magnetoterapia, jonoforeza oraz laseroterapia.

Źródła:

Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000)
https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12063-burns
https://skuteczna-fizjoterapia.pl/rehabilitacja-blizny/

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go