Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?

1087 Wyświetleń

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe działanie słońca.

Oparzenie słoneczne twarzy i inne przyczyny oparzeń twarzy

Oparzenia twarzy są jednymi z gorszych oparzeń, gdyż mogą uszkodzić układy: wzrokowy (oczy), oddechowy (nos, usta, płuca) i słuchowy (uszy). Oparzenia skóry twarzy wpływają negatywnie na odporność, szybciej tracimy ciepłotę ciała i jesteśmy wtedy najbardziej narażeni na infekcje.

W przypadku oparzeń twarzy możemy mieć do czynienia z różną ich intensywnością, co jest konsekwencją grubości skóry w różnych częściach twarzy. Skóra na powiekach jest najbardziej delikatna w porównaniu do skóry na czole czy policzkach.
Najczęściej dotykają nas oparzenia termiczne I-go stopnia, które są wynikiem silnie działającego promieniowania UV. Skóra jest zaczerwieniona i piecze. Oparzenia I-go stopnia nie zagrażają życiu, a ich wizualne ślady znikają już po kilku dniach. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku oparzeń twarzy wrzątkiem, gdyż możemy mieć do czynienia z oparzeniami II-go stopnia. Zniszczeniu ulegają głębsze warstwy skóry, pojawiają się pęcherze. Okres rekonwalescencji po urazie może trwać ok. 3 tygodni. W miejscu oparzenia może pojawić się także blizna.

Innymi czynnikami, które mogą wywołać oparzenie twarzy są na przykład źle dobrane kosmetyki, bądź te, które w swoim składzie mają substancje, które wywołują podrażnienie skóry, a w końcowym efekcie oparzenie. Trzeba pamiętać, że może być to równie dobrze reakcja alergiczna, na jeden ze składników kremu czy żelu. W takim przypadku, nie możemy eksperymentować, tylko musimy skonsultować się z lekarzem specjalista.

Co stosować na oparzenia twarzy? Jak leczyć?

Wszystko zależy z jakim stopniem i jak rozległym oparzeniem mamy do czynienia. Oparzenia I-go stopnia możemy złagodzić zimnymi okładami, nie wymaga ono specjalnego leczenia. Oparzenia II-go stopnia i wyższych stopni powinny być leczone pod okiem lekarza specjalisty. Wymagają zwykle leczenia ambulatoryjnego, wiążą się z oczyszczeniem i usuwaniem z twarzy martwej skóry. W ciężkich przypadkach oparzeń skórnych wykonywane są przeszczepy skórne.

Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?

Nieprzyjemną pamiątką po oparzeniu twarzy może być nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją sposoby na rehabilitację blizn, by stały się mniej widoczne. Z pomocą przychodzą maści, kremy i opatrunki silikonowe. Dzięki warstwie silikonowej, która jest w bezpośrednim kontakcie z blizną, staje się ona mniej widoczna, jej kolor blednie. Charakterystyczne uczucie swędzenia łagodnieje. Niektóre blizny, oprócz tego, że są czerwone, mogą być również wypukłe. Mamy wtedy do czynienia z blizną przerosłą, czyli keloidem. Na taki rodzaj blizny świetnie sprawdzą się opatrunki silikonowe, które przyczynią się do jej wypłaszczenia. Jak każdą bliznę pooparzeniową, można ją usunąć za pomocą laserów lub peelingów w gabinecie medycyny estetycznej. Lekarz chirurg, po oględzinach blizny po oparzeniu termicznym, dobierze odpowiedni zabieg, dostosowany do Twoich potrzeb. Możesz również skorzystać z mniej inwazyjnej, szeroko polecanej metody rehabilitacji blizn pooparzeniowych i zgłosić się do profesjonalistów po wyrób uciskowy. Jest nim charakterystyczna uciskowa maska, która występuje w wersji pełnej, niepełnej, jak i w postaci opasek na głowę, żuchwę. Stanowią tańszą, bardziej przystępną alternatywę do zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go