Przylepiec włókninowy a tkaninowy – zastosowanie i różnice. Gdzie je kupić i za ile?

Przeczytano 1 975 razy
 

Przylepiec odpowiada za to, aby opatrunek się nie przemieszczał. Wyrób medyczny zabezpiecza miejsce zranienia przed podrażnieniami oraz chroni przed dostaniem się do zaopatrzonej rany zanieczyszczeń. Czym różnią się przylepiec włókninowy i tkaninowy? Gdzie można je kupić w atrakcyjnej cenie? Podpowiadamy.

Przylepiec włókninowy i tkaninowy – czym się różnią?

Przylepiec włókninowy to najpopularniejszy rodzaj przylepca, szczególnie polecany osobom o wrażliwej skórze. Zastosowany w przylepcu klej minimalizuje ryzyko powstania podrażnień, pozwala także na bezbolesne usunięcie. Inne cechy charakterystyczne przylepca włókninowego to:

  • możliwość przerywania rękami, bez użycia nożyczek;
  • wykonanie z delikatnej włókniny, która dobrze przylega do skóry;
  • wyposażenie w mikropory, które przepuszczają parę wodną i pozwalają skórze na swobodne oddychanie.

Przylepiec tkaninowy to przylepiec o większej rozciągliwości i bardziej odporny na mechaniczne uszkodzenia. Można go stosować w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. pachwiny. Przylepce tkaninowe cechują się wysoką paroprzepuszczalnością oraz wysoką wygodą użytkowania – można je przerywać bez użycia nożyczek. Osobom o wrażliwej skórze polecane są modele wykonane z jedwabiu oraz wzbogacone tlenkiem cynku, który minimalizuje ryzyko powstania podrażnień oraz.

Zastosowanie przylepców

Przylepiec włókninowy stosuje się do podtrzymywania lekkich opatrunków i bandaży. Plaster przylepiec umożliwia wymianę gazową, a zastosowany w nim klej nie podrażnia skóry. Z włókniny produkuje się także przylepce chirurgiczne. Plaster chirurgiczny sprawdza się do mocowania instrumentów pomiarowych, sond, cewników, kaniuli itp. W sklepach medycznych dostępne są także gotowe zestawy takie jak np. przylepiec z opatrunkiem. Produkt ten jest zalecany do pokrywania ran pooperacyjnych.

Przylepiec tkaninowy jest przeznaczony do mocowania opatrunków i bandaży umiejscowionych w trudnych miejscach. Plaster materiałowy trwale mocuje opatrunek do skóry, dzięki czemu możliwe jest skuteczne zatamowanie krwotoku.
Poza przylepcem włókninowym i przylepcem tkaninowym, w sklepach medycznych dostępne są także przylepce papierowe ogólnego zastosowania. Służą one do mocowania różnego rodzaju opatrunków, a także stabilizacji drenów i przewodów.
Lekarze i pielęgniarki coraz częściej sięgają także po przylepiec silikonowy. Ten rodzaj przylepca jest przeznaczony dla pacjentów z delikatną lub uszkodzoną skórą. Służy do stabilizacji drenów, rurek nosowych, worków stomijnych oraz opatrunków. Zawarty w przylepcu silikonowym klej nie przykleja się do rękawiczek, skóry ani włosków. Jego dużą zaletą jest także możliwość wielokrotnej aplikacji w jednym miejscu.

Ile kosztuje przylepiec i gdzie go kupić?

Wysokiej jakości przylepce włókninowe, tkaninowe, jedwabne oraz silikonowe są dostępne w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl. Ile kosztują? Cena zależy od rodzaju i rozmiaru przylepca. Modele włókninowe na szpulce to wydatek rzędu około 2-5 złotych za 1 sztukę, natomiast klasyczne plastry tkaninowe na szpulce kosztują około 3-8 złotych za 1 sztukę.
Specjalistyczny przylepiec z włókniny Plastopore kosztuje około 30-35 złotych za 1 opakowanie (w środku znajdują się 12, 22, 24 lub 44 sztuki przylepca), tymczasem przylepiec do mocowania opatrunków, sond oraz cewników Plastofilm to wydatek rzędu od 25 do 35 złotych (za 1 opakowanie, w którym znajduje się od 8 do 32 sztuk przylepca). Jeśli chodzi o modele wykonane z jedwabiu, ich cena wynosi około 50-60 złotych za opakowanie.
Poza klasycznymi przylepcami w matopat24.pl są dostępne także modele hipoalergiczne, przeznaczone dla pacjentów o wrażliwej skórze. Oferujemy także inne akcesoria medyczne, takie jak np. materiały opatrunkowe, preparaty na uszkodzenia skóry oraz narzędzia umożliwiające diagnostykę. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą internetowego sklepu medycznego!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go