Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

2330 Wyświetleń

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może być przyczyną wielu zagrożeń dla zdrowia, którym najczęściej może być oparzenie słoneczne.

Grupy szczególnie narażone na oparzenia słoneczne

Osoby z oliwkową cerą i ciemniejszymi włosami dobrze znoszą ekspozycję na słońce. Grupą szczególnie narażoną na oparzenia słoneczne są osoby z bardzo jasną karnacją a przede wszystkim dzieci. Ludzie wrażliwi na promieniowanie powinni zadbać o właściwą ochronę, przed nadmiernym wpływem promieni słonecznych, które może skutkować oparzeniami I lub II stopnia i wiązać się z długotrwałym leczeniem. Oparzenie skórne wywołane jest głównie przez promieniowanie UVB, które nazywane jest promieniowaniem rumieniotwórczym. Ten rodzaj promieniowania stymuluje melaninę, pigment skóry, który odpowiada za tworzenie się opalenizny, ale też oparzeń i w rezultacie starzenie się skóry.

Oparzenie słoneczne 1 stopnia

Miejscami szczególnie narażonymi na oparzenia słoneczne są nos, policzki, ramiona, dekolt. Po całym dniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne rumień zwykle występuje w przeciągu 12-14 godzin po opalaniu, natomiast po 72h całkowicie znika. Chyba dobrze znasz ten scenariusz? Urlop, piękna pogoda, wysoka temperatura. Ty, po całym dniu spędzonym na słońcu, wracasz do hotelu i dopiero wieczorem obserwujesz pierwsze objawy oparzenia słonecznego. Skóra jest widocznie czerwona, piecze, a każdy dotyk sprawia ból. Po kilku dniach jednak skóra łuszczy się, zaczyna swędzieć. Te nieprzyjemne objawy wskazują na oparzenie pierwszego stopnia i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia. Na szczęście!

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

W przypadku oparzeń słonecznych drugiego stopnia objawy, które mogą wystąpić są podobne do tych w przypadku oparzeń I-go stopnia. Oparzeniu 2-go stopnia również towarzyszy rumień (nasilony), pieczenie skóry. Oprócz tego, możemy zaobserwować również obrzęki lub bąble. W skrajnych przypadkach, oparzeniom 2-go stopnia może towarzyszyć gorączka, nudności, a nawet omdlenia. W takim przypadku, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą!

Jak złagodzić / leczyć skutki oparzenia słoneczne?

Z własnego doświadczenia wiem jak nieprzyjemne uczucie towarzyszy oparzeniu. Podczas wakacji na plaży zdarzyło mi się zapomnieć o kremie z filtrem. Wieczorem czułam tego skutki. Jest kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z problemem oparzenia słonecznego. Każdy z nas słyszał o zbawiennym działaniu maślanki lub kefiru? Od razu człowiek odczuwa ulgę! Możesz też wykorzystać świeżego ogórka i przygotować z niego miksturę, którą nałożysz na skórę. Ten zabieg również przyniesie ulgę. Rynki farmaceutyczne i firmy kosmetyczne mogą zaoferować pianki, żele, kremy, które wzbogacone są o ekstrakty z roślin (np.: z aloesu), które mają za zadanie zredukować pieczenie i złagodzić ból.

Po ilu dniach schodzi oparzenie słoneczne? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

Zmiany jakie zaszły w wyniku oparzenia słonecznego z reguły znikają już po 72h. Naskórek z silnie zaczerwienionego blednie, łuszczy się a w jego miejsce powstaje nowy. Używając kremów lub żeli łagodzących, proces ten nieznacznie przyspieszymy. Co w sytuacji gdy oparzenie słoneczne pozostawi po sobie ślad? Co jeśli nie zejdzie ? Będziemy mieć do czynienia z blizną, z którą możemy pracować. Przyjdą nam z pomocą żele, kremy i plastry silikonowe, które redukują zaczerwienienie skóry oraz zmniejszą widoczność blizny.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go