Rany cięte i rany szarpane pierwsza pomoc. Jak je leczyć?

Przeczytano 5 969 razy
1 Komentarz
(5)
 

Wyróżniamy różne rodzaje ran, w zależności od tego, jak doszło do ich powstania. Czym charakteryzują się rany cięte i rany szarpane? Jak je leczyć? Na czym polega pierwsza pomoc przy zranieniu? Podpowiadamy.

Czym są rany? Jak powstają rany cięte i szarpane?

Co to jest rana? Tak nazywamy przerwanie ciągłości skóry, bądź też skóry i tkanek pod nią położonych w wyniku urazu mechanicznego, urazu termicznego lub urazu chemicznego. Rany cięte powstają w wyniku zranienia przez przedmiot o ostrych krawędziach, natomiast rany szarpane są spowodowane działaniem ostrych narzędzi ułożonych stycznie do powierzchni skóry.
Czym różnią się rana cięta oraz rana szarpana? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku, gdy wystąpiła rana głowy lub innego miejsca na ciele? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu.

Rany cięte a rany szarpane – charakterystyka i różnice

Rana cięta to rana, która została zadana przedmiotem o ostrych krawędziach, takim jak nóż czy też fragment szklanej butelki. Jej brzegi są gładkie, natomiast głębokość zależy od nacisku przedmiotu raniącego. Zwykle rany cięte mocno krwawią, ponieważ doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Rany szarpane to rany zadane za pomocą zakrzywionego narzędzia o tępej lub kanciastej krawędzi, która szarpie skórę. Do rany szarpanej może doprowadzić zahaczenie o hak lub nieumiejętne posługiwanie się piłą tarczową. Jej brzegi są nieregularne i poszarpane, a miejscu zranienia mogą występować dodatkowe obrażenia, np. złamania. Zdarza się także, że dochodzi do zabrudzenia, dlatego ten typ rany należy chronić przed zakażeniem. W przeciwnym wypadku proces gojenia się rany szarpanej może zostać zakłócony.

Rana z ciałem obcym – co robić?

Ciało obce w ranie zwykle zatrzymuje krwawienie, próba usunięcia go może doprowadzić do dalszego uszkodzenia tkanek, dlatego też pierwsza pomoc polega na nieusuwaniu z rany ciał obcych, szczególnie głęboko wbitych.

Rana cięta – kiedy szyć?

Szycie rany należy rozważyć, gdy rana jest głęboka lub silnie krwawiąca. Szycie jest wskazane także wtedy, gdy brzegi rany silnie się rozchodzą.

Jak leczyć rany cięte i szarpane – pierwsza pomoc

Ponieważ każdy krwotok może być stanem zagrażającym życiu, najważniejsze w pierwszej pomocy przy zranieniach jest tamowanie krwawienia z rany. Pierwsza pomoc polega także na oczyszczeniu, dezynfekcji i opatrzeniu.

Jak opatrzyć ranę ciętą lub szarpaną?

Jeśli skaleczenie jest drobne, wystarczy je przepłukać bieżącą wodą lub solą fizjologiczną. Na brzegach rany warto dodatkowo zastosować środki antyseptyczne, które odkażają, a jednocześnie nie opóźniają procesów gojenia (np. na bazie oktenidyny lub zawierające jod). Następnie można przystąpić do opatrzenia za pomocą jałowej gazy.

WAŻNE: podczas tamowania krwotoku należy unikać kontaktu z krwią. Przed przystąpieniem do działań ratunkowych konieczne jest założenie jednorazowych rękawiczek.

Kiedy należy założyć opatrunek uciskowy?

Opatrunek uciskowy jest wskazany w sytuacji, gdy występuje większe krwawienie. Ma on na celu zatamowanie krwawienia. Poza uciskiem opatrunek powinien także pochłaniać nadmierny wysięk. Jeżeli opatrunek przemaka krwią, należy dołożyć na wierzch następną warstwę i obandażować je.

WAŻNE: jeśli u poszkodowanego wystąpił gwałtowny krwotok, nie należy wyciągać z rany żadnych ciał obcych. W takiej sytuacji zalecane jest opatrzenie jałowym opatrunkiem i niezwłoczne przetransportowanie na szpitalny oddział ratunkowy. Doraźnej pomocy lekarskiej wymagają także poważne zranienia zajmujące rozległe obszary skóry.

Rany szarpane i rany cięte – jak leczyć?

Leczenie ran szarpanych polega na zabezpieczeniu ich przed bakteriami i wirusami z otoczenia. Odpowiednio dobrany opatrunek ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia oraz wystąpienia komplikacji podczas procesu gojenia.
Dodatkowo w leczeniu ran warto stosować preparaty, które stymulują regenerację tkanek, takie jak np. maść na rany cięte z arniką, która działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Wskazane są również różnego rodzaju plastry na rany cięte i nie tylko, np. z miodem Manuka lub silikonowe. Szeroki wybór tego typu produktów do opatrywania ran można znaleźć w internetowym sklepie medycznym matopat24.pl.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Ada On 2023-05-12
    Ocena:
    5.0

    Mam problem, 4 dni temu skaleczyłam sobie udo (rana cięta) jest ona rozległa lekko opuchnięta ale tylko na brzegach rany. Wewnątrz skóra zrobiła się biała( wyglada jak martwy naskórek) jest przylepiona wewnątrz rany i leci z niej wydzielina. Co mam zrobić?

    Odpowiedź Joanna On 2023-05-15 Pani Ado, przede wszystkim Powinna się Pani udać do lekarza, który obejrzy ranę i sprawdzi, czy nie wdało się do niej zakażenie. Może to być lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu. Wierzę, że specjalista podejmie odpowiednie działania przyspieszające gojenie i wdroży najlepszy model leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go