
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Czas czytania: 5 min.
Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia uczucia swędzenia, a co najważniejsze spłaszczenia blizny, przez co staje się mniej widoczna.
Blizny to zmiany na skórze, które powstają po zranieniu, w procesie gojenia ran. Blizny mogą być zarówno prawidłowe, jak i patologiczne klasyfikuje się także ze względu na czas powstania, wygląd oraz pochodzenie. Lekko wypukłe, czerwone blizny to blizny niedojrzałe, wraz z upływem czasu ulegają one wypłaszczeniu i przekształcają się w blizny dojrzałe, które są jasnej barwy.
Blizny ze względu na wygląd dzieli się na:
Natomiast jeśli chodzi o podział ze względu na pochodzenie, wyróżniamy:
Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ silikonu na blizny. Opatrunki oraz maści na bazie silikonu wpływają pozytywnie na proces gojenia się ran, ponieważ dzięki nim można:
Skuteczność silikonu na blizny została potwierdzona naukowo.
Plastry silikonowe stosuje się na nieprzerwaną powierzchnię skóry, czyli w pełni wygojoną. Nie należy stosować opatrunków silikonowych na krwawiące rany oraz u pacjentów z chorobami dermatologicznymi lub uczuleniem na silikon. Nie można też używać opatrunku przed zdjęciem szwów chirurgicznych. Plastry na blizny nakładamy w miejscu blizny, dbając o to, żeby plaster był zachodził za bliznę przynajmniej o 1 cm - będziemy mieć wtedy pewność, że plaster pokryje całość blizny. Opatrunki silikonowe doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku przerośniętych i mało elastycznych blizn pooparzeniowych, ale także w przypadku świeżych blizn pooperacyjnych, np. po cesarskim cięciu. Plastrów silikonowych na blizny nie powinno się stosować w połączeniu z kremami do leczenia blizn. Jeśli masz wątpliwości czy możesz używać takiego opatrunku silikonowego, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Skąd wiadomo, że można użyć plastrów silikonowych na blizny? Kiedy zacząć stosować tego typu opatrunki? Najważniejsze jest, aby upewnić się, czy rana jest już całkowicie wygojona i zabliźniona. Z miejsca zranienia nie może nic wyciekać ani się sączyć. Natomiast jeśli chodzi o czas stosowania, decyduje o tym lekarz, w zależności od indywidualnej skłonności do nieprawidłowego bliznowacenia.
Zaczynamy od dopasowania plastra (odpowiednio docinając go i układając) do kształtu blizny, zachowując przy tym wspomniany 1 cm zapasu. Odklejamy białą folię moletowaną - zabezpieczającą, która służy do ochrony warstwy adhezyjnej - lepnej opatrunku. Nie zaleca się jej wyrzucenia, zwłaszcza jeśli docinasz opatrunek i zamierzasz używać go wielokrotnie. Odcięty opatrunek zabezpieczony folią należy schować do opakowania i późniejszego wykorzystania.
Posiadane właściwości adhezyjne opatrunku, czyli właściwości lepne, pozwalają na jego wielokrotną aplikację. Pamiętajmy o umyciu opatrunku przed kolejnym użyciem. Pomimo właściwości lepnych opatrunków silikonowych, zaleca się dodatkowe ich podtrzymanie np. za pomocą elastycznej siatki, bandaża lub wyrobu uciskowego. Szczególnie rekomendowane jest to w przypadku założenia opatrunku na ruchomą część ciała. Zapobiegnie to ewentualnemu odklejaniu się plastra lub jego zniszczeniu.
Rehabilitacja blizn bez bólu z opatrunkiem silikonowym jest dziecinnie prosta!
Opatrunki silikonowe poprawiają wygląd blizny. Już po kilku dniach stosowania blizna staje się jaśniejsza, ulega spłaszczeniu, jest bardziej elastyczna, a co najważniejsze staje się mniej widoczna. Opatrunek silikonowy to bezbolesna terapia blizny, gdyż plaster nie ingeruje mechanicznie ani chemicznie w bliznę. Podczas noszenia nie sprawia bólu i minimalizuje ryzyko powikłań. Dzięki zewnętrznej warstwie ochronnej trwałość opatrunku jest bardzo wysoka.
Z uwagi na parametry medyczne i jakość materiału możliwe jest stosowanie plastrów silikonowych nawet 24h na dobę z przerwami na czyszczenie opatrunku i samej blizny. Opatrunek silikonowy jest wielokrotnego użycia, a jego codzienne mycie odnawia jego właściwości użytkowe. Stosuj opatrunek aż do momentu utraty jego właściwości adhezyjnych lub jego uszkodzenia. Całkowity czas terapii jest sprawą indywidualną i jest uzależniony od wielu czynników np. rodzaju, wieku blizny, umiejscowienia na ciele, systematyczności działań i dobowym czasem noszenia przez pacjenta. Zwykle zadowalające efekty uzyskuje się po około 2-4 miesiącach systematycznej terapii.
Przykładowy schemat stopniowego użycia opatrunku wygląda następująco:
W celu zachowania należnej higieny miejsca blizny, opatrunek należy zdejmować co najmniej raz na 12h!
Aplikacja jest dziecinnie prosta! Zobacz sam/a!
Plastry i opatrunki silikonowe oraz maści silikonowe na blizny dostępne są w aptekach, sklepach medycznych zarówno stacjonarnie jak i online. Ich ceny zależne są od ich kształtu i wielkości. W ofercie internetowej mamy bardzo duży wybór marek plastrów, których ceny wahają się od ok. 40 zł do ok. 300 zł.
Zobacz naszą ofertę poniżej! Kliknij i zamów swój zestaw już dziś!
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz