
Kruuse Valueline bandaż samoprzylepny Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Czerwony, Rozmiar-5cm x 4.5m
- Promocja
Cesarskie cięcie to poważna operacja, która, ponieważ jest wykonywana wewnątrz jamy brzusznej, niesie za sobą ryzyko różnych powikłań. Jakich? Które objawy powinny wzbudzić niepokój? Jak dbać o ranę po CC, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych? Zachęcamy do lektury artykułu.
Zabieg cesarskiego cięcia wiąże się z ryzykiem powikłań. Możliwe komplikacje po operacji to:
Wyżej wymienione powikłania po porodzie są częstą przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów pooperacyjnych. W szczególności komplikacje po CC, takie jak stan zapalny rany, mogą przyczynić się do wywołania silnego bólu w okolicy brzucha i miednicy mniejszej.
WARTO WIEDZIEĆ: Niektóre kobiety są bardziej narażone na wystąpienie powikłań po cesarskim cięciu. Do czynników ryzyka należą między innymi cukrzyca, otyłość oraz niedobór odporności. Ryzyko komplikacji po CC wzrasta również wtedy, gdy zabieg jest wykonywany u tej samej kobiety kolejny raz.
Jeśli rana po CC była pielęgnowana prawidłowo, w większości przypadków ładnie się goi. Procesowi temu nie powinien towarzyszyć ból, w przeciwnym wypadku może to oznaczać, że doszło do zakażenia rany, np. bakteriami z grupy gronkowców lub paciorkowców.
Najczęstsze objawy zakażenia rany po CC to:
WAŻNE: Do wystąpienia objawów zakażenia rany po CC najczęściej dochodzi pomiędzy 4 a 8 dniem po wykonanym zabiegu. Jeśli u kobiety w tym czasie zaobserwowano objawy zakażenia rany, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Specjalista jest w stanie przepisać odpowiedni antybiotyk i tym samym zapobiec rozwojowi groźniejszych powikłań.
Po cesarskim cięciu powłoki brzuszne są zaszywane szwami. Są one zdejmowane tylko i wyłącznie przez położną środowiskową najpóźniej do tygodnia po wykonanej operacji. Dopóki na ranie znajduje się opatrunek, nie jest konieczna żadna specjalna pielęgnacja rany pooperacyjnej. Należy jedynie uważać, aby nie zamoczyć ani też nie urazić założonego opatrunku w czasie pierwszej oraz drugiej doby po operacji.
Po dwóch dobach od operacji i zdjęciu szpitalnego opatrunku konieczna jest regularna dezynfekcja ran. Gojenie rany po szyciu wymaga naprzemiennej dezynfekcji i osuszania, najlepiej 3 razy dziennie. Czym przemywać rany po zszyciu? W tym celu należy użyć wody z mydłem lub delikatnych dla skóry bezalkoholowych środków do mycia, np. przeznaczonych dla niemowląt.
WARTO WIEDZIEĆ: Czym pielęgnować rany ropne? W tym wypadku wskazane są specjalne opatrunki na rany sączące, które pochłaniają nadmierną ilość wysięku.
Gojenie ran po CC można stymulować. Co przyśpiesza ten proces? Przede wszystkim stosowanie specjalistycznych plastrów lub żeli hydrokoloidowych, które pozwalają skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie zapewniają odpowiednio wilgotne środowisko sprzyjające regeneracji.
Na co uważać? Nawet kilka tygodni po operacji kobieta może odczuwać ból podczas dotykania blizny lub dziwne odczucia, takie jak mrowienie, pieczenie. Wskazane jest, aby w tym czasie nosić przewiewne i wygodne ubrania oraz bieliznę, która nie drażni skóry. Po cesarskim cięciu dozwolony jest również masaż zrostów pooperacyjnych – aby dobrać odpowiednią metodę masażu, najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Następnie terapia powinna być kontynuowana w warunkach domowych.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz