Bella

Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?

Przeczytano 11 024
 

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe działanie słońca.

Oparzenie słoneczne twarzy i inne przyczyny oparzeń twarzy

Oparzenia twarzy są jednymi z gorszych oparzeń, gdyż mogą uszkodzić układy: wzrokowy (oczy), oddechowy (nos, usta, płuca) i słuchowy (uszy). Oparzenia skóry twarzy wpływają negatywnie na odporność, szybciej tracimy ciepłotę ciała i jesteśmy wtedy najbardziej narażeni na infekcje.

W przypadku oparzeń twarzy możemy mieć do czynienia z różną ich intensywnością, co jest konsekwencją grubości skóry w różnych częściach twarzy. Skóra na powiekach jest najbardziej delikatna w porównaniu do skóry na czole czy policzkach.
Najczęściej dotykają nas oparzenia termiczne I-go stopnia, które są wynikiem silnie działającego promieniowania UV. Skóra jest zaczerwieniona i piecze. Oparzenia I-go stopnia nie zagrażają życiu, a ich wizualne ślady znikają już po kilku dniach. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku oparzeń twarzy wrzątkiem, gdyż możemy mieć do czynienia z oparzeniami II-go stopnia. Zniszczeniu ulegają głębsze warstwy skóry, pojawiają się pęcherze. Okres rekonwalescencji po urazie może trwać ok. 3 tygodni. W miejscu oparzenia może pojawić się także blizna.

Innymi czynnikami, które mogą wywołać oparzenie twarzy są na przykład źle dobrane kosmetyki, bądź te, które w swoim składzie mają substancje, które wywołują podrażnienie skóry, a w końcowym efekcie oparzenie. Trzeba pamiętać, że może być to równie dobrze reakcja alergiczna, na jeden ze składników kremu czy żelu. W takim przypadku, nie możemy eksperymentować, tylko musimy skonsultować się z lekarzem specjalista.

Co stosować na oparzenia twarzy? Jak leczyć?

Wszystko zależy z jakim stopniem i jak rozległym oparzeniem mamy do czynienia. Oparzenia I-go stopnia możemy złagodzić zimnymi okładami, nie wymaga ono specjalnego leczenia. Oparzenia II-go stopnia i wyższych stopni powinny być leczone pod okiem lekarza specjalisty. Wymagają zwykle leczenia ambulatoryjnego, wiążą się z oczyszczeniem i usuwaniem z twarzy martwej skóry. W ciężkich przypadkach oparzeń skórnych wykonywane są przeszczepy skórne.

Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?

Nieprzyjemną pamiątką po oparzeniu twarzy może być nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją sposoby na rehabilitację blizn, by stały się mniej widoczne. Z pomocą przychodzą maści, kremy i opatrunki silikonowe. Dzięki warstwie silikonowej, która jest w bezpośrednim kontakcie z blizną, staje się ona mniej widoczna, jej kolor blednie. Charakterystyczne uczucie swędzenia łagodnieje. Niektóre blizny, oprócz tego, że są czerwone, mogą być również wypukłe. Mamy wtedy do czynienia z blizną przerosłą, czyli keloidem. Na taki rodzaj blizny świetnie sprawdzą się opatrunki silikonowe, które przyczynią się do jej wypłaszczenia. Jak każdą bliznę pooparzeniową, można ją usunąć za pomocą laserów lub peelingów w gabinecie medycyny estetycznej. Lekarz chirurg, po oględzinach blizny po oparzeniu termicznym, dobierze odpowiedni zabieg, dostosowany do Twoich potrzeb. Możesz również skorzystać z mniej inwazyjnej, szeroko polecanej metody rehabilitacji blizn pooparzeniowych i zgłosić się do profesjonalistów po wyrób uciskowy. Jest nim charakterystyczna uciskowa maska, która występuje w wersji pełnej, niepełnej, jak i w postaci opasek na głowę, żuchwę. Stanowią tańszą, bardziej przystępną alternatywę do zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 798 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 409 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 103 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 422

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 621

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
22 742

Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała...

czytaj więcej