Opatrunki na rany – rodzaje, jak zakładać? Jak zmieniać?

Przeczytano 5 990 razy
 

To, jak szybko zagoi się rana, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja i regularna zmiana opatrunku. Jakie opatrunki na rany są dostępne w aptekach i sklepach medycznych? W jaki sposób je zakładać i kiedy zmieniać? Podpowiadamy.

Rodzaje opatrunków na rany

Na rynku medycznym są dostępne różnorodne rodzaje opatrunków na rany. Najpopularniejsze z nich to:

  • opatrunki na rany sączące – specjalistyczne opatrunki stosowane na rany silnie sączące posiadają zdolność absorbowania i zatrzymywania w swojej strukturze wydzieliny. Niektóre z nich w kontakcie z wysiękiem zamieniają się w żel i następnie odprowadzają go z rany. Dzięki temu w środowisku rany utrzymuje się odpowiedni poziom wilgotności, optymalny dla poprawnego procesu gojenia. Specjalnym typem opatrunku na rany sączące są opatrunki na rany pooperacyjne i pozabiegowe – ten typ opatrunku osusza i wentyluje ranę. Jego powierzchnia klejąca przylega do suchej skóry, która otacza miejsce zranienia, a nie do samej rany, dzięki czemu zmiana opatrunku nie wiąże się z uszkodzeniem tkanki;
  • opatrunki na odleżyny – to opatrunki, które zapewniają ranie optymalną izolację termiczną. Jednocześnie nawilżają one odleżyny, likwidują martwicę, a także tworzą bakteriostatyczne środowisko, które sprzyja szybkiemu gojeniu. Do leczenia odleżyn stosuje się opatrunki poliuretanowe, opatrunki hydrokoloidowe, opatrunki alginianowe. Bardzo skuteczne są również opatrunki na odleżyny hydrowłókniste, jednak należy je stosować jedynie przy ranach obficie wydzielających;
  • opatrunki na trudno gojące się rany – w leczeniu trudno gojących się ran bardzo dobrze sprawdzają się opatrunki ze srebrem. Ten typ opatrunku uwalnia jony srebra, które zabijają bakterie gram-ujemne oraz gram-dodatnie. Dzięki temu w obrębie rany powstaje bakteriostatyczne środowisko, co minimalizuje ryzyko ponownego zakażenia i przyspiesza proces gojenia. Opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany są stosowane na ranach narażonych na zanieczyszczenie i zainfekowanych, srebro znajduje również zastosowanie w leczeniu stopy cukrzycowej – w tym celu wykorzystuje się opatrunki na rany cukrzycowe. Bardzo popularne w lecznictwie są także opatrunki na owrzodzenia żylne – wyrób medyczny utrzymuje w środowisku rany optymalną wilgotność, izoluje ją także przed dostępem zanieczyszczeń. Specjalistyczne opatrunki na owrzodzenia żylne usuwają nadmiar wysięku i toksycznych drobnoustrojów, tym samym przyspieszając gojenie.

Jak zakładać opatrunki?

Sposób zakładania opatrunku zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Opatrunki nieprzylepne, np. wysokochłonne opatrunki na rany sączące się, muszą być podtrzymane innymi opatrunkami. Tymczasem samoprzylepne opatrunki na odleżyny wystarczy dopasować do rozmiaru rany odleżynowej i następnie przykleić do suchej skóry wokół miejsca zranienia. W przypadku opatrunków na rany głębokie przed ich założeniem należy dokładnie wytamponować szczeliny rany.

O czym pamiętać podczas zakładania opatrunków, bez względu na ich rodzaj? Oto najważniejsze zasady:

  • przed zakładaniem opatrunku umyj dokładnie ręce;
  • do zakładania opatrunku na ranę z wysiękiem załóż rękawiczki ochronne;
  • dobierz odpowiedni rozmiar opatrunku (lub obetnij go tak, aby pasował do miejsca zranienia);
  • oczyść ranę (przemyj miejsce zranienia pod bieżącą wodą lub użyj roztworu soli fizjologicznej bądź preparatu przeznaczonego do płukania ran);
  • nałóż na zmianę chorobową preparat leczniczy, który skróci czas gojenia (opcjonalnie);
  • naklej plaster na ranę (lub nałóż opatrunek nieprzylepny i zabezpiecz go opatrunkiem wtórnym).

Jak zmieniać opatrunki na rany?

Nowoczesne opatrunki na rany zostały zaprojektowane tak, by wymiana opatrunku na nowy nie wiązała się z bólem, ani też nie prowadziła do uszkodzenia rany. Ich powierzchnia klejąca przylega do suchej skóry, dzięki czemu podczas ściągania opatrunku nie dochodzi do uszkodzeń w obrębie nowo utworzonych tkanek. Niektóre z produktów dostępnych na rynku, np. okluzyjne opatrunki na owrzodzenia żylne można wielokrotnie przylepiać i odklejać.

Jak często zmieniać opatrunek na ranie? Jest to zależne od rodzaju opatrunku oraz stanu rany. Rany pooperacyjne z dużym wysiękiem opatruje się zazwyczaj codziennie bądź 2 razy dziennie, opatrunek musi być czysty i suchy. Jeśli rana ma średni wysięk, należy zmieniać opatrunek co 2-3 dni lub dopiero wtedy, gdy dojdzie do jego przesiąknięcia. Z kolei jeśli rana jest czysta, wystarczy zmieniać opatrunek co około 3-5 dni. W przypadku opatrunków ze srebrem na trudno gojące się rany, są one skuteczne przez 7 dni i po tym czasie muszą zostać zmienione na nowe. Podczas zmiany opatrunku należy zdezynfekować ranę. Jeśli z jakichś przyczyn doszło do przyklejenia opatrunku do rany, zalecane jest, aby zwilżyć miejsce zranienia solą fizjologiczną i dopiero wtedy przystąpić do delikatnego ściągnięcia opatrunku. Pod żadnym pozorem nie należy zrywać opatrunku, trzeba nawilżać dotąd, aż klej puści.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go