Rodzaje ran i skaleczeń. Etapy gojenia rany. Opatrywanie i leczenie

Przeczytano 4 109 razy
 

Rana – tak nazywamy przerwanie anatomicznej ciągłości skóry lub błon śluzowych, wywołane przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Jakie są rodzaje ran? W jaki sposób przebiega proces gojenia i czy można go jakoś przyspieszyć? Podpowiadamy.

Rodzaje ran i skaleczeń

Rany dzielą się na:

 • rany proste – o niewielkich rozmiarach, gojące się bez powikłań;
 • rany złożone – są to rany w obrębie naczyń, ścięgien oraz narządów wewnętrznych;
 • rany powikłane – są to rany, do których wdarło się zakażenie, ropień lub ropowica.

Rany można podzielić również ze względu na głębokość uszkodzonej tkanki. W ten sposób wyróżniamy:

 • rany drążące, czyli przenikające do narządów wewnętrznych;
 • rany głębokie, czyli przekraczające warstwę podskórną tkanki podskórnej;
 • rany powierzchowne, czyli nieprzekraczające warstwy podskórnej tkanki podskórnej.

Inny podział bierze pod uwagę, czy do powstania rany przyczyniły się czynniki wewnętrzne (tak powstają np. rany cukrzycowe) czy zewnętrzne (w tej grupie znajdziemy rany po oparzeniach, skaleczenia, rany kłute oraz rany cięte).

Rany można podzielić również ze względu na mechanizm uszkodzenia tkanek, i tak na przykład, rana postrzałowa powstaje na skutek zranienia pociskiem z broni palnej, a rany amputacyjne wynikają z oddzielenia od ciała jego obwodowych części. Rany szarpane są zadawane z dużą siłą, mają poszarpane i nierówne brzegi oraz często klasyfikują się jako rany do szycia, natomiast rany kąsane stanowią konsekwencję pogryzienia przez jakieś zwierzę (do tej grupy możemy zaliczyć np. rany po ugryzieniu psa).

Rany dzielimy również ze względu na czystość pola operacyjnego, na:

 • czyste;
 • skażone;
 • brudne.

A także pod względem szybkości gojenia – wyróżniamy rany ostre, które nie stanowią poważnego problemu medycznego (do tej grupy zaliczamy np. rany na języku, które goją się bardzo szybko, nie pozostawiając blizn) oraz rany przewlekłe, które nie poddają się leczeniu.

Etapy gojenia ran

Najważniejsze etapy gojenia rany to:

 • faza oczyszczania – rozpad uszkodzonych tkanek, upłynnienie obumarłych pozostałości i wydzielenie ich na zewnątrz;
 • faza odbudowy – wypełnienie rany ziarniną (inaczej ziarninowanie rany) i stopniowe zmniejszanie jej powierzchni. Później zwłóknieniu i przekształcenie rany w bliznę.

Jak długo trwa gojenie rany? Proces ten może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Co wpływa na gojenie ran? Szybkość odbudowy tkanek zależy od tego, co przyczyniło się do zranienia, jak duża jest rana oraz czy doszło do zakażenia. Na gojenie ma wpływ również wysięk z rany – jeśli jego nadmiar nie jest odprowadzany, proces ten może ulec opóźnieniu.

Opatrywanie i leczenie ran i skaleczeń. Czym przemywać rany?

Leczenie ran da się przyspieszyć poprzez regularne przemywanie i odkażanie ran. Czym przemywać rany? W sklepach ze sprzętem medycznym dostępne są na przykład:

 • maść na rany Octenisept do ran powierzchniowych i pooperacyjnych oraz lekkich oparzeń – produkt zapobiega rozwojowi infekcji, zmniejsza ból oraz ogranicza powstawanie blizn;
 • plastry na rany – wyrób służy do zabezpieczania drobnych ran oraz skaleczeń przed zanieczyszczeniami i wodą;
 • spray na rany Farmactive Silver – antybakteryjny preparat zabezpiecza przed infekcją, przeciwdziała rozwojowi zakażeń oraz zapewnia odpowiednio wilgotne środowisko, sprzyjające gojeniu.

Maść na skaleczenia oraz dezynfekcja ran to nie wszystko, każde zranienie powinno zostać również dobrze opatrzone. Jakiego opatrunku użyć? To zależy od rodzaju rany. Oferta sklepów medycznych jest bardzo bogata, dostępne są zarówno opatrunki na rany z wysiękiem, jak i opatrunki do ran głębokich. Nie brakuje również produktów o charakterze hydrokoloidowym, przeznaczonych do leczenia ran owrzodzeniowych i trudno gojących się (dobrym przykładem jest hydrożel na rany GranuGEL).

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go