Bella

Powikłania po cesarskim cięciu i ich przyczyny. Ból rany po CC. Jak dbać o ranę?

Przeczytano 8 626
14 Komentarzy
(5)
 

Cesarskie cięcie to poważna operacja, która, ponieważ jest wykonywana wewnątrz jamy brzusznej, niesie za sobą ryzyko różnych powikłań. Jakich? Które objawy powinny wzbudzić niepokój? Jak dbać o ranę po CC, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych? Zachęcamy do lektury artykułu.

Powikłania po CC i ich przyczyny

Zabieg cesarskiego cięcia wiąże się z ryzykiem powikłań. Możliwe komplikacje po operacji to:

 • krwiak powłok brzusznych w okolicy rany pooperacyjnej – jeśli zmiana nie zniknie samoistnie, może być konieczna interwencja chirurgiczna;
 • krwotoki;
 • ropień – powikłanie wymaga najczęściej nacięcia i drenażu;
 • rozejście się blizny w mięśniu macicy;
 • stan zapalny rany oraz utrudnione gojenie;
 • wydłużony okres wydalania odchodów połogowych;
 • zrosty w obrębie organów oraz wewnątrz tkanek;
 • uszkodzenia okolicznych narządów miednicy, np. jelita lub pęcherza moczowego.

Wyżej wymienione powikłania po porodzie są częstą przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów pooperacyjnych. W szczególności komplikacje po CC, takie jak stan zapalny rany, mogą przyczynić się do wywołania silnego bólu w okolicy brzucha i miednicy mniejszej.

WARTO WIEDZIEĆ: Niektóre kobiety są bardziej narażone na wystąpienie powikłań po cesarskim cięciu. Do czynników ryzyka należą między innymi cukrzyca, otyłość oraz niedobór odporności. Ryzyko komplikacji po CC wzrasta również wtedy, gdy zabieg jest wykonywany u tej samej kobiety kolejny raz.

Objawy zakażenia rany. Ból rany po CC

Jeśli rana po CC była pielęgnowana prawidłowo, w większości przypadków ładnie się goi. Procesowi temu nie powinien towarzyszyć ból, w przeciwnym wypadku może to oznaczać, że doszło do zakażenia rany, np. bakteriami z grupy gronkowców lub paciorkowców.

Najczęstsze objawy zakażenia rany po CC to:

 • gorączka niezwiązana z przeziębieniem czy też innymi stanami zapalnymi;
 • martwica powłok jamy brzusznej;
 • nadmierne swędzenie rany pooperacyjnej;
 • nieuzasadniony obrzęk w okolicach rany pooperacyjnej;
 • pieczenie rany po operacji;
 • rozejście się rany pooperacyjnej;
 • ropna wydzielina z rany pooperacyjnej;
 • silny ból w okolicy rany pooperacyjnej;
 • uczucie podwyższonej temperatury w miejscu rany pooperacyjnej;
 • zaczerwienienie okolicy rany pooperacyjnej.

WAŻNE: Do wystąpienia objawów zakażenia rany po CC najczęściej dochodzi pomiędzy 4 a 8 dniem po wykonanym zabiegu. Jeśli u kobiety w tym czasie zaobserwowano objawy zakażenia rany, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Specjalista jest w stanie przepisać odpowiedni antybiotyk i tym samym zapobiec rozwojowi groźniejszych powikłań.

Jak dbać o ranę po CC? Etapy gojenia rany

Po cesarskim cięciu powłoki brzuszne są zaszywane szwami. Są one zdejmowane tylko i wyłącznie przez położną środowiskową najpóźniej do tygodnia po wykonanej operacji. Dopóki na ranie znajduje się opatrunek, nie jest konieczna żadna specjalna pielęgnacja rany pooperacyjnej. Należy jedynie uważać, aby nie zamoczyć ani też nie urazić założonego opatrunku w czasie pierwszej oraz drugiej doby po operacji.
Po dwóch dobach od operacji i zdjęciu szpitalnego opatrunku konieczna jest regularna dezynfekcja ran. Gojenie rany po szyciu wymaga naprzemiennej dezynfekcji i osuszania, najlepiej 3 razy dziennie. Czym przemywać rany po zszyciu? W tym celu należy użyć wody z mydłem lub delikatnych dla skóry bezalkoholowych środków do mycia, np. przeznaczonych dla niemowląt.

WARTO WIEDZIEĆ: Czym pielęgnować rany ropne? W tym wypadku wskazane są specjalne opatrunki na rany sączące, które pochłaniają nadmierną ilość wysięku.

Gojenie ran po CC można stymulować. Co przyśpiesza ten proces? Przede wszystkim stosowanie specjalistycznych plastrów lub żeli hydrokoloidowych, które pozwalają skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie zapewniają odpowiednio wilgotne środowisko sprzyjające regeneracji.

Na co uważać? Nawet kilka tygodni po operacji kobieta może odczuwać ból podczas dotykania blizny lub dziwne odczucia, takie jak mrowienie, pieczenie. Wskazane jest, aby w tym czasie nosić przewiewne i wygodne ubrania oraz bieliznę, która nie drażni skóry. Po cesarskim cięciu dozwolony jest również masaż zrostów pooperacyjnych – aby dobrać odpowiednią metodę masażu, najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Następnie terapia powinna być kontynuowana w warunkach domowych.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Piotr On 2024-01-14
  Rating:
  5.0

  Dlaczego po 10ciu latach u kobiety po cesarskim cięciu boli rana i co stosować na ból

  Replied by: Joanna On 2024-01-15 Panie Piotrze, ból rany po cesarskim cięciu po tylu latach od operacji może mieć wiele przyczyn. Podczas cesarskiego cięcia może dojść do uszkodzenia nerwów znajdujących się w okolicy miejsca cięcia. Zranione nerwy mogą przesyłać sygnały bólowe nawet po wielu latach od operacji. Czasami może dojść także do problemów z narządami wewnętrznymi w wyniku operacji cesarskiego cięcia, co może powodować ból i dyskomfort. Długotrwałe obciążenia, niewłaściwe ruchy czy nieprawidłowe obciążenia ciała również mogą przyczynić się do bólu w obszarze blizny. Proszę skonsultować problem z lekarzem, ponieważ bez dokładnej analizy trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Pana pytania.

 • Napisał: Syla On 2023-12-01
  Rating:
  5.0

  Czy ropa wydalana wraz z moczem po cesarskim cięciu powinna niepokoic??

  Replied by: Joanna On 2023-12-01 Dzień dobry, wszelkiego rodzaju nieprawidłowości dotyczące stanu zdrowia powinny być konsultowane z lekarzem, do czego Panią zachęcam. Być może mamy do czynienia z odchodami połogowymi, czyli naturalnym procesem oczyszczania po porodzie, ale niewykluczone, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Z całą pewnością powinna Pani skontrolować stan zdrowia pod okiem specjalisty.

 • Napisał: Alicja On 2023-07-06
  Rating:
  5.0

  Witam Cesarkę miałam 25.06.2023 z łóżka wolno mi było wstać dopiero następnego dnia ponieważ hemoglobina spadła do 5.0 jak wstałam to zobaczyłam że prawa powieka mi opada i tak jest do tej pory nie wiem co z tym zrobić czy przejdzie czy jak? Może któraś z was miała taki przypadek .

  Replied by: Alicja On 2023-07-07 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Lenka On 2023-07-03
  Rating:
  5.0

  Dobry wieczór , jestem 2 lata po CC nieraz podczas miesiączki lub przy uprawach czuję zapach odchodów poporodowych czy to normalne

  Replied by: Alicja On 2023-07-04 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Monika s On 2023-06-02
  Rating:
  5.0

  Witam , 7 dzień po cc . Byłam wylam wczoraj u ginekologa z powodu plaster trochę się odkleił a ma się trzymać do 2 tygodni ,trochę krwi pociekło . Ginekolog zrobił usg i stwierdził że jest troszkę krwi pod skura i nie wielki obrzęk ale nie jest to szkodliwe, jeśli wystąpi garaczka czy inne odległości mam się zgłosić. Wczoraj wieczorem dostałam gorączkę 38 stopni ale ustało gdy za żyłami ibuprofen 400g . Dziś rano nie miałam graczki ale poszłam do ginekologa aby mu przekazać co było wieczorem wczoraj . Ginekolog powidzial że wszystko jest dobrze ze to wszystko jest świeże i mam być spokojna jeśli by się cały czas utrzymywała goraczka to mam się w tedy zgłosić. A rana nie boli tylko delikatnie szczypie ale nie też nie cały czas. Po wyzicie u ginekologa poszłam do domu i chwilę później dostałam stan pod gorączkowy 37,5 . Czy ja mam się udać do szpitala bo ja już z tego nic nie rozumiem

  Replied by: Joanna On 2023-06-02 Szanowna Pani, jeśli cokolwiek budzi Pani wątpliwości, proszę skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Przykro mi, ale nie jestem w stanie Pani pomóc.

 • Napisał: Marta On 2023-05-08
  Rating:
  5.0

  Jestem 5 tygodni po cesarskim cięciu, na USG wyszło że pod raną zbiera się płyn surowiczy, który powoduje ból w pachwinie, jednak nie znalazł sobie ujścia. Cięcie jest zamknięte i dobrze się goi. Jaka jest szansa że płyn w sam się wchłonie? Czy może dojść do kolejnych komplikacji?

  Replied by: Joanna On 2023-05-15 Szanowna Pani, płyn surowiczy po cesarskim cięciu to dość częste zjawisko i zazwyczaj samoistnie się wchłania w ciągu kilku tygodni. Istnieje szansa, że płyn wchłonie się bez powikłań. Jednak istnieje również ryzyko, że jeśli płyn nie znajdzie ujścia i nie zostanie wchłonięty, może powodować dalsze dyskomfort i zwiększać ryzyko infekcji. Ważne jest monitorowanie objawów i regularne kontaktowanie się z lekarzem prowadzącym po cesarskim cięciu. Jeśli ból w pachwinie się nasila, występuje zaczerwienienie, obrzęk, wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych działań, takich jak drenaż płynu surowiczego. Proszę pamiętać, że tylko lekarz może dokładnie ocenić sytuację i wydać odpowiednie zalecenia w oparciu o badanie fizyczne i wyniki badań.

 • Napisał: Małgorzata On 2023-04-10
  Rating:
  5.0

  Jestem po 3 cesarkach, ostatnia cesarka miała miejsce 4 lata temu, od jakiegoś czasu odczuwam uporczywe swędzenie okolic wokół blizny oraz samej blizny. Po wcześniejszych cesarkach nie miałam takich dolegliwości, jak pisałam wcześniej od ostatniej cesarki minęły 4 lata.

  Replied by: Joanna On 2023-04-11 Pani Małgorzato, w takim razie powinna Pani skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem. Nie wiem, z czego może wynikać Pani problem, ponieważ rana jest już zagojona.

 • Napisał: Milena On 2023-03-09
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem 9 dni po CC lewa strona brzucha super nic nie boli, ale za to prawa strona boli, skóra piecze przy dotykaniu i jest zdretwiala i trochę bez czucia, jest też bardziej wypukła czy to normalne?

  Replied by: Joanna On 2023-03-10 Pani Mileno, dolegliwości bólowe po cesarskim cięciu mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Proszę jednak pamiętać, że każda rana goi się inaczej, dlatego powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

 • Napisał: Olka On 2023-02-24
  Rating:
  5.0

  Witam jestem po 2 cc. Po 1 cesarce rana zagoiła się super po 2 miałam ja 15.09.22 zaczęła się przysłowiowa jazda. Na początku wydawało się że goi się ładnie No właśnie wydawało się. W związku z tym że dziecię moje dało mi mocno do wiwatu nie skupiałam się na sobie No bo jak? Ale zaczęło pobolewać i sączyć się ropa z krwią. Wizyta u pielęgniarki później u położnej w szpitalu. W końcu mówię nie ginekolog No i Pan dr zlecił zrobić posiew z rany żeby było śmiesznie wychodowali jakaś bakterie proteus mirabilis. Zaczęliśmy antybiotyko terapię. Było super może niecały tydzień po skończeniu antybiotyku. I znowu jazda No więc odwiedziłam chirurga a Pan dr wyczyścił założył saczki i kazał przyjść za 4 dni ok poszłam zmiana opatrunku wyciągnięcie saczkow i opatrunek ze srebrem No i widzimy się znów za 4 dni mówię dobrze. Byłam szczęśliwa bo mówię chyba się goi bo tak mocno swedzi po czym na następny dzień mówię kurcze coś śmierdzi. Mówię do męża że ma mała przebrać a on ooo chyba kupa bo zapachy brzydkie a ja akurat przechodziłam obok. Maz pojechał do pracy i to nie była kupa małej tylko ja. Wchodzę do łazienki a tam znowu cały opatrunek we krwi z ropa. Proszę sobie wyobrazić jak to potwornie śmierdzi. Nie mam pojęcia co się dzieje i gdzie mam się udać jestem już po 3 antybiotykach które miały zwalczyć bakterie. Rana zaczerwieniona przy dotyku pobolewa ale najgorszy jest ten wyciek ropy z krwią który powoduje potworny smród dosłownie. Zaznaczę że chyba o rane nie dbał nikt tak jak ja. Dziwnie to moze zabrzmieć ale mam wrażenie jakbym gnila za żywota i pojęcia nie mam już co robić.

  Replied by: Joanna On 2023-02-24 Szanowna Pani, powinna Pani pilnie zgłosić się do lekarza celem podjęcia leczenia. Jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły rezultatu, polecam zmienić specjalistę. Pani stan wygląda na poważny, proszę tego nie bagatelizować i nie czekać.

 • Napisał: SYLWIA On 2023-01-31
  Rating:
  5.0

  Dzien dobry , jestesm 18 lat lat po CC, nadal czoje swedzenie na ranie i co jakiś bczas pobolewa mnie .Czy to możliwe ,że przez tyle lat jest tam stan zapalny?

  Replied by: Joanna On 2023-01-31 Pani Sylwio, jeśli odczuwa Pani jakiekolwiek dolegliwości związane z raną, powinna je Pani skonsultować z lekarzem. W pierwszej kolejności warto rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego - jeśli uzna to za konieczne, skieruje Panią do specjalisty.

 • Napisał: Ola On 2023-01-15
  Rating:
  5.0

  Witam, jestem miesiąc po cesarce i z rany sączy mi się ropa i odczuwam w tym miejscu spory ból i jest lekko zaczerwienione , co mam z tym zrobić

  Replied by: Joanna On 2023-01-16 Pani Olu, taki objaw może świadczyć o zakażeniu rany. Proszę skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Danusia On 2022-12-09
  Rating:
  5.0

  Po cesarskim cięciu moja siostra ma silny ból nóg są bardzo opuchnięte a teraz zupełnie nic nie widzi jest 4 dni po tym zabiegu czy to może być związane z cesarka. Proszę o pomoc

  Replied by: Joanna On 2022-12-21 Pani Danusiu, niestety nie jestem w stanie Paniom pomóc, bardzo mi przykro. Proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Ania On 2022-12-01
  Rating:
  5.0

  Witam . Jestem po CC 1,5 roku i nadal czuje ból. Co to może być?

  Replied by: Joanna On 2022-12-12 Pani Aniu, trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczynę Pani bólu, dlatego powinna Pani zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj bóle po cesarskim cięciu utrzymują się do kilku tygodni po porodzie, a zatem nie powinna Pani lekceważyć swojego stanu. Bóle patologiczne mogą być zwiastunem komplikacji pooperacyjnych, ropienia, zrostów, stanów zapalnych, a nawet endometriozy w bliźnie.

 • Napisał: Magda On 2022-11-11
  Rating:
  5.0

  Mam bóle brzucha i okolice macicy jestem po 2cc i 4mc miałam cesarkę z powodu zagrożenia pęknięcia macicy ból określam na 4.5 lub5 przy dotykaniu brzucha ból się nasila nie jest twardy tyle że jest wzdety proszę o poradzenie

  Replied by: Joanna On 2022-11-16 Pani Magdo, cesarskie cięcie to poważna operacja niosąca ze sobą ryzyko wielu zagrożeń. Do najczęściej występujących powikłań zaliczamy trudno gojące się rany, infekcje bakteryjne, zrosty czy uszkodzenia narządów sąsiadujących z miednicą. Pani bóle mogą mieć różne podłoże, dlatego zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu celem ustalenia przyczyny problemu i podjęcia konkretnych działań ku ich rozwiązaniu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 873 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 471 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 168 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 485

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 676

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 078

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej