
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Rany pooperacyjne goją się najczęściej przez rychłozrost. Co zrobić, aby proces ten przebiegał szybciej? W jaki sposób pielęgnować ranę po operacji, aby nie została po niej szpecąca blizna ani też nie doszło do wtórnego zakażenia? Podpowiadamy.
Rany pooperacyjne to rany, które powstają w wyniku przerwania anatomicznej ciągłości tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Dzielimy je na:
Gojenie rany po szyciu zwykle przebiega przez rychłozrost, czyli sklejenie się ze sobą brzegów rany. Blizna pooperacyjna jest cienka i z czasem staje się coraz mniej widoczna. Jeśli jednak doszło do dużego ubytku tkanki lub zakażenia, rana goi się wolniej oraz trudniej i pozostawia po sobie nieestetyczne blizny. Inną możliwą komplikacją są także tzw. zrosty pooperacyjne, czyli nieodpowiednie połączenia pomiędzy tkankami po zabiegu.
Pielęgnacja rany pooperacyjnej polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich opatrunków na rany pooperacyjne. Plastry na rany pooperacyjne stosuje się tuż po zabiegu, mają one za zadanie wchłaniać krwawienia, a także zabezpieczyć miejsce zranienia przed podrażnieniami mechanicznymi i zakażeniami wtórnymi. Zmiana opatrunku po szyciu jest niezbędna co 2-3 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej (częstszych zmian opatrunków wymagają np. rany sączące się). Jeśli rana goi się prawidłowo i bez wysięku, lekarz może zadecydować o tym, żeby pozostawić ją bez opatrunku.
Do opatrywania ran pooperacyjnych z dużym wysiękiem lub zakażonych stosuje się wysokochłonne plastry na ranę pooperacyjną. Taki opatrunek nie pozwala na utrzymywanie się w ranie środowisk, które sprzyjałoby rozwojowi drobnoustrojów. Tymczasem gdy rana wymaga ochrony przed zamoczeniem, zakłada się na nią opatrunek wodoodporny.
Na dalsze gojenie rany ma duży wpływ pielęgnacja zgodnie z zaleceniami – wskazana jest:
Szwy w plastrach lub chirurgiczne zakłada się po to, aby umożliwić zasklepienie rany. Zwykle zdejmuje się po kilku dniach. Po ich zdjęciu rana wymaga nawilżania, np. za pomocą silikonowej maści na rany pooperacyjne. Tego typu wyroby medyczne będą korzystne także dla blizn po operacji, ponieważ pomogą je wygładzić i rozjaśnić, tak że po ranie pooperacyjnej nie pozostanie nieestetyczny ślad.
Co przyśpiesza gojenie ran pooperacyjnych? W tym celu warto zastosować np. żel Octenisept. Produkt z oktenidyną tworzy na powierzchni rany warstwę ochronną, która chroni przed przedostawaniem się do środka bakterii. Dodatkowo zapewnia on optymalny poziom wilgotności w ranie, zapobiega przywieraniu opatrunku oraz łagodzi dolegliwości takie jak świąd czy ból.
Jak długo goją się rany po operacji? To zależy od wielu czynników takich jak: kondycja zdrowotna organizmu, wielkość rany oraz sposób jej pielęgnacji. O postępującym procesie gojenia może świadczyć wyciek z rany po operacji – przezroczysty płyn o wodnistej konsystencji oznacza, że rana jest w fazie proliferacyjne. Jeśli jednak wydzielina z rany pooperacyjnej cieknie zbyt obficie, zjawisko to może świadczyć o powikłaniach w postaci stanu zapalnego.
Zakażenie rany pooperacyjnej może wystąpić nawet wtedy, gdy zastosowano wszystkie zasady aseptyki. Nie tylko czynniki zewnętrzne mają na to wpływ, ale także cechy indywidualne pacjenta. Zakażenie może być związane np. z zaburzoną pracą układu odpornościowego lub cukrzycą, dochodzi do niego częściej także u pacjentów starszych oraz otyłych.
Inne możliwe powikłanie pooperacyjne to zrosty, czyli nieprawidłowe połączenia między tkankami. Ryzyko ich wystąpienia jest większe u pacjentów po operacji miednicy i jamy brzusznej, gdy doszło do zapalenia otrzewnej oraz po zabiegach ginekologicznych.
Jakie objawy mogą świadczyć o komplikacjach? Z lekarzem należy skontaktować się zawsze wtedy, gdy w przebiegu gojenia się rany chirurgicznej wystąpią symptomy takie jak: wysoka gorączka, wysięk ropny, krwisty lub surowiczy, silny ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół rany. Alarmującym sygnałem, który może oznaczać, że doszło do zainfekowania rany pooperacyjnej, jest także wyższa temperatura w operowanym miejscu, uczucie pulsowania w ranie oraz nieprzemijający ból.
Komentarze
Dzień dobry
potrzebuje porady do rany na nosie
opatrunek spada czym to nocować.
rana jest rakiem
będzie wycinania zmiana
Odpowiedź Joanna On 2022-12-30
Witam jestem po operacji wodniaka jądra.Już dwa tygodnie,rana cały czas plami opatrunek krwią już nie .lie czasu może to trwać szwy rozpuszczalne .
Odpowiedź Joanna On 2022-12-21
Mąż miał operację bajpasów 21listopada po pięciu dniach został wypisany do domu ale bardzo boli go łydka która jest bardzo opuchnięta.Ból uniemożliwia mu chodzenie kostki również są opuchnięte Mąż niechce dzwonić do Zabrza po pomoc bo obawia się powrotu spowrotem na oddział kardiochirurgii i nie wiem co robić. Mąż zażywa wszystkie przepisane lekarstwa rana jest opatrywana specjalnymi środkami PRONTOSANEM I MICRODACYNÅale noga bardzo go boli jak mogę mu jeszcze ulżyć??
Odpowiedź Joanna On 2022-11-30
Jestem po operacji ciesni nadgarstka moj madry lekarz nie kazal mi reki po operacji usztywniac,wrecz kazal normalnie funkcjonowac i rana sie rozeszla nie ii mozesie zagoic operacje mialam wPolsce a mieszkam w Szkocji
Odpowiedź Joanna On 2022-04-29
Zadaj pytanie lub napisz komentarz