Bella

Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?

Przeczytano 36 082
1 Komentarz
(5)
 

Czas czytania: 7 min.

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie.
Źródło ognia będzie warunkować rodzaj oparzenia. Ile rodzajów oparzeń możemy wymienić? Głównie opisywane oparzenia w literaturze to oparzenia termiczne, chemiczne, elektryczne i słoneczne. Klasyfikacja ta jest uwarunkowana przez czynnik sprawczy danego oparzenia. Osobą, która najlepiej określa rodzaj i stopień jest lekarz w szpitalu, w którym hospitalizowana będzie osoba poszkodowana, niemniej jednak na bazie cech charakterystycznych rany również możliwe jest dość dokładne określenie poziomu problemu we własnym zakresie.

Rodzaje oparzeń

Oparzenie jest takim urazem, w którym niewielka ilość czynnika sprawczego, może przyczynić się do trwałego uszkodzenia ciała pod względem funkcjonalnym i estetycznym. W rezultacie, może się ono wiązać z traumą co przełoży się na zmianę jakości życia. Jakie są najczęstsze przyczyny powstania oparzeń?

Najczęściej do oparzeń dochodzi w domu, są to między innymi: oparzenia wrzątkiem czy oparzenia olejem. W każdej z tych opisanych sytuacji mamy do czynienia z wysoką temperaturą, stąd takie oparzenia nazywać będziemy oparzeniami termicznymi.

Pracując z substancjami chemicznymi również musimy wykazać się szczególną uwagą. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad i zabezpieczeniu ciała np. ochronna odzieżą, ponieważ substancje żrące, kwasy mogą przyczynić się do oparzeń. Drugą kategorią oparzeń będą więc oparzenia chemiczne.

Słoneczne popołudnie na plaży, szum wody działa kojąco na nerwy, odpoczywasz, niczym się nie martwisz. Zapominasz jednak o kremie z filtrem i po powrocie do domu twoja skóra jest czerwona, piecze i boli. Działanie promieniowania przyczynia się do oparzeń słonecznych.

Ostatnią kategorią oparzeń jest oparzenie elektryczne, które wywołane jest przez prąd. Wadliwa instalacja elektryczna? Nieumiejętne obchodzenie z prądem? W przypadku oparzenia prądem (przepływ prądu powyżej 1 miliampera), osoba poszkodowana traci przytomność. To, co należy zrobić to natychmiast odłączyć źródło prądu! Następnie przechodzimy do udzielenia pierwszej pomocy.

Stopnie oparzeń

W zależności od głębokości rany, oparzenia mogą być różnie klasyfikowane. Zachodniopomorskie Centrum Leczenia Oparzeń w Zdrojach dzieli oparzenia na: lekkie średnie i ciężkie. Możemy również podzielić oparzenia według 4 stopniowej skali.

Oparzenia 1 stopnia

Oparzeniu ulegają wyłącznie powierzchniowe warstwy naskórka. Głównymi objawami uszkodzenia są żywoczerwony rumień oraz bolesność. Rana zwykle goi się bez powikłań. W przypadku oparzeń I-go stopnia nie powinniśmy obawiać się blizn.

Oparzenia stopnia 2A

W przypadku oparzenia drugiego stopnia prawie cała warstwa naskórka i powierzchniowe warstwy skóry właściwej ulegają zniszczeniu. Jak wygląda oparzenie 2. stopnia? Rany są zwykle żywoczerwone, bardzo bolesne, a ich cechą charakterystyczną są pęcherze. Urazy oparzeniowe tego stopnia mogą pozostawiać niewielkie przebarwienia, a czasami blizny.

Oparzenia stopnia 2B

W przypadku tego oparzenia zniszczeniu ulega naskórek i głębokie warstwy skóry właściwej. W tego typu urazach oparzeniowych obserwuje się obecność powierzchniowej martwicy naskórkowo-skórnej. Rany również są bardzo bolesne, pozbawione pęcherzy, różowe, szare, ceglaste, a bywają też czarne. Po wygojeniu, będziemy mieć do czynienia z bliznami przerostowymi.

Oparzenia 3 stopnia

Pełna grubość skóry właściwej ulega zniszczeniu. Rany mają brunatne zabarwienie i towarzyszy im duża bolesność.

Oparzenia 4 stopnia

Czwarty stopień obejmuje oparzenia pełnej grubości skóry, podczas którego spaleniu ulegają tkanki leżące pod tkanką podskórną- mięśnie, ścięgna, kości i stawy. Charakterystycznym obrazem tego oparzenia są zwęglone części ciała.

Co na oparzenia?

Leczenie oparzenia oraz pierwsza pomoc zależą od rodzaju oparzenia. Co na oparzenie wrzątkiem zastosować? W przypadku tego typu oparzeń termicznych w pierwszej kolejności trzeba schłodzić oparzone miejsce strumieniem chłodnej wody i zabezpieczyć je sterylnym opatrunkiem.
Jeśli chodzi o chemiczne oparzenia, pierwsza pomoc polega na jak najszybszym usunięciu żrących substancji chemicznych ze skóry lub błon śluzowych poprzez obfite płukanie pod letnią, bieżącą wodą. Następnie konieczne jest zabezpieczenie rany sterylnym opatrunkiem, podanie leków przeciwbólowych i skontaktowanie się z lekarzem. W przypadku oparzenia nie należy, niezależnie od rodzaju oparzenia, nakładać na skórę masła czy też produktów zawierających alkohol.
Co na oparzenie skóry radiacyjne zastosować? W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej użyć preparatu łagodzącego, zawierającego pantenol lub alantoinę. W przypadku poważniejszych skutków urazu, np. oparzenia 2. stopnia, leczenie domowe może być nieskuteczne, może także przyczynić się do powstania nieestetycznych blizn, zatem warto udać się jak najszybciej do lekarza. Aby precyzyjnie ocenić wielkość oparzonej powierzchni, lekarze stosują tzw. regułę dziewiątek.
Natomiast jeśli chodzi o elektryczne oparzenia, pierwsza pomoc polega na przesunięciu poszkodowanego w bezpieczne miejsce i, jeśli jego stan tego wymaga, wezwaniu pogotowia ratunkowego, a w międzyczasie podjęciu działań resuscytacyjnych.

Jak wygląda proces gojenia blizny?

Każda rana ma możliwość samoistnego zagojenia. Początek tego procesu cechuje oczyszczanie rany, dlatego w jej miejscu pojawia się duża ilość makrofagów i histiocytów (komórki tkanki łącznej i układu odpornościowego). Na tym etapie należy zadbać by środowisko wokół rany było czyste, przydadzą się nam płyny antybakteryjne. Nowe komórki namnażają się w postaci fibroblastów (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej). Sprzyja to procesowi odnowy naskórka - epitelizacji. Proces gojenia się rany trwa zwykle ok. 6 miesięcy. Po wygojeniu się rany powinniśmy zadbać o bliznę, by nie stała się ona blizną przerosłą, wypukłą, o intensywnym kolorze. Z pomocą przychodzą nam kremy, żele i plastry silikonowe, które mają za zadanie zmiękczyć bliznę, przez co staje się płaska, delikatna. Dodatkowo, silikon zawarty w kremach i plastrach przyczynia się do zredukowania intensywności koloru blizny.

Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

Po wygojeniu się rany po oparzeniu, musimy zadbać o właściwą pielęgnację blizny. Blizny pooparzeniowej nie jesteśmy się w stanie pozbyć, ale możemy popracować nad jej wyglądem. Metod leczenia blizn jest wiele, począwszy od zabiegów chirurgicznych (wycinanie blizn), po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (lasery, peelingi kosmetyczne, dermabrazja), po te zachowawcze jak leczenie uciskiem i zastosowanie preparatów na bazie silikonu, który świetnie sprawdza się podczas pracy z bliznami. Przed podjęciem działań, warto proces rehabilitacji blizny skonsultować z lekarzem, bo to on podpowie nam co będzie najodpowiedniejszą formą terapii. Zapobiegawczo możemy zastosować terapię uciskiem, która w znacznym stopniu zapobiega przerostowi i formowaniu się blizny. Presoterapia jest metodą leczenia i rehabilitacji blizn znaną i powszechnie stosowaną również w Polsce. Firma Tricomed SA z grupy TZMO może pochwalić się, że jako jedyni w Polsce zaopatrują pacjentów w wyroby uciskowe do presoterapii w ciągu jednego dnia! Wyroby uciskowe Codopress®️ są przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Dlaczego presoterapia jest tak skuteczna? Otóż badania udowodniły, że długotrwały stały ucisk powoduje niedotlenienie tkanek, zwolnienie metabolizmu i redukcję fibroblastów, co przekłada się na aktywność enzymu, który rozkłada kolagen i blizna staje się wyraźnie mniejsza! Wraz z rozwojem medycyny i technik rehabilitacyjnych do leczenie blizn pooparzeniowych można wykorzystać nowoczesne opatrunki silikonowe takie jak np. Codosil™ ADHESIVE. Osoby stosujące opatrunek silikonowy Codosil™ ADHESIVE zaobserwowały wyraźne oznaki wyleczenia takie jak spłaszczenie, zblednięcie i zmiękczenie blizny!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje oparzeń?

Wyróżniamy następujące rodzaje oparzeń: oparzenie termiczne, stanowiące efekt ekspozycji skóry na zbyt wysoką temperaturę, oparzenia chemiczne, spowodowane działaniem na skórę, błony śluzowe lub drogi oddechowe żrących substancji chemicznych (kwasów oraz zasad), oparzenia radiacyjne — zaliczamy do nich oparzenia słoneczne oraz popromienne, oparzenia elektryczne.

Jakie są stopnie oparzeń?

Wyróżniamy cztery podstawowe stopnie oparzeń: oparzenia I stopnia — dotyczą one jedynie zewnętrznej warstwy naskórka, oparzenia II stopnia — dotyczą one całego naskórka oraz powierzchownych warstw skóry właściwej, oparzenia III stopnia — dotyczą one naskórka oraz głębokich warstw skóry właściwej, oparzenia IV stopnia — dotyczą one pełnej grubości skóry, a także często tkanek leżących pod tkanką podskórną.

Pierwsza pomoc przy poparzeniach

Pierwsza pomoc przy poparzeniach termicznych polega na schłodzeniu poparzonego miejsca strumieniem chłodnej wody i zabezpieczeniu go sterylnym opatrunkiem. Natomiast jeśli chodzi o poparzenia słoneczne, konieczne jest zastosowanie preparatu łagodzącego, zawierającego pantenol lub alantoinę. W przypadku poważniejszych poparzeń trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ leczenie domowe może nie wystarczyć.

Jak wygląda gojenie oparzeń?

Gojenie oparzeń przebiega podobnie jak w przypadku gojenia się skaleczeń. Wyróżniamy w tym procesie fazy, takie jak: stan zapalny, proliferacja czy przebudowa, natomiast czas gojenia ran oraz ryzyko powstania blizn zależy od stopnia oparzenia. Najszybciej, do 6 dni goją się oparzenia I stopnia, dotyczące jedynie zewnętrznej warstwy naskórka.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Tricomed Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, ekspertka i merytoryczne wsparcie w tematach chorób, ich skutków i sposobów prewencji. Dzięki rozległej wiedzy na temat produktów medycznych, a także form pomocy dla osób chorych służy odpowiedzią dla wszystkich czytelników zadających pytania pod artykułami w Matopat24. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz copywriterka z pasją. Pasjonatka podróży, szczególnie do krajów skandynawskich oraz górskiego trekkingu.

Komentarze

  • Napisał: Kinga On 2023-04-22
    Rating:
    5.0

    Ale to strasznie boli

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Kingo, bardzo współczujemy. Mamy nadzieję, że znajduje się Pani pod rzetelną opieką lekarza i z czasem ból ustąpi. Życzymy Pani dużo zdrowia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 776 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 387 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 402

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 604

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 004

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
Oparzenia u dzieci - stopnie oparzeń, jak leczyć? Co na oparzenia? Jak uniknąć trwałej blizny?
22 720

Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała...

czytaj więcej