Plastry silikonowe na blizny. Czym są i jak działają? Gdzie i za ile można je kupić?

Przeczytano 1 733 razy
 

Czas czytania: 4 min.

Plastry silikonowe na blizny stosuje się w leczeniu wszystkich rodzajów blizn – zarówno pooperacyjnych, jak i po urazach czy też oparzeniach. Jak działają opatrunki silikonowe na blizny? Gdzie można je kupić w dobrej cenie? Podpowiadamy.

Plastry silikonowe na blizny – czym są?

Plastry silikonowe na blizny są przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn. Opatrunki silikonowe charakteryzują się dużą wygodą stosowania, a ich skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych. Jak działają plastry na blizny? Odpowiadamy na to pytanie poniżej.

Jak działają plastry i opatrunki silikonowe?

Silikonowe plastry na blizny izolują środowisko rany – z jednej strony chronią ją przed zanieczyszczeniami i utratą wody, a z drugiej – zapewniają odpowiednią wentylację oraz wilgotność, a więc warunki niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu gojenia.
Plastry na blizny silikonowe charakteryzują się także doskonałą przyczepnością oraz dopasowaniem do anatomicznych kształtów ciała. Codzienne mycie opatrunku silikonowego odnawia jego właściwości użytkowe, dzięki czemu może on być wielokrotnie stosowany.
To nie koniec zalet plastrów na blizny. Opatrunek silikonowy na blizny, jeśli jest regularnie stosowany, prowadzi do wygładzenia blizny oraz zmniejszenia jej widoczności. Plastry silikonowe są wykorzystywane w medycynie, ponieważ są one biokompatybilne z ludzką skórą i nie uczulają ani nie podrażniają.

Plastry silikonowe na blizny – kiedy zacząć stosować? Wskazania i przeciwwskazania.

Plastry silikonowe mogą być stosowane zarówno na bliznach świeżych, jak i dojrzałych. Wskazania do ich użycia to blizny po urazach i oparzeniach, a także blizny po zabiegach chirurgicznych. W medycynie stosuje się powszechnie silikonowe plastry na blizny pooperacyjne, np. plastry na blizny po CC. Inne wskazania do zastosowania opatrunku silikonowego to:

  • przebyta abdominoplastyka;
  • przebyta operacja kardiologiczna;
  • przebyta operacja tarczycy.

Plastry silikonowe mogą być także używane zapobiegawczo, aby uniknąć nieprawidłowego bliznowacenia. Badania wykazały, że ich stosowanie zmniejsza ryzyko powstawania blizn przerostowych oraz keloidów.

Jakie są wskazania do używania plastrów silikonowych na blizny? Kiedy zacząć stosować?

Plaster silikonowy na rany można stosować, gdy jest rana zabliźniona i zagojona. W tym celu należy wyciąć odpowiednią wielkość plastra i przykleić go na bliznę. Zmiana opatrunku silikonowego jest bezbolesna, częstotliwość wymiany opatrunku na nowy zależy od ilości wysięku, najczęściej jest ona przeprowadzana co około 3 do 5 dni.

Jakie są przeciwskazania do stosowania silikonowych plastrów na blizny?

Plastrów silikonowych na blizny nie należy stosować na rany otwarte, niezagojone, sączące oraz w przypadku, gdy u chorego wystąpiła choroba dermatologiczna, która uniemożliwia stosowanie wyrobów na bazie silikonu.

Ile kosztują opatrunki silikonowe i gdzie można je kupić?

Opatrunki silikonowe są dostępne w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl. Ceny zaczynają się już od około 66 złotych za sztukę. Markę Matopat wyróżnia bardzo dobra jakość wyrobów oraz szybka wysyłka. Po otrzymaniu produktów takich jak silikonowy opatrunek na blizny Codosil Adhesive czy też silikonowy opatrunek do rehabilitacji blizny pod piersią oraz po cesarskim cięciu Codosil Adhesive Breast można od razu zacząć terapię i przyspieszyć gojenie.

Maści silikonowe na blizny

Poza plastrami silikonowymi w leczeniu nieestetycznych pozostałości po ranach stosuje się również bardzo wygodne w aplikacji maści silikonowe na blizny. Podobnie jak opatrunki, preparaty te nie powinny być nakładane na rany otwarte, sączące się lub niecałkowicie zagojone. Nie należy ich używać również, jeśli dana osoba jest uczulona na silikon lub stwierdzono u niej chorobę dermatologiczną, która stanowi przeciwwskazanie do stosowania silikonu.

Plastry na blizny — efekt

Skuteczność silikonowych produktów leczniczych w leczeniu blizn została potwierdzona w licznych badaniach naukowych. Jak szybko zaczynają działać silikonowe plastry na blizny? Efekty są widoczne już po kilku dniach od zastosowania — miejsce zranienia ulega bowiem spłaszczeniu oraz staje się wyraźnie jaśniejsze i mniej widoczne. Natomiast pełen rezultat jest zauważalny po ukończeniu terapii, która może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry oraz rozległości zranienia.
Na jakie blizny nakładać plastry na blizny? Efekt w postaci mniej widocznej blizny i bardziej estetycznego wyglądu będzie dobry zarówno na świeżo zagojonych zranieniach, jak i bliznach dojrzałych, które mają już kilka lat. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie używać silikonowych plastrów na ranach otwartych, sączących się lub niecałkowicie zagojonych.

Najczęściej zadawane pytania

Plastry silikonowe na blizny — kiedy zacząć stosować?

Plastry silikonowe na blizny można stosować na ranach zabliźnionych i zagojonych. Nie należy ich nakładać na rany niecałkowicie zagojone, sączące się lub otwarte. Czas gojenia się rany różni się, w zależności od jej przyczyny, rozległości, sposobu pielęgnacji, a także indywidualnych predyspozycji skóry. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem plastrów na blizny.

Jakie efekty dają silikonowe plastry na blizny?

Silikonowe plastry na blizny dają efekt w postaci bardziej estetycznego wyglądu. Po ich zastosowaniu świeże lub dojrzałe blizny stają się wyraźnie jaśniejsze, bardziej płaskie i elastyczne oraz mniej widoczne. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach stosowania plastrów, natomiast w pełni satysfakcjonujący rezultat można osiągnąć po zakończeniu terapii, która może trwać nawet kilka miesięcy (w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry).

Kiedy plastry na blizny po cesarce?

Silikonowe plastry na blizny można zastosować na bliznach po cesarskim cięciu, dopiero gdy dojdzie do całkowitego zagojenia się rany. Nie wolno ich używać, jeśli rana jest niecałkowicie zagojona, sącząca się lub otwarta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem silikonowych plastrów.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go