
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Pierwsza pomoc – tak inaczej nazywamy podtrzymywanie przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego, dopóki na miejsce nie przyjadą ratownicy medyczni. Jak zabezpieczyć rany? Na czym polega pierwsza pomoc w nagłych przypadkach? Podpowiadamy.
Czym jest pierwsza pomoc? Definicja mówi, że jest to ogół czynności mających na celu ochronę życia lub zdrowia poszkodowanego, wykonywanych przed przyjazdem ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy zależy od okoliczności zdarzenia i obrażeń.
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest kluczowa, aby poszkodowany miał jakiekolwiek szanse na przeżycie, zanim możliwe będzie udzielenie mu specjalistycznej pomocy medycznej. W świetle polskiego prawa w przypadku bycia świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu (lub życiu) drugiej osoby, podjęcie czynności ratunkowych jest obowiązkowe. Aby móc odpowiednio zareagować w nagłych przypadkach i rzeczywiście pomóc poszkodowanemu, warto zawczasu zapoznać się z podstawami pierwszej pomocy, tj. zasadami wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.
osoba pomagająca powinna zadbać o bezpieczeństwo, swoje i poszkodowanego – zanim zostanie udzielona pierwsza pomoc, niezbędne są: dokładna ocena sytuacji, stosowanie środków ochrony osobistej oraz zabezpieczenie miejsca udzielania pierwszej pomocy;
charakter podejmowanych działań różni się, w zależności od potrzeb poszkodowanego;
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa powinna być prowadzona do momentu zauważenia prawidłowego oddechu, utraty sił osoby pomagającej, odzyskania przez poszkodowanego przytomności lub przybycia specjalnych służb.
Podstawy pierwszej pomocy to także wezwanie w odpowiedni sposób specjalistycznych służb. W tym celu należy zadzwonić pod numer 999 lub 112. Podczas rozmowy trzeba podać niezbędne informacje, takie jak:
Bardzo istotne jest także, aby przedstawić się z podaniem danych personalnych oraz poinformować o dodatkowym niebezpieczeństwie w miejscu wypadku. Rozmowa kończy się dopiero gdy dyspozytor odłoży słuchawkę.
Pierwsza pomoc wymaga znajomości rodzajów ran oraz oparzeń. Dzięki tej wiedzy można podjąć odpowiednie działania, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia poszkodowanego.
Rany otwarte dzielą się ze względu na głębokość uszkodzonej tkanki na:
Natomiast jeśli chodzi o to, jaki czynnik doprowadził do powstania rany, wyróżniamy:
O zakwalifikowaniu rany do szycia decyduje lekarz lub ratownik medyczny. Decyzja jest podejmowana w oparciu o ocenę głębokości i rozległości rany oraz intensywności wysięku.
Jeśli chodzi o rany po oparzeniach, wyróżnia się 4 stopnie oparzenia. I stopień oznacza, że doszło do poparzenia jedynie naskórka, II obejmuje naskórek i skórę właściwą, III dotyczy całej warstwy skóry razem z głębiej położonymi tkankami. Tymczasem oparzenie IV stopnia to najpoważniejsze poparzenie, które obejmuje mięśnie, ścięgna i kości. W ciężkich przypadkach dochodzi do martwicy głębiej położonych tkanek lub nawet ich całkowitego zwęglenia.
Pierwsza pomoc przy zranieniach jest bardzo istotna, ponieważ każdy krwotok może być stanem zagrażającym życiu. Podczas udzielania pierwszej pomocy należy unikać kontaktu z krwią – przed przystąpieniem do działań ratunkowych konieczne jest założenie jednorazowych rękawiczek.
Najważniejsze czynności, które należy wykonać to:
Skaleczenie i mniejsze rany wystarczy przepłukać bieżącą wodą lub solą fizjologiczną. Natomiast jeśli zranienie jest większe, warto dodatkowo zastosować środki antyseptyczne, takie jak np. spray na rany na bazie oktenidyny. Następnie można przystąpić do założenia opatrunku zgodnie z zasadami opatrywania ran. Jeśli krwawienie jest duże, niezbędny będzie opatrunek uciskowy.
Jeśli u poszkodowanego wystąpił gwałtowny krwotok, a miejscu zranienia utknęło ciało obce, nie należy go wyciągać. Wskazane jest delikatne opatrzenie jałowym opatrunkiem i przetransportowanie na szpitalny oddział ratunkowy. Próba usunięcia ciała obcego może doprowadzić do dalszego uszkodzenia tkanek i wykrwawienia, szczególnie jeśli jest ono wbite głęboko.
Jak zatamować krwotok z nosa? W tym celu należy:
W przypadku złamań należy:
W sytuacji, gdy poszkodowany jest w stanie się poruszać, należy mu pomóc dostać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.
WAŻNE: jeśli u poszkodowanego wystąpiło widoczne zniekształcenie kości lub stawu nie należy próbować samodzielnie go nastawiać
Pierwsza pomoc przy oparzeniach polega na:
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub oparzenia są rozległe, lub istnieje podejrzenie oparzenia dróg oddechowych, należy wezwać pogotowie.
Pierwsza pomoc w sytuacji udaru polega na:
Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy go położyć na boku. Natomiast gdy przestał oddychać, należy podjąć resuscytację.
Pierwsza pomoc przy omdleniach polega na:
Jeśli poszkodowany nie odzyskuje świadomości, należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast gdy poszkodowany odzyska przytomność, należy go przytrzymać przez 10 minut w pozycji leżącej i pomóc powoli usiąść. Dopiero gdy poszkodowanemu nie kręci się w głowie w pozycji siedzącej, może wstać.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz