Bella

Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?

Przeczytano 10 605
 

Czas czytania: 5 min.

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia uczucia swędzenia, a co najważniejsze spłaszczenia blizny, przez co staje się mniej widoczna.

Czym są blizny?

Blizny to zmiany na skórze, które powstają po zranieniu, w procesie gojenia ran. Blizny mogą być zarówno prawidłowe, jak i patologiczne klasyfikuje się także ze względu na czas powstania, wygląd oraz pochodzenie. Lekko wypukłe, czerwone blizny to blizny niedojrzałe, wraz z upływem czasu ulegają one wypłaszczeniu i przekształcają się w blizny dojrzałe, które są jasnej barwy.

Blizny ze względu na wygląd dzieli się na:

  • blizny przerostowe – blizna przerostowa wykształca się, gdy doszło do wydłużenia procesu gojenia. Jej cechy charakterystyczne to nadmierny rozrost w obrębie uszkodzonej skóry czerwony kolor, blizna przerostowa jest także wypukła,
  • blizny atroficzne (inaczej blizny zanikowe) – do ich powstania dochodzi wskutek rozpadu włókien kolagenowych, charakterystyczny jest wklęsły kształt,
  • keloidy (inaczej bliznowiec) – co to takiego? Tak nazywa się zgrubiała, włóknista blizna o nieregularnym kształcie, rozwijająca się poza obrębem rany pierwotnej. Keloidem może być blizna wypukła koloru czerwonego lub fioletowego, która powoduje objawy takie jak ból czy też swędzenie.

Natomiast jeśli chodzi o podział ze względu na pochodzenie, wyróżniamy:

Silikon na blizny

Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ silikonu na blizny. Opatrunki oraz maści na bazie silikonu wpływają pozytywnie na proces gojenia się ran, ponieważ dzięki nim można:

  • dobrze zabezpieczyć bliznę przed utratą wody i zwiększyć jej elastyczność,
  • wygładzić bliznę i zmniejszyć jej widoczność,
  • zapewnić bliźnie odpowiednią wentylację oraz wilgotność.

Skuteczność silikonu na blizny została potwierdzona naukowo.

Jak stosować plastry silikonowe?

Plastry silikonowe stosuje się na nieprzerwaną powierzchnię skóry, czyli w pełni wygojoną. Nie należy stosować opatrunków silikonowych na krwawiące rany oraz u pacjentów z chorobami dermatologicznymi lub uczuleniem na silikon. Nie można też używać opatrunku przed zdjęciem szwów chirurgicznych. Plastry na blizny nakładamy w miejscu blizny, dbając o to, żeby plaster był zachodził za bliznę przynajmniej o 1 cm - będziemy mieć wtedy pewność, że plaster pokryje całość blizny. Opatrunki silikonowe doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku przerośniętych i mało elastycznych blizn pooparzeniowych, ale także w przypadku świeżych blizn pooperacyjnych, np. po cesarskim cięciu. Plastrów silikonowych na blizny nie powinno się stosować w połączeniu z kremami do leczenia blizn. Jeśli masz wątpliwości czy możesz używać takiego opatrunku silikonowego, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Plastry silikonowe na blizny — kiedy zacząć stosować?

Skąd wiadomo, że można użyć plastrów silikonowych na blizny? Kiedy zacząć stosować tego typu opatrunki? Najważniejsze jest, aby upewnić się, czy rana jest już całkowicie wygojona i zabliźniona. Z miejsca zranienia nie może nic wyciekać ani się sączyć. Natomiast jeśli chodzi o czas stosowania, decyduje o tym lekarz, w zależności od indywidualnej skłonności do nieprawidłowego bliznowacenia.

Jak używać plastrów silikonowych?

Zaczynamy od dopasowania plastra (odpowiednio docinając go i układając) do kształtu blizny, zachowując przy tym wspomniany 1 cm zapasu. Odklejamy białą folię moletowaną - zabezpieczającą, która służy do ochrony warstwy adhezyjnej - lepnej opatrunku. Nie zaleca się jej wyrzucenia, zwłaszcza jeśli docinasz opatrunek i zamierzasz używać go wielokrotnie. Odcięty opatrunek zabezpieczony folią należy schować do opakowania i późniejszego wykorzystania.

Posiadane właściwości adhezyjne opatrunku, czyli właściwości lepne, pozwalają na jego wielokrotną aplikację. Pamiętajmy o umyciu opatrunku przed kolejnym użyciem. Pomimo właściwości lepnych opatrunków silikonowych, zaleca się dodatkowe ich podtrzymanie np. za pomocą elastycznej siatki, bandaża lub wyrobu uciskowego. Szczególnie rekomendowane jest to w przypadku założenia opatrunku na ruchomą część ciała. Zapobiegnie to ewentualnemu odklejaniu się plastra lub jego zniszczeniu.

Rehabilitacja blizn bez bólu z opatrunkiem silikonowym jest dziecinnie prosta!

Jak działają plastry silikonowe na blizny?

Opatrunki silikonowe poprawiają wygląd blizny. Już po kilku dniach stosowania blizna staje się jaśniejsza, ulega spłaszczeniu, jest bardziej elastyczna, a co najważniejsze staje się mniej widoczna. Opatrunek silikonowy to bezbolesna terapia blizny, gdyż plaster nie ingeruje mechanicznie ani chemicznie w bliznę. Podczas noszenia nie sprawia bólu i minimalizuje ryzyko powikłań. Dzięki zewnętrznej warstwie ochronnej trwałość opatrunku jest bardzo wysoka.

Jak długo stosować plastry silikonowe?

Z uwagi na parametry medyczne i jakość materiału możliwe jest stosowanie plastrów silikonowych nawet 24h na dobę z przerwami na czyszczenie opatrunku i samej blizny. Opatrunek silikonowy jest wielokrotnego użycia, a jego codzienne mycie odnawia jego właściwości użytkowe. Stosuj opatrunek aż do momentu utraty jego właściwości adhezyjnych lub jego uszkodzenia. Całkowity czas terapii jest sprawą indywidualną i jest uzależniony od wielu czynników np. rodzaju, wieku blizny, umiejscowienia na ciele, systematyczności działań i dobowym czasem noszenia przez pacjenta. Zwykle zadowalające efekty uzyskuje się po około 2-4 miesiącach systematycznej terapii.

Przykładowy schemat stopniowego użycia opatrunku wygląda następująco:

  • pierwsze dwa dni nosimy opatrunek przez 2h na dobę
  • kolejne dwa dni przez 4h na dobę
  • przez kolejne dni zwiększamy o 2h czas przebywania opatrunku na bliźnie, aż uzyskamy optymalne 24h
W celu zachowania należnej higieny miejsca blizny, opatrunek należy zdejmować co najmniej raz na 12h!

Jak naklejać plastry silikonowe?

Aplikacja jest dziecinnie prosta! Zobacz sam/a!

Gdzie kupić plastry silikonowe? Ile kosztują?

Plastry i opatrunki silikonowe oraz maści silikonowe na blizny dostępne są w aptekach, sklepach medycznych zarówno stacjonarnie jak i online. Ich ceny zależne są od ich kształtu i wielkości. W ofercie internetowej mamy bardzo duży wybór marek plastrów, których ceny wahają się od ok. 40 zł do ok. 300 zł.

Zobacz naszą ofertę poniżej! Kliknij i zamów swój zestaw już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest bliznowiec?

Bliznowiec, inaczej keloid, to patologiczna blizna, która rozrasta się poza obszarem rany pierwotnej i nie ulega samoistnej regresji. Bliznowce można poznać po tym, że są one zgrubiałe, włókniste, o nieregularnym kształcie i mają czerwony lub fioletowy kolor. Są również nieestetyczne.

Czy silikon na blizny jest skuteczny?

Tak, dowiedziono skuteczności silikonu na blizny. Opatrunki oraz maści na bazie silikonu zabezpieczają bliznę przed utratą wody, a jednocześnie zapewniają jej odpowiednią wentylację. Dzięki takim warunkom gojenia zwiększa się elastyczność blizny, natomiast maleje jej widoczność.

Kiedy zacząć stosować plastry silikonowe na blizny?

Plastry silikonowe na blizny można stosować, dopiero gdy rana jest już całkowicie wygojona i zabliźniona. Jeśli rana nadal krwawi lub pojawił się jakiś wysięk, nie można stosować plastrów silikonowych. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem są plastry tamujące krwawienie lub wysokochłonne plastry na rany z wysiękiem.

Jak stosować plastry silikonowe?

Plastry silikonowe należy przyciąć tak, aby pasowały one do kształtu i rozmiaru blizny, następnie można zaaplikować plaster na skórę. Aby plaster silikonowy utrzymał się stale w tym samym miejscu, warto podtrzymać go elastyczną siatką lub produktem uciskowym. Natomiast jeśli chodzi o czas stosowania, decyduje o tym lekarz, zwykle zadowalające efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach systematycznego stosowania plastrów.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 777 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 388 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 082 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 403

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 005

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
22 721

Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała...

czytaj więcej