Bella

Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

Przeczytano 7 847
 

Czas czytania: 5 min.

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może być przyczyną wielu zagrożeń dla zdrowia, którym najczęściej może być oparzenie słoneczne.

Grupy szczególnie narażone na oparzenia słoneczne

Osoby z oliwkową cerą i ciemniejszymi włosami dobrze znoszą ekspozycję na słońce. Grupą szczególnie narażoną na oparzenia słoneczne są osoby z bardzo jasną karnacją a przede wszystkim dzieci. Ludzie wrażliwi na promieniowanie powinni zadbać o właściwą ochronę, przed nadmiernym wpływem promieni słonecznych, które może skutkować oparzeniami I lub II stopnia i wiązać się z długotrwałym leczeniem. Oparzenie skórne wywołane jest głównie przez promieniowanie UVB, które nazywane jest promieniowaniem rumieniotwórczym. Ten rodzaj promieniowania stymuluje melaninę, pigment skóry, który odpowiada za tworzenie się opalenizny, ale też oparzeń i w rezultacie starzenie się skóry.

Oparzenie słoneczne 1 stopnia

Miejscami szczególnie narażonymi na oparzenia słoneczne są nos, policzki, ramiona, dekolt. Po całym dniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne rumień zwykle występuje w przeciągu 12-14 godzin po opalaniu, natomiast po 72h całkowicie znika. Chyba dobrze znasz ten scenariusz? Urlop, piękna pogoda, wysoka temperatura. Ty, po całym dniu spędzonym na słońcu, wracasz do hotelu i dopiero wieczorem obserwujesz pierwsze objawy oparzenia słonecznego (np. poparzona lub spalona twarz, spalone plecy). Skóra jest widocznie czerwona, piecze, a każdy dotyk sprawia ból. Po kilku dniach jednak skóra łuszczy się, zaczyna swędzieć. Te nieprzyjemne objawy wskazują na oparzenie pierwszego stopnia i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia. Na szczęście!

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

W przypadku oparzeń słonecznych drugiego stopnia objawy, które mogą wystąpić są podobne do tych w przypadku oparzeń I-go stopnia. Oparzeniu 2-go stopnia również towarzyszy rumień (nasilony), pieczenie skóry. Oprócz tego, możemy zaobserwować również obrzęki lub bąble. W skrajnych przypadkach, oparzeniom 2-go stopnia może towarzyszyć gorączka, nudności, a nawet omdlenia. W takim przypadku, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą!

III stopnia oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne 3 stopnia dotyczy, w odróżnieniu od oparzenia II stopnia nie tylko naskórka i skóry właściwej, ale również tkanki tłuszczowej podskórnej oraz znajdujących się głębiej nerwów skórnych czy też naczyń krwionośnych. Charakterystyczne objawy dla III stopnia oparzeń słonecznych to: bolesne bąble od oparzenia, obrzęki w miejscu oparzenia oraz zaburzona reakcja na dotyk, wynikająca z uszkodzenia receptorów czuciowych. Leczenie takich oparzeń może trwać nawet kilkanaście tygodni, wymaga ono uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Na szczęście oparzenia słoneczne III stopnia są rzadkie, znacznie częściej tak poważne uszkodzenie skóry i położonych głębiej struktur wynika z kontaktu z otwartym ogniem lub gorącym olejem, a nie z ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Oparzenia słoneczne u dziecka

Oparzenia słoneczne u dziecka dzieli się na różne stopnie, podobnie jak w przypadku oparzeń u osób dorosłych. Oparzenie I stopnia obejmuje tylko naskórek, oparzenie II stopnia obejmuje naskórek i powierzchniową warstwę skóry właściwej, natomiast oparzenia III stopnia są rzadkie i obejmują naskórek, skórę właściwą, podskórną tkankę tłuszczową, a także położone głębiej nerwy skórne i/lub naczynia krwionośne. Podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu w szczególności podatna jest na oparzenia słoneczne twarz, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej ochronie — zakładaniu maluchowi nakrycia głowy oraz smarowaniu go kremami z wysokim filtrem. Warto mieć także zawsze w pogotowiu to, co na oparzenia słoneczne u dziecka pomoże, czyli spray z pantenolem. Jeśli poza symptomami skórnymi zaobserwowano poważniejsze objawy oparzenia u dziecka, takie jak np. dreszcze, gorączka, czy też utrata przytomności, może być konieczna pilna pomoc medyczna.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Z własnego doświadczenia wiem jak nieprzyjemne uczucie towarzyszy oparzeniu. Podczas wakacji na plaży zdarzyło mi się zapomnieć o kremie z filtrem. Wieczorem czułam tego skutki. Jest kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z problemem oparzenia słonecznego. Każdy z nas słyszał o zbawiennym działaniu maślanki lub kefiru? Od razu człowiek odczuwa ulgę! Możesz też wykorzystać świeżego ogórka i przygotować z niego miksturę, którą nałożysz na skórę. Ten zabieg również przyniesie ulgę. Rynki farmaceutyczne i firmy kosmetyczne mogą zaoferować pianki, żele, kremy i balsamy na oparzenia słoneczne które wzbogacone są o ekstrakty z roślin (np.: z aloesu), które mają za zadanie zredukować pieczenie i złagodzić ból.

Po ilu dniach schodzi oparzenie słoneczne? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

Zmiany jakie zaszły w wyniku oparzenia słonecznego z reguły znikają już po 72h. Naskórek z silnie zaczerwienionego blednie, łuszczy się a w jego miejsce powstaje nowy. Używając kremów lub żeli łagodzących, proces ten nieznacznie przyspieszymy. Co w sytuacji gdy oparzenie słoneczne pozostawi po sobie ślad? Co jeśli nie zejdzie ? Będziemy mieć do czynienia z blizną, z którą możemy pracować. Przyjdą nam z pomocą żele, kremy i plastry silikonowe które redukują zaczerwienienie skóry oraz zmniejszą widoczność blizny.

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?

Regeneracja skóry po opalaniu, gdy doszło do poparzenia słonecznego, może potrwać około kilku dni. Proces ten można przyspieszyć poprzez zastosowanie preparatów dedykowanych na oparzenia, zawierających takie składniki, jak: pantenol, alantoina, czy też tlenek cynku.

Jakie są sposoby na oparzenia słoneczne, które pomogą załagodzić ból?

Aby ukoić ból związany z oparzeniami słonecznymi, należy jak najszybciej udać się w zacienione miejsce i schłodzić poparzoną skórę. Następny krok to zastosowanie preparatu na oparzenia o właściwościach łagodzących, najlepiej, aby był on w formie pianki, wtedy unikniemy dodatkowego podrażniania poparzonej skóry. Natomiast o zastosowaniu leków przeciwbólowych na oparzenia powinien zadecydować lekarz.

Co na poparzenia słoneczne stosować u dzieci?

W przypadku poparzeń słonecznych u dzieci warto zawsze mieć w pogotowiu preparat na oparzenia słoneczne zawierający takie składniki łagodzące jak pantenol czy alantoina. Wiele firm wprowadziło do swojej oferty delikatne pianki na oparzenia słoneczne, przystosowane specjalnie do potrzeb dziecięcej skóry. W przypadku niemowląt oparzenie powinien obejrzeć pilnie lekarz.

Oparzenia słoneczne — czym smarować skórę osoby dorosłej?

W przypadku mniej poważnych oparzeń słonecznych u dorosłych wystarczy udanie się do zacienionego miejsca, schłodzenie skóry i następnie zastosowanie dedykowanego środka na oparzenia, zawierającego w swoim składzie takie substancje jak pantenol, alantoina czy tlenek cynku. Poparzona skóra powinna się zregenerować w ciągu kilku dni.

Jak złagodzić oparzenie słoneczne? Kiedy udać się do lekarza?

Oparzenie słoneczne I stopnia nie wymaga wizyty u lekarza, jego objawy można załagodzić poprzez natychmiastowe schłodzenie poparzonej części ciała oraz zastosowanie odpowiednich preparatów dedykowanych oparzonej skórze. Natomiast jeśli poza zmianami skórnymi doszło do wystąpienia gorączki, omdlenia czy też dużej opuchlizny, taka sytuacja wymaga pilnego zgłoszenia się do lekarza lub na pogotowie ratunkowe.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
43 301 6

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 747 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 554 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 850

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 269

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
23 018

Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała...

czytaj więcej