Rana po oparzeniu – etapy gojenia, jak długo się goi? Co na rany po oparzeniu?

1239 Wyświetleń

Rana po oparzeniu może nie pozostawić po sobie żadnej blizny, wiele zależy jednak od przebiegu gojenia oraz stanu błony podstawnej naskórka. Jak długo goją się tego typu uszkodzenia? Co stosować na rany oparzeniowe?

Rana po oparzeniu – etapy gojenia rany po oparzeniu

Rana po oparzeniu, jeśli jest niewielka, goi się w podobny sposób jak skaleczenie. Etapy gojenia rany po oparzeniu dzielą się na:

  • stan zapalny (reaktywny) – w odpowiedzi na uszkodzenia naczyń krwionośnych organizm aktywuje kaskadę krzepnięcia oraz komórki uczestniczące w procesach regeneracji,
  • proliferację – fibroblasty produkują duże ilości włókien kolagenowych, co pozwala na odtworzenie naskórka i stopniowe zasklepienie się rany,
  • przebudowę (remodeling) – blizna ulega przebudowie, elastyczne włókna kolagenowe przekształcają się w zwarte i uporządkowane włókna kolagenowe.

Jeśli rany po oparzeniu są bardzo głębokie i doszło do uszkodzenia skóry pełnej grubości (a więc mowa o oparzeniu III stopnia), może być konieczne wycięcie tkanek martwych. Natomiast gojenie ran po oparzeniu II stopnia przebiega zwykle bez tkanki ziarninowej i powstaje po nim blizna.

Jak długo goi się rana po oparzeniu?

Czas gojenia rany po oparzeniu zależy od stopnia uszkodzenia naskórka oraz skóry. Ile goi się oparzenie I stopnia? Jak długo goi się oparzenie II stopnia lub jeszcze głębsze, III stopnia? Informacje na ten temat zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Czas gojenia rany oparzeniowej
Rodzaj oparzenia Czas gojenia rany
I stopnia do 6 dni
II stopnia mniej niż 3 tygodnie
III stopnia ponad 3 tygodnie

Tab. 1. Opracowanie własne na podstawie: Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).

Warto wiedzieć: o ile swędzenie rany po oparzeniu jest całkowicie normalne, o tyle, gdy rana po oparzeniu ropieje, należy udać się do lekarza, ponieważ może to stanowić objaw infekcji.

Co na rany po oparzeniu?

Czym smarować ranę po oparzeniu? Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu rany i następnie opatrzeniu jej tak, aby była ona chroniona przed zawilgoceniem, infekcjami i urazami mechanicznymi, a jednocześnie miała zapewnione optymalne warunki do gojenia. Pomogą w tym opatrunki specjalistyczne, np. w formie hydrożelowej oraz chłodząca maść na rany po oparzeniu, np. zawierająca pantenol. W sklepach medycznych są dostępne także preparaty, które przyspieszają gojenie się ran po oparzeniach I i II stopnia, należy do nich np. żel Octenisept.

Źródła:

Tiwari V. K. Burn wound: How it differs from other wounds?. Indian journal of plastic surgery: official publication of the Association of Plastic Surgeons of India 45(2), 364–373 (2012)
https://www.woundsource.com/blog/four-stages-wound-healing
http://www.czytelniamedyczna.pl/2949,chirurgiczne-leczenie-rany-oparzeniowej-wspolczesne-postepowanie.html
Taking Care of Burns, American Academy of Family Physicians 1;62(9): 2029-2030 (2000).

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go