Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?

29480 Wyświetleń

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie.
Źródło ognia będzie warunkować rodzaj oparzenia. Ile rodzajów oparzeń możemy wymienić? Głównie opisywane oparzenia w literaturze to oparzenia termiczne, chemiczne, elektryczne i słoneczne. Klasyfikacja ta jest uwarunkowana przez czynnik sprawczy danego oparzenia. Osobą, która najlepiej określa rodzaj i stopień jest lekarz w szpitalu, w którym hospitalizowana będzie osoba poszkodowana, niemniej jednak na bazie cech charakterystycznych rany również możliwe jest dość dokładne określenie poziomu problemu we własnym zakresie.

Rodzaje oparzeń

Oparzenie jest takim urazem, w którym niewielka ilość czynnika sprawczego, jakim jest np. kubek gorącej herbaty bądź kawy, może przyczynić się do trwałego uszkodzenia ciała pod względem funkcjonalnym i estetycznym. W rezultacie, może się ono wiązać z traumą co przełoży się na zmianę jakości życia. Jakie są najczęstsze przyczyny powstania oparzeń?

Najczęściej do oparzeń dochodzi w domu, chwila nieuwagi i kubek z herbatą rozlewa się nam na ręce bądź nogi lub gorąca para podczas gotowania uszkadza nam zewnętrzną warstwę skóry. Coraz częściej dochodzi też do domowych pożarów, bo np. ustawimy świeczkę za blisko zasłon - banał? Fakt. W każdej z tych opisanych sytuacji mamy do czynienia z wysoką temperaturą, stąd takie oparzenia nazywać będziemy oparzeniami termicznymi.

Pracując z substancjami chemicznymi również musimy wykazać się szczególną uwagą. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad i zabezpieczeniu ciała np. ochronna odzieżą, ponieważ substancje żrące, kwasy mogą przyczynić się do oparzeń. Drugą kategorią oparzeń będą więc oparzenia chemiczne.

Wyobraźmy sobie słoneczne popołudnie na plaży, szum wody działa kojąco na nerwy, odpoczywasz, niczym się nie martwisz. Zapominasz jednak o kremie z filtrem i po powrocie do domu twoja skóra jest czerwona, piecze i boli. Działanie promieniowania przyczynia się do oparzeń słonecznych.

Ostatnią kategorią oparzeń jest oparzenie elektryczne, które wywołane jest przez prąd. Wadliwa instalacja elektryczna? Nieumiejętne obchodzenie z prądem? W przypadku oparzenia prądem (przepływ prądu powyżej 1 miliampera), osoba poszkodowana traci przytomność. To, co należy zrobić to natychmiast odłączyć źródło prądu! Następnie przechodzimy do udzielenia pierwszej pomocy.

Stopnie oparzeń

W zależności od głębokości rany, oparzenia mogą być różnie klasyfikowane. Zachodniopomorskie Centrum Leczenia Oparzeń w Zdrojach dzieli oparzenia na: lekkie średnie i ciężkie. Możemy również podzielić oparzenia według 4 stopniowej skali.

Oparzenia 1 stopnia

Oparzeniu ulegają wyłącznie powierzchniowe warstwy naskórka. Głównymi objawami uszkodzenia są żywoczerwony rumień oraz bolesność. Rana zwykle goi się bez powikłań. W przypadku oparzeń I-go stopnia nie powinniśmy obawiać się blizn.

Oparzenia stopnia 2A

W przypadku oparzenia drugiego stopnia prawie cała warstwa naskórka i powierzchniowe warstwy skóry właściwej ulegają zniszczeniu. Rany są zwykle żywoczerwone, bardzo bolesne, a ich cechą charakterystyczną są pęcherze. Urazy oparzeniowe tego stopnia mogą pozostawiać niewielkie przebarwienia, a czasami blizny.

Oparzenia stopnia 2B

W przypadku tego oparzenia zniszczeniu ulega naskórek i głębokie warstwy skóry właściwej. W tego typu urazach oparzeniowych obserwuje się obecność powierzchniowej martwicy naskórkowo-skórnej. Rany również są bardzo bolesne, pozbawione pęcherzy, różowe, szare, ceglaste, a bywają też czarne. Po wygojeniu, będziemy mieć do czynienia z bliznami przerostowym.

Oparzenia 3 stopnia

Pełna grubość skóry właściwej ulega zniszczeniu. Rany mają brunatne zabarwienie i towarzyszy im duża bolesność.

Oparzenia 4 stopnia

Czwarty stopień obejmuje oparzenia pełnej grubości skóry, podczas którego spaleniu ulegają tkanki leżące pod tkanką podskórną- mięśnie, ścięgna, kości i stawy. Charakterystycznym obrazem tego oparzenia są zwęglone części ciała.

Jak wygląda proces gojenia blizny?

Każda rana ma możliwość samoistnego zagojenia. Początek tego procesu cechuje oczyszczanie rany, dlatego w jej miejscu pojawia się duża ilość makrofagów i histiocytów (komórki tkanki łącznej i układu odpornościowego). Na tym etapie należy zadbać by środowisko wokół rany było czyste, przydadzą się nam płyny antybakteryjne. Nowe komórki namnażają się w postaci fibroblastów (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej). Sprzyja to procesowi odnowy naskórka - epitelizacji. Proces gojenia się rany trwa zwykle ok. 6 miesięcy. Po wygojeniu się rany powinniśmy zadbać o bliznę, by nie stała się ona blizną przerosłą, wypukłą, o intensywnym kolorze. Z pomocą przychodzą nam kremy, żele i plastry silikonowe, które mają za zadanie zmiękczyć bliznę, przez co staje się płaska, delikatna. Dodatkowo, silikon zawarty w kremach i plastrach przyczynia się do zredukowania intensywności koloru blizny.

Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

Po wygojeniu się rany po oparzeniu, musimy zadbać o właściwą pielęgnację blizny. Blizny pooparzeniowej nie jesteśmy się w stanie pozbyć, ale możemy popracować nad jej wyglądem. Metod leczenia blizn jest wiele, począwszy od zabiegów chirurgicznych (wycinanie blizn), po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (lasery, peelingi kosmetyczne, dermabrazja), po te zachowawcze jak leczenie uciskiem i zastosowanie preparatów na bazie silikonu, który świetnie sprawdza się podczas pracy z bliznami. Przed podjęciem działań, warto proces rehabilitacji blizny skonsultować z lekarzem, bo to on podpowie nam co będzie najodpowiedniejszą formą terapii. Zapobiegawczo możemy zastosować terapię uciskiem, która w znacznym stopniu zapobiega przerostowi i formowaniu się blizny. Presoterapia jest metodą leczenia i rehabilitacji blizn znaną i powszechnie stosowaną również w Polsce. Firma Tricomed SA z grupy TZMO może pochwalić się, że jako jedyni w Polsce zaopatrują pacjentów w wyroby uciskowe do presoterapii w ciągu jednego dnia! Wyroby uciskowe Codopress®️ są przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Dlaczego presoterapia jest tak skuteczna? Otóż badania udowodniły, że długotrwały stały ucisk powoduje niedotlenienie tkanek, zwolnienie metabolizmu i redukcję fibroblastów, co przekłada się na aktywność enzymu, który rozkłada kolagen i blizna staje się wyraźnie mniejsza! Wraz z rozwojem medycyny i technik rehabilitacyjnych do leczenie blizn pooparzeniowych można wykorzystać nowoczesne opatrunki silikonowe takie jak np. Codosil™ ADHESIVE. Osoby stosujące opatrunek silikonowy Codosil™ ADHESIVE zaobserwowały wyraźne oznaki wyleczenia takie jak spłaszczenie, zblednięcie i zmiękczenie blizny!

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go