Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?

Przeczytano 2 743 razy
 

Na rynku można znaleźć wiele modeli rękawiczek jednorazowych. Czym się różnią rękawiczki medyczne wykonane z lateksu od tych tworzonych z winylu czy też nitrylu? Jakie rodzaje rękawiczek mogą być używane przez alergików? Podpowiadamy.

Rękawiczki jednorazowe – rodzaje

Rękawiczki jednorazowe mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach medycznych można kupić:

  • rękawiczki lateksowe – rękawiczki jednorazowe wykonane z lateksu są często używane przez pracowników służby zdrowia. Rękawiczki medyczne są bardzo wytrzymałe na rozciągnięcie, pęknięcie i uszkodzenie, ale mogą powodować reakcje alergiczne, wiele osób jest uczulonych na lateks;
  • rękawiczki winylowe – rękawiczki gumowe jednorazowe wykonane z PCV są bardzo wytrzymałe, ale za to mniej elastyczne. Ich dużą zaletą jest to, że winyl jest przyjazny dla skóry i nie uczula;
  • rękawiczki nitrylowe – wykonane z syntetycznego kauczuku rękawiczki gumowe jednorazowe są idealne dla alergików. Nitryl nie uczula, a jednocześnie jest bardzo wytrzymałym materiałem. Dobrze chroni przed środkami chemicznymi i płynami ustrojowymi, a także bakteriami, wirusami i grzybami. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza wytrzymałość niż w przypadku rękawiczek medycznych wykonanych z lateksu;
  • rękawiczki foliowe – tego typu rękawiczki jednorazowe są przeznaczone do pracy w gastronomii lub fryzjerstwie.

Prawidłowy dobór rękawiczek jednorazowych zależy od wielu czynników. Kluczowa jest nie tylko ochrona przed środkami chemicznymi i drobnoustrojami, ale także szeroko pojęta wygoda. W internetowym sklepie medycznym matopat24.pl można znaleźć wiele rodzajów jednorazowych rękawiczek, przeznaczonych dla osób uczulonych na lateks.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się rękawiczki medyczne:

Cechy charakterystyczne wspomnianych wyżej modeli to brak w składzie lateksu oraz wysoka wytrzymałość na rozerwanie. Rękawiczki są dostępne w różnych rozmiarach – bez problemu uda się znaleźć zarówno rękawiczki nitrylowe S, jak i rękawiczki nitrylowe M lub większe. Ich przeznaczeniem jest stosowanie w służbie zdrowia, placówkach opieki długoterminowej oraz w salonach kosmetycznych.

Uczulenie na rękawiczki a uczulenie na lateks. Jakie są objawy uczulenia na rękawiczki?

Alergia na lateks (uczulenie na lateks) to dość powszechne zjawisko, występujące u nawet 9% populacji. Najczęstszym objawem alergii na lateks jest pokrzywka kontaktowa. Zmiany skórne pojawiają się w ciągu od kilku do kilkudziesięciu minut po kontakcie rękawiczkami zawierającymi lateks.

Uczulenie na lateks może się objawić także jako kontaktowe zapalenie skóry. Wtedy przebieg reakcji uczuleniowej jest bardziej gwałtowny.

Uczulenie na lateks – objawy:

  • w miejscu kontaktu pojawia się pokrzywka;
  • u uczulonej osoby dochodzi do obrzęku naczynioruchowego;
  • pokrzywce towarzyszą inne objawy – astma, nieżyt spojówek, symptomy nietolerancji pokarmowej;
  • dochodzi do poważnej reakcji alergicznej i wstrząsu anafilaktycznego.

O ile wiele osób ma uczulenie na lateks, o tyle uczulenie na rękawiczki nitrylowe raczej się nie zdarza. Rękawiczki wykonane z tego materiału stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla alergików.

Jednorazowe rękawiczki dla alergików

W przypadku potwierdzonej alergii na lateks zalecana jest unikanie kontaktu z alergenem. Osoba uczulona powinna zakupić specjalne rękawiczki dla alergików, wykonane z materiału, który nie wywołuje u niej alergii.
Odpowiednie rękawiczki jednorazowe dla alergików można zakupić w sklepach z artykułami medycznymi takich jak matopat24.pl. W tym celu najlepiej sięgnąć po modele nietalkowane, zawierające małe ilości lateksu lub po prostu wybrać rękawiczki dla alergików wykonane z innych materiałów, takich jak winyl czy nitryl.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go