Opatrunek z miodem Manuka – jak z niego korzystać? Jak często zmieniać? Opinie i oceny

3721 Wyświetleń
3 Komentarzy
 5.0  

Opatrunek z miodem Manuka stosuje się do różnego rodzaju ran – skaleczeń i otarć, zranień chirurgicznych, poparzeń, odleżyn, a także owrzodzeń. Jakie właściwości ma medyczny miód Manuka? Jak często zmieniać nasączone nim opatrunki? Podpowiadamy.

Jak robić opatrunki z miodu Manuka?

Miód Manuka jest stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dużą popularnością na rynku medycznym cieszą się w szczególności opatrunki z miodem Manuka, przeznaczone do opatrywania różnego rodzaju ran (w tym także ran przewlekłych, zakażonych, o dużym wysięku lub nieprzyjemnym zapachu). Opatrunek jak plaster miodu, zapewnia ranie odpowiednio wilgotne środowisko, a jednocześnie, chroni ją przed drobnoustrojami. Dużą zaletą jest również brak przywierania, dzięki czemu zmiana opatrunku na nowy jest bezbolesna.

Jak zrobić opatrunek jak plaster miodu? Opatrunek z miodem Manuka należy dopasować do rozmiaru rany i następnie, umieścić go na jej powierzchni. Jeśli powierzchnia rany jest duża, można ułożyć opatrunki jeden obok drugiego lub przyciąć je i dopasować. W zależności od rodzaju rany i poziomu wysięku warto zastosować także drugi opatrunek, np. foliowy lub absorpcyjny o silnie chłonnych właściwościach. Wtedy opatrunek znajdujący się bezpośrednio na ranie będzie przepuszczać wysięk do kolejnej warstwy.

Jak często zmieniać opatrunek?

Opatrunek jak plaster miodu należy zmieniać w zależności od wielkości rany, a także jej wysięku i obrzęku. W początkowych etapach leczenia może zajść konieczność wymiany opatrunku raz dziennie, natomiast w późniejszych – raz na tydzień. Jeśli po zaaplikowaniu opatrunku miejsce zranienia jest bolesne, zaleca się zaprzestanie stosowania wyrobu medycznego oraz przemycie rany roztworem soli fizjologicznej.

Opinie o opatrunkach z miodem Manuka

Opatrunki z miodem Manuka cieszą się bardzo dobrymi opiniami i są stosowane w profesjonalnych klinikach oraz szpitalach w całej Europie. Miód Manuka wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie skaleczeń, otarć, ran chirurgicznych, owrzodzeń i odleżyn. Opatrunek jak plaster miodu zapewnia wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu, a także nie przylega do rany, dzięki czemu może być bezboleśnie zmieniony na nowy.

A co z przeciwwskazaniami do stosowania? Miód Manuka rzadko wywołuje uczulenia, ponieważ w procesie produkcji eliminowane są pyłki odpowiedzialne za reakcje alergizujące. Opatrunki z tym wyrobem można stosować u pacjentów z cukrzycą, nie mają one wpływu na poziom glikemii. Produktów z miodem Manuka nie powinny używać osoby, u których wystąpiła nadwrażliwość na jad pszczeli, olejek z drzewa herbacianego lub miód.

WARTO WIEDZIEĆ: kupując miód Manuka, należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt posiada stosowny certyfikat. Oryginalny miód Manuka przechodzi bowiem przez szereg różnych kontroli i testów jakości i dopiero gdy spełnia standardy, uzyskuje certyfikat na eksport. Dokument ten świadczy o oryginalności, zawiera także numer partii oraz informację o stężeniu substancji leczniczej – metyloglioksalu.

Gdzie kupić opatrunek z miodem Manuka? Jakie są jego ceny?

Opatrunki z miodem Manuka można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena pojedynczego opatrunku siatkowego o rozmiarach 10x10 centymetrów wynosi niecałe 13 złotych. Tymczasem opatrunek alginianowy z miodem Manuka tej samej wielkości to wydatek rzędu prawie 40 złotych. Opatrunek wykonany z włókien alginianowych nasączonych miodem Manuka jest zalecany w leczeniu ran chirurgicznych, odleżynowych, owrzodzeniowych, oparzeniowych oraz wydzielających nieprzyjemny zapach.

W Matopat24 oferujemy kilka rodzajów opatrunków na bazie miodu Manuka, służą one przede wszystkim do opatrywania do ran martwiczych i wydzielających niemiły zapach, np. odleżyn, owrzodzeń i oparzeń. Polecamy delikatne opatrunki Actilite w rozmiarach 10x10 centymetrów oraz 10x20 centymetrów, a także opatrunki Activon Tulle dostępne w rozmiarach 5x5 centymetrów i 10x10 centymetrów. Są u nas dostępne także nowoczesne opatrunki Manuka Action Tube w postaci żelu. Opatrunek nakłada się bezpośrednio na rany, jest on zalecany przede wszystkim dla ran odleżynowych i owrzodzeniowych oraz zranień wydzielających nieprzyjemny zapach. Po aplikacji opatrunku można zastosować dodatkowo kompres chłonny. Jedna tubka (25 g) opatrunku z miodem Manuka kosztuje mniej niż 30 złotych.

Bardzo korzystne warunki do gojenia się rany tworzy także opatrunek alginianowy z miodem Manuka Algivon. Miękkie włókna dopasowują się do każdej, nawet najbardziej nieregularnej rany, kompleks Algivon pochłania wysięk i odprowadza wilgoć, co zapobiega maceracji brzegów rany. Poza przyspieszeniem procesu gojenia opatrunek jest także łatwy w użytkowaniu – dzięki temu, że nie przywiera on do rany, wymiana opatrunku przebiega szybko i bezboleśnie. Opatrunek Manuka Algivon jest przeznaczony do użytku w domu (np. po leczeniu chirurgicznym), w praktyce lekarskiej oraz w opiece długoterminowej. Produkt jest u nas dostępny w dwóch różnych wymiarach, a jego cena nie przekracza 40 złotych za sztukę.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Margarete 2022-03-10
  Ocena:
  5.0

  Czy opatrunek alginianowy z miodem Manuka mozna tezn stosowac na ranki u niemowlaka? noworodek zostal zakazony gronkowcem zlocistym na porodöwce .Jest to szczep ORSA. Matka z dzieckiem przebywa we szpitalu jest zalamana, bo lekarze tylko stosuja nowe antybiotyki. Proszeporadzic i odpisac czy do Niemiec motna zamöwic te opatrunki? Za odpowiedz dziekuje serdecznie z göry Malgorzata

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-10 Szanowna Pani, jedyną skuteczną metodą zwalczenia gronkowca w organizmie niemowlaka jest właśnie antybiotykoterapia. Proszę zaufać specjalistom i ich zaleceniom. Nie polecam w tym wypadku stosowania specyfików bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Beata 2021-11-14
  Ocena:
  5.0

  Witam , mam chorego ojca ,chlonniak z duzych komórek. Ma duza ranę na nodze .Do tej pory opatrunki z srebrem plus opatrunki wiążące bakterie są stosowane .Czy taki opatrunek z miodu manuka jest odpowiedni dla pacjenta onkologicznego.Dziekuje za podpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-16 Pani Beato, nie znając dokładnie stopnia gojenia się rany, trudno zaproponować konkretny model opatrunku. Proszę skonsultować się w tym celu z lekarzem - specjalista powinien dokładnie obejrzeć ranę i na tej podstawie wybrać dla Pani taty skuteczny model leczenia.

 • Napisał: Krzysiek 2021-11-11
  Ocena:
  5.0

  Borykam się z odleżyna na kości ogonowej u leżącej od ośmiu lat chorej. Czy opatrunki x miodem manuks pomoże nam. Mogę prosić o wskazówki jak dalej postępować.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-12 Panie Krzysztofie, wszystko zależy od tego, z jakiego stopnia odleżyną mamy do czynienia. Dobór odpowiedniego produktu zależy od stopnia zaawansowania rany. Proszę skonsultować się z lekarzem, który dokładnie obejrzy odleżynę i doradzi, jakie opatrunki będą dla niej najlepsze. Nadmienię, że poza wyrobami z miodem Manuka w ofercie sklepu Matopat24 znajdzie Pan m.in. opatrunki Medisorb dedykowane konkretnym typom odleżyn.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go