Oparzenia II stopnia. Proces gojenia, leczenie, blizny

Przeczytano 3 107 razy
3 Komentarze
(5)
 

Oparzenie drugiego stopnia to tzw. oparzenie pośredniej grubości. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Na czym polega pierwsza pomoc oraz leczenie? Co zrobić, aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu II stopnia? Podpowiadamy.

Oparzenia II stopnia

Oparzenie II stopnia (inaczej oparzenie pośrednie) to oparzenie, które obejmuje nie tylko naskórek, ale i także pewną część grubości skóry właściwej. Charakterystyczne objawy oparzenia II stopnia to:

 • ból w miejscu oparzenia,
 • obrzęk,
 • surowicze pęcherze,
 • zaczerwienienie,

II stopień oparzenia zwykle nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Wskazaniem do przyjęcia na oddział oparzeniowy jest:

 • oparzenie II stopnia dotyczące dużej powierzchni ciała (>10%),
 • oparzenie II stopnia w obrębie twarzy, rąk, stóp, krocza lub dużych stawów,
 • oparzenia chemiczne, elektryczne lub dróg oddechowych,
 • oparzenie II stopnia u dziecka lub osoby w podeszłym wieku.

Proces gojenia oparzenia II stopnia

Jak długo goi się oparzenie 2. stopnia? Proces gojenia oparzenia takiego oparzenia trwa zazwyczaj do 3 tygodni, jeśli jest ono prawidłowo leczone, to nie pozostawia blizn. Aby wspomóc gojenie ran po oparzeniu 2. stopnia, należy od razu po wystąpieniu zdarzenia przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. W tym celu trzeba:

 • odsunąć poszkodowanego od źródła oparzenia,
 • spłukać obszar poparzenia zimną wodą, aby obniżyć temperaturę,
 • zdjąć z rany odzież (wyjątek stanowi sytuacja, gdy ubrania są przyklejone do rany, wtedy musi się nimi zająć personel medyczny),
 • zabezpieczyć oparzenie sterylnym opatrunkiem.

Oparzenie II stopnia – leczenie

Leczenie oparzenia drugiego stopnia jest podobne jak przy oparzeniach I stopnia. Lekarz może zadecydować o przepisaniu przeciwbólowych leków. Na takie oparzenia stosuje się także kremy antybiotykowe zawierające srebro. Maść na oparzenia II stopnia można zastosować dopiero po konsultacji z lekarzem, powinna ona utrzymywać odpowiednią wilgotność w ranie, a jednocześnie usuwać nadmiar wysięku. Dodatek jonów srebra ma na celu zabezpieczenie miejsca poparzenia przed bakteriami.
Proces gojenia rany pooparzeniowej można przyspieszyć także poprzez stosowanie specjalnych opatrunków na oparzenia II stopnia, zawierających srebro. Działają one podobnie jak wspomniana powyżej maść – utrzymują wilgotne środowisko niezbędne do gojenia, absorbują nadmierny wysięk, a także chronią przed zakażeniem.

Blizny po oparzeniu II stopnia

Jeśli rana pooparzeniowa jest prawidłowo leczona, na skórze nie powinny pojawić się ani przebarwienia, ani blizny po oparzeniu. Gdy jednak mijają tygodnie, a blizna po oparzeniu II stopnia nie znika, warto wdrożyć leczenie. Wśród dostępnych metod, które poprawią wygląd skóry po oparzeniu, można wyróżnić stosowanie opatrunków silikonowych, fizykoterapię oraz krioterapię. Rehabilitacja blizn pooparzeniowych opiera się także o technologie takie jak magnetoterapia, jonoforeza oraz laseroterapia.

Źródła:

Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000)
https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12063-burns
https://skuteczna-fizjoterapia.pl/rehabilitacja-blizny/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Magda On 2023-04-25
  Ocena:
  5.0

  Witam wczoraj poparzylam rękę pojawiły się pęcherza i dzisiaj pękły pojawiła się rana na ok 5 cm . Czy z takim oparzeniem powinam iść do lekarza czy dalej smarować mam krem Entil oparzenia . Nie zakrywam cały czas odkryta rana jest .

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-27 Pani Magdo, powinna Pani zasięgnąć porady lekarza, który obejrzy ranę i wdroży odpowiedni model leczenia.

 • Napisał: Klaudia On 2023-04-22
  Ocena:
  5.0

  Dzisiaj nastąpiło oparzenie 2 stopnia u dziecka. Jesteśmy w szpitalu. Co powinnam zrobić aby przyspieszyć proces gojenia rany? Proszę o odp

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-02 Pani Klaudio, powinni Państwo przede wszystkim zastosować zalecenia lekarza. Nie wiem, w jakim stanie są poparzenia, jak duża powierzchnia ciała została nimi zajęta, dlatego trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie. Na temat sposobów postępowania w przypadku oparzeń II stopnia piszemy w treści niniejszego artykułu - zachęcamy do lektury.

 • Napisał: Barbara On 2022-10-25
  Ocena:
  5.0

  10 października poparzyłam się gorąca cherbata na wysokości ud. Na pogotowiu przepisali mi krem argosulfan . Smarowałam przez 2 tyg. Wszystko ładnie przyschlo ale teraz zaczęła mi schodzi skora.Czym powinnam smarowac teraz ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Pani Barbaro, ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie podjąć decyzję, jaki preparat zastosować. Zalecam konsultację ze specjalistą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go