
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Oparzenie trzeciego stopnia wymaga przetransportowania poszkodowanego na oddział ratunkowy i wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Czy po oparzeniach III stopnia pozostaje blizna? Jak o nią dbać? Podpowiadamy.
Oparzenie III stopnia (inaczej oparzenie głębokie) to oparzenie, które obejmuje nie tylko naskórek. Uszkodzenie dotyczy całej grubości skóry właściwej, a także tkanek znajdujących się pod nią. Charakterystycznym objawem oparzenia 3. stopnia jest biała, woskowata skóra oraz zniszczenie mieszków włosowych w miejscu blizny.
Jak wygląda oparzenie 3. stopnia? Poza bladą skórą charakterystyczne objawy to także:
Trzeci stopień oparzenia wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, niezależnie od tego, czy jest to oparzenie III stopnia u dziecka, czy u osoby dorosłej.
Co robić w sytuacji wystąpienia oparzenia 3. stopnia? Leczenie powinno zostać wdrożone w warunkach szpitalnych, należy zatem natychmiast wezwać pomoc medyczną. W międzyczasie trzeba zabezpieczyć obszar poparzenia sterylnym bandażem, natomiast nie wolno:
Gdy na miejsce zdarzenia przyjedzie zespół pogotowia ratunkowego, poszkodowany zostanie odpowiednio zabezpieczony, wdrożone zostanie także odpowiednie leczenie. Po przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala może być konieczna ingerencja chirurgiczna – wycięcie martwicy, a w ciężkich przypadkach – przeszczep skóry lub nawet amputacja.
Oparzenia III stopnia goją się bardzo długo (ponad 3 tygodnie) i pozostawiają po sobie widoczne blizny, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą utrudniać ruchomość (są to tzw. przykurcze). Proces gojenia oparzenia 3. stopnia można wspomóc poprzez odpowiednią rehabilitację – kluczowe jest stosowanie opatrunków silikonowych, które zmniejszają wielkość blizn oraz poprawiają ich koloryt. Aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu 3. stopnia, można skorzystać także z metod takich jak presoterapia lub krioterapia.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/third-degree-burns
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171058,oparzenia-skory
https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710
Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).
Zadaj pytanie lub napisz komentarz