Opatrunki ze srebrem – jak zakładać? Jak często zmieniać? Gdzie kupić najtaniej?

92 Wyświetleń

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach, które trudno się goją. Materiał nośny opatrunku uwalnia jony srebra wykazujący działanie bakteriobójcze, dzięki czemu ryzyko zakażenia jest minimalizowane do zera. Jak stosować opatrunki ze srebrem? Gdzie można je kupić najtaniej? Podpowiadamy.

Do czego służą i jak stosować opatrunki z jonami srebra?

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach zainfekowanych lub narażonych na zanieczyszczenie. Umożliwiają one leczenie trudno gojących się ran, takich jak odleżyny, ostre oparzenia, wrzody czy też stopa cukrzycowa.

Jony srebra wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, opatrunki z ich dodatkiem:

 • chronią przed powstaniem infekcji;
 • przyspieszają proces regeneracji uszkodzonej tkanki;
 • wspomagają leczenie ran, które zostały już zainfekowane;
 • zabijają wszystkie patogenne mikroorganizmy.

Opatrunek ze srebrem zapewnia dobrą wentylację oraz odprowadza wydzielinę z rany na zewnątrz, użyta w nim maść chroni brzegi rany i zapobiega maceracji.

UWAGA: Opatrunków ze srebrem nie należy łączyć ze środkami odkażającymi na bazie jodu.

Opatrunki ze srebrem – jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem są dostępne w formie cienkich, miękkich, samoprzylepnych plastrów. Ich nakładanie jest bardzo proste, a zmiana starego opatrunku na nowy praktycznie bezbolesna. Opatrunki ze srebrem dopasowują się do powierzchni rany, dzięki impregnacji kwasami tłuszczowymi podczas zdejmowania opatrunku nie dochodzi do podrażnień ani też uszkodzeń w obrębie nowo powstałych tkanek.

Jak zakładać opatrunek ze srebrem?

 1. Opatrunek ze srebrem należy wyjąć z jednostkowego opakowania razem z dwiema papierowymi nakładkami osłaniającymi.
 2. W razie potrzeby trzeba przyciąć opatrunek tak, aby pasował on do wielkości rany oraz rozmiarów opatrunku wtórnego (opatrunek powinien wystawać poza ranę).
 3. Przed nałożeniem opatrunku należy oczyścić obszar rany za pomocą odpowiedniego środka oczyszczającego (zgodnie z zaleceniami producenta)
 4. Opatrunek nakłada się bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce.
 5. Po nałożeniu trzeba zabezpieczyć opatrunek ze srebrem jałową warstwą chłonną, np. specjalistycznym opatrunkiem z superabsorbentem, opatrunkiem piankowym, gazowym lub chłonnym.
 6. Ostatni krok to umocowanie opatrunku na skórze przylepcem medycznym lub bandażem mocującym.

W przypadku ran suchych należy umieścić opatrunek na ranie i następnie zwilżyć obszar nad raną sterylną solą fizjologiczną. Aby zapobiec wyschnięciu miejsca aplikacji, trzeba je przykryć opatrunkiem, który nie przepuszcza wilgoci.

UWAGA: opatrunki ze srebrem nie powinny być stosowane u osób wrażliwych lub wykazujących reakcje alergiczne na srebro.

Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem należy wymieniać co tydzień, ponieważ skuteczność opatrunku utrzymuje się maksymalnie przez siedem dni. Ten typ opatrunku nie przykleja się do rany, dzięki czemu można go zmieniać w łatwy i bezbolesny sposób. W przypadku oparzeń II stopnia można pozostawić opatrunek na ranie do 14 dni lub zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

WAŻNE: wszystkie rany należy poddawać częstej kontroli, jeżeli lekarz zalecił częstszą wymianę opatrunku (np. ze względu na przeciekanie lub nadmierne krwawienie), należy się zastosować do jego zaleceń.

Kiedy stosować plaster ze srebrem, a kiedy opatrunek?

Plastry ze srebrem stosuje się do miejscowego leczenia zakażonych ran, odleżyn oraz oparzeń do 2 stopnia. Jeśli w ranie pojawi się wysięk, należy zastosować opatrunki specjalistyczne, które wchłaniają wysięk i chronią ranę przed maceracją. Opatrunek ze srebrem zapewni odpowiednie warunki niezbędne do wygojenia się rany, utworzy także szczelną barierę dla wirusów i bakterii.

Czy opatrunki ze srebrem są refundowane? Czy są na receptę?

Opatrunki ze srebrem należą do tzw. opatrunków specjalistycznych. Wyroby lecznicze znajdują się na liście leków refundowanych i mogą być przepisywane na recepty. Wskazaniem do przepisania opatrunków ze srebrem mogą być na przykład przewlekłe owrzodzenia lub choroba genetyczna – pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa).

Opatrunki ze srebrem – w jakiej są cenie? Gdzie kupić?

Opatrunki ze srebrem można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena zależy od rozmiaru opatrunków oraz technologii wykonania. Opatrunek o wymiarach 5 × 5 centymetrów (bez refundacji) kosztuje około 5-6 złotych, natomiast dwa razy większe plastry to wydatek rzędu około 18-20 złotych. Tymczasem za opatrunek ze srebrem wielkości 20 × 30 centymetrów (bez refundacji) zapłacimy około 90 złotych.


Ceny opatrunków ze srebrem z refundacją będą takie same w każdej aptece, wynoszą one:

 • dla opatrunków o wymiarach 5 × 5 cm: około 2-4 złote za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 10 × 10 cm: około 4-14 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 15 × 15 cm: około 9-20 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 20 × 20 cm: około 30-50 złotych za sztukę.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go