Bella

Opatrunki ze srebrem – jak zakładać? Jak często zmieniać? Gdzie kupić najtaniej?

Przeczytano 9 266
8 Komentarzy
(5)
 

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach, które trudno się goją. Materiał nośny opatrunku uwalnia jony srebra wykazujący działanie bakteriobójcze, dzięki czemu ryzyko zakażenia jest minimalizowane do zera. Jak stosować opatrunki ze srebrem? Gdzie można je kupić najtaniej? Podpowiadamy.

Do czego służą i jak stosować opatrunki z jonami srebra?

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach zainfekowanych lub narażonych na zanieczyszczenie. Umożliwiają one leczenie trudno gojących się ran, takich jak odleżyny, ostre oparzenia, wrzody czy też stopa cukrzycowa.

Jony srebra wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, opatrunki z ich dodatkiem:

 • chronią przed powstaniem infekcji;
 • przyspieszają proces regeneracji uszkodzonej tkanki;
 • wspomagają leczenie ran, które zostały już zainfekowane;
 • zabijają wszystkie patogenne mikroorganizmy.

Opatrunek ze srebrem zapewnia dobrą wentylację oraz odprowadza wydzielinę z rany na zewnątrz, użyta w nim maść chroni brzegi rany i zapobiega maceracji.

UWAGA: Opatrunków ze srebrem nie należy łączyć ze środkami odkażającymi na bazie jodu.

Opatrunki ze srebrem – jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem są dostępne w formie cienkich, miękkich, samoprzylepnych plastrów. Ich nakładanie jest bardzo proste, a zmiana starego opatrunku na nowy praktycznie bezbolesna. Opatrunki ze srebrem dopasowują się do powierzchni rany, dzięki impregnacji kwasami tłuszczowymi podczas zdejmowania opatrunku nie dochodzi do podrażnień ani też uszkodzeń w obrębie nowo powstałych tkanek.

Jak zakładać opatrunek ze srebrem?

 1. Opatrunek ze srebrem należy wyjąć z jednostkowego opakowania razem z dwiema papierowymi nakładkami osłaniającymi.
 2. W razie potrzeby trzeba przyciąć opatrunek tak, aby pasował on do wielkości rany oraz rozmiarów opatrunku wtórnego (opatrunek powinien wystawać poza ranę).
 3. Przed nałożeniem opatrunku należy oczyścić obszar rany za pomocą odpowiedniego środka oczyszczającego (zgodnie z zaleceniami producenta)
 4. Opatrunek nakłada się bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce.
 5. Po nałożeniu trzeba zabezpieczyć opatrunek ze srebrem jałową warstwą chłonną, np. specjalistycznym opatrunkiem z superabsorbentem, opatrunkiem piankowym, gazowym lub chłonnym.
 6. Ostatni krok to umocowanie opatrunku na skórze przylepcem medycznym lub bandażem mocującym.

W przypadku ran suchych należy umieścić opatrunek na ranie i następnie zwilżyć obszar nad raną sterylną solą fizjologiczną. Aby zapobiec wyschnięciu miejsca aplikacji, trzeba je przykryć opatrunkiem, który nie przepuszcza wilgoci.

UWAGA: opatrunki ze srebrem nie powinny być stosowane u osób wrażliwych lub wykazujących reakcje alergiczne na srebro.

Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem należy wymieniać co tydzień, ponieważ skuteczność opatrunku utrzymuje się maksymalnie przez siedem dni. Ten typ opatrunku nie przykleja się do rany, dzięki czemu można go zmieniać w łatwy i bezbolesny sposób. W przypadku oparzeń II stopnia można pozostawić opatrunek na ranie do 14 dni lub zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

WAŻNE: wszystkie rany należy poddawać częstej kontroli, jeżeli lekarz zalecił częstszą wymianę opatrunku (np. ze względu na przeciekanie lub nadmierne krwawienie), należy się zastosować do jego zaleceń.

Kiedy stosować plaster ze srebrem, a kiedy opatrunek?

Plastry ze srebrem stosuje się do miejscowego leczenia zakażonych ran, odleżyn oraz oparzeń do 2 stopnia. Jeśli w ranie pojawi się wysięk, należy zastosować opatrunki specjalistyczne, które wchłaniają wysięk i chronią ranę przed maceracją. Opatrunek ze srebrem zapewni odpowiednie warunki niezbędne do wygojenia się rany, utworzy także szczelną barierę dla wirusów i bakterii.

Czy opatrunki ze srebrem są refundowane? Czy są na receptę?

Opatrunki ze srebrem należą do tzw. opatrunków specjalistycznych. Wyroby lecznicze znajdują się na liście leków refundowanych i mogą być przepisywane na recepty. Wskazaniem do przepisania opatrunków ze srebrem mogą być na przykład przewlekłe owrzodzenia lub choroba genetyczna – pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa).

Opatrunki ze srebrem – w jakiej są cenie? Gdzie kupić?

Opatrunki ze srebrem można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena zależy od rozmiaru opatrunków oraz technologii wykonania. Opatrunek o wymiarach 5 × 5 centymetrów (bez refundacji) kosztuje około 5-6 złotych, natomiast dwa razy większe plastry to wydatek rzędu około 18-20 złotych. Tymczasem za opatrunek ze srebrem wielkości 20 × 30 centymetrów (bez refundacji) zapłacimy około 90 złotych.


Ceny opatrunków ze srebrem z refundacją będą takie same w każdej aptece, wynoszą one:

 • dla opatrunków o wymiarach 5 × 5 cm: około 2-4 złote za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 10 × 10 cm: około 4-14 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 15 × 15 cm: około 9-20 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 20 × 20 cm: około 30-50 złotych za sztukę.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Ewa Kowalewska On 2024-05-23
  Rating:
  5.0

  czy na palec , który jest już czarny , można zastosować opatrunki, plaster z jonami srebra ?

  Replied by: Joanna On 2024-05-23 Pani Ewo, leczenie ran z martwicą wymaga specjalistycznego podejścia, aby wspomóc usunięcie martwej tkanki oraz zapobiegać infekcjom. Opatrunki stosowane na rany z martwicą są wybierane w zależności od stopnia martwicy, poziomu wysięku i ogólnego stanu rany. Dobór odpowiedniego opatrunku powinien być skonsultowany z lekarzem.

 • Napisał: Halina On 2024-02-01
  Rating:
  5.0

  Czy do ran wysiękowych można stosować Silver spray?

  Replied by: Joanna On 2024-02-01 Dzień dobry, zalecałabym, aby skonsultować pytanie z lekarzem. Zalecenia producenta wskazują, że:
  Środek jest przeznaczony do tymczasowego użytku. Zaleca się używanie go nie dłużej niż cztery tygodnie. W przypadku braku postępów w leczeniu, pojawieniu się infekcji lub innych zmian patologicznych, należy natychmiast przerwać terapię i skontaktować się z lekarzem. Preparatu nie należy wdychać lub połykać. Nie stosować na rany zakażone, na powierzchnię błon śluzowych oraz w ich pobliżu (oczy, usta, uszy, genitalia itd.). Unikać ekspozycji leczonego miejsca na słońce tuż po użyciu preparatu, aby uniknąć podrażnień (co jednak nie ma wpływu na proces gojenia). Nie stosować w przypadku alergii lub nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu. U kobiet w ciąży zaleca się stosowanie pod opieką lekarza.

 • Napisał: M9nik On 2023-09-08
  Rating:
  5.0

  Czy tzn ze przez kilka dni gdy opatrunek jest założony nie przemywa się rany? A co w przypadku stosowania dodatkowych maści antybiotyków uch. Rozumiem wymianę opatrunku wtórnego a co z opatrunkiem srebrowym?

  Replied by: Joanna On 2023-09-12 Szanowna Pani, każda rana wymaga innego potraktowania, dlatego zalecam, aby wszelkiego rodzaju pytania konsultować z lekarzem. Co do zasady opatrunki ze srebrem są opatrunkami pierwotnym, wymagającymi dodatkowego zabezpieczenia w postaci opatrunków wtórnych, chłonących wysięk. Opatrunki wtórne zmieniamy w zależności od stopnia przemoczenia. Opatrunki ze srebrem mogą być utrzymywane w ranie nawet do kilku dni (w zależności od zaleceń producenta). W międzyczasie nie ma konieczności przemywania rany.

 • Napisał: Bogusław On 2023-08-19
  Rating:
  5.0

  Czy opatrunki Atrauman AG są tylko na receptę?

  Replied by: Joanna On 2023-08-21 Panie Bogusławie, można je kupić bez recepty. Jednocześnie zachęcamy do konsultacji z lekarzem przed wdrożeniem jakiejkolwiek terapii ran.

 • Napisał: Mario On 2023-07-23
  Rating:
  5.0

  Jedna ze stron opatrunku jest klejąca. Którą strona przykładamy opatrunek do rany?
  Pozdrawiam
  Mario

  Replied by: Joanna On 2023-07-24 Proszę o wskazanie nazwy opatrunku, którego dotyczy zapytanie - bez tej informacji nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj w ulotce producent podaje szczegóły dotyczące aplikacji opatrunku na ranę, dlatego zachęcam do zapoznania się z nią w pierwszej kolejności.

 • Napisał: Romualda On 2023-01-19
  Rating:
  5.0

  Witam. Mam zainfekowaną ranę po oparzeniu olejem. Czy przysługuje mi refundacja na plastry ze srebrem atrauman Ag- jeśli tak to na które - 5x5 i te większe też?

  Replied by: Joanna On 2023-01-20 Pani Romualdo, aby zakupić plastry w ramach refundacji, musi Pani otrzymać na nie receptę od lekarza współpracującego z NFZ. W tym celu wystarczy umówić się na wizytę stacjonarną lub skorzystać z wygodnej możliwości teleporady. Wszystkie opatrunki Atrauman Ag podlegają refundacji.

 • Napisał: Piotr On 2022-12-14
  Rating:
  5.0

  Jeżeli opatrunek ze srebrem jest w ranie (cięcie chirurgiczne) po jakim czasie należy go usunąć w poradni ???

  Replied by: Joanna On 2022-12-27 Panie Piotrze, zazwyczaj opatrunki ze srebrem są skuteczne przez około 7 dni, ale ich zmiana zalecana jest mniej więcej co 3-5 dni w zależności od stopnia wysięku. Czas terapii opatrunkami ze srebrem nie powinien przekroczyć miesiąca.

 • Napisał: Jan On 2022-10-27
  Rating:
  5.0

  czy opatrunek ze srebrem 15×15mozna przeciac na dwa mniejsze opatrunki

  Replied by: Joanna On 2022-11-16 Panie Janie, to wszystko zależy od rodzaju opatrunku - nie każdy opatrunek ze srebrem można dociąć do odpowiedniego rozmiaru. Na opakowaniach produktów lub w dołączonych ulotkach znajdują się na pewno wszelkie instrukcje dotyczące aplikacji opatrunku na ranę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 866 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 467 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 165 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 479

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 672

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 075

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej