Bella

Pielęgnacja rany pooperacyjnej – co przyśpiesza gojenie?

Przeczytano 8 550
40 Komentarzy
(5)
 

Rany pooperacyjne goją się najczęściej przez rychłozrost. Co zrobić, aby proces ten przebiegał szybciej? W jaki sposób pielęgnować ranę po operacji, aby nie została po niej szpecąca blizna ani też nie doszło do wtórnego zakażenia? Podpowiadamy.

Rodzaje ran pooperacyjnych. Etapy gojenia rany pooperacyjnej

Rany pooperacyjne to rany, które powstają w wyniku przerwania anatomicznej ciągłości tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Dzielimy je na:

 • rany czyste – są to rany operacyjne w obrębie skóry odkażonej;
 • rany czyste skażone – są to rany operacyjne, w których doszło do otwarcia światła układu pokarmowego, moczowego, płciowego lub dróg oddechowych;
 • rany skażone – są to rany pooperacyjne z masywnym skażeniem drobnoustrojami, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia, konieczne jest chirurgiczne oczyszczanie rany, szycie rany i założenie opatrunku. W niektórych wypadkach zakłada się dodatkowo dren po operacji.

Gojenie rany po szyciu zwykle przebiega przez rychłozrost, czyli sklejenie się ze sobą brzegów rany. Blizna pooperacyjna jest cienka i z czasem staje się coraz mniej widoczna. Jeśli jednak doszło do dużego ubytku tkanki lub zakażenia, rana goi się wolniej oraz trudniej i pozostawia po sobie nieestetyczne blizny. Inną możliwą komplikacją są także tzw. zrosty pooperacyjne, czyli nieodpowiednie połączenia pomiędzy tkankami po zabiegu.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej. Co przyśpiesza gojenie ran?

Pielęgnacja rany pooperacyjnej polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich opatrunków na rany pooperacyjne. Plastry na rany pooperacyjne stosuje się tuż po zabiegu, mają one za zadanie wchłaniać krwawienia, a także zabezpieczyć miejsce zranienia przed podrażnieniami mechanicznymi i zakażeniami wtórnymi. Zmiana opatrunku po szyciu jest niezbędna co 2-3 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej (częstszych zmian opatrunków wymagają np. rany sączące się). Jeśli rana goi się prawidłowo i bez wysięku, lekarz może zadecydować o tym, żeby pozostawić ją bez opatrunku.
Do opatrywania ran pooperacyjnych z dużym wysiękiem lub zakażonych stosuje się wysokochłonne plastry na ranę pooperacyjną. Taki opatrunek nie pozwala na utrzymywanie się w ranie środowisk, które sprzyjałoby rozwojowi drobnoustrojów. Tymczasem gdy rana wymaga ochrony przed zamoczeniem, zakłada się na nią opatrunek wodoodporny.

Na dalsze gojenie rany ma duży wpływ pielęgnacja zgodnie z zaleceniami – wskazana jest:

 • codzienna higiena ciała – należy jednak uważać, aby rana pooperacyjna nie była intensywnie namaczana;
 • masaż blizny – tzw. mobilizację blizny można zacząć już po zdjęciu szwów, bez względu na to, jakie rodzaje szwów chirurgicznych zostały zastosowane;
 • odpowiednio dobrany strój codzienny – wskazane są ubrania luźne, wykonane z oddychającego materiału, nieuciskające ciała oraz nieobcierające miejsca zranienia;
 • regularna dezynfekcja oraz przemywanie rany specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami;
 • właściwa dieta – dieta po operacji powinna być lekkostrawna, a jednocześnie bogata w białka, witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego gojenia się ran;
 • zrezygnowanie z nadmiernej aktywności fizycznej – po wielu operacjach wskazane jest, aby przez kilka tygodni nie podejmować wysiłku fizycznego.

Czym smarować rany po szwach?

Szwy w plastrach lub chirurgiczne zakłada się po to, aby umożliwić zasklepienie rany. Zwykle zdejmuje się po kilku dniach. Po ich zdjęciu rana wymaga nawilżania, np. za pomocą silikonowej maści na rany pooperacyjne. Tego typu wyroby medyczne będą korzystne także dla blizn po operacji, ponieważ pomogą je wygładzić i rozjaśnić, tak że po ranie pooperacyjnej nie pozostanie nieestetyczny ślad.

Co nakładać na blizny pooperacyjne? Czym smarować, aby przyspieszyć ich gojenie?

Co przyśpiesza gojenie ran pooperacyjnych? W tym celu warto zastosować np. żel Octenisept. Produkt z oktenidyną tworzy na powierzchni rany warstwę ochronną, która chroni przed przedostawaniem się do środka bakterii. Dodatkowo zapewnia on optymalny poziom wilgotności w ranie, zapobiega przywieraniu opatrunku oraz łagodzi dolegliwości takie jak świąd czy ból.

Czynniki ryzyka przy operacjach i objawy, które powinny zaniepokoić

Jak długo goją się rany po operacji? To zależy od wielu czynników takich jak: kondycja zdrowotna organizmu, wielkość rany oraz sposób jej pielęgnacji. O postępującym procesie gojenia może świadczyć wyciek z rany po operacji – przezroczysty płyn o wodnistej konsystencji oznacza, że rana jest w fazie proliferacyjne. Jeśli jednak wydzielina z rany pooperacyjnej cieknie zbyt obficie, zjawisko to może świadczyć o powikłaniach w postaci stanu zapalnego.
Zakażenie rany pooperacyjnej może wystąpić nawet wtedy, gdy zastosowano wszystkie zasady aseptyki. Nie tylko czynniki zewnętrzne mają na to wpływ, ale także cechy indywidualne pacjenta. Zakażenie może być związane np. z zaburzoną pracą układu odpornościowego lub cukrzycą, dochodzi do niego częściej także u pacjentów starszych oraz otyłych.
Inne możliwe powikłanie pooperacyjne to zrosty, czyli nieprawidłowe połączenia między tkankami. Ryzyko ich wystąpienia jest większe u pacjentów po operacji miednicy i jamy brzusznej, gdy doszło do zapalenia otrzewnej oraz po zabiegach ginekologicznych.
Jakie objawy mogą świadczyć o komplikacjach? Z lekarzem należy skontaktować się zawsze wtedy, gdy w przebiegu gojenia się rany chirurgicznej wystąpią symptomy takie jak: wysoka gorączka, wysięk ropny, krwisty lub surowiczy, silny ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół rany. Alarmującym sygnałem, który może oznaczać, że doszło do zainfekowania rany pooperacyjnej, jest także wyższa temperatura w operowanym miejscu, uczucie pulsowania w ranie oraz nieprzemijający ból.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Schulke Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Adam On 2024-03-17
  Rating:
  5.0

  Witam miałem porozcinany palec dość głęboko zdjęto paznokieć pozszywano wszystko dookoła założono opatrunek który już w drodze do domu nasiak krwią a zmianę opatrunku wyznaczono za 8 dni czy to nie za dlugo

  Replied by: Joanna On 2024-03-20 Panie Adamie, bardzo mi przykro, ale nie umiemy Panu pomóc. Powinien Pan skonsultować swoje obawy z lekarzem.

 • Napisał: Dawid On 2024-02-05
  Rating:
  5.0

  Witam, chciałbym zapytać o radę. 4 tygodnie temu miałem zabieg nacięcia torbieli włosowej i jej oczyszczenia. Rana została otwarta nie zszywana w celu jej ciągłego oczyszczenia. Ostatnią wizytę w poradni miałem dwa tygodnie temu, gdzie lekarz zalecił ciągłą zmianę opatrunku aż do wygojenia. Opatrunki robię z gazy namoczonej PROTOSANEM według zaleceń. Lecz lekarz nie określił jak długo mam je robić. Stąd moje pytanie czy po takim czasie dalej stosować mokry opatrunek i nie przeszkodzi to w ,,zamknieciu” rany. Czy lepiej stosować suchy opatrunek aby rana goiła się szybciej ? Czy opatrunek w takim przypadku muszę mieć 24 na dobę ?

  Replied by: Joanna On 2024-02-05 Panie Dawidzie, zalecamy, aby omówił Pan temat z lekarzem. Bardzo nam przykro, ale nie umiemy pomóc w tej sytuacji.

 • Napisał: Kasia On 2024-02-03
  Rating:
  5.0

  Moja córka miała operację brody 2tygodnie temu.Od Kiedy może zacząć stosowac masc z silikonem lub plaster silikonowy na bliznę?

  Replied by: Joanna On 2024-02-05 Pani Kasiu, plastry silikonowe na blizny można stosować dopiero, gdy rana jest już całkowicie wygojona i zabliźniona, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Skóra, na którą naklejany będzie opatrunek na blizny, powinna być czysta oraz pozbawiona szwów i strupów. Nowa tkanka przed zastosowaniem tego typu produktu powinna być już w pełni wykształcona.

 • Napisał: Malgorzata On 2024-01-28
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry
  Chciałabym zapytać o radę,tydzień temu mój syn miał operację usunięcia torbieli włosowej,ma rozległą ranę na kości ogonowej w górnej części między pośladkami,mimo moich z starannych zmian opatrunkow i dezynfekcji,niepokoi mnie lekka opuchlizna w niektórych miejscach szycia i lekkie zaczerwienienie czy to normalne w fazie gojenia,proszę o odpowiedź bo bardzo się martwię

  Replied by: Joanna On 2024-01-29 Pani Małgorzato, czas gojenia rany może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj rany, jej lokalizacja, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz tego, czy dobrze są przestrzegane zalecenia lekarskie. Jeżeli stan rany wzbudza Pani wątpliwości, powinna je Pani omówić ze specjalistą. Przyjmuje się, że zaczerwienienie i opuchlizna wokół rany mogą stanowić normalne objawy wczesnej fazy gojenia, zwanej fazą zapalną. Opuchlizna i zaczerwienienie mogą być jednak także wynikiem reakcji alergicznej rany np. na materiały szewne lub świadczyć o infekcji rany. W przypadku infekcji zazwyczaj pojawiają się dodatkowo takie objawy, jak gorączka, ból, pulsowanie czy wydzielanie ropnej substancji z rany. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie bez oglądu rany, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej konsultacja lekarska.

 • Napisał: Shadow On 2023-12-08
  Rating:
  5.0

  Witam. Jestem po laparotomii wyrostka robaczkowego. Miałem ranę ropiejącą ale została zaleczona a szwy zdjęte. Dwa tygodnie po zdjęciu szwów z rany zaczął sączyć się przezroczysty płyn najpierw symbolicznie a później w coraz większych ilościach. Czy to niepożądany objaw? Czy to ropa? Skąd wysięk po takim czasie? Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-12-08 Dzień dobry, płyn wydostający się z rany po zdjęciu szwów może mieć różne źródła i przyczyny. Oto kilka możliwych wyjaśnień. W trakcie gojenia rany organizm wytwarza płyn, który zawiera substancje potrzebne do procesu naprawy tkanek. Po zdjęciu szwów może nastąpić naturalny odpływ tych płynów. Inną możliwą przyczyną jest zakażenie rany - jeśli rana uległa zakażeniu, może pojawić się stan zapalny, który powoduje produkcję dodatkowej ilości płynu, w tym ropy. Ponadto, zbyt wcześnie zdjęcie szwów lub inne komplikacje mogą prowadzić do przerwania procesu gojenia, co może skutkować nadmiernym wytwarzaniem płynów. Wydzieliną może być także płyn tkankowy wytwarzany w wyniku procesów związanych z gojeniem rany. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie, dlatego proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem, a niniejszą odpowiedź potraktować jedynie jako informację, a nie poradę medyczną.

 • Napisał: Lidia On 2023-10-28
  Rating:
  5.0

  Jestem po masektomii piersi i węzłów chłonnych,czy powinnam podczas masowania miejsc zszytych używać maści,kremu czy żelu rozmiękczające tkankę jak tak to jakiego rodzaju.

  Replied by: Joanna On 2023-11-03 Pani Lidio, do masowania blizny można stosować maści i żele o działaniu zmiękczającym i rozjaśniającym. Takie preparaty powodują rozluźnienie tkanki blizny, często wykazują także działanie przeciwzapalne. O pomoc w dobraniu odpowiedniego preparatu proszę jednak zapytać lekarza, który obejrzy bliznę i wskaże, jaki rodzaj produktu będzie najbardziej odpowiedni.

 • Napisał: Piotr On 2023-10-23
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry chciałbym uzyskać pewna informacje jestem przed zabiegiem zszycia ścięgna Achillesa jak duży wpływa na gojenie się takiej rany ma palenie papierosów nie cała paczka dziennie

  Replied by: Joanna On 2023-10-23 Panie Piotrze, przyjmuje się, że palenie papierosów może negatywnie wpływać na gojenie się ran. Wpływ ten wynika z wielu szkodliwych składników obecnych w dymie papierosowym. Zaleca się, aby osoby, które przechodzą przez proces gojenia ran po operacjach lub innych urazach, jak najszybciej rzuciły palenie papierosów. Rzucenie palenia może przyspieszyć proces gojenia i zminimalizować ryzyko powikłań. Warto skonsultować się jednak z lekarzem, aby uzyskać dokładne wskazówki i porady na ten temat.

 • Napisał: DAWIDKOT On 2023-10-22
  Rating:
  5.0

  Witam. Jestem po wypadku na basenie i miałem szyta glowe 5 dni temu. Przy szwach lekko widać rope ze się zbiera. Czy tak może być?

  Replied by: Joanna On 2023-10-23 Panie Dawidzie, ropienie rany po szyciu zazwyczaj nie jest prawidłowym objawem i może wskazywać na infekcję. Infekcja pooperacyjna to potencjalnie poważne zagrożenie dla zdrowia i wymaga natychmiastowej uwagi medycznej. Warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny, diagnozy i potencjalnego leczenia. W zależności od stopnia infekcji, może być konieczne podjęcie odpowiednich działań, takich jak antybiotykoterapia lub drenaż rany. Nie należy bagatelizować ropienia rany po operacji.

 • Napisał: Grzegorz On 2023-08-07
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry .
  Miałem operacje czyszczenia żyły szyjnej . Szew połączono mechanicznie za pomocą zszywek.Długość cięcia (rany) prawie od ucha do obojczyka.Mineło od operacji 7dni. Czy mogę zdjąć już opatrunek?I drugie pytanie. Pod brodą wytworzyła się druga broda jak u ludzi otyłych. Tak jakby zebrał się tam płyn .Lekarz który robił operację powiedział, że to minie po 4-8 miesiącach inny lekarz powiedział ,że to może się wchłonąć ale też może zostać na stałe I do tego strasznie seplenie po operacji.Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź .
  Serdecznie pozdrawiam.

  Replied by: Joanna On 2023-08-07 Panie Grzegorzu, powinien Pan skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Przykro mi, ale nie jestem w stanie Panu pomóc.

 • Napisał: Gosia On 2023-07-09
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem miesiąc po operacji kręgosłupa szyjnego. Rana szyta była nićmi rozpuszczalnymi. Wszystko ładnie się zagoiło, zostały mi tylko supełki z nici, wystające z blizny. Co mogę z nimi zrobić? Czy jeszcze czekać?

  Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, w tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Irena On 2023-07-09
  Rating:
  5.0

  Mąż jest9 dni po operacji biodra czy to możliwe żeby był tak długo wyciek z rany ,goi się dobrze nie ma zaczerwien ,wyciek jasny przezroczysto lekko żółtawy tak jakby na okładzie żółtawy ,czy to normalne proszę o odpowiedź
  Irena r,

  Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Irena On 2023-07-09
  Rating:
  5.0

  Mąż jest9 dni po operacji biodra czy to możliwe żeby był tak długo wyciek z rany ,goi się dobrze nie ma zaczerwien ,wyciek jasny przezroczysto lekko żółtawy tak jakby na okładzie żółtawy ,czy to normalne proszę o odpowiedź

  Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Beata On 2023-06-24
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry mam pytanie . Jestem po operacji kręgosłupa ,rana jest blada ale zrobił się obrzęk nie boli ale wygląda jak garb czy to normalne jestem przed ściągnięciem szwów

  Replied by: Alicja On 2023-06-26 Dzień dobry, wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Lidia On 2023-06-15
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie mialam operacje oszczednosciawa piersi 23 maja po jakim czasie powinna zagoisc się rana po operacji I kiedy ściąga się szwy bo do tej pory mam nie ściągnięte i nie wiem co mogło by przyspieszyć gojenie oraz kiedy mogę zacząć stosować żel na szwy

  Replied by: Alicja On 2023-06-16 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz.

 • Napisał: Dragon On 2023-06-14
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.
  7.6.23 miałam operację ręki złamania z przemieszczeniem, a już 8.6.23 byłam wypisana do domu. Zalecono zmianę opatrunku co 2 dni co robię. W poniedziałek 12.6. było normalnie, a dziś mało nie padłam - wokół rany zielona skóra. Wygląda to tak jakby glony porosły. Zachowuję wszystkie środki ostrożności. Co to może być?? Nie mam jak tu załączyć zdjęcia.

  Replied by: Alicja On 2023-06-15 Dzień dobry, w tej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić na SOR jak najszybciej!

 • Napisał: Magdalena On 2023-06-14
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie.Mama jest 11 dni po mastektomii lewej piersi i wycięcu węzłów chłonnych. Boli ją pod pachą i coś jej się tam zbiera chyba ropa, w pt na wizycie kontrolnej miała mało. Czy dobrze,że na jutro zapisałam ją prywatnie na fizjoterapię na drenaż limfatyczny? Do kontroli jedzie dopiero w piątek, jak mogę jeszcze jej pomóc żeby ją nie bolało?

  Replied by: Alicja On 2023-06-15 Dzień dobry, w tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Magdalena On 2023-06-14
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie.Mama jest 11 dni po mastektomii lewej piersi i wycięcu węzłów chłonnych. Boli ją pod pachą i coś jej się tam zbiera chyba ropa, w pt na wizycie kontrolnej miała mało. Czy dobrze,że na jutro zapisałam ją prywatnie na fizjoterapię na drenaż limfatyczny? Do kontroli jedzie dopiero w piątek, jak mogę jeszcze jej pomóc żeby ją nie bolało?

  Replied by: Alicja On 2023-06-14 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Magdalena On 2023-06-13
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie.Mama jest 11 dni po mastektomii lewej piersi i wycięcu węzłów chłonnych. Boli ją pod pachą i coś jej się tam zbiera chyba ropa, w pt na wizycie kontrolnej miała mało. Czy dobrze,że na jutro zapisałam ją prywatnie na fizjoterapię na drenaż limfatyczny? Do kontroli jedzie dopiero w piątek, jak mogę jeszcze jej pomóc żeby ją nie bolało?

  Replied by: Alicja On 2023-06-14 Dzień dobry, w tej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Łucja On 2023-06-11
  Rating:
  5.0

  Witam ,jestem(09.05.23 )po operacji przepukliny jądra miażdżystego na poziomie.L4/L5 .Po zdjęciu szwów rana pokryła się strupem ,który został częściowo usunięty w gabinecie zabiegowym ,niestety rana i jej okolica caly czas jest zaczerwieniona i gorąca w tej okolicy i wydaje się sącząca bo gazik po zdjęciu zdarza się ze bywa z żółtą wydzieliną.Lekarz konsultujący ranę polecił aby moczyć wodą utlenioną i zakładać na noc opatrunek z wazeliny białej.Rano zdejmuję opatrunek i do wieczora suszę ranę od czasu do czasu pryskam octeniseptem .Nie wiem czy skonsultować problem rany z innym lekarzem na SOR Lekarz operujący poleca mi konsultacje u siebie ale jest problem dosc duzej odległości od mojego miejsca zamieszkania. Dodam ze mieszkam w dużym wojewódzkim mieście,więc problemu ze szpitalami nie ma.Pozdrawiam i dziękuję za poradę

  Replied by: Alicja On 2023-06-12 Dzień dobry, w tej sytuacji konieczna będzie pilna konsultacja z lekarzem.

 • Napisał: Oli On 2023-05-27
  Rating:
  5.0

  Jestem po plastyce brzucha, niestety doszło do zakażenia rany po operacji. Kilkukrotnie byłam czyszczona i definitywnie zamknięto ranę 19 kwietnia. Po usunięciu drenów pozostało mi bardzo dużo płynów jamie brzusznej ,jak długo może się to utrzymywać?

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Pani Olu, proces gojenia się rany w każdym wypadku przebiega inaczej i zależy od wielu czynników. Zachęcam do konsultacji z lekarzem celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Nici On 2023-05-24
  Rating:
  5.0

  Poszukuję odpowiedzi na temat rany pooperacyjne, czy mozna schladzac taka ranę jeśli tak to po jakim czasie

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Schładzanie rany pooperacyjnej może być zalecane w niektórych przypadkach, ale zawsze powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza lub personelu medycznego, którzy opiekują się pacjentem po operacji. Nie zaleca się schładzania rany bez konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Halina On 2023-05-21
  Rating:
  5.0

  Mam zalozone szwy od 8.05 powyzej pepka sciagniecie szwow 24.05 lekarz zalecil codziennie zmiana opatrunku i obmywanie mydlem szarym w plynie czy moge sciagnac opatrunek i tylko wieczorem zakladac czy dodatkowo czyms obmywac rane

  Replied by: Joanna On 2023-05-23 Pani Halino, zalecam, aby skonsultowała Pani swoje wątpliwości z lekarzem, ponieważ nie wiem, na jakim etapie gojenia znajduje się rana. Specjalista oceni, jak powinna Pani postępować.

 • Napisał: Katarzyna On 2023-05-17
  Rating:
  5.0

  Witam
  Jestem po plastyce brzucha już dwa miesiące miejsce po sączku nie ropieją ale cały czas jest dziurka czy to możliwe żeby tak długo się to goniło czy ta dziurka mi zarosnie bo cała rana się goi ładnie ale się martwię ta dziurką po sączku

  Replied by: Joanna On 2023-05-23 Pani Katarzyno, proszę pamiętać, że każda rana goi się inaczej - jest to uwarunkowane wieloma czynnikami i zależy od konkretnego przypadku pacjenta. Jeśli dziurka po sączku nie wydaje się ropieć i cała rana goi się ładnie, jest to pozytywny znak. Niemniej warto skonsultować swoje obawy z chirurgiem, który przeprowadził zabieg lub innym specjalistą. W większości przypadków rany pooperacyjne goją się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Jednak w niektórych sytuacjach, takich jak infekcja lub nieprawidłowe gojenie się, może zajść potrzeba dodatkowej opieki medycznej. Dlatego ważne jest, aby śledzić postęp gojenia się rany i zgłosić wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.

 • Napisał: Bogumił On 2023-05-09
  Rating:
  5.0

  Witam.Miesiac po załozeniu endoprotezy trafiłem z powrotem do szpitala z ogromną zakazonå dziurą,bardzo poważnie grozi mi wyciågniecie endoprotezy i wielomiesieczne leczenie.Lekarze non stop przypominają mi rzuceniu o palenia.Akurat jestem w takim stanie nerwowym że jest mi bardzo ćiężko i co mi się udało to przeżucenie na e-papierosa.
  Mam pytanie czy e-papieros którego mi ileś lat temu polecał lekarz po operacji zamiast palenia tytoniu ròwnież szkodzi na gojenie się rany?

  Replied by: Joanna On 2023-05-15 Panie Bogumile, badania naukowe wskazują, że palenie e-papierosów może negatywnie wpływać na gojenie się ran. Choć e-papierosy często są postrzegane jako mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów, nadal zawierają one szereg substancji chemicznych, w tym nikotynę. Nikotyna ma działanie skurczowe na naczynia krwionośne i może ograniczać przepływ krwi do obszarów zranionych. To może utrudniać transport substancji odżywczych i tlenu do tkanek, co jest istotne dla procesu gojenia się ran. Dodatkowo, e-papierosy mogą zawierać inne substancje toksyczne i drażniące, które mogą zakłócać proces gojenia się ran oraz wpływać negatywnie na układ immunologiczny. Dlatego zaleca się zaprzestanie palenia e-papierosów przed i po operacji oraz unikanie ich w okresie gojenia się ran, aby wspomóc proces rekonwalescencji i zminimalizować ryzyko powikłań. Jeśli ma Pan jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące wpływu e-papierosów na gojenie się rany, zalecam skonsultowanie się z lekarzem.

 • Napisał: Sylwia On 2023-04-17
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry z tej strony Sylwia.Mam pytanie .Miałam operację ręki z cieśń nadgarstka 24marca,a 12 kwietnia miałam zdjęte szwy i mam ortezę.czy tą rane mogę smarować czy pryskać jakimś preparatem,.dziekuje

  Replied by: Joanna On 2023-04-25 Pani Sylwio, zalecałabym skonsultowanie swojego problemu z lekarzem, który obejrzy ranę i na tej podstawie zaleci odpowiedni model leczenia. Co do zasady po zdjęciu szwów ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować ranę, aby przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko infekcji. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji rany po zdjęciu szwów. Po pierwsze, należy zachować czystość, czyli unikać dotykania rany nieumytymi rękami. Należy regularnie myć ranę łagodnym mydłem i letnią wodą. Zgodnie z zaleceniem lekarza należy stosować antyseptyk, który może pomóc w zapobieganiu infekcji. Jeśli to konieczne, należy stosować opatrunek, aby chronić ranę przed zanieczyszczeniem i utrzymać wilgotne środowisko, które sprzyja gojeniu. Co ważne, powinno się także unikać nacisku i tarcia, np. poprzez noszenie zbyt ciasnych ubrań lub opatrunków. Należy unikać kąpieli w wannie i basenie, by zbyt długo nie moczyć rany. Zaleca się branie szybkiego prysznica. Najważniejsze jest stałe monitorowanie stanu rany i skonsultowanie się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból, wysięk lub gorączka. Proces gojenia rany po zdjęciu szwów może zająć trochę czasu, zwykle około 7-10 dni. Jednak prawidłowa pielęgnacja rany może przyspieszyć ten proces i zmniejszyć ryzyko powikłań.

 • Napisał: Alicja On 2023-04-06
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry jestem po mastektomii piersi mam założony ekspander parę dni temu wyjęto mi dren ale nadal zbiera się osocze w piersi bo jest wyraźnie wieksza.Dren nosiłam dość długo bo miałam chyba nadmiar tego płynu który był obfity
  trzy dni przed wyjściem zmniejszył się do 30 mil .Co zrobić a wizytę mam dopiero 17 kwietnia.Dziekuje

  Replied by: Joanna On 2023-04-11 Szanowna Pani, prawdopodobnie w piersi zbiera się chłonka, co jest częstym powikłaniem po mastektomii. Pierś powinien obejrzeć lekarz, dlatego jeśli to możliwe, warto przyspieszyć termin konsultacji. Ze swojej strony, niestety, nie umiem Pani pomóc.

 • Napisał: Kazik On 2023-04-05
  Rating:
  5.0

  Witam. Mam ranę 6 cm po zabiegu haluxa.
  Po 12 dniach zdjęte szwy.
  Rana się lekko rozeszła,utrudnia to rehabilitacje.
  Rana wciąż się sączy,gazik mokry.
  Czym to osuszać?
  Rywanol?
  Oktenisept?

  Replied by: Joanna On 2023-04-11 Szanowny Panie, powinien Pan postępować zgodnie z zaleceniami lekarza - jeśli rana rozeszła się, powinien Pan skonsultować jej stan ze specjalistą. To lekarz powinien przepisać Panu odpowiednie leki i wskazać, czym pielęgnować miejsce szycia. Najważniejsze, aby do rany nie wdarło się zakażenie.

 • Napisał: Karolina On 2023-03-21
  Rating:
  5.0

  Witam jestem po tradycyjnej operacji wycięcia woreczka żółciowego. Mam pytanie czy w obrębie rany zszytej na końcu pojawił mi się taki twardy guz pod skórą,również w innych miejscach jest twarde . Czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2023-04-04 Pani Karolino, jeśli niepokoi Panią stan rany, powinna Pani zasięgnąć porady lekarskiej. Stwardnienie gojącej się rany po operacji woreczka żółciowego jest znane jako zwłóknienie rany lub bliznowacenie. Jest to normalna część procesu gojenia i występuje, gdy organizm wytwarza nadmiar kolagenu w celu naprawy uszkodzonej tkanki. Jednak nadmierne blizny mogą prowadzić do powikłań, takich jak zwężenia lub blokady. Aby zmniejszyć ryzyko nadmiernego bliznowacenia, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami opieki pooperacyjnej dostarczonymi przez lekarza, w tym właściwą pielęgnacją rany i unikaniem czynności, które mogą obciążać miejsce nacięcia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki lub fizykoterapię, aby pomóc w radzeniu sobie z tworzeniem się blizny. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zwiększony ból, obrzęk lub wysięk z miejsca nacięcia, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny i leczenia.

 • Napisał: Angelika On 2023-03-15
  Rating:
  5.0

  Witam Proszę o pomoc Dziadek miał założony dren jest 6 dni po wyjęciu Proszę o podanie podstawowych informacji na temat higieny rany Co ile powinien być zmieniany opatrunek Czy przez to mógł dostać zakażenia organizmu Bardzo proszę o pomoc

  Replied by: Joanna On 2023-03-16 Pani Angeliko, powinna Pani skonsultować temat pielęgnacji rany z lekarzem lub pielęgniarką. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy doszło do zakażenia, nie widząc rany. Pielęgnacja rany po drenie jest ważna, aby zapobiec infekcji i przyspieszyć proces gojenia. Przedstawiam podstawowe, ogólnie obowiązujące zasady pielęgnacji rany. Po pierwsze należy przestrzegać zasad higieny i dokładnie myć ręce przed dotknięciem rany. Jeśli rana jest zabezpieczona opatrunkiem, należy zmieniać go regularnie i dokładnie myć okolicę wokół drenu. Można używać do tego łagodnego mydła i ciepłej wody. Po drugie, należy stosować opatrunki. Rana po drenie powinna być pokryta opatrunkiem, który utrzyma ją w czystości i suchości. Opatrunek należy zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką dołączoną do opakowania produktu. Należy regularnie monitorować stan rany, aby upewnić się, że nie ma w niej infekcji. Do jej objawów należą m.in. zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, ból lub wysięk z rany. W takiej sytuacji niezwłocznie należy powiadomić lekarza.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-03-06
  Rating:
  5.0

  Witam mam pytanie czym obmywać ranę przy kikucie stopy ( po usunięciu palców ) ,jest odkładana plastrem ze srebrem

  Replied by: Joanna On 2023-03-10 Pani Agnieszko, ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

 • Napisał: Eleni On 2023-02-25
  Rating:
  5.0

  Co można zastosować jak z rany pooperacyjnej w jednej części zbiera się ropa

  Replied by: Joanna On 2023-02-27 Szanowna Pani, ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie wydać opinię dotyczącą możliwych metod leczenia. Wysięk ropny może być wynikiem zakażenia rany, niezbędne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii.

 • Napisał: Monika On 2023-02-22
  Rating:
  5.0

  Witam. Miałam wycięcie pęcherzyka żółciowego 09.02. W poniedziałek miałam ściągane szwy i od tego czasu krwawi mi pępek. Przy zabiegu uszkodzono jakieś duże naczynie i mocno krwawiłam do drenu przez 3 dni. Lekarze odstawili mi zastrzyki przeciwzakrzepowe i dostałam leki na zatamowanie krwawienia. Zatrzymało się. Po wypisie za szpitala miałam zacząć robić zastrzyki z Clexane i zastanawiam się czy to one mogą wpływać na to, że sączy się krew z pępka i skończy się jak skończę zastrzyki czy to nie jest jednak normalne i udać się na izbę? Nie widzę, żeby się rozeszła skora, Mam rany jakby ułożone w gwiazdę w pępku i są cały czas te linie bordowe od cieknącej krwi, raz mocniej raz słabiej. Dzisiaj było jeziorko pępku.

  Replied by: Joanna On 2023-02-23 Pani Moniko, jest to lek przeciwzakrzepowy - jego działanie utrudnia proces krzepnięcia krwi, być może stąd opisana przez Panią sytuacja. Proszę skonsultować stan zdrowia z lekarzem, to specjalista powinien ocenić skalę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 • Napisał: Bogda On 2023-02-21
  Rating:
  5.0

  Witam..2 grudnia miałam zabieg na cieśń nadgarstka i do chwili obecnej bardzo mnie boli ..co mam robić dalej...miam już 2 tygodniową rehabilitację ,która nic nie pomogł..i nie pomagają też silne lek p/bolowe...

  Replied by: Joanna On 2023-02-23 Szanowna Pani, ból w okolicy nadgarstka często utrzymuje się nawet do kilku tygodni po zabiegu, jest to jedno z powszechnych powikłań po operacji cieśni nadgarstka. Na Pani miejscu przede wszystkim skonsultowałabym się z lekarzem podejmującym Pani leczenie i poinformowała go o problemie. Wierzę, że specjalista znajdzie odpowiednie rozwiązanie.

 • Napisał: Alicja On 2023-02-16
  Rating:
  5.0

  Witam.Czy po zdjęciu szwów mogę wziąć prysznic?Pytam bo na tańce jest ciemny strup i nie wiem czy po namoczeniu nie odpadnie.Czy muszę dalej nosić plaster i stosować octenisept?

  Replied by: Joanna On 2023-02-21 Pani Alicjo, bezpośrednio po zdjęciu szwów powinno się unikać kontaktu rany z wodą. Po upływie mniej więcej 24 godzin ranę można delikatnie oczyścić, unikając jednak nadał długotrwałego moczenia. Jeśli zauważy Pani jakikolwiek niepokojące objawy w okolicy rany, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Hanna On 2023-02-09
  Rating:
  5.0

  A ja słyszałam że oktanisept nie jest już używany do pomocy w gojeniu się rany po zdjęciu szwów

  Replied by: Joanna On 2023-02-13 Pani Hanno, Octenisept nie jest produktem pomagającym bezpośrednio w leczeniu rany - jego rolą jest jedynie odkażenie. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Za jego pomocą należy spryskać ranę lub przemyć nasączonym gazikiem przy zmianie opatrunku.

 • Napisał: Basia On 2023-01-31
  Rating:
  5.0

  Operacja usunięcia woreczka żółciowego w sposób tradycyjny, rana zasklepiona bardzo ładnie, niestety z rany po drenie cały czas sączy lub wręcz leje się płyn. Jak długo to może trwać, operacja była 6 tygodni temu

  Replied by: Joanna On 2023-02-07 Pani Basiu, każda rana jest inna, dlatego w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości powinna zostać obejrzana przez lekarza. Zbyt długie gojenie się rany może świadczyć o postępującym stanie zapalnym lub zakażeniu rany.

 • Napisał: Alku On 2022-12-14
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry
  potrzebuje porady do rany na nosie
  opatrunek spada czym to nocować.
  rana jest rakiem
  będzie wycinania zmiana

  Replied by: Joanna On 2022-12-30 Jeśli tradycyjne przylepce nie zdają egzaminu, proponuję spróbować opatrunków przeznaczonych do mocowania drenów nosowych.

 • Napisał: Zbyszek On 2022-12-14
  Rating:
  5.0

  Witam jestem po operacji wodniaka jądra.Już dwa tygodnie,rana cały czas plami opatrunek krwią już nie .lie czasu może to trwać szwy rozpuszczalne .

  Replied by: Joanna On 2022-12-21 Panie Zbyszku, proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem. Rekonwalescencja po zabiegu u każdego pacjenta może wyglądać inaczej, ale najczęściej wynosi do kilku tygodni. W każdym wypadku należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty po wypisie ze szpitala/kliniki. Pacjentom po operacji wodniaka jądra zaleca się w pierwszych tygodniach po zabiegu prowadzenie oszczędnego trybu życia z ograniczeniem aktywności fizycznej. Należy nosić przylegającą do ciała bieliznę celem zmniejszenia się opuchlizny pooperacyjnej moszny. Do czasu pełnego wygojenia się rany powinien Pan także chronić miejsce zabiegu przed urazami i zabrudzeniem. Kluczowa jest regularna zmiana opatrunków i przemywanie rany płynem odkażającym, by zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji. Warto także zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica, by jak najmniej moczyć opatrunki.

 • Napisał: Grażyna On 2022-11-28
  Rating:
  5.0

  Mąż miał operację bajpasów 21listopada po pięciu dniach został wypisany do domu ale bardzo boli go łydka która jest bardzo opuchnięta.Ból uniemożliwia mu chodzenie kostki również są opuchnięte Mąż niechce dzwonić do Zabrza po pomoc bo obawia się powrotu spowrotem na oddział kardiochirurgii i nie wiem co robić. Mąż zażywa wszystkie przepisane lekarstwa rana jest opatrywana specjalnymi środkami PRONTOSANEM I MICRODACYNÅale noga bardzo go boli jak mogę mu jeszcze ulżyć??

  Replied by: Joanna On 2022-11-30 Pani Grażyno, opisana przez Panią sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, dlatego zalecam wizytę u specjalisty. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Państwu pomóc.

 • Napisał: Iwona On 2022-04-28
  Rating:
  5.0

  Jestem po operacji ciesni nadgarstka moj madry lekarz nie kazal mi reki po operacji usztywniac,wrecz kazal normalnie funkcjonowac i rana sie rozeszla nie ii mozesie zagoic operacje mialam wPolsce a mieszkam w Szkocji

  Replied by: Joanna On 2022-04-29 Pani Iwono, przede wszystkim powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem - specjalista musi obejrzeć ranę i zastosować odpowiednią metodę leczenia, aby nie doszło do zakażenia. Nie opisuje Pani dokładnie wyglądu rany, dlatego trudno doradzić dobór opatrunku, ponieważ wybiera się je pod kątem stopnia zaawansowania rany. Innego typu opatrunki stosuje się na ostatnie stadia gojenia rany, kiedy nie ma już wysięku, a inne w momencie, kiedy rana jest sącząca. Wierzę, że trafi Pani do odpowiedniego specjalisty.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 811 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 421 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 115 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 434

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 632

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 034

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej