Saturacja — co to jest? Objawy i przyczyny niskiej saturacji. Normy saturacji. Jak ją mierzyć?

231102 Wyświetleń
29 Komentarzy
 5.0  

Pomiar saturacji to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania układu oddechowego. Jest ono szczególnie ważne obecnie, w czasach pandemii COVID-19. Jakie są normy saturacji? Z czego wynika i jak się objawia niska saturacja? Jak mierzyć saturację u dzieci i osób dorosłych? Podpowiadamy.

Czym jest saturacja? Jaka jest prawidłowa saturacja dla dzieci, dla dorosłych i dla osób starszych?

Saturacja krwi to termin medyczny, który oznacza nasycenie krwi tlenem. Pomiary saturacji wykonuje się między innymi podczas zabiegów operacyjnych, a także w celu monitorowania tlenoterapii oraz przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego.

Poziom saturacji oznacza się symbolem SpO2, wynik pomiaru jest podawany w procentach. Ile wynosi prawidłowa saturacja? Norma wynosi 95-100%. Jeśli wartość pomiaru saturacji jest niższa, mówimy o niskiej saturacji, czyli niedostatecznym dotlenieniu organizmu.

Poziomy saturacji. Jak czytać wyniki?

Jak prawidłowo zinterpretować wynik saturacji u dzieci i osób dorosłych? Jeśli uzyskano wynik wynoszący 96%, oznacza to, że w momencie badania co najmniej 95% hemoglobiny przenosi tlen do komórek organizmu.
Warto przy tym wiedzieć, że normy saturacji dla zdrowego człowieka różnią się w zależności od wieku. Saturacja u dzieci i dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%, natomiast prawidłowa saturacja u osób starszych (w wieku powyżej 70 lat) mieści się w zakresie od 94 do 98%.

Objawy i przyczyny niskiej saturacji

W sytuacji, gdy u pacjenta wystąpił spadek saturacji, może to świadczyć o hipoksemii (zbyt niskiej zawartości tlenu we krwi tętniczej). Taki stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może zaburzać wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie oraz powodować różne zaburzenia.

U osób z niską saturacją mogą wystąpić dolegliwości takie jak:

 • ból głowy;
 • ból w klatce piersiowej;
 • kaszel;
 • nadmierna senność;
 • przyspieszone oddychanie;
 • przyspieszona czynność serca,
 • sinica (błękitno-fioletowawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych);
 • uczucie duszności;
 • zaburzenia koordynacji ruchów;
 • zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia widzenia;
 • zawroty głowy;
 • złe samopoczucie.

Pulsoksymetry - kup teraz!

Jakie mogą być przyczyny niskiej saturacji? Spadek saturacji mogą wywołać choroby, które prowadzą do zaburzeń wymiany gazowej w układzie oddechowym:

 • anemia;
 • astma;
 • infekcje układu oddechowego, np. zapalenie płuc;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
 • wady serca.

Na wynik pomiaru saturacji ma wpływ również zakażenie COVID-19. Niska saturacja przy COVID-19 jest często nazywana ukrytą hipoksją, ponieważ, mimo że stopień wysycenia krwi tlenem jest niewystarczający, u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu.
Przewlekła hipoksemia wiąże się z licznymi niebezpiecznymi powikłaniami, jej konsekwencje to między innymi: palce pałeczkowate, nadciśnienie płucne, przeciążenie oraz niewydolność prawej komory serca, zwiększone ryzyko zakrzepicy oraz zespół nadmiernej lepkości krwi (co wiąże się np. z ryzykiem zakrzepicy). Brak leczenia ostrej hipoksemii może poskutkować wielonarządową niewydolnością i w ich konsekwencji – zgonem pacjenta.

Jak mierzyć saturację pulsoksymetrem?

Jak sprawdzić, czy poziom nasycenia krwi tlenem jest prawidłowy? W tym celu można wykorzystać specjalne urządzenie do mierzenia saturacji – pulsoksymetr. W sklepie internetowym matopat24.pl kupisz przenośny pulsoksymetr napalcowy znanych, sprawdzonych marek w korzystnej cenie. Najwyższej jakości urządzenia cechują się niezwykłą precyzją pomiaru, spełniają także rygorystyczne wymagania i normy, dzięki którym mogą być używane także w sektorze medycznym. Co ważne, urządzenia wysyłamy natychmiast po zaksięgowaniu płatności, dzięki czemu istnieje szansa na dostarczenie przesyłki już w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia!

Warto wiedzieć... Osoby powyżej 55. roku życia, u których stwierdzono obecność covid-19, zostali automatycznie włączeni do rządowego programu Domowej Opieki Medycznej i powinny otrzymać darmowy pulsoksymetr dostarczony przez Pocztę Polską. O urządzenie mogą wnioskować także osoby poniżej 55. roku życia - w tym celu należy wypełnić specjalny wniosek. Sam proces może jednak trwać nieco dłużej niż tradycyjne zakupy w sklepie internetowym. Należy pamiętać, że pomiar saturacji w przypadku covid-19 jest niezwykle istotny i warto go wykonywać regularnie od początku trwania choroby.

Pulsoksymetr jest niewielkich rozmiarów sprzętem niezwykle łatwym w obsłudze - wystarczy założyć go na palec wskazujący lub środkowy i nacisnąć przycisk ON/OFF. Nie wymaga kalibrowania ani też specjalnych przygotowań do wykonania badania. Urządzenie składa się z klipsa, który ułatwia montaż urządzenia, specjalnego czujnika oraz dużego i czytelnego wyświetlacza LCD. Jego działanie polega na emisji światła o określonej długości i następnie odczytaniu reakcji hemoglobiny utlenowanej i odtlenowanej. Urządzenie do mierzenia saturacji wyświetla wynik saturacji SpO2 w procentach, podaje również wartość tętna.

Badanie pulsoksymetrem napalcowym może zostać wykonane zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Jest ono szczególnie wskazane dla sportowców, seniorów, osób będących w grupie ryzyka COVID-19 oraz pacjentów z chorobami układu oddechowego, układu krążenia lub cukrzycą. Aby pomiar saturacji był wiarygodny, należy go przeprowadzić w pozycji siedzącej lub leżącej. W czasie trwania badania nie należy chodzić, ani też poruszać palcem, na którym został zamontowany pulsoksymetr. Wynik odczytuje się po 1-2 minutach po nałożeniu czujnika.

Co może zakłócić wynik badania urządzeniem do mierzenia saturacji? Czynniki, które mogą mieć wpływ na wiarygodność rezultatu badania to:

 • wykonanie pomiaru na paznokciach pomalowanych ciemnym lakierem;
 • wykonanie pomiaru saturacji bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym;
 • zbyt szybkie odczytanie rezultatu badania (np. po kilku sekundach od nałożenia pulsoksymetru na palec);
 • zmiany grzybicze na paznokciach.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Angelika 2022-01-27
  Ocena:
  5.0

  Witam prawdopodobnie mam covida czekam na wymaz moja saturacja wynosi 96/86 czasem spada nawet poniżej 70 i bole głowy. Czy mam kontaktować się z lekarzem

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-27 Pani Angeliko, takie wahania saturacji oraz bóle głowy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Prawidłowa saturacja dla osoby dorosłej mieści się w przedziale 95-98/100%. Oczywiście, można wziąć pod uwagę czynniki, które powodują zaburzenia odczytu (np. pomalowane paznokcie, ruch w trakcie badania lub zimne dłonie), ale zalecam skontrolować stan zdrowia, aby nie doprowadzić do poważnych konsekwencji wynikających z niedotlenienia organizmu.

 • Napisał: Jula 2022-01-26
  Ocena:
  5.0

  Moja mama ma 83 lata, podczas pobytu w Oddziale Rehabilitacyjnym została zarażona wirusem Covid. Mieszka samotnie, została wypisana do izolacji domowej. Wirus wykryto 3 dni temu, z objawów ma katar a wcześniej bolała ją głowa, temp. w normie, nie odczuwa duszności mimo, że saturacja wacha się między 89-91, co mam robić w tej sytuacji?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-27 Pani Julo, saturacja Pani mamy jest niska (poniżej normy dla dorosłego człowieka), dlatego wskazana będzie konsultacja z lekarzem. Niska saturacja przy covid-19 często określana jest mianem ukrytej hipoksji (niedotlenienia), ponieważ, mimo że stopień wysycenia krwi tlenem jest niewystarczający, u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu. Hipoksja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

 • Napisał: Gabi 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja ciocia leży w szpitalu pod respiratorem i ma jeszcze maskę tlenową, ma ostre zapalenie płuc bo miała tego wirusa covid-19. Czy jest zalecane leżenie na brzuchu żeby tlen lepiej dochodził do płuc?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-25 Szanowna Pani, wentylacja „na brzuchu" jest rekomendowana w przypadku pacjentów we wczesnej fazie ciężkiego przebiegu COVID-19. Zachęcam, aby porozmawiać z lekarzem, czy w przypadku Pani cioci taka pozycja będzie wskazana.

 • Napisał: Harald 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama leży w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ma 79 lat i miała covida-19, jest już tam prawie miesiąc, dziś jej saturacja to 88% i jest podłączona do respiratora, nie ma innych chorób, czy są jakieś szanse czy z tego wyjdzie? Proszę o odpowiedź

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Panie Heraldzie, stan zdrowia pacjenta zależy od wielu czynników. Prawidłową diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz, dlatego zalecam konsultację z osobą hospitalizującą mamę. Proszę zawierzyć specjalistom i być dobrej myśli. Życzę Pana mamie dużo zdrowia!

 • Napisał: Aga 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie czy odczyt 98 na 63 na pulsometrze jes prawidłowy

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Pani Agnieszko, wygląda na to, że saturację ma Pani prawidłową. Tętno również nie wykazuje nieprawidłowości, choć mieści się na granicy normy (60-100 uderzeń na minutę). W przypadku złego samopoczucia warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

 • Napisał: Magda 2022-01-23
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. W listopadzie/grudniu ubiegłego roku przeszłam covid o ciężkim przebiegu. Byłam leczona tlenem na wysokim przepływie, wypisana do domu gdy już potrafiłam prawie bez wspomagania u trzymać ładną saturację. W domu korzystałam początkowo z koncentratora tlenu, ale potem nie był potrzebny. Od jakiegoś tygodnia zauważyłam u siebie dziwne skoki saturacji, potrafi mi się utrzymywać przez ok godzinę na poziomie ok 90, potem wzrasta, czasem spada nieco niżej, w ekstremalnych momentach wynosiła 70, gdy po prostu przeszłam kilka kroków do innego pomieszczenia. Znowu zaczęłam używać koncentratora na noc. Byłam oczywiście u lekarza i nie stwierdził zmian osłuchowo w płucach. Przez ten prawie miesiąc od wyjścia ze szpitala do ubiegłego tygodnia nie miałam takich problemów. Teraz zaczęłam ponownie szybko łapać zadyszki. Czy powinnam się tym martwić, szukać dodatkowych przyczyn tego stanu? Czy saturacja w okolicach 90 zawsze jest wskazaniem do niepokoju ? Dziękuję.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Pani Magdo, przyjmuje się, że saturacja w granicach 90%, a tym bardziej niższa, powinna być wskazaniem do zgłoszenia się na kontrolę lekarską, ponieważ może dojść do niedotlenienia organizmu. Alarmującym sygnałem mogą być także występujące zadyszki. Proszę jednocześnie pamiętać, że zaburzony wynik pomiaru może być rezultatem wielu czynników, np. zimnych dłoni w trakcie pomiaru, pomalowanych paznokci, grzybicy paznokci oraz wylewów pod paznokciem powstałych na skutek mechanicznego uszkodzenia palca. Pomiar saturacji należy wykonywać w stanie spoczynku, nie wykonując w tym czasie żadnych ruchów rąk. Jeśli dotychczasowa diagnostyka lekarska nie daje Pani wystarczających odpowiedzi, zachęcam do skorzystania z porady innego specjalisty. Życzę Pani dużo zdrowia!

 • Napisał: Krzysztof 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie czy saturacja 85%w lewej ręce to norma bo w prawej pokazuje 97%do99%

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Panie Krzysztofie, wynik pomiaru może zostać zaburzony przez kilka czynników, np. zimne dłonie, grzybica paznokcia lub wylewy powstałe na skutek mechanicznego urazu palca. W trakcie pomiaru nie wolno wykonywać także żadnego ruchu. Jeśli odczyt budzi Pana wątpliwości, zalecam dokonanie pomiaru innym urządzeniem.

 • Napisał: Mariusz 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam , mam saturacje 98-99 % , i tetno 75-85 , czy jest to prawidlowa saturacja i tetno ?? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Panie Mariuszu, prawidłowa saturacja dla osoby dorosłej przed 70. rokiem życia wynosi 95-98%, zatem mieści się Pan w normie. Tętno również nie powinno budzić obaw, jeśli jego wartość wyraża się w przedziale 60-100 uderzeń na minutę.

 • Napisał: Elzbieta Zagórska 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie.Syn ma zapalenie oskrzeli. Jego saturacja wynosi 93/116Czy to coś niepokojącego w jego przypadku? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Elżbieto, wskazaniem do przyjęcia dziecka do szpitala w przypadku zapalenia płuc jest saturacja poniżej 92% oraz tętno powyżej 140/min. Proszę jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej radzi sobie z chorobą, dlatego zalecam, aby skonsultowała Pani swoje obawy z lekarzem.

 • Napisał: Asia 2022-01-20
  Ocena:
  5.0

  Mam covid , 34 lata kobieta. Mam ciężki kaszel i duszności oraz saturacje która pokazuje spadki do 93-92 ale później rośnie do 98. Każda czynność sprawia zawroty głowy i duszności. Czy powinnam się zgłosić na SOR?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Asiu, nie zwlekałabym z konsultacją lekarską, skoro stan Pani zdrowia wskazuje na takie nieprawidłowości. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Agata 2022-01-13
  Ocena:
  5.0

  Przed chwila wzięli mojego tatę do szpitala bo miał saturacje 79/80%. Ma wykryty covid. Jak w szpitalu pomogą mu to zmienić ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-14 Pani Agato, w szpitalu powinni podać pacjentowi tlen - jest to podstawowy sposób na podwyższenie poziomu saturacji. Proszę być dobrej myśli, specjaliści na pewno odpowiednio zajmą się stanem zdrowia Pani taty.

 • Napisał: Zona 2022-01-11
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż ma saturację 92 na 58 to napewno jest niepokojące praktycznie nic mu nie jest

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-12 Szanowna Pani, norma saturacji dla osoby dorosłej poniżej 70. roku życia mieści się w przedziale 95-98%, natomiast dla osoby starszej powyżej 70. roku życia wynosi 94-98%. Na zaniżony wynik saturacji może mieć wpływ przebyty covid-19 - często w takim wypadku stopień nasycenia krwi tlenem jest niewystarczający, ale u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu. Wskaźnik "58", o którym Pani wspomina, prawdopodobnie oznacza tętno, które też wygląda na zaniżone. Zalecam Państwu konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Marek 2022-01-08
  Ocena:
  5.0

  jaka jest prawidlowa saturacja

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-10 Panie Marku, piszemy o tym w treści niniejszego artykułu. Prawidłowa saturacja u dzieci i osób dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%, natomiast saturacja u osób starszych (w wieku powyżej 70 lat) mieści się w zakresie od 94 do 98%. W przypadku obniżonej saturacji należy zgłosić się do lekarza, ponieważ niedotlenienie organizmu może powodować szereg groźnych konsekwencji.

 • Napisał: Luckcp2102 2022-01-06
  Ocena:
  5.0

  Witam jestem ozdrowiencem dwa tygodnie temu wyszlem ze szpitala miałem covida i ciężko było zemną miałem zapalenie płuc po wyjściu cały czas sprawdzam saturacje i teraz miałem 93/77 kture jest ważniejsze bo to drugie też mnie niepokoi

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-10 Szanowny Panie, wiele modeli pulsoksymetrów napalcowych dokonuje pomiaru saturacji krwi i tętna. Sugerując się Pana zapytaniem można przyjąć, że wartość 93 oznacza procent nasycenia krwi tlenem (saturację), a wartość 77 wskazuje tętno. Prawidłowa saturacja w przypadku osób dorosłych przed 70. rokiem życia mieści się w przedziale 95-98%, a dla osób powyżej 70. roku życia będzie to zakres 94-98%. Zalecam zatem skonsultować swoje samopoczucie z lekarzem.

 • Napisał: Jarek 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  Dzień do bry mam 60lat saturacjs wacha się między 92 a 94 proc jestem mocno przeziębiona.czy te wartości są niebezpieczne

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-05 Panie Jarku, norma saturacji w przypadku osób przed 70. rokiem życia wynosi 95-98% (w przypadku palaczy może być minimalnie niższa). Jeśli jednak spada do 92% - zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Agnieszka Stróżyńska 2022-01-01
  Ocena:
  5.0

  Mam smartwatch z funkcją pomiaru SpO2 , pomiar wykonywany jest na nadgarstku czy jest równie wiarygodny jak ten z pulsometru? Porównywałam oba urządzenia i wynik pomiaru był ten sam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-03 Pani Agnieszko, jeśli wyniki pomiaru pokrywają się na obu urządzeniach, można założyć, że pulsoksymetr w smartwatchu działa prawidłowo i nie ma potrzeby dodatkowego monitorowania stanu zdrowia tradycyjnym pulsoksymetrem.

 • Napisał: Smyk 2021-12-29
  Ocena:
  5.0

  Czy okres u kobiet może mieć wpływ na wynik pomiaru saturacji?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-29 Zalecam skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Każdy organizm inaczej reaguje na zmiany zachodzące w czasie miesiączki, dlatego wskazana będzie fachowa diagnostyka.

 • Napisał: Magda 2021-12-28
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy saturacja u kobiety w ciazy ( III trymestr ) na poziomie 92 -93 % oraz tetno 115/120 powinno niepokoic? Dodatkowo pojawia sie kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-29 Pani Magdo, każde niepokojące objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej mogą być efektem zbyt niskiej saturacji. Proszę pamiętać, że norma dla osoby dorosłej utrzymuje się na poziomie 95-98%. Niedotlenienie organizmu przyszłej mamy może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla dziecka, m.in. wystąpieniem hipoksji. Zalecam jak najszybszą konsultację ze specjalistą.

 • Napisał: Asia67 2021-12-27
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry, od kilku dni mam problemy z oddychaniem, nawet mały wysiłek powoduje zadyszkę, pokonam kilkanascie schodów i mam wrażenie, że zaraz się uduszę, wynik saturacji 93-94, mam 54 lata pozdrawiam Joanna Stefańczyk

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-27 Pani Joanno, proszę skonsultować stan zdrowia u lekarza. Saturacja poniżej 95% oraz towarzyszące jej duszności powinny być sygnałem alarmującym.

 • Napisał: Karolina 2021-12-23
  Ocena:
  5.0

  Co oznacza saturacja 86% przy COVID-19 mezczyzna 63 lata

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-27 Pani Karolino, zgodnie z powyższym artykułem, norma saturacji w przypadku osób dorosłych poniżej 70 roku życia wynosi 95-98%. Jeśli jej poziom jest niższy, może świadczyć o niedotlenieniu organizmu, dlatego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Sandra 2021-12-18
  Ocena:
  5.0

  Witam mój 3 letni syn ma zapalenie pluc, przyspieszony oddech I meczacy kaszel. Jego saturacja I tetno skacze i jest w granicach 92 a tetno koło 135. Jaka prawidłowa być powinna jego saturacja i tetno.przy tej chorobie?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-20 Pani Sandro, według wytycznych wskazaniem do przyjęcia dziecka do szpitala w przypadku zapalenia płuc jest saturacja poniżej 92% oraz tętno powyżej 140/min. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego proszę nie zwlekać z fachową poradą lekarską, ponieważ konieczna może okazać się natychmiastowa interwencja.

 • Napisał: Ewa babcia 2021-12-18
  Ocena:
  5.0

  Proszę o odpowiedź...... dziewczynka 12 lat, Temperatura 37,3 , kaszel. Wyniki pulsometru 98 II 125 Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-20 Pani Ewo, proszę zgłosić się po poradę do lekarza rodzinnego/pediatry. Saturacja w okolicach 98% u dziecka jest prawidłowym wynikiem, ale podwyższona temperatura i kaszel powinny skłonić do wizyty w przychodni.

 • Napisał: Magda 2021-12-13
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama jest w szpitalu pod tlenem a mimo to saturacja ciągle się waha co jest tego powodem i jak długo trzeba czekać aż będzie dobrze. Mama ma jedno prawe płuco zajęte

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-14 Pani Magdo, proszę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę problemu, mając na uwadze dotychczasowe wyniki pacjentki.

 • Napisał: Kuba 29 2021-12-10
  Ocena:
  5.0

  WItam saturacja na poziomie 98-99 w przebiegu Covid 19 to za pewne dobry wynik , ale czy mogę przy takie saturacji odczuwać lekką duszność ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-13 Panie Kubo, tak, nawet przy prawidłowej saturacji można odczuwać lekką duszność. Obniżona saturacja zawsze skutkuje uczuciem duszności (mniejszym bądź większym, w zależności od indywidualnego przypadku), ale nie każda duszność przebiega z obniżeniem saturacji.

 • Napisał: Dorota 2021-12-09
  Ocena:
  5.0

  Czy spacer na świeżym powietrzu poprawi saturacje która waha się od 93-94

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-10 Pani Doroto, aktywność fizyczna jest bardzo ważna w przypadku funkcjonowania całego organizmu. Wystarczy 30 minut spaceru każdego dnia, aby poprawić układ krążenia, dlatego spacery na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane. Proszę jednocześnie dbać o odpowiednią dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Wskazane jest również regularne wietrzenie pomieszczeń. Zalecam także konsultację z lekarzem, jeśli jeszcze nie została przeprowadzona - saturacja na poziomie 93-94% powinna już stanowić powód do niepokoju.

 • Napisał: Beata 2021-12-08
  Ocena:
  5.0

  Zmierzyłam saturację i była ona na poziomie 66 %, przeszłam tydzień temu koronawirusa. Zaskoczona zmierzyłam saturację narzeczonemu, wyszła na poziomie 77%, lecz ten choruje na anemię. Czy te choroby mogą mieć aż taki wpływ na wyniki saturacji? Czy zimne dłonie także mogą tak bardzo zmienić wynik? Dodam, że zmierzyłam także jeszcze jednej osobie kilkukrotnie i wyszła poprawna, na poziomie 96 %.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-09 Pani Beato, takie wyniki powinny Państwa skłonić do niezwłocznej konsultacji ze specjalistą, ponieważ mogą nawet zagrażać życiu! Tak niska saturacja mogłaby być, oczywiście, wynikiem błędu pomiaru, na który mają wpływ np. zimne dłonie lub pomalowane paznokcie (zarówno tradycyjnym lakierem, jak i lakierem hybrydowym). W trakcie pomiaru nie wolno wykonywać także żadnego ruchu, mogącego zaburzyć wynik. Czasem zawodzi także sam sprzęt, jednak jeśli pulsoksymetr prawidłowo zadziałał w przypadku trzeciej osoby, nie zwlekałabym dłużej z konsultacją u lekarza. Mogą Państwo także spróbować wykonać pomiar na palcu u stopy.

 • Napisał: Urszula 2021-12-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, Czy można mieć saturację 88 - 90 i czuć się całkiem dobrze? Dotyczy to mężczyzny w wieku 68 lat.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-08 Pani Urszulo, w takiej sytuacji można wykonać pomiar innym modelem pulsoksymetru, aby upewnić się, że wynik nie jest błędnie wskazywany przez wadliwe urządzenie. Saturacja poniżej 90% powinna być bezwzględnym wskazaniem do podłączenia tlenu, ponieważ może oznaczać niedotlenienie organizmu. Najlepszym rozwiązaniem w Państwa przypadku będzie niezwłoczna konsultacja z lekarzem, który prawidłowo oceni stan zdrowia pacjenta.

 • Napisał: Quba 2021-12-04
  Ocena:
  5.0

  Czy to normalne ze saturacja cały czas się waha? Nawet po 1-2 minutach. Który wynik mam brać pod uwagę. Niższy czy wyższy?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-06 Szanowny Panie, wynik pomiaru saturacji uzależniony jest od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do badana. Saturację należy mierzyć po rozgrzaniu dłoni - chłodne palce mogą zaburzyć odczyt. Podczas pomiaru trzeba powstrzymać się od jakiejkolwiek, nawet najmniejszej aktywności. Pomiaru należy także dokonywać na palcach bez zmian grzybiczych lub wylewów powstałych na skutek mechanicznego urazu palca. W przypadku kobiet odczyt pomiaru może zaburzyć także lakier do paznokci, nawet bezbarwny. Jeśli stosuje się Pan do wszystkich powyższych wytycznych, a odczyty nadal różnią się w odstępie 1-2 minut, rozważyłabym wypróbowanie innego modelu pulsoksymetru.

 • Napisał: Staszek 2021-11-26
  Ocena:
  5.0

  Co oznacza saturacja 90% u dorosłego 61lat?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-11-29 Panie Stanisławie, tak niska saturacja powinna niezwłocznie skłonić do kontaktu z lekarzem. Saturacja u dzieci i dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go