
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Czas czytania: 4,5 min.
Opatrunki okluzyjne ściśle przylegają do rany, zapewniając jej skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniem i zakażeniami. Kiedy i jak stosować opatrunki okluzyjne? Ile kosztuje opatrunek okluzyjny i gdzie można go kupić? Odpowiadamy na te pytania.
Wiele osób zastanawia się czym są i jak wyglądają opatrunki okluzyjne. Opatrunki okluzyjne przypominają wyglądem płaską siatkę, są one wykonane z trwałych materiałów nasączonych bezpiecznym środkiem klejącym. Materiałem klejącym jest zazwyczaj substancja hydrożelowa, natomiast zabezpieczenie stanowią substancje foliopodobne, takie jak np. folia paroprzepuszczalna. Opatrunki foliowe okluzyjne są przezroczyste, dzięki czemu można obserwować gojenie się rany bez konieczności ich odlepiania. Materiały, z których wykonuje się opatrunki okluzyjne, nie zawierają żadnych substancji drażniących i są bezpieczne dla alergików.
Najważniejsze zalety opatrunków okluzyjnych to:
Opatrunki okluzyjne stosuje się do zabezpieczania ran niezainfekowanych o niewielkim wysięku. Wykonanie opatrunku okluzyjnego pozwala zahamować krwawienie oraz odseparować ranę od środowiska zewnętrznego. Dodatkową zaletą jest wzmocnienie efektu leczniczego maści i preparatów nakładanych na rany – po nałożeniu opatrunku okluzyjnego substancje lecznicze są lepiej absorbowane przez ranę. Poza lecznictwem opatrunki foliowe znajdują zastosowanie także w kosmetyce oraz jako zabezpieczenie świeżo wykonanego tatuażu (w tym celu wykorzystywane są opatrunki foliowe).
Nałożenie opatrunku okluzyjnego jest bardzo proste, w tym celu należy:
Opatrunki okluzyjne są przystosowane do tego, by można było je wielokrotnie przyklejać i odklejać – dzięki temu można przeprowadzić wentylację rany bez konieczności wymiany starego opatrunku na nowy. Aby proces gojenia przebiegał sprawnie, ranę należy odsłaniać przynajmniej raz dziennie. Opatrunki okluzyjne są wodoodporne, można ich używać podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
Po założeniu opatrunku okluzyjnego bardzo istotna jest obserwacja rany, ponieważ zmiany pod plastrem zachodzą szybciej niż w przypadku klasycznych opatrunków. Przeciwwskazania do stosowania opatrunków okluzyjnych stanowią:
Opatrunki okluzyjne są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych potrzeb. W lecznictwie najczęściej stosowane są:
Opatrunki okluzyjne służą do leczenia różnego rodzaju ran przewlekłych. Celem wzmocnienia efektu działania zaaplikowanych preparatów leczniczych stosuje się również opatrunki okluzyjne na odleżyny. Dzięki temu, że opatrunki okluzyjne szczelnie przylegają do rany, minimalizowane jest ryzyko jej przesuszenia lub zabrudzenia. Tym samym odleżyny są chronione przed drobnoustrojami, które mogłyby doprowadzić do ich zakażenia.
Specyficznym rodzajem opatrunku okluzyjnego jest opatrunek wentylowy, przeznaczony do opatrywania ran klatki piersiowej (np. kłutych lub postrzałowych). Jego charakterystyczne cechy to: okrągły kształt oraz konstrukcja złożona z kanałów wentylacyjnych z jednokierunkowymi wylotami zlokalizowanymi poza obszarem rany. Taka budowa opatrunku pozwala na uwolnienie powietrza, które zalega w klatce piersiowej, a jednocześnie zapobiega ona zasysaniu powietrza z zewnątrz. Tym samym opatrunek wentylowy chroni poszkodowanego przed odmą prężną (przedostaniem się powietrza atmosferycznego lub płynów do jamy opłucnowej).
Opatrunki okluzyjne można kupić w aptekach i sklepach medycznych. Cena zestawu zawierającego dwie sztuki opatrunków może wynieść od 130 do 180 złotych. Najdroższy jest opatrunek okluzyjny na rany klatki piersiowej wyposażony w zastawkę jednokierunkową.
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz