Opatrunek z miodem Manuka – jak z niego korzystać? Jak często zmieniać? Opinie i oceny

Przeczytano 6 120 razy
4 Komentarze
(5)
 

Opatrunek z miodem Manuka stosuje się do różnego rodzaju ran – skaleczeń i otarć, zranień chirurgicznych, poparzeń, odleżyn, a także owrzodzeń. Jakie właściwości ma medyczny miód Manuka? Jak często zmieniać nasączone nim opatrunki? Podpowiadamy.

Jak robić opatrunki z miodu Manuka?

Miód Manuka jest stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dużą popularnością na rynku medycznym cieszą się w szczególności opatrunki z miodem Manuka, przeznaczone do opatrywania różnego rodzaju ran (w tym także ran przewlekłych, zakażonych, o dużym wysięku lub nieprzyjemnym zapachu). Opatrunek jak plaster miodu, zapewnia ranie odpowiednio wilgotne środowisko, a jednocześnie, chroni ją przed drobnoustrojami. Dużą zaletą jest również brak przywierania, dzięki czemu zmiana opatrunku na nowy jest bezbolesna.

Jak zrobić opatrunek jak plaster miodu? Opatrunek z miodem Manuka należy dopasować do rozmiaru rany i następnie, umieścić go na jej powierzchni. Jeśli powierzchnia rany jest duża, można ułożyć opatrunki jeden obok drugiego lub przyciąć je i dopasować. W zależności od rodzaju rany i poziomu wysięku warto zastosować także drugi opatrunek, np. foliowy lub absorpcyjny o silnie chłonnych właściwościach. Wtedy opatrunek znajdujący się bezpośrednio na ranie będzie przepuszczać wysięk do kolejnej warstwy.

Jak często zmieniać opatrunek?

Opatrunek jak plaster miodu należy zmieniać w zależności od wielkości rany, a także jej wysięku i obrzęku. W początkowych etapach leczenia może zajść konieczność wymiany opatrunku raz dziennie, natomiast w późniejszych – raz na tydzień. Jeśli po zaaplikowaniu opatrunku miejsce zranienia jest bolesne, zaleca się zaprzestanie stosowania wyrobu medycznego oraz przemycie rany roztworem soli fizjologicznej.

Opinie o opatrunkach z miodem Manuka

Opatrunki z miodem Manuka cieszą się bardzo dobrymi opiniami i są stosowane w profesjonalnych klinikach oraz szpitalach w całej Europie. Miód Manuka wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie skaleczeń, otarć, ran chirurgicznych, owrzodzeń i odleżyn. Opatrunek jak plaster miodu zapewnia wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu, a także nie przylega do rany, dzięki czemu może być bezboleśnie zmieniony na nowy.

A co z przeciwwskazaniami do stosowania? Miód Manuka rzadko wywołuje uczulenia, ponieważ w procesie produkcji eliminowane są pyłki odpowiedzialne za reakcje alergizujące. Opatrunki z tym wyrobem można stosować u pacjentów z cukrzycą, nie mają one wpływu na poziom glikemii. Produktów z miodem Manuka nie powinny używać osoby, u których wystąpiła nadwrażliwość na jad pszczeli, olejek z drzewa herbacianego lub miód.

WARTO WIEDZIEĆ: kupując miód Manuka, należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt posiada stosowny certyfikat. Oryginalny miód Manuka przechodzi bowiem przez szereg różnych kontroli i testów jakości i dopiero gdy spełnia standardy, uzyskuje certyfikat na eksport. Dokument ten świadczy o oryginalności, zawiera także numer partii oraz informację o stężeniu substancji leczniczej – metyloglioksalu.

Gdzie kupić opatrunek z miodem Manuka? Jakie są jego ceny?

Opatrunki z miodem Manuka można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena pojedynczego opatrunku siatkowego o rozmiarach 10x10 centymetrów wynosi niecałe 13 złotych. Tymczasem opatrunek alginianowy z miodem Manuka tej samej wielkości to wydatek rzędu prawie 40 złotych. Opatrunek wykonany z włókien alginianowych nasączonych miodem Manuka jest zalecany w leczeniu ran chirurgicznych, odleżynowych, owrzodzeniowych, oparzeniowych oraz wydzielających nieprzyjemny zapach.

W Matopat24 oferujemy kilka rodzajów opatrunków na bazie miodu Manuka, służą one przede wszystkim do opatrywania do ran martwiczych i wydzielających niemiły zapach, np. odleżyn, owrzodzeń i oparzeń. Polecamy delikatne opatrunki Actilite w rozmiarach 10x10 centymetrów oraz 10x20 centymetrów, a także opatrunki Activon Tulle dostępne w rozmiarach 5x5 centymetrów i 10x10 centymetrów. Są u nas dostępne także nowoczesne opatrunki Manuka Action Tube w postaci żelu. Opatrunek nakłada się bezpośrednio na rany, jest on zalecany przede wszystkim dla ran odleżynowych i owrzodzeniowych oraz zranień wydzielających nieprzyjemny zapach. Po aplikacji opatrunku można zastosować dodatkowo kompres chłonny. Jedna tubka (25 g) opatrunku z miodem Manuka kosztuje mniej niż 30 złotych.

Bardzo korzystne warunki do gojenia się rany tworzy także opatrunek alginianowy z miodem Manuka Algivon. Miękkie włókna dopasowują się do każdej, nawet najbardziej nieregularnej rany, kompleks Algivon pochłania wysięk i odprowadza wilgoć, co zapobiega maceracji brzegów rany. Poza przyspieszeniem procesu gojenia opatrunek jest także łatwy w użytkowaniu – dzięki temu, że nie przywiera on do rany, wymiana opatrunku przebiega szybko i bezboleśnie. Opatrunek Manuka Algivon jest przeznaczony do użytku w domu (np. po leczeniu chirurgicznym), w praktyce lekarskiej oraz w opiece długoterminowej. Produkt jest u nas dostępny w dwóch różnych wymiarach, a jego cena nie przekracza 40 złotych za sztukę.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Barbara On 2022-11-03
  Ocena:
  5.0

  Czy przed nałożeniem plastra Manuka trzeba myć ranę odleżynową ( na pięcie) szarym mydlem i dezynfekować płynem antyseptycznym..
  pozdrawiam Barbara J.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Pani Barbaro, oczyszczanie szarym mydłem i ciepłą wodą może okazać się słuszne, jednak polecamy skonsultować to z lekarzem bądź pielęgniarką. W przypadku płynu odkażającego ciężko jednoznacznie doradzić, gdyż nie wiemy, jakiego rodzaju jest to rana. Płyn odkażający wysuszy ranę, co nie w każdym przypadku może okazać się oczekiwanym efektem.

 • Napisał: Margarete On 2022-03-10
  Ocena:
  5.0

  Czy opatrunek alginianowy z miodem Manuka mozna tezn stosowac na ranki u niemowlaka? noworodek zostal zakazony gronkowcem zlocistym na porodöwce .Jest to szczep ORSA. Matka z dzieckiem przebywa we szpitalu jest zalamana, bo lekarze tylko stosuja nowe antybiotyki. Proszeporadzic i odpisac czy do Niemiec motna zamöwic te opatrunki?
  Za odpowiedz dziekuje serdecznie z göry
  Malgorzata

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-10 Szanowna Pani, jedyną skuteczną metodą zwalczenia gronkowca w organizmie niemowlaka jest właśnie antybiotykoterapia. Proszę zaufać specjalistom i ich zaleceniom. Nie polecam w tym wypadku stosowania specyfików bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Beata On 2021-11-14
  Ocena:
  5.0

  Witam , mam chorego ojca ,chlonniak z duzych komórek. Ma duza ranę na nodze .Do tej pory opatrunki z srebrem plus opatrunki wiążące bakterie są stosowane .Czy taki opatrunek z miodu manuka jest odpowiedni dla pacjenta onkologicznego.Dziekuje za podpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2021-11-16 Pani Beato, nie znając dokładnie stopnia gojenia się rany, trudno zaproponować konkretny model opatrunku. Proszę skonsultować się w tym celu z lekarzem - specjalista powinien dokładnie obejrzeć ranę i na tej podstawie wybrać dla Pani taty skuteczny model leczenia.

 • Napisał: Krzysiek On 2021-11-11
  Ocena:
  5.0

  Borykam się z odleżyna na kości ogonowej u leżącej od ośmiu lat chorej. Czy opatrunki x miodem manuks pomoże nam. Mogę prosić o wskazówki jak dalej postępować.

  Odpowiedź Joanna On 2021-11-12 Panie Krzysztofie, wszystko zależy od tego, z jakiego stopnia odleżyną mamy do czynienia. Dobór odpowiedniego produktu zależy od stopnia zaawansowania rany. Proszę skonsultować się z lekarzem, który dokładnie obejrzy odleżynę i doradzi, jakie opatrunki będą dla niej najlepsze. Nadmienię, że poza wyrobami z miodem Manuka w ofercie sklepu Matopat24 znajdzie Pan m.in. opatrunki Medisorb dedykowane konkretnym typom odleżyn.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go