Opatrunki ze srebrem – jak zakładać? Jak często zmieniać? Gdzie kupić najtaniej?

Przeczytano 4 148 razy
3 Komentarze
(5)
 

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach, które trudno się goją. Materiał nośny opatrunku uwalnia jony srebra wykazujący działanie bakteriobójcze, dzięki czemu ryzyko zakażenia jest minimalizowane do zera. Jak stosować opatrunki ze srebrem? Gdzie można je kupić najtaniej? Podpowiadamy.

Do czego służą i jak stosować opatrunki z jonami srebra?

Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach zainfekowanych lub narażonych na zanieczyszczenie. Umożliwiają one leczenie trudno gojących się ran, takich jak odleżyny, ostre oparzenia, wrzody czy też stopa cukrzycowa.

Jony srebra wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, opatrunki z ich dodatkiem:

 • chronią przed powstaniem infekcji;
 • przyspieszają proces regeneracji uszkodzonej tkanki;
 • wspomagają leczenie ran, które zostały już zainfekowane;
 • zabijają wszystkie patogenne mikroorganizmy.

Opatrunek ze srebrem zapewnia dobrą wentylację oraz odprowadza wydzielinę z rany na zewnątrz, użyta w nim maść chroni brzegi rany i zapobiega maceracji.

UWAGA: Opatrunków ze srebrem nie należy łączyć ze środkami odkażającymi na bazie jodu.

Opatrunki ze srebrem – jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem są dostępne w formie cienkich, miękkich, samoprzylepnych plastrów. Ich nakładanie jest bardzo proste, a zmiana starego opatrunku na nowy praktycznie bezbolesna. Opatrunki ze srebrem dopasowują się do powierzchni rany, dzięki impregnacji kwasami tłuszczowymi podczas zdejmowania opatrunku nie dochodzi do podrażnień ani też uszkodzeń w obrębie nowo powstałych tkanek.

Jak zakładać opatrunek ze srebrem?

 1. Opatrunek ze srebrem należy wyjąć z jednostkowego opakowania razem z dwiema papierowymi nakładkami osłaniającymi.
 2. W razie potrzeby trzeba przyciąć opatrunek tak, aby pasował on do wielkości rany oraz rozmiarów opatrunku wtórnego (opatrunek powinien wystawać poza ranę).
 3. Przed nałożeniem opatrunku należy oczyścić obszar rany za pomocą odpowiedniego środka oczyszczającego (zgodnie z zaleceniami producenta)
 4. Opatrunek nakłada się bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce.
 5. Po nałożeniu trzeba zabezpieczyć opatrunek ze srebrem jałową warstwą chłonną, np. specjalistycznym opatrunkiem z superabsorbentem, opatrunkiem piankowym, gazowym lub chłonnym.
 6. Ostatni krok to umocowanie opatrunku na skórze przylepcem medycznym lub bandażem mocującym.

W przypadku ran suchych należy umieścić opatrunek na ranie i następnie zwilżyć obszar nad raną sterylną solą fizjologiczną. Aby zapobiec wyschnięciu miejsca aplikacji, trzeba je przykryć opatrunkiem, który nie przepuszcza wilgoci.

UWAGA: opatrunki ze srebrem nie powinny być stosowane u osób wrażliwych lub wykazujących reakcje alergiczne na srebro.

Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem należy wymieniać co tydzień, ponieważ skuteczność opatrunku utrzymuje się maksymalnie przez siedem dni. Ten typ opatrunku nie przykleja się do rany, dzięki czemu można go zmieniać w łatwy i bezbolesny sposób. W przypadku oparzeń II stopnia można pozostawić opatrunek na ranie do 14 dni lub zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.

WAŻNE: wszystkie rany należy poddawać częstej kontroli, jeżeli lekarz zalecił częstszą wymianę opatrunku (np. ze względu na przeciekanie lub nadmierne krwawienie), należy się zastosować do jego zaleceń.

Kiedy stosować plaster ze srebrem, a kiedy opatrunek?

Plastry ze srebrem stosuje się do miejscowego leczenia zakażonych ran, odleżyn oraz oparzeń do 2 stopnia. Jeśli w ranie pojawi się wysięk, należy zastosować opatrunki specjalistyczne, które wchłaniają wysięk i chronią ranę przed maceracją. Opatrunek ze srebrem zapewni odpowiednie warunki niezbędne do wygojenia się rany, utworzy także szczelną barierę dla wirusów i bakterii.

Czy opatrunki ze srebrem są refundowane? Czy są na receptę?

Opatrunki ze srebrem należą do tzw. opatrunków specjalistycznych. Wyroby lecznicze znajdują się na liście leków refundowanych i mogą być przepisywane na recepty. Wskazaniem do przepisania opatrunków ze srebrem mogą być na przykład przewlekłe owrzodzenia lub choroba genetyczna – pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa).

Opatrunki ze srebrem – w jakiej są cenie? Gdzie kupić?

Opatrunki ze srebrem można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena zależy od rozmiaru opatrunków oraz technologii wykonania. Opatrunek o wymiarach 5 × 5 centymetrów (bez refundacji) kosztuje około 5-6 złotych, natomiast dwa razy większe plastry to wydatek rzędu około 18-20 złotych. Tymczasem za opatrunek ze srebrem wielkości 20 × 30 centymetrów (bez refundacji) zapłacimy około 90 złotych.


Ceny opatrunków ze srebrem z refundacją będą takie same w każdej aptece, wynoszą one:

 • dla opatrunków o wymiarach 5 × 5 cm: około 2-4 złote za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 10 × 10 cm: około 4-14 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 15 × 15 cm: około 9-20 złotych za sztukę;
 • dla opatrunków o wymiarach 20 × 20 cm: około 30-50 złotych za sztukę.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Romualda On 2023-01-19
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam zainfekowaną ranę po oparzeniu olejem. Czy przysługuje mi refundacja na plastry ze srebrem atrauman Ag- jeśli tak to na które - 5x5 i te większe też?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-20 Pani Romualdo, aby zakupić plastry w ramach refundacji, musi Pani otrzymać na nie receptę od lekarza współpracującego z NFZ. W tym celu wystarczy umówić się na wizytę stacjonarną lub skorzystać z wygodnej możliwości teleporady. Wszystkie opatrunki Atrauman Ag podlegają refundacji.

 • Napisał: Piotr On 2022-12-14
  Ocena:
  5.0

  Jeżeli opatrunek ze srebrem jest w ranie (cięcie chirurgiczne) po jakim czasie należy go usunąć w poradni ???

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-27 Panie Piotrze, zazwyczaj opatrunki ze srebrem są skuteczne przez około 7 dni, ale ich zmiana zalecana jest mniej więcej co 3-5 dni w zależności od stopnia wysięku. Czas terapii opatrunkami ze srebrem nie powinien przekroczyć miesiąca.

 • Napisał: Jan On 2022-10-27
  Ocena:
  5.0

  czy opatrunek ze srebrem 15×15mozna przeciac na dwa mniejsze opatrunki

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Panie Janie, to wszystko zależy od rodzaju opatrunku - nie każdy opatrunek ze srebrem można dociąć do odpowiedniego rozmiaru. Na opakowaniach produktów lub w dołączonych ulotkach znajdują się na pewno wszelkie instrukcje dotyczące aplikacji opatrunku na ranę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go