Plastry. Rodzaje plastrów, zastosowanie. Opatrunki specjalistyczne – plastry

8 Wyświetleń

Plastry stanowią obowiązkowy element apteczki w każdym domu, biurze i samochodzie. Jakie rodzaje plastrów są dostępne na rynku? Gdzie odnajdują one zastosowanie? Czym są tzw. opatrunki specjalistyczne? Podpowiadamy.

Plastry – czym są? Rodzaje plastrów i ich zastosowanie

Plastry to obszerna grupa wyrobów medycznych służących przede wszystkim do opatrywania ran. Wyróżniamy następujące rodzaje plastrów:

 • tradycyjne plastry na rany;
 • plastry wodoodporne na rany;
 • plastry szwy;
 • jałowe opatrunki specjalistyczne;
 • plastry na odleżyny, oparzenia i owrzodzenia;
 • plastry na otarcia;
 • plastry na rozcięcia (plastry na rany cięte);
 • plastry na rany otwarte;
 • plastry na trudno gojące się rany;
 • plastry opatrunkowe do wykorzystania profesjonalnego;
 • opatrunki na rany pooperacyjne.

Te najprostsze stosuje się w przypadku niewielkich obrażeń. Służą one do zatamowania krwi, a także zabezpieczenia rany przed zabrudzeniami, urazami mechanicznymi i zakażeniami. Jeśli rana jest poważniejsza, do opatrzenia należy plastrów nowej generacji, np. plastrów z opatrunkiem do cięcia lub opatrunków specjalistycznych.
Poza opatrywaniem ran plastry są stosowane także w celu zabezpieczenia skóry przed nadmiernym naciskiem lub tarciem. Bardzo popularne są np. plastry na nagniotki, plastry na modzele czy też plastry na odciski. W aptekach i sklepach medycznych można znaleźć także plastry rozgrzewające, plastry borowinowe na stany zapalne, plastry nikotynowe pomagające rzucić palenie oraz różnego rodzaju plastry dla sportowców. Plastrem jest także przylepiec, czyli plaster bez opatrunku. Wyrób ten służy umocowaniu właściwego opatrunku, tak aby spoczywał on stabilnie w miejscu zranienia.
W aptekach są dostępne także kolorowe plastry dla dzieci. W szczególności chętnie wybierane są plasterki dla dzieci opatrzone podobiznami ulubionych bohaterów z bajek i filmów. Taki atrakcyjny plaster z gazą uspokaja malucha i odwraca jego uwagę od stłuczonego kolana czy też krwawiącego palucha.

Plastry specjalistyczne – zastosowanie i charakterystyka

Na rynku dostępne są różne rodzaje opatrunków nowej generacji. Przy wyborze odpowiedniego opatrunku trzeba jednak wiedzieć, z jaką raną ma się do czynienia oraz czy wystąpił wysięk. Plastry aktywne nie tylko zabezpieczają ranę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zakażeniem, ale także zapewniają właściwe środowisko do gojenia. Wiele z nich jest nieprzepuszczalnych dla wody, a jednocześnie nie zaburzają one wymiany gazowej oraz pochłaniają nadmiarowy wysięk. Niektóre modele wykazują także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu udaje się znacznie przyspieszyć proces gojenia.

Najpopularniejsze plastry specjalistyczne to:

 • plastry hydrokoloidowe – ten typ opatrunku jest stosowany do różnego typu ran otwartych, w tym przede wszystkim pourazowych. Plaster hydrokoloidowy nakłada się na opryszczkę, do tej grupy zaliczane są także plastry na pęcherze na piętach;
 • plastry ze srebrem – ten typ plastrów jest wykorzystywany w leczeniu ran trudno gojących się i zakażonych. Plastry z jonami srebra wykazują bowiem silne właściwości antybakteryjne;
 • plastry na odleżyny – to plastry wspomagające leczenie odleżyn, w każdym stadium;
 • plastry na oparzenia – tego typu plastry stosuje się, aby stworzyć odpowiednie warunki do gojenia. Ich celem jest także uśmierzenie bólu i załagodzenie dolegliwości związanych z oparzeniem;
 • plastry hydrożelowe – to ciekawy typ plastra w formie przezroczystego żelu nakładanego na ranę. Tego typu opatrunki wykorzystuje się w przypadku oparzeń, odleżyn, owrzodzeń oraz obrzęków;
 • plastry na blizny po CC – to szczególny typ plastra, który nakłada się po zagojeniu rany po cesarskim cięciu i zdjęciu szwów. Profesjonalne plastry pooperacyjne nie tylko przyspieszają gojenie, ale także minimalizują ryzyko pozostania na skórze nieestetycznej blizny;
 • plastry z miodem Manuka – miód Manuka wykazuje silne właściwości antybakteryjne, opatrunki z tym składnikiem odnajdują szerokie zastosowanie w leczeniu ran;
 • plastry do wenflonów – ten typ plastra służy do mocowania kaniuli;
 • plastry silikonowe na blizny – plastry z silikonu to innowacyjne rozwiązanie w profilaktyce i leczeniu blizn. Ich skuteczność udowodniono naukowo.

Gdzie i za ile można kupić plastry?

Wysokiej jakości higieniczne plastry na rany i nie tylko są dostępne w matopat24.pl. Internetowy sklep medyczny to miejsce, w którym można znaleźć zarówno plastry z opatrunkiem do cięcia, jak i klasyczne plastry tkaninowe. Plastry wodoodporne to wydatek rzędu około 7 złotych za jedno opakowanie zawierające 18 sztuk. Tymczasem kolorowe plastry z opatrunkiem dla dzieci i młodzieży kosztują około 4 złote za opakowanie składające się z 12 sztuk.

W matopat24.pl oferujemy także plastry specjalistyczne, które pozwalają na szybkie, łatwe i higieniczne opatrzenie ran oraz wspierają ich gojenie. Znajdziesz u nas również hydrokoloidowe plastry na pęcherze minimalizujące odczucie bólu oraz plastry na odciski z kwasem salicylowym. Możemy się pochwalić także szerokim wyborem plastrów profesjonalnych, np. opatrunkami poiniekcyjnymi lub plastrami silikonowymi przeznaczonymi do rehabilitacji blizn po operacji plastycznej piersi, lub cesarskim cięciu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą internetowego sklepu medycznego!

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go