Bella

Rana po oparzeniu – etapy gojenia, jak długo się goi? Co na rany po oparzeniu?

Przeczytano 7 943
32 Komentarzy
(5)
 

Rana po oparzeniu może nie pozostawić po sobie żadnej blizny, wiele zależy jednak od przebiegu gojenia oraz stanu błony podstawnej naskórka. Jak długo goją się tego typu uszkodzenia? Co stosować na rany oparzeniowe?

Rana po oparzeniu – etapy gojenia rany po oparzeniu

Rana po oparzeniu, jeśli jest niewielka, goi się w podobny sposób jak skaleczenie. Etapy gojenia rany po oparzeniu dzielą się na:

 • stan zapalny (reaktywny) – w odpowiedzi na uszkodzenia naczyń krwionośnych organizm aktywuje kaskadę krzepnięcia oraz komórki uczestniczące w procesach regeneracji,
 • proliferację – fibroblasty produkują duże ilości włókien kolagenowych, co pozwala na odtworzenie naskórka i stopniowe zasklepienie się rany,
 • przebudowę (remodeling) – blizna ulega przebudowie, elastyczne włókna kolagenowe przekształcają się w zwarte i uporządkowane włókna kolagenowe.

Jeśli rany po oparzeniu są bardzo głębokie i doszło do uszkodzenia skóry pełnej grubości (a więc mowa o oparzeniu III stopnia), może być konieczne wycięcie tkanek martwych. Natomiast gojenie ran po oparzeniu II stopnia przebiega zwykle bez tkanki ziarninowej i powstaje po nim blizna.

Jak długo goi się rana po oparzeniu?

Czas gojenia rany po oparzeniu zależy od stopnia uszkodzenia naskórka oraz skóry. Ile goi się oparzenie I stopnia? Jak długo goi się oparzenie II stopnia lub jeszcze głębsze, III stopnia? Informacje na ten temat zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Czas gojenia rany oparzeniowej
Rodzaj oparzenia Czas gojenia rany
I stopnia do 6 dni
II stopnia mniej niż 3 tygodnie
III stopnia ponad 3 tygodnie

Tab. 1. Opracowanie własne na podstawie: Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).

Warto wiedzieć: o ile swędzenie rany po oparzeniu jest całkowicie normalne, o tyle, gdy rana po oparzeniu ropieje, należy udać się do lekarza, ponieważ może to stanowić objaw infekcji.

Co na rany po oparzeniu?

Czym smarować ranę po oparzeniu? Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu rany i następnie opatrzeniu jej tak, aby była ona chroniona przed zawilgoceniem, infekcjami i urazami mechanicznymi, a jednocześnie miała zapewnione optymalne warunki do gojenia. Pomogą w tym opatrunki specjalistyczne, np. w formie hydrożelowej oraz chłodząca maść na rany po oparzeniu, np. zawierająca pantenol. W sklepach medycznych są dostępne także preparaty, które przyspieszają gojenie się ran po oparzeniach I i II stopnia, należy do nich np. żel Octenisept.

Źródła:

Tiwari V. K. Burn wound: How it differs from other wounds?. Indian journal of plastic surgery: official publication of the Association of Plastic Surgeons of India 45(2), 364–373 (2012)
https://www.woundsource.com/blog/four-stages-wound-healing
http://www.czytelniamedyczna.pl/2949,chirurgiczne-leczenie-rany-oparzeniowej-wspolczesne-postepowanie.html
Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Halina On 2024-05-28
  Rating:
  5.0

  Jak powinna wyglądać skóra 2 stopnia oparzona bardzo gorącym olejem?.Kiedy zacząć interwenować.

  Replied by: Joanna On 2024-05-31 Dzień dobry, skóra po oparzeniu drugiego stopnia gorącym olejem ma charakterystyczny wygląd. Może pokryć się pęcherzami wypełnionymi przezroczystym płynem. Pęcherze te mogą pękać, odsłaniając wilgotną, różową lub czerwoną tkankę pod spodem. Skóra wokół oparzenia będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Zaczerwienienie może sięgać poza obszar bezpośrednio dotknięty oparzeniem. Oparzenia drugiego stopnia są bardzo bolesne z powodu uszkodzenia zarówno naskórka, jak i części skóry właściwej, gdzie znajdują się zakończenia nerwowe. Skóra w miejscu oparzenia może wyglądać na wilgotną i lśniącą z powodu uszkodzenia i utraty naskórka. Uszkodzona skóra może zacząć się łuszczyć, zwłaszcza po kilku dniach, gdy zaczyna się gojenie. Oparzenia drugiego stopnia wymagają odpowiedniego leczenia, aby zapobiec infekcjom i wspomóc proces gojenia. W przypadku oparzenia gorącym olejem, które często może być głębsze i bardziej bolesne, ważne jest natychmiastowe schłodzenie miejsca oparzenia pod bieżącą chłodną wodą przez co najmniej 10-20 minut, a następnie skonsultowanie się z lekarzem. W przypadku dużych, rozległych oparzeń, pęcherzy lub oznak infekcji, konieczna jest pilna pomoc medyczna.

 • Napisał: Artur On 2024-04-19
  Rating:
  5.0

  Jest już 9 miesięcy po oparzeniu 3 stopnia i chciałem wyjechać na wakacje w maju co powinienem wiedzieć? Chodzi mi tu expozycje na słońce. Wszystko się już zagoiło. Czy krem z filtrem 50 nanoszony codziennie wystarczy?

  Replied by: Joanna On 2024-04-19 Panie Arturze, mimo ogólnodostępnych zaleceń dotyczących pielęgnacji rany, rekomenduję skonsultowanie stanu oparzenia z lekarzem. Proces gojenia ran oparzeniowych III stopnia jest długi i zależy od stanu skóry, głębokości uszkodzeń, czystości rany i innych czynników. Do momentu zakończenia procesu odbudowy skóra powinna być bezwzględnie chroniona przed działaniem słońca i promieniowania UV. Niezbędne jest stosowanie preparatów z wysokim filtrem ochronnym, a najlepiej także noszenie odzieży zakrywającej miejsce oparzenia.

 • Napisał: Joanna On 2024-02-09
  Rating:
  5.0

  2latce prysnął olej z patelni byliśmy u lekarza ranka się zagoiła ale ma jeszcze czerwona plamkę lekarz mówił że smarować krem z wit.a czy to wystarczy? czy dalej smarować neomycinum lub czymś innym

  Replied by: Joanna On 2024-02-12 Pani Joanno, w przypadku postępowania z raną należy słuchać zaleceń lekarza. Na rany pooparzeniowe można stosować opatrunki hydrożelowe, które chronią miejsce oparzenia przed infekcją, podrażnieniem i zanieczyszczeniami oraz przyspieszają proces gojenia. Przed zastosowaniem produktu zalecam jednak omówienie tematu z lekarzem.

 • Napisał: Jerzy On 2023-11-07
  Rating:
  5.0

  Stosuję ARGOTIAB na małą ranę za uchem. Nigdzie nie znalazłem informacji czym zmywać "starą" maść aby nałożyć nową?

  Replied by: Joanna On 2023-11-09 Panie Jerzy, według zaleceń producenta maść należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia - żel musi utworzyć ochronną, cienką błonę. Wszelkie informacje na temat stosowania produktu powinny znajdować się w ulotce dołączonej do opakowania.

 • Napisał: Nani On 2023-10-26
  Rating:
  5.0

  Skapł mi klej na gorąco na nogę ponad tydzień temu i dopiero od 2 dni zaczęło się to jojczyc i zrobiła się dość duża obwodka czerwona jakby rumień dookoła rany tak na jakis centymetr. Jest niestyty jesień więc długie spodnie a to miejsce takie że spodnie mają szwyw tym miejscu

  Replied by: Joanna On 2023-10-27 Dzień dobry, wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w gojeniu się rany powinny być konsultowane z lekarzem, do czego zachęcam. Niestety, nie umiem pomóc.

 • Napisał: Beata On 2023-10-16
  Rating:
  5.0

  Oparzyłam dłoń olejem. Dwa dni nic mnie nie bolało. Naskórka szedł, zrobiły się pęcherzyki i wylewał się z nich płyn. Dziś na trzeci dzień bardzo mnie piecze dłoń. Robię zimne okłady. Czy to normalne Czy muszę udać się z tym fo lekarza.

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Pani Beato, jeżeli cokolwiek niepokojącego dzieje się z raną, powinien obejrzeć ją lekarz. Wszelkiego rodzaju wątpliwości lub obawy co do stanu oparzenia zawsze powinny być skonsultowanie ze specjalistą. W niektórych przypadkach oparzenia mogą wymagać bardziej zaawansowanej opieki medycznej, szczególnie jeśli wystąpiły powikłania, nawet, jeżeli etapy gojenia przebiegają "książkowo".

 • Napisał: Hanna On 2023-10-09
  Rating:
  5.0

  Po oparzeniu po 5 dniach pod opatrunkiem żelowym i na ramię zaczęła się taka galaretka bezbarwna lekko beżowa .Czy to normalna faza gojenia

  Replied by: Alicja On 2023-10-09 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące procesu gojenia i wyglądu rany należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Mariusz On 2023-09-14
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jakieś 4 dni temu przypadkowo wylała mi się na zewnętrzną stronę dłoni niewielka ilość kwasu monochlorooctowego (dokładnie środek o nazwie Vericaust). Ból był bardzo niewielki, ale przepłukałem dłoń w zimnej wodzie. Po paru minutach skóra stwardniała i zrobiła się biaława. Po jakichś dwóch dniach rana stała się różowoczerwona i "wklęsła". Nie czuję bólu, brak ropy, czy innych niepokojących objawów. Mam dwa pytania: jak długo rana będzie się goić i czy pomimo braku niepokojących objawów, powinienem zastosować jakąś maść, czy żel?

  Replied by: Joanna On 2023-09-18 Panie Mariuszu, ranę powinien obejrzeć lekarz i wydać opinię odnośnie dalszego postępowania. Przykro mi, nie umiem Panu pomóc.

 • Napisał: Jurek1949 On 2023-09-05
  Rating:
  5.0

  Mam poparzoną dłoń po porażeniu prądem. Czy postepować tak samo jak z innymi oparzeniami?

  Replied by: Joanna On 2023-09-07 Panie Jurku, zalecamy, aby ranę jak najszybciej obejrzał lekarz i wdrożył odpowiedni model leczenia. Nie wskazuje Pan, z jakim stopniem oparzenia mamy do czynienia, dlatego trudno realnie pomóc.

 • Napisał: Basia On 2023-09-03
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie
  Wczoraj popatrzyłam zewnętrzną część palców ręki parą z garnka z piekarnika mam duże pęcherze na palcach i zaognione czy m powinnam leczyć
  Z góry dziękuję za pomoc

  Replied by: Joanna On 2023-09-04 Pani Basiu, zalecam skonsultowanie pytania z lekarzem. Specjalista obejrzy ranę i zastosuje wobec Pani odpowiednie metody leczenia.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-09-03
  Rating:
  5.0

  Witam, mam pytanie, wylałam dziś na siebie gorącą kawę, od razu polewałam chłodna wodą 20 min, potem założyłam opatrunek hydrozelowy, niestety po 30 mi spadł, a mieszkam w kraju, gdzie nie ma takich opatrunkow, byłam na SOR, przekuli pęcherze, założyli opatrunek, chcą dać szczepienie na tezec i antybiotyk, czy to konieczne? To oparzenie IIa stopnia. Kiedy można zamoczyć nogę pod prysznicem po takim oparzeniu? Dziękuję

  Replied by: Joanna On 2023-09-04 Pani Agnieszko, proszę zaufać lekarzom i stosować się do ich zaleceń we wszystkich wątpliwych kwestiach. Otwarte rany to idealne miejsce do wniknięcia bakterii tężca i wywołania przez niego choroby układu nerwowego. Każde zranienie niesie ryzyko zakażenia bakteriami tężca, zwłaszcza, gdy rana ulegnie zanieczyszczeniu brudem, ziemią lub odchodami zwierząt. Warto rozważyć szczepionkę po zranieniu, szczególnie poważnym, ponieważ zarodniki tężca występują powszechnie w przyrodzie.

 • Napisał: Aga On 2023-09-02
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, miałam robione USG szyi bardzo silną głowicą, która służyła do wykonywania USG jamy brzusznej w tym samym czasie. Moja szyja i głowa wraz z naczyniami krwionośnymi uległa oparzeniu. Odczuwam ogromny ból tętni szyjnych, zaczełam mieć nadciśnienie tętnicze oraz ogromne niedokrwienie mózgu. Proszę poradzcie co robić od oparzenia mineło pół roku, a z każdym dniem niedokrwienie mózgu jest coraz większe.

  Replied by: Joanna On 2023-09-04 Szanowna Pani, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem zdiagnozowania problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc.

 • Napisał: Marek On 2023-08-19
  Rating:
  5.0

  Witam mam pytanie miałem poparzoną stopę wrzątkiem było to oparzenie 2b rana goiła mi się dwa miesiące prawie się zagoiła ale teraz mam silny stan zapalny stopy biorę przeciwzapalne żaden lekarz nie wie jak długo będzie się to utrzymywało. Może mieliście taki przypadek . Chodzę o kulach i dalej nie wiem co robić . :-(

  Replied by: Joanna On 2023-08-21 Panie Marku, bardzo mi przykro, ale nie umiemy Panu pomóc. Czas gojenia się rany po oparzeniu drugiego stopnia może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar i głębokość oparzenia, lokalizacja rany, wiek osoby, ogólny stan zdrowia, oraz efektywność podjętych działań w celu leczenia i pielęgnacji rany. Proszę pozostawać pod stałą kontrolą lekarską. Życzymy dużo zdrowia!

 • Napisał: Marek On 2023-08-15
  Rating:
  5.0

  Witam mam pytanie miałem poparzoną stopę wrzątkiem było to oparzenie 2b rana goiła mi się dwa miesiące prawie się zagoiła ale teraz mam silny stan zapalny stopy biorę przeciwzapalne żaden lekarz nie wie jak długo będzie się to utrzymywało. Może mieliście taki przypadek . Chodzę o kulach i dalej nie wiem co robić . :-(

  Replied by: Joanna On 2023-08-16 Panie Marku, bardzo mi przykro, ale nie umiemy Panu pomóc. Czas gojenia się rany po oparzeniu drugiego stopnia może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar i głębokość oparzenia, lokalizacja rany, wiek osoby, ogólny stan zdrowia, oraz efektywność podjętych działań w celu leczenia i pielęgnacji rany. Proszę pozostawać pod stałą kontrolą lekarską. Życzymy dużo zdrowia!

 • Napisał: Kasia On 2023-08-05
  Rating:
  5.0

  Dzień Dobry, w niedzielę na ognisku podpaliły mi się spodnie były one z bardzo sztucznego materiału przez co ogien bardzo szybko się rozniósł mam poparzoną całą lewą nogę od podudzia aż do kostki jest to oparzenie 3 stopnia znajduje się obecnie w szpitalu dziecięcym ponieważ mam nadal 17 lat i moje pytanie brzmi czy oparzenia 3 stopnia powinny mieć grube opatrunki? Ponieważ tutaj nakładają mi masc a potem okrecaja kilkoma warstwami bandażu przez co ciężko mi się poruszać i nie mogę nawet dobrze wyprostować nogi pielęgniarki twierdzą że tak ma być ale średnio mnie to przekonuje z góry dziękuję za odpowiedź.

  Replied by: Joanna On 2023-08-07 Dzień dobry, oparzenia III stopnia traktowane są jako bardzo poważne, wymagające interwencji lekarskiej. Proszę zaufać profesjonalnej opiece medycznej.

 • Napisał: Martyn On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Moja babcia miała poparzoną wrzątkiem stopę (śródstopie,część palcy) rana długo się goiła i dopiero po ok 3 miesiącach po zastosowaniu 2x antybiotykoterapii rana się zagoiła i zarośla nową skórą. Teraz ta skóra okrutnie swędzi, babcia zawija jeszcze bandażem, bo stosuje maści / żele a skóra jeszcze nadal boli w kontakcie z obuwiem, ale... Swędzenie jest nie do zniesienia,skóra zaczerwieniona i powstają nowe pęcherze. Co w takim przypadku robić? Myślałam o specjalistycznych opatrunkach hydrożelowych czy czymś takim, może to przez te gazy i bandaże ta skóra jest odpażana? Potrzebujemy fachowej porady, bo kolejna wizyta u chirurga dopiero we wrześniu. Czy można stosować na taką "świeżą" skórę maści przeciwhistaminowe? Ran już żadnych tam nie ma.

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Szanowna Pani, przede wszystkim doradziłabym przesunięcie terminu wizyty u specjalisty na bliższy termin. Jeżeli jest to nierealne, zalecam konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, który obejrzy ranę i na tej podstawie zasugeruje paniom odpowiedni model leczenia. Przyczyn swędzenia rany może być wiele - prawdopodobnie skóra swędzi, ponieważ się goi i regeneruje. Nie wolno jednak wykluczyć potencjalnej możliwości zakażenia rany, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

 • Napisał: Monika On 2023-07-24
  Rating:
  5.0

  A co w sytuacji, gdyby dziecko przypadkowo rozwaliło bąbla? Zdezynfekować i zrobić opatrunek, posmarować hydrożelem?
  Pozdrawiam.

  Replied by: Joanna On 2023-07-26 Pani Moniko, w procesie gojenia pęcherz zazwyczaj pęka samodzielnie, nie tylko na skutek uszkodzenia mechanicznego, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Pęknięty pęcherz warto zdezynfekować (dezynfekcję przeprowadzamy dopiero po pęknięciu pęcherza, nie wcześniej), aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu. W tym celu należy zastosować środek na bazie oktenidyny. Po zdezynfekowaniu rany można zaaplikować na nią preparat, np. żel hydrokoloidowy odpowiedni dla dzieci, przyspieszający gojenie i ryzyko powstania nieestetycznej blizny. W razie potrzeby ostatnią warstwę osłaniającą może stanowić opatrunek. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rany należy skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Monika On 2023-07-23
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,
  dwa dni temu dziecko (1,5roku) poparzyło się prostownicą, która była już odłączona i się studziła. Dotknęło jednym paluszkiem, na którym pojawił się bąbel z czerwoną obwódką.
  Czym smarować takiego bąbla, jak o niego dbać w przypadku takiego małego dziecka?

  Replied by: Joanna On 2023-07-24 Pani Moniko, w pierwszej kolejności miejsce oparzenia powinno zostać schłodzone zimną (ale nie lodowatą) wodą - wierzę, że ta czynność została wykonana. Ranę należy następnie przykryć jałowym, czystym gazikiem nie pozostawiającym włókien na powierzchni skóry. Powstałych na skutek oparzenia pęcherzy nie wolno przekłuwać i usuwać, ponieważ stanowią one naturalną barierę ochronną. Powszechnie uważa się, że na rany oparzeniowe można zastosować preparaty na bazie alantoiny lub dekspantenolu, jednak zalecam, aby przed jakimkolwiek działaniem skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Poparzony On 2023-07-15
  Rating:
  5.0

  Trzy do temu gotowałem kolację i nagle buchnęła mi na podbrzusze para z patelni z gorącym olejem i frytkami.
  Z opisów wygląda na oparzenia II stopnia
  Co mogę użyć z "domowej apteczki"albo jakichś na naturalnych środków?
  Poza tym moja praca niestety wiąże się z faktem że rana może być dotykana przez przedmioty "oczywiście przez koszulkę" dość często.
  Poza tym pasek do spodni
  Please help.

  Replied by: Alicja On 2023-07-17 Dzień dobry, w tej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.

 • Napisał: Fabiana On 2023-07-03
  Rating:
  5.0

  Oparzenie twarzy / 12 latek/ II stopnia
  NIestety wydarzenie mialo miejsce 3 dni temu na obozie. Dzisiaj odebralam dziecko . Powierzchnia nie jest duza ok 3 cm2 , obecnie na celej powierzchni strupek , sciaga mocno skorze widac ze na brzegach zaczyna sie "wywijac" do gory. Na chwile obecna delikatne zaczerwienienie, brak oznak zakazenia ale na krawedziach minimalny wysiek spod strupka , przezroczysty plyn. Lekarz rodzinny zalecił tylko dezynfeckcje oktenispetem . Zapytany o dostepne obecnie prepararty czy specjalistyczne opatrunki stwierdzil ze nie zna wszystkiego co jest teraz dostepne ... I zeby sie nie przejmowac jak bedzie ropiec wtedy sie bedziemy martwic.
  Lekarz z porady online stwierdzil ze nakladac opatrunek ze srebrem ale ze to moze wzmagac szczypanie ( u dziecka to sie nie spraedzi jak bedzie bardziej szczypac) Rana szczypie i piecze ( tak wiem ze to normalne) . Zastanawiam sie tylko gdzie jest zloty srodek czy zostawic i wiem ze sucha skora bedzie mocno ciagnac strupek pewnie zacznie pekac czy jednak nawizac / zabezpieczac preparatami typu Envil, Help4 skin czy tez nakladac opatrunki typu bactigras przez 6-7 dni i utrzymywac miejsce wilgotne?
  Badz tu czlowieku madry

  Replied by: Alicja On 2023-07-04 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Grazyna On 2023-06-11
  Rating:
  5.0

  W październiku uległam oparzeniu gorącym olejem. Oparzeniu uległy uda i brzuch. Brzuch oparzenie III stopnia. Wszystkie rany wygonily się. Rana na brzuchu nie goi się. Pokryta jest strupem, ale pod nim jest żywa rana. Strup odpada i odkrywa się niezagojone miejsce. Z krwią. Co mam robić?

  Replied by: Alicja On 2023-06-12 Dzień dobry, w tej sytuacji proszę pilnie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Agata On 2023-06-01
  Rating:
  5.0

  Dokładnie 8 dni temu popatrzyłam rękę ok 14cm gorącym olejem,początkowo smarował żelem na oparzenia Help 4skin,ok 3 dni później zaczęło bolec i skóra się ściągała,używam od tego dnia hydrozelowe opatrunki na oparzenia które chłodzą,łagodzą i zmniejszają ból.po dobie jak ściągam opatrunek jest zolto-brazowy.reka bardzo swędzi i bez opatrunku ręką w chwilę schnie i bardzo boli,rana czerwona z obwodka

  Replied by: Joanna On 2023-06-02 Pani Agato, ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie wdrożyć odpowiedni model leczenia. Zalecałabym nie działać na własną rękę, ponieważ stan rany może się pogorszyć, a nawet może dojść do jej zainfekowania.

 • Napisał: Lila On 2023-05-26
  Rating:
  5.0

  Tydzień temu oparzylam dłoń olejem. Oparzenie typu 2a/2b. Byłam u specjalisty mam opatrunek ze ze srebrem. Dwa palce są w porządku jednak z kciukiem i wskazującym ( najbardziej poparzone) jest gorzej. Cały czas ma obrzęk są scierpniete.
  Ponadto miejsca oparzenia pod opatrunkiem pieką. Opatrunek zmieniany 1 dzień temu. Wcześniej opatrunki na argosulfanie (brak pieczenia). Czy to normalne ?

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Szanowna Pani, w przypadku oparzenia typu 2a/2b, które obejmuje skórę i może powodować pęcherze, odczuwanie ścierpnięcia i pieczenia oraz pojawienie się obrzęku w miejscach oparzenia jest zjawiskiem normalnym. Te objawy mogą utrzymywać się przez pewien czas po oparzeniu. Opatrunek ze srebrem, który otrzymała Pani od specjalisty, często stosuje się w przypadku oparzeń, ponieważ srebro ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza proces gojenia. Oparcie opatrunkiem z srebrem może jednak powodować pewne dyskomforty, takie jak pieczenie czy mrowienie. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan swojej ręki i obserwować ewentualne zmiany. Jeśli ma Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak znaczny wzrost obrzęku, pogorszenie bólu, zaczerwienienie, gorączka lub inne nieprawidłowości, powinna Pani natychmiast skonsultować się z lekarzem. Każde oparzenie może być nieco inne, a tempo gojenia i objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Dlatego ważne jest, aby być pod opieką specjalisty, który będzie monitorował postęp gojenia rany i udzielał wskazówek dotyczących dalszej opieki.

 • Napisał: Ola On 2023-05-25
  Rating:
  5.0

  Mama pytanie moje roczne dziecko wylało sobie kawę na siebie ma rączkę poparzona i trochę klatki piersiowej. Bylismy w szpitalu tydzień wszystko ładnie sie goi. Teraz sie pojawiły jakiś chrostki na tej ranie. Smarujemy linomagiem. Jak uchronić to przed słońcem żeby nie została blizna. Czy mogę ta ranę zawiązać bandażem jak wychodzę na słońce z nim ?

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Pani Olu, proszę skonsultować swoje wątpliwości z pediatrą, który obejrzy ranę i na tej podstawie zaproponuje odpowiedni sposób jej pielęgnacji oraz ochrony przeciwsłonecznej.

 • Napisał: Natalia On 2023-05-21
  Rating:
  5.0

  W ubiegła sobote poparzyłam sobie nogę parą (poparzenie 2 stopnia ) smaruje rane maścią z antybiotykiem i psikam octeniseptem, ale na ranie zrobil mi się juz strupek czy musze do pracy zaklejac ten strupek opatrunkiem ? Czy juz nie ? (Praca robotnik gospodarczy, zamiatanie ulic itp )

  Replied by: Joanna On 2023-05-23 Pani Natalio, jeśli na ranie po poparzeniu utworzył się strupek, zaleca się, aby zostawić go nietkniętym, jeśli nie wykazuje żadnych oznak infekcji. Strupek działa jako naturalna ochrona dla rany, pomagając w procesie gojenia. Jeśli strupek jest suchy, nie wydziela ropy i nie ma objawów infekcji, nie ma konieczności zaklejania go opatrunkiem. Można kontynuować stosowanie maści z antybiotykiem (jeśli została zalecona przez lekarza) oraz psikanie Octeniseptem, aby utrzymać ranę czystą. Proszę pamiętać, że każde poparzenie powinno być oceniane indywidualnie, a zalecenia dotyczące opieki nad raną mogą się różnić w zależności od jej stopnia i obszerności. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące gojenia rany po poparzeniu, zalecam skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą ds. opieki nad ranami. Oni będą mogli ocenić stan rany i udzielić Pani odpowiednich wskazówek dotyczących pielęgnacji. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Schulke, podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

 • Napisał: Natalia On 2023-05-19
  Rating:
  5.0

  Tydzień temu pękł mi termofor z gorącą wodą mam poparzenia 1 i 2 stopnia na udach i brzuchu. Od poniedziałku jestem pod opieką lekarza. Lekarz wdrożył masc argosurfan i argotiab. Niestety lewe udo jest w złym stanie ale nie doszło do zakażenia. Pielęgniarki założyły mi opatrunki bacti gras teraz odczuwam takie kłucie czy to tak ma wyglądać. Czy rana zaczyna się goić?

  Replied by: Joanna On 2023-05-23 Pani Natalio, kłucie lub pieczenie w okolicy rany może być normalnym objawem w początkowej fazie gojenia. Oparzenie powoduje uszkodzenie skóry i może prowadzić do podrażnienia nerwów w okolicy rany. To może powodować odczucie kłucia, mrowienia lub pieczenia. Jednak jeśli kłucie jest intensywne, trwa długo lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak znaczny obrzęk, zaczerwienienie, wydzielanie ropy, wysoka gorączka lub ogólne pogorszenie stanu, zalecam jak najszybszą konsultację z lekarzem. Mogą to być oznaki infekcji lub innych powikłań, które wymagają profesjonalnej opieki medycznej. W przypadku ran po oparzeniach ważne jest utrzymanie czystości rany i stosowanie odpowiednich opatrunków lub kremów zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące gojenia rany po oparzeniu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić sytuację i udzielić odpowiedniej porady.

 • Napisał: Maria On 2023-04-25
  Rating:
  5.0

  Witam,
  2 dni temu pękł mi wypełniony wrzątkien termofor, który miałam włożony pod bluzkę. Woda zalała mi wewnetrzną stronę nóg, pachwiny i krocze. Poparzenia 1 i 2 stopnia na 20% ciala. Aktualnie skóra juz zaczęła schodzić nawet ze stref intymnych. W takim przypadku, czy po pójściu do toalety powinnam jakoś szczegółowo dezynfekować tą strefę by uniknąć zakażenia?

  Replied by: Joanna On 2023-04-27 Pani Mario, powinna Pani przede wszystkim jak najszybciej udać się do szpitala po pomoc. Opisana przez Panią sytuacja wygląda na bardzo poważną. Zalecam postępowanie według wytycznych lekarzy.

 • Napisał: Ilona On 2023-03-30
  Rating:
  5.0

  Witam.Miesiac temu uległam wypadkowi.Poparzylam ręce i nogi ok 35procent powierzchni.Jestem po przeszczepie skóry.Wszystko zaczyna się goić tylko strasznie szczypią mnie nogi, szczególnie jak stoję

  Replied by: Joanna On 2023-04-07 Pani Ilono, ból po przeszczepie skóry jest zjawiskiem normalnym, ponieważ rana goi się. Jeśli cokolwiek w postępie rekonwalescencji budzi Pani wątpliwości, proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Sebastian On 2023-03-26
  Rating:
  5.0

  Witam. Rana oparzeniowe pod opatrunkiem może się zapacać i będzie cały czas zawilgocona. Nie lepiej jest trzymać ją odsłonięta żeby szybciej wszystko zaschło to szybciej się zagoi? Mam poparzenie od wrzątku I i II stopnia na całej stopie razem z palcami.

  Replied by: Joanna On 2023-04-07 Panie Sebastianie, na rynku istnieją różnego rodzaju opatrunki specjalistyczne dedykowane na rany oparzeniowe. Takie opatrunki pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie utrzymują odpowiednie środowisko w ranie, przyspieszając jej gojenie. Proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem, który pokieruje modelem Pana leczenia.

 • Napisał: Asia On 2023-03-25
  Rating:
  5.0

  Witam. 2 dni temu zalalam brzuch wrzatkiem ( swiezo zrobiona herbata) . Pol brzucha mam oparzone inw bąblach, niektóre z babli zdazyly juz popękać. Internistka u którego bylam przepisał mi masc argusolfan. Wykupie ja dopiero Dzis bo jest droga i myslalam ze sam rade bez niej. Ale niestety jest coraz gorzej. Moj brzuch wyglada coraz bardziej okropniej.
  MAm tez pytanie. Czy Opatrunki mam.nosic caly czas czy po domu moge chodzic z odkryta rana zeby oddychala? Po zdjęciu dzisiejszego Opatrunki po nocy leciala mi obficie krew z ran( z miejac hdIw były wczesniej bąble) . przed mocnym opatrunkiem uzylam Pantenol.
  Teraz tak boli ze ledwo chodzę .

  Replied by: Joanna On 2023-03-27 Szanowna Pani, powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do szpitala po pomoc. Opisany przez Panią przykład oparzenia wygląda na bardzo poważny.

 • Napisał: Karina On 2023-03-09
  Rating:
  5.0

  Witam. Tydzień temu miałam wypadek w pracy, palce u ręki zostały przytrzaśnięte zgrzewarka pneumatyczna. Mam rany cięte, sparzone grzałkami które były nagrzane do 130 stopni oraz przygniecione. Zgrzewarka miała 7 noży które odcinają folie po jej z grzaniu. Rana jest tylko w dwóch miejscach szyta, palce wyglądają jak ogórek cięty na mizerię. Przecięte zostały powłoki skórne prawie do kości. W koło rany robi się skóra brązowa oraz twarda. Ból jest mało odczuwalny, nawet przy dotyku. Martwi mnie to że skóra mi schodzi razem z tymi szwami. 2 razy dziennie zmieniam opatrunki i odkażam ranę octeniseptem, tak jak lekarz kazał. Ale odpadająca skóra i ponawiająca się rana bardzo mnie martwi. Dodam, że mam kontrolę u chirurga za tydzień.

  Replied by: Joanna On 2023-03-10 Szanowna Pani, niestety nie umiem Pani pomóc. Ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie wdrożyć odpowiedni model leczenia. Sugerowałabym przyspieszenie wizyty u chirurga.

 • Napisał: Halina On 2022-10-21
  Rating:
  5.0

  Czym można myć ranę po oparzeniu przy zmianie opatrunku ? Czy szarym mydłem można ?

  Replied by: Joanna On 2022-11-07 Pani Halino, najbezpieczniej zastosować w tym celu sól fizjologiczną. Ranę można przemywać także wodą w temperaturze pokojowej. Proszę jednocześnie pamiętać o odpowiedniej ochronie rany przed zawilgoceniem, urazami mechanicznymi i infekcją bakteryjną. Warto zastosować opatrunki hydrożelowe i preparaty przyspieszające gojenie się ran.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 944 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 513 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 231 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 538

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 704

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 107

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej