Opatrunki hemostatyczne – co to? Refundacja opatrunków hemostatycznych

Przeczytano 2 879 razy
 

Opatrunki hemostatyczne to rodzaj zabezpieczenia na rany, które hamuje krwotok. Jego zadaniem jest ochrona przed utratą krwi i hipotermią. Ile kosztują opatrunki, które uszczelniają rany? Podpowiadamy.

Opatrunki hemostatyczne

Operacja, rany postrzałowe, urazy powypadkowe – w takich sytuacjach znajduje zastosowanie opatrunek hemostatyczny. Co to jest? To specyficzny rodzaj opatrunku na rany, który hamuje krwotok. Opatrunki hemostatyczne uszczelniają ranę, absorbują wyciekającą krew, a także zabezpieczają przed zakażeniem. Dzięki temu poszkodowany nie jest narażony na nadmierną utratę krwi oraz infekcje.

Opatrunki na rany sączące

Rany, z których sączy się wysięk, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie może dojść do wystąpienia wtórnych nadkażeń i bardzo niebezpiecznych powikłań. Opatrunek powinien zatem z jednej strony absorbować wydzielinę, a z drugiej – utrzymywać wilgotne środowisko, tak aby możliwe było gojenie. Tego typu właściwości posiadają opatrunki na rany sączące. Plastry na rany sączące, takie jak np. Medisorb H lub Aquacel Ag Foam Adhesive, posiadają wysokie właściwości absorpcyjne, a jednocześnie regulują wilgotność środowiska rany. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Opatrunki refundowane przez NFZ

Niektóre rodzaje opatrunków znajdują się na liście leków refundowanych i mogą być przepisywane na recepty. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r. refundacja dotyczy konkretnych stanów chorobowych, takich jak: Epidermolysis bullosa oraz przewlekłe owrzodzenie. W przypadku pierwszego schorzenia opatrunki są wydawane bezpłatnie w ramach limitu refundacyjnego, natomiast druga jednostka chorobowa uprawnia do zakupu opatrunku za 30% ceny jego wyrobu.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-18-lutego-2020-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2020-r
https://plastry.matopat.pl/dla-pacjenta/refundacja

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go