Powikłania po cesarskim cięciu i ich przyczyny. Ból rany po CC. Jak dbać o ranę?

Przeczytano 1 876 razy
1 Komentarz
(5)
 

Cesarskie cięcie to poważna operacja, która, ponieważ jest wykonywana wewnątrz jamy brzusznej, niesie za sobą ryzyko różnych powikłań. Jakich? Które objawy powinny wzbudzić niepokój? Jak dbać o ranę po CC, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych? Zachęcamy do lektury artykułu.

Powikłania po CC i ich przyczyny

Zabieg cesarskiego cięcia wiąże się z ryzykiem powikłań. Możliwe komplikacje po operacji to:

 • krwiak powłok brzusznych w okolicy rany pooperacyjnej – jeśli zmiana nie zniknie samoistnie, może być konieczna interwencja chirurgiczna;
 • krwotoki;
 • ropień – powikłanie wymaga najczęściej nacięcia i drenażu;
 • rozejście się blizny w mięśniu macicy;
 • stan zapalny rany oraz utrudnione gojenie;
 • wydłużony okres wydalania odchodów połogowych;
 • zrosty w obrębie organów oraz wewnątrz tkanek;
 • uszkodzenia okolicznych narządów miednicy, np. jelita lub pęcherza moczowego.

Wyżej wymienione powikłania po porodzie są częstą przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów pooperacyjnych. W szczególności komplikacje po CC, takie jak stan zapalny rany, mogą przyczynić się do wywołania silnego bólu w okolicy brzucha i miednicy mniejszej.

WARTO WIEDZIEĆ: Niektóre kobiety są bardziej narażone na wystąpienie powikłań po cesarskim cięciu. Do czynników ryzyka należą między innymi cukrzyca, otyłość oraz niedobór odporności. Ryzyko komplikacji po CC wzrasta również wtedy, gdy zabieg jest wykonywany u tej samej kobiety kolejny raz.

Objawy zakażenia rany. Ból rany po CC

Jeśli rana po CC była pielęgnowana prawidłowo, w większości przypadków ładnie się goi. Procesowi temu nie powinien towarzyszyć ból, w przeciwnym wypadku może to oznaczać, że doszło do zakażenia rany, np. bakteriami z grupy gronkowców lub paciorkowców.

Najczęstsze objawy zakażenia rany po CC to:

 • gorączka niezwiązana z przeziębieniem czy też innymi stanami zapalnymi;
 • martwica powłok jamy brzusznej;
 • nadmierne swędzenie rany pooperacyjnej;
 • nieuzasadniony obrzęk w okolicach rany pooperacyjnej;
 • pieczenie rany po operacji;
 • rozejście się rany pooperacyjnej;
 • ropna wydzielina z rany pooperacyjnej;
 • silny ból w okolicy rany pooperacyjnej;
 • uczucie podwyższonej temperatury w miejscu rany pooperacyjnej;
 • zaczerwienienie okolicy rany pooperacyjnej.

WAŻNE: Do wystąpienia objawów zakażenia rany po CC najczęściej dochodzi pomiędzy 4 a 8 dniem po wykonanym zabiegu. Jeśli u kobiety w tym czasie zaobserwowano objawy zakażenia rany, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Specjalista jest w stanie przepisać odpowiedni antybiotyk i tym samym zapobiec rozwojowi groźniejszych powikłań.

Jak dbać o ranę po CC? Etapy gojenia rany

Po cesarskim cięciu powłoki brzuszne są zaszywane szwami. Są one zdejmowane tylko i wyłącznie przez położną środowiskową najpóźniej do tygodnia po wykonanej operacji. Dopóki na ranie znajduje się opatrunek, nie jest konieczna żadna specjalna pielęgnacja rany pooperacyjnej. Należy jedynie uważać, aby nie zamoczyć ani też nie urazić założonego opatrunku w czasie pierwszej oraz drugiej doby po operacji.
Po dwóch dobach od operacji i zdjęciu szpitalnego opatrunku konieczna jest regularna dezynfekcja ran. Gojenie rany po szyciu wymaga naprzemiennej dezynfekcji i osuszania, najlepiej 3 razy dziennie. Czym przemywać rany po zszyciu? W tym celu należy użyć wody z mydłem lub delikatnych dla skóry bezalkoholowych środków do mycia, np. przeznaczonych dla niemowląt.

WARTO WIEDZIEĆ: Czym pielęgnować rany ropne? W tym wypadku wskazane są specjalne opatrunki na rany sączące, które pochłaniają nadmierną ilość wysięku.

Gojenie ran po CC można stymulować. Co przyśpiesza ten proces? Przede wszystkim stosowanie specjalistycznych plastrów lub żeli hydrokoloidowych, które pozwalają skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie zapewniają odpowiednio wilgotne środowisko sprzyjające regeneracji.

Na co uważać? Nawet kilka tygodni po operacji kobieta może odczuwać ból podczas dotykania blizny lub dziwne odczucia, takie jak mrowienie, pieczenie. Wskazane jest, aby w tym czasie nosić przewiewne i wygodne ubrania oraz bieliznę, która nie drażni skóry. Po cesarskim cięciu dozwolony jest również masaż zrostów pooperacyjnych – aby dobrać odpowiednią metodę masażu, najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Następnie terapia powinna być kontynuowana w warunkach domowych.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Magda On 2022-11-11
  Ocena:
  5.0

  Mam bóle brzucha i okolice macicy jestem po 2cc i 4mc miałam cesarkę z powodu zagrożenia pęknięcia macicy ból określam na 4.5 lub5 przy dotykaniu brzucha ból się nasila nie jest twardy tyle że jest wzdety proszę o poradzenie

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Pani Magdo, cesarskie cięcie to poważna operacja niosąca ze sobą ryzyko wielu zagrożeń. Do najczęściej występujących powikłań zaliczamy trudno gojące się rany, infekcje bakteryjne, zrosty czy uszkodzenia narządów sąsiadujących z miednicą. Pani bóle mogą mieć różne podłoże, dlatego zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu celem ustalenia przyczyny problemu i podjęcia konkretnych działań ku ich rozwiązaniu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go