
Kruuse Valueline Bandaż adhezyjny samoprzylepny dla zwierząt 10 szt. Ilość sztuk-10 szt., Kolor-Niebieski, Rozmiar-10cm x 4.5m
- Promocja
Nieleczona cukrzyca może dać wiele powikłań, wśród nich najczęstszy jest zespół stopy cukrzycowej. Jeśli diabetyk nie zareaguje od razu po zauważeniu pierwszych objawów stopy cukrzycowej, pojawia się ryzyko powstania ran cukrzycowych. Jak je leczyć?
Zespół stopy cukrzycowej to dolegliwość, której przyczyną jest długo utrzymujący się nadmiar cukru we krwi. Hiperglikemia prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia i w rezultacie powstania skrzepów, pęknięć oraz martwicy tkanek w obrębie stopy. Pierwsze objawy stopy cukrzycowej to:
Po zauważeniu powyższych oznak należy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie, w przeciwnym razie stopa cukrzycowa przerodzi się w rany cukrzycowe. W krytycznych przypadkach może się rozwinąć zakażenie wymagające amputacji części kończyny [1].
Rany cukrzycowe ocenia się zgodnie z 6-stopniową klasyfikacją owrzodzeń Megitta-Wagnera [2]. Stopień pierwszy według skali to początkowe stadium rozwoju ran cukrzycowych, czyli powierzchowne owrzodzenia. Ze stopniem drugim mamy do czynienia, gdy owrzodzenia są głębokie i sięgają do ścięgna, kości lub stawu. Rany cukrzycowe III stopnia to owrzodzenia głębokie z ropniem lub zapaleniem kości, natomiast owrzodzenia IV i V stopnia to kolejno: martwica przodostopia oraz martwica całej stopy.
Inna klasyfikacja, która pozwala ocenić stopień zaawansowania ran cukrzycowych to skala zaproponowana przez naukowców z Uniwersytetu w San Antonio. Biorą oni pod uwagę nie tylko głębokość owrzodzeń, ale również cechy typowe dla niedokrwienia i zakażenia [3].
W leczeniu stopy cukrzycowej oraz ran cukrzycowych powinni uczestniczyć lekarze różnych specjalności. Aby poprawić stan chorego i nie dopuścić do dalszego rozwoju schorzenia, konieczne jest oczyszczanie oraz dezynfekowanie powstających ran. Najważniejszą rzeczą w przypadku leczenia ran cukrzycowych jest doprowadzenie do wyrównania cukrów, które mają znaczący wpływ na leczenie rany oraz stopień namnażania się bakterii. Lekarz może przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcji bakteryjnej, a także zalecić modyfikację diety i stylu życia. Diabetyk powinien stosować regularnie zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne stopy mające na celu przyspieszenie gojenia się ran. Dodatkowo wskazane jest, aby:
W leczeniu ran cukrzycowych kluczowe jest oczyszczanie oraz przyspieszanie gojenia. Można to osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym opatrunkom na stopę cukrzycową. Specjalistyczne opatrunki pozwolą zahamować rozwój choroby, uśmierzą ból oraz przywrócą stopom zdrowy wygląd.
Na rany cukrzycowe stosuje się najczęściej:
Na rynku są dostępne zarówno klasyczne samoprzylepne opatrunku na rany cukrzycowe, jak i nowoczesne opatrunki w formie sprayu. Innowacyjna postać pozwala na wygodne, bezdotykowe i dzięki temu bardzo higieniczne nakładanie preparatu na zmiany chorobowe. Przed aplikacją sprayu należy dokładnie umyć oraz osuszyć zranione miejsce. Następnie można rozpylić opatrunek z odległości wynoszącej około 10-15 centymetrów. Na rynku medycznym są dostępne produkty wzbogacone o jony srebra, które jeszcze lepiej chronią przed infekcjami.
Komentarze
Witam mam przypadek z moja babcia ma cukrzycę rany miała od stopy tereraz ma łydkę u swych dwóch nogach rany do kości i cal ty czas leci woda z i ropa .Wygląda to fatalnie cierpienie swoją drogą idzie męczyła się z półpaścem przez długi okres teraz pojawiło się właśnie rany i jeździ na wózku. Pytanie czy można to wyleczyć jakimiś masciami czy czyms innym czy specjalista lekarz albo domowe sposoby
Odpowiedź Joanna On 2022-12-12
Zadaj pytanie lub napisz komentarz