Oparzenie III stopnia. Objawy, jak wygląda? Leczenie i blizna

Przeczytano 3 724 razy
 

Oparzenie trzeciego stopnia wymaga przetransportowania poszkodowanego na oddział ratunkowy i wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Czy po oparzeniach III stopnia pozostaje blizna? Jak o nią dbać? Podpowiadamy.

Oparzenie III stopnia

Oparzenie III stopnia (inaczej oparzenie głębokie) to oparzenie, które obejmuje nie tylko naskórek. Uszkodzenie dotyczy całej grubości skóry właściwej, a także tkanek znajdujących się pod nią. Charakterystycznym objawem oparzenia 3. stopnia jest biała, woskowata skóra oraz zniszczenie mieszków włosowych w miejscu blizny.

Objawy oparzenia III stopnia

Jak wygląda oparzenie 3. stopnia? Poza bladą skórą charakterystyczne objawy to także:

  • brak bólu – wynika to ze zniszczenia zakończeń nerwowych,
  • obrzęk w miejscu poparzenia.

Trzeci stopień oparzenia wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, niezależnie od tego, czy jest to oparzenie III stopnia u dziecka, czy u osoby dorosłej.

Oparzenie III stopnia – leczenie

Co robić w sytuacji wystąpienia oparzenia 3. stopnia? Leczenie powinno zostać wdrożone w warunkach szpitalnych, należy zatem natychmiast wezwać pomoc medyczną. W międzyczasie trzeba zabezpieczyć obszar poparzenia sterylnym bandażem, natomiast nie wolno:

  • moczyć oparzenia wodą,
  • nakładać na oparzenie żadnych maści ani smarów,
  • zdejmować odzieży, która przykleiła się do miejsca oparzenia.

Gdy na miejsce zdarzenia przyjedzie zespół pogotowia ratunkowego, poszkodowany zostanie odpowiednio zabezpieczony, wdrożone zostanie także odpowiednie leczenie. Po przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala może być konieczna ingerencja chirurgiczna – wycięcie martwicy, a w ciężkich przypadkach – przeszczep skóry lub nawet amputacja.

Blizny po oparzeniu 3 stopnia

Oparzenia III stopnia goją się bardzo długo (ponad 3 tygodnie) i pozostawiają po sobie widoczne blizny, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą utrudniać ruchomość (są to tzw. przykurcze). Proces gojenia oparzenia 3. stopnia można wspomóc poprzez odpowiednią rehabilitację – kluczowe jest stosowanie opatrunków silikonowych, które zmniejszają wielkość blizn oraz poprawiają ich koloryt. Aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu 3. stopnia, można skorzystać także z metod takich jak presoterapia lub krioterapia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/third-degree-burns
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171058,oparzenia-skory
https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710
Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go