
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Oparzenie drugiego stopnia to tzw. oparzenie pośredniej grubości. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Na czym polega pierwsza pomoc oraz leczenie? Co zrobić, aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu II stopnia? Podpowiadamy.
Oparzenie II stopnia (inaczej oparzenie pośrednie) to oparzenie, które obejmuje nie tylko naskórek, ale i także pewną część grubości skóry właściwej. Charakterystyczne objawy oparzenia II stopnia to:
II stopień oparzenia zwykle nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Wskazaniem do przyjęcia na oddział oparzeniowy jest:
Jak długo goi się oparzenie 2. stopnia? Proces gojenia oparzenia takiego oparzenia trwa zazwyczaj do 3 tygodni, jeśli jest ono prawidłowo leczone, to nie pozostawia blizn. Aby wspomóc gojenie ran po oparzeniu 2. stopnia, należy od razu po wystąpieniu zdarzenia przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. W tym celu trzeba:
Leczenie oparzenia drugiego stopnia jest podobne jak przy oparzeniach I stopnia. Lekarz może zadecydować o przepisaniu przeciwbólowych leków. Na takie oparzenia stosuje się także kremy antybiotykowe zawierające srebro. Maść na oparzenia II stopnia można zastosować dopiero po konsultacji z lekarzem, powinna ona utrzymywać odpowiednią wilgotność w ranie, a jednocześnie usuwać nadmiar wysięku. Dodatek jonów srebra ma na celu zabezpieczenie miejsca poparzenia przed bakteriami.
Proces gojenia rany pooparzeniowej można przyspieszyć także poprzez stosowanie specjalnych opatrunków na oparzenia II stopnia, zawierających srebro. Działają one podobnie jak wspomniana powyżej maść – utrzymują wilgotne środowisko niezbędne do gojenia, absorbują nadmierny wysięk, a także chronią przed zakażeniem.
Jeśli rana pooparzeniowa jest prawidłowo leczona, na skórze nie powinny pojawić się ani przebarwienia, ani blizny po oparzeniu. Gdy jednak mijają tygodnie, a blizna po oparzeniu II stopnia nie znika, warto wdrożyć leczenie. Wśród dostępnych metod, które poprawią wygląd skóry po oparzeniu, można wyróżnić stosowanie opatrunków silikonowych, fizykoterapię oraz krioterapię. Rehabilitacja blizn pooparzeniowych opiera się także o technologie takie jak magnetoterapia, jonoforeza oraz laseroterapia.
Źródła:
Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000)
https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12063-burns
https://skuteczna-fizjoterapia.pl/rehabilitacja-blizny/
Komentarze
Witam wczoraj poparzylam rękę pojawiły się pęcherza i dzisiaj pękły pojawiła się rana na ok 5 cm . Czy z takim oparzeniem powinam iść do lekarza czy dalej smarować mam krem Entil oparzenia . Nie zakrywam cały czas odkryta rana jest .
Odpowiedź Joanna On 2023-04-27
Dzisiaj nastąpiło oparzenie 2 stopnia u dziecka. Jesteśmy w szpitalu. Co powinnam zrobić aby przyspieszyć proces gojenia rany? Proszę o odp
Odpowiedź Joanna On 2023-05-02
10 października poparzyłam się gorąca cherbata na wysokości ud. Na pogotowiu przepisali mi krem argosulfan . Smarowałam przez 2 tyg. Wszystko ładnie przyschlo ale teraz zaczęła mi schodzi skora.Czym powinnam smarowac teraz ?
Odpowiedź Joanna On 2022-11-16
Zadaj pytanie lub napisz komentarz