Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?

Przeczytano 5 956 razy
 

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia uczucia swędzenia, a co najważniejsze spłaszczenia blizny, przez co staje się mniej widoczna.

Jak stosować plastry silikonowe?

Plastry silikonowe stosuje się na nieprzerwaną powierzchnię skóry, czyli w pełni wygojoną. Nie należy stosować opatrunków silikonowych na krwawiące rany oraz u pacjentów z chorobami dermatologicznymi lub uczuleniem na silikon. Nie można też używać opatrunku przed zdjęciem szwów chirurgicznych. Plastry silikonowe nakładamy w miejscu blizny, dbając o to, żeby plaster był zachodził za bliznę przynajmniej o 1 cm - będziemy mieć wtedy pewność, że plaster pokryje całość blizny. Opatrunki silikonowe doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku przerośniętych i mało elastycznych blizn pooparzeniowych, ale także w przypadku świeżych blizn pooperacyjnych, np. po cesarskim cięciu. Plastrów silikonowych nie powinno się stosować w połączeniu z kremami do leczenia blizn. Jeśli masz wątpliwości czy możesz używać takiego opatrunku silikonowego, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Jak używać plastrów silikonowych?

Zaczynamy od dopasowania plastra (odpowiednio docinając go i układając) do kształtu blizny, zachowując przy tym wspomniany 1 cm zapasu. Odklejamy białą folię moletowaną - zabezpieczającą, która służy do ochrony warstwy adhezyjnej - lepnej opatrunku. Nie zaleca się jej wyrzucenia, zwłaszcza jeśli docinasz opatrunek i zamierzasz używać go wielokrotnie. Odcięty opatrunek zabezpieczony folią należy schować do opakowania i późniejszego wykorzystania.

Posiadane właściwości adhezyjne opatrunku, czyli właściwości lepne, pozwalają na jego wielokrotną aplikację. Pamiętajmy o umyciu opatrunku przed kolejnym użyciem. Pomimo właściwości lepnych opatrunków silikonowych, zaleca się dodatkowe ich podtrzymanie np. za pomocą elastycznej siatki, bandaża lub wyrobu uciskowego. Szczególnie rekomendowane jest to w przypadku założenia opatrunku na ruchomą część ciała. Zapobiegnie to ewentualnemu odklejaniu się plastra lub jego zniszczeniu.

Rehabilitacja blizn bez bólu z opatrunkiem silikonowym jest dziecinnie prosta!

Jak działają plastry silikonowe na blizny?

Opatrunki silikonowe poprawiają wygląd blizny. Już po kilku dniach stosowania blizna staje się jaśniejsza, ulega spłaszczeniu, jest bardziej elastyczna, a co najważniejsze staje się mniej widoczna. Opatrunek silikonowy to bezbolesna terapia blizny, gdyż plaster nie ingeruje mechanicznie ani chemicznie w bliznę. Podczas noszenia nie sprawia bólu i minimalizuje ryzyko powikłań. Dzięki zewnętrznej warstwie ochronnej trwałość opatrunku jest bardzo wysoka.

Jak długo stosować plastry silikonowe?

Z uwagi na parametry medyczne i jakość materiału możliwe jest stosowanie plastrów silikonowych nawet 24h na dobę z przerwami na czyszczenie opatrunku i samej blizny. Opatrunek silikonowy jest wielokrotnego użycia, a jego codzienne mycie odnawia jego właściwości użytkowe. Stosuj opatrunek aż do momentu utraty jego właściwości adhezyjnych lub jego uszkodzenia. Całkowity czas terapii jest sprawą indywidualną i jest uzależniony od wielu czynników np. rodzaju, wieku blizny, umiejscowienia na ciele, systematyczności działań i dobowym czasem noszenia przez pacjenta. Zwykle zadowalające efekty uzyskuje się po około 2-4 miesiącach systematycznej terapii.

Przykładowy schemat stopniowego użycia opatrunku wygląda następująco:

  • pierwsze dwa dni nosimy opatrunek przez 2h na dobę
  • kolejne dwa dni przez 4h na dobę
  • przez kolejne dni zwiększamy o 2h czas przebywania opatrunku na bliźnie, aż uzyskamy optymalne 24h
W celu zachowania należnej higieny miejsca blizny, opatrunek należy zdejmować co najmniej raz na 12h!

Jak naklejać plastry silikonowe?

Aplikacja jest dziecinnie prosta! Zobacz sam/a!

Gdzie kupić plastry silikonowe? Cena?

Plastry i opatrunki silikonowe dostępne są w aptekach, sklepach medycznych zarówno stacjonarnie jak i online. Ich ceny zależne są od ich kształtu i wielkości. W ofercie internetowej mamy bardzo duży wybór marek plastrów, których ceny wahają się od ok. 40 zł do ok. 300 zł.

Zobacz naszą ofertę poniżej! Kliknij i zamów swój zestaw już dziś!

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go