Bella

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?

Przeczytano 3 155
 

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami, stosuje się je często w branży medycznej i stomatologicznej. Gdzie kupić rękawiczki nitrylowe? Co wpływa na ich cenę? Sprawdź.

Rękawiczki nitrylowe – co to jest? Jak ściągać rękawiczki?

Rękawiczki nitrylowe to rękawiczki wykonane z gumy butadienowo-akrylonitrylowej (inaczej NBR lub nitryl). Materiał ten cechuje się wysoką odpornością na ścieranie oraz rozdarcia, doskonale również zabezpiecza przed zabrudzeniami, podrażnieniami i zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi oraz spowodowanymi przez grzyby.
Rękawiczki nitrylowe są dostępne w różnych opakowaniach. W sklepach można znaleźć rękawiczki nitrylowe 100 szt., rękawiczki pakowane po 200 sztuk oraz większe paczki, np. 10 × 100 sztuk. Są one dostępne w różnych rozmiarach, do wyboru mamy np.:

  • rękawiczki nitrylowe XS;
  • rękawiczki nitrylowe S;
  • rękawiczki nitrylowe M;
  • rękawiczki nitrylowe L;
  • rękawiczki nitrylowe XL.

Produkt występuje w różnych wariantach kolorystycznych – w ofercie sklepów medycznych znajdziemy zarówno rękawice bezpudrowe w kolorze niebieskim, jak i rękawiczki nitrylowe czarne.
Nitrylowe rękawiczki są przeznaczone do jednorazowego użytku. Zużyty produkt należy niezwłocznie ściągnąć i wymienić na nowy, niewskazana jest dezynfekcja czy też pranie w celu ponownego użycia. Jeśli rękawiczki nitrylowe uległy przekłuciu lub rozdarciu, należy je od razu wyrzucić i założyć nowe. Znajomość prawidłowego używania tego produktu przydaje się nie tylko w branży medycznej, ale i na co dzień, np. w celu ochrony przed czynnikami chorobotwórczymi takimi jak koronawirus COVID-19.

WAŻNE: jeśli rękawice miały kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi, należy je wyrzucić do pojemnika na odpady skażone. Tymczasem, gdy produkt był użytkowany w miejscach nieskażonych biologicznie, można go wyrzucić do zwykłego kosza na odpady.

Jak zakładać i ściągać rękawiczki nitrylowe? Przed założeniem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub odkazić środkiem do dezynfekcji rąk. Następnie należy wyjąć jedną rękawiczkę z opakowania, chwycić ją za końcówkę i wsunąć jednym, płynnym ruchem na dłoń. Podczas wkładania nie należy dotykać gołymi rękami innych części rękawiczki, w tym przede wszystkim palców. Kolejny krok to wyjęcie drugiej rękawiczki, odwinięcie jej zewnętrznej części nadgarstkowej zgiętymi palcami dłoni i nałożenie na drugą rękę.

Aby zdjąć rękawiczki jednorazowe, trzeba złapać palcami jedną rękawicę na wysokości, na której znajduje się nadgarstek i następnie pociągnąć ją, równocześnie wywracając na lewą stronę. Drugą rękawiczkę zdejmuje się poprzez nieco inny ruch – konieczne jest wślizgnięcie gołej dłoni pomiędzy rękawiczkę i nadgarstek i zsunięcie jej tak, by naciągnęła się na poprzednio zdjętą. Zdejmując rękawiczki, należy zachować ostrożność, wskazane jest, aby unikać kontaktu brudnych rękawiczek z dłońmi, by nie przenosić drobnoustrojów. Od razu po zdjęciu rękawiczek należy je wyrzucić je do kosza, dodatkowo po każdej zmianie rękawiczek należy dokładnie umyć ręce. Nie zaszkodzi także dezynfekcja rąk preparatem zawierającym przynajmniej 60% alkoholu.

Gdzie kupić rękawiczki nitrylowe?

Badania medyczne, zabiegi terapeutyczne, kontakt ze skażonym materiałem – w każdej z wymienionych sytuacji przydadzą się rękawiczki nitrylowe. Gdzie kupić tego typu sprzęt ochronny? Najlepsze miejsce to profesjonalny sklep z rękawiczkami medycznymi. W bogatym asortymencie można znaleźć między innymi rękawiczki nitrylowe bezpudrowe, które zapewniają wysoki poziom ochrony osobistej, polecane w szczególności dla osób uczulonych na naturalny lateks. Modele bezpudrowe minimalizują ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień skóry. Dostępne są także różne inne rękawice jednorazowe nitrylowe. Gdzie kupić rękawiczki nitrylowe jednorazowe o elastycznej, dopasowującej się do dłoni strukturze, które skutecznie ochronią przed bakteriami, wirusami i grzybami? Polecamy sprawdzić ofertę matopat24.pl.

Rękawiczki nitrylowe – cena. Co na nią wpływa?

Ile kosztują rękawiczki nitrylowe? Cena zależy od producenta, jakości wykonania oraz pojemności opakowania. Przykładowo, rękawiczki nitrylowe bezpudrowe o teksturowanej powierzchni palców to wydatek rzędu powyżej 50 złotych za jedno opakowanie zawierające 100 sztuk. Jeśli produkt jest zamawiany hurtowo (np. w liczbie 10 opakowań po 100 sztuk), cena jest niższa.

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe polecane dla procedur o niskim stopniu ryzyka zakażenia to wydatek powyżej 30 złotych za jedno opakowanie zawierające 100 sztuk. Tymczasem profesjonalne rękawiczki nitrylowe dedykowane zabiegom laboratoryjnym oraz do obchodzenia się z materiałem skażonym lub zanieczyszczonym kosztują powyżej 30 złotych za jedno opakowanie mieszczące 100 sztuk. Do wyboru są różne rozmiary oraz warianty kolorystyczne.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?
11 995

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 593

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 107

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 081

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 648

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
5 371 1

Na rynku można znaleźć wiele modeli rękawiczek jednorazowych. Czym się różnią rękawiczki medyczne wykonane z lateksu od tych tworzonych z winylu czy też...

czytaj więcej