Saturacja — co to jest? Objawy i przyczyny niskiej saturacji. Normy saturacji. Jak ją mierzyć?

Przeczytano 350 705 razy
65 Komentarze
(5)
 

Pomiar saturacji to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania układu oddechowego. Jest ono szczególnie ważne obecnie, w czasach pandemii COVID-19. Jakie są normy saturacji? Z czego wynika i jak się objawia niska saturacja? Jak mierzyć saturację u dzieci i osób dorosłych? Podpowiadamy.

Czym jest saturacja? Jaka jest prawidłowa saturacja dla dzieci, dla dorosłych i dla osób starszych?

Saturacja krwi to termin medyczny, który oznacza nasycenie krwi tlenem. Pomiary saturacji wykonuje się między innymi podczas zabiegów operacyjnych, a także w celu monitorowania tlenoterapii oraz przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego.

Poziom saturacji oznacza się symbolem SpO2, wynik pomiaru jest podawany w procentach. Ile wynosi prawidłowa saturacja? Norma wynosi 95-100%. Jeśli wartość pomiaru saturacji jest niższa, mówimy o niskiej saturacji, czyli niedostatecznym dotlenieniu organizmu.

Poziomy saturacji. Jak czytać wyniki?

Jak prawidłowo zinterpretować wynik saturacji u dzieci i osób dorosłych? Jeśli uzyskano wynik wynoszący 96%, oznacza to, że w momencie badania co najmniej 95% hemoglobiny przenosi tlen do komórek organizmu.
Warto przy tym wiedzieć, że normy saturacji dla zdrowego człowieka różnią się w zależności od wieku. Saturacja u dzieci i dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%, natomiast prawidłowa saturacja u osób starszych (w wieku powyżej 70 lat) mieści się w zakresie od 94 do 98%.

Objawy i przyczyny niskiej saturacji

W sytuacji, gdy u pacjenta wystąpił spadek saturacji, może to świadczyć o hipoksemii (zbyt niskiej zawartości tlenu we krwi tętniczej). Taki stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może zaburzać wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie oraz powodować różne zaburzenia.

U osób z niską saturacją mogą wystąpić dolegliwości takie jak:

 • ból głowy;
 • ból w klatce piersiowej;
 • kaszel;
 • nadmierna senność;
 • przyspieszone oddychanie;
 • przyspieszona czynność serca,
 • sinica (błękitno-fioletowawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych);
 • uczucie duszności;
 • zaburzenia koordynacji ruchów;
 • zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia widzenia;
 • zawroty głowy;
 • złe samopoczucie.

Pulsoksymetry - kup teraz!

Jakie mogą być przyczyny niskiej saturacji? Spadek saturacji mogą wywołać choroby, które prowadzą do zaburzeń wymiany gazowej w układzie oddechowym:

 • anemia;
 • astma;
 • infekcje układu oddechowego, np. zapalenie płuc;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
 • wady serca.

Na wynik pomiaru saturacji ma wpływ również zakażenie COVID-19. Niska saturacja przy COVID-19 jest często nazywana ukrytą hipoksją, ponieważ, mimo że stopień wysycenia krwi tlenem jest niewystarczający, u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu.
Przewlekła hipoksemia wiąże się z licznymi niebezpiecznymi powikłaniami, jej konsekwencje to między innymi: palce pałeczkowate, nadciśnienie płucne, przeciążenie oraz niewydolność prawej komory serca, zwiększone ryzyko zakrzepicy oraz zespół nadmiernej lepkości krwi (co wiąże się np. z ryzykiem zakrzepicy). Brak leczenia ostrej hipoksemii może poskutkować wielonarządową niewydolnością i w ich konsekwencji – zgonem pacjenta.

Jak mierzyć saturację pulsoksymetrem?

Jak sprawdzić, czy poziom nasycenia krwi tlenem jest prawidłowy? W tym celu można wykorzystać specjalne urządzenie do mierzenia saturacji – pulsoksymetr. W sklepie internetowym matopat24.pl kupisz przenośny pulsoksymetr napalcowy znanych, sprawdzonych marek w korzystnej cenie. Najwyższej jakości urządzenia cechują się niezwykłą precyzją pomiaru, spełniają także rygorystyczne wymagania i normy, dzięki którym mogą być używane także w sektorze medycznym. Co ważne, urządzenia wysyłamy natychmiast po zaksięgowaniu płatności, dzięki czemu istnieje szansa na dostarczenie przesyłki już w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia!

Warto wiedzieć... Osoby powyżej 55. roku życia, u których stwierdzono obecność covid-19, zostali automatycznie włączeni do rządowego programu Domowej Opieki Medycznej i powinny otrzymać darmowy pulsoksymetr dostarczony przez Pocztę Polską. O urządzenie mogą wnioskować także osoby poniżej 55. roku życia - w tym celu należy wypełnić specjalny wniosek. Sam proces może jednak trwać nieco dłużej niż tradycyjne zakupy w sklepie internetowym. Należy pamiętać, że pomiar saturacji w przypadku covid-19 jest niezwykle istotny i warto go wykonywać regularnie od początku trwania choroby.

Pulsoksymetr jest niewielkich rozmiarów sprzętem niezwykle łatwym w obsłudze - wystarczy założyć go na palec wskazujący lub środkowy i nacisnąć przycisk ON/OFF. Nie wymaga kalibrowania ani też specjalnych przygotowań do wykonania badania. Urządzenie składa się z klipsa, który ułatwia montaż urządzenia, specjalnego czujnika oraz dużego i czytelnego wyświetlacza LCD. Jego działanie polega na emisji światła o określonej długości i następnie odczytaniu reakcji hemoglobiny utlenowanej i odtlenowanej. Urządzenie do mierzenia saturacji wyświetla wynik saturacji SpO2 w procentach, podaje również wartość tętna.

Badanie pulsoksymetrem napalcowym może zostać wykonane zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Jest ono szczególnie wskazane dla sportowców, seniorów, osób będących w grupie ryzyka COVID-19 oraz pacjentów z chorobami układu oddechowego, układu krążenia lub cukrzycą. Aby pomiar saturacji był wiarygodny, należy go przeprowadzić w pozycji siedzącej lub leżącej. W czasie trwania badania nie należy chodzić, ani też poruszać palcem, na którym został zamontowany pulsoksymetr. Wynik odczytuje się po 1-2 minutach po nałożeniu czujnika.

Co może zakłócić wynik badania urządzeniem do mierzenia saturacji? Czynniki, które mogą mieć wpływ na wiarygodność rezultatu badania to:

 • wykonanie pomiaru na paznokciach pomalowanych ciemnym lakierem;
 • wykonanie pomiaru saturacji bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym;
 • zbyt szybkie odczytanie rezultatu badania (np. po kilku sekundach od nałożenia pulsoksymetru na palec);
 • zmiany grzybicze na paznokciach.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Ala On 2022-11-30
  Ocena:
  5.0

  Ostatnio źle się czuje,jestem zmęczona i zdenerwowana,źle sypiam.Od wczoraj mierze saturację smartwatchem,dziś w nocy obudziłam się zlana potem i z silnym bólem głowy,zmierzyłam saturację wyniki:87,88,91,a później powyżej 94,co to może znaczyć?(wiem ,że smartwatch to nie sprzęt medyczny)

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-30 Pani Alu, wartości saturacji poniżej 95% mogą oznaczać niedotlenienie organizmu. Zalecam niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Robert On 2022-11-22
  Ocena:
  5.0

  Co to oznacza saturacja 95

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-22 Panie Robercie, taka saturacja mieści się w normie. Gdyby spadła, proszę skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Joanna On 2022-11-13
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry,
  Od paru dni mierze saturacje za pomocą smartwatcha, w ciągu dnia wynik prawidłowy w nocy 87-95% przy czym spadek trwał tylko 1,5 minuty, puls w zakresie 63-111.
  Zastanawiam się w jakim stopniu pomiar wykonany zegarkiem jest wiarygodny?
  Czy takie wartości są prawidłowe dla 30latki?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-16 Pani Joanno, sprzęt elektroniczny może być zawodny, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, co było przyczyną takiego wyniku pomiaru. Niejednokrotnie saturacja w nocy nieco spada, ponieważ podczas snu oddychamy inaczej, płyciej. Jeśli w ciągu dnia saturacja wykazuje prawidłowe wartości, prawdopodobnie nie jest to powód do niepokoju. Dla własnego spokoju proponuję skonsultować swoje obawy z lekarzem.

 • Napisał: Halina On 2022-10-30
  Ocena:
  5.0

  Moja saturacja to 88 % puls 65 Moje samopoczucie to czeste bóle glowy ,slabosc ,glowa przymulona.moge spac caly dzien' Prosze o podpowiedz co mam robic,bo lekarze nie zwracaja uwagi co mówie

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-07 Pani Halino, jest to saturacja poniżej normy wymagająca konsultacji lekarskiej. Jeśli dotychczasowi specjaliści nie podejmują odpowiedniego działania, zachęcam do udania się do innego lekarza.

 • Napisał: Kamilla On 2022-10-19
  Ocena:
  5.0

  Moja mama choruje na środmiaższową chorobę płuc, na codzień korzysta z koncentratora tlenu. Kilka dni temu wyszła że szpitala po pobycie w związku z zatorowoscią plucną i zakrzepicą żył glebokich. Czy zalecone noszenie pończoch (rajstop lub kolanowek) uciskowych (2 st kompresji) moze powodowac spadek saturacji? Co w takiej sytuacji robić, zrezygnować z noszenia na rzecz utrzymania zadowalającej saturacji?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-07 Pani Kamilllo, decyzję na ten temat powinien podjąć lekarz, dlatego zalecam konsultację ze specjalistą.

 • Napisał: Katarzyna On 2022-05-12
  Ocena:
  5.0

  Czy przy alergii wziewnej (brzoza) saturacja może być niższa? Średnia to 94-96, chociaż czasami spada do 90.
  Dodam, że nawet przy covidzie nie spadała mi tak bardzo.
  Męczy mnie suchy kaszel, dwóch lekarzy mnie osłuchało i twierdzą, że płuca i oskrzela czyste.
  Nie miałam rtg płuc ani spirometrii (będę ją miała za 4 dni).

  Odpowiedź Joanna On 2022-05-13 Pani Katarzyno, mniejsza wydolność płuc spowodowana alergią wziewną może przyczyniać się do obniżenia saturacji. W przypadku pogorszenia się samopoczucia proszę pozostać pod obserwacją lekarza.

 • Napisał: Saturacja 99na 53 czy to dobry wynik? On 2022-05-10
  Ocena:
  5.0

  ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-05-10 Prawidłowa saturacja u osoby dorosłej powinna przekraczać 95%, natomiast tętno nie powinno spaść poniżej 60. Opisany wynik wskazuje, że tętno jest za niskie, dlatego zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Radek On 2022-05-09
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czytam o tych normach i nie wierzę. Czy długo można żyć z saturacją 88-93. Mam taki wynik na pulsoksymetrze napalcowym z apteki i na urządzeniu nadgarstkowym feniks 7S od 2 miesięcy. Do jakiegoś lekarza powinienem z tym pójść może?

  Odpowiedź Joanna On 2022-05-09 Panie Radku, jeśli pomiar wykonywany jest prawidłowo i wynik jest daleki od normy powinien się Pan zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu celem postawienia prawidłowej diagnozy. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Zbyszek On 2022-04-26
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry.
  Mojemu serdecznemu koledze który ma 72 lata nie możemy zmierzyć saturacji. Brak wskazań na polsoksymetrze. Mamy 2 sztuki i są sprawne. Ogólnie jego samopoczucie jest złe. Czuję się osłabiony, nie chce mu się chodzić.
  Gorączki nie ma. Do lekarza się nie dostał. Co mu poradzić.

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-27 Panie Zbyszku, prawdopodobnie pomiar wykonywany jest nieprawidłowo lub jakiś czynnik blokuje poprawny odczyt. Badanie pulsoksymetrem powinno odbywać się na ciepłych dłoniach, ponieważ zimne palce mogą zaburzać pomiar. Paznokieć na badanym palcu nie może posiadać krwiaków i innych uszkodzeń mechanicznych, a podczas wykonywania badania nie wolno wykonywać żadnych ruchów, nie powinno być się także bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Jeśli kolega odczuwa niepokojące dolegliwości, powinien udać się do lekarza. Proszę mimo wszystko próbować umówić wizytę.

 • Napisał: Anna On 2022-04-19
  Ocena:
  5.0

  Dziś miałam podczas snu spadek saturacji przez 11mni na poziom najniższy 75. brałam tabletke przeciwbólową na ból gardła i zęba czy powinnam skonsultować to z lekarzem ? spadek saturacji zdaża się mi często ale zawsze było to kilka sekund a nie mniut.

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-19 Pani Anno, wszelkie wahania saturacji znacząco odbiegające od normy powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

 • Napisał: Paal On 2022-04-09
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry mam kaszel i zapalenie zatok moja saturacja to raz 95 96 97 98 czy to dobra saturacja

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-11 Saturacja powyżej 95% u osoby dorosłej to wynik prawidłowy. Jeśli jednak istnieją dodatkowe powody do niepokoju, zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Spit On 2022-04-09
  Ocena:
  5.0

  Mierzę sobie saturacje w trakcie snu smartwatchem(wiadomo że nie jest to profesjonalne urzadzenie, jednak potwierdzilo tylko moje przypuszczenia ze mam bezdechy senne, rano niedotleniony, brak tchu, wyciety z zycia. Jestem po zabiegu przegrody nosowej 4 dni. Czy to za szybko aby bezdech znikł czy już teraz szukać przyczyny gdzie indziej? Wyskakuje dzisiai np. Saturacja 88% przez 26 sekund. A tak to mam niby między 90-100.

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-11 Okres rekonwalescencji po operacji przegrody nosowej może wynosić nawet 3-4 tygodnie, dlatego po tak krótkim czasie poprawa może nie być jeszcze w pełni odczuwalna. Zachęcam jednak do skorzystania z profesjonalnego urządzenia moniotorującego saturację, tzw. pulsoksymetru, aby mieć pewność, że wyniki będą wiarygodne: https://www.matopat24.pl/pulsoksymetry/ Proszę pozostać także pod kontrolą lekarską, ponieważ spadek saturacji poniżej 95% stanowi niepokojący objaw.

 • Napisał: Sylwia On 2022-04-02
  Ocena:
  3.0

  15 marca zachorowalam na covid potwierdzony testem wymazowym Lecze sie u pulmonologa dostalam leki i zastrzyki przeciw zakrzepoww Satiracje mialam 97 98 W dniu dzisiejszym skacze mi saturacja poblewala mnie piers z lewej strony opuszki palcow mialam zimne Odczekalam by palce byly cieple i teraz 97 98 a po chwili mialam 95 92 i zaczela rosnac Czy to moze byc serce po covid

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-04 Pani Sylwio, wahania saturacji powinny zostać skonsultowane z lekarzem, szczególnie wtedy, kiedy osiąga ona poziom odbiegający od normy i pojawiają się inne dolegliwości, jak wspomniane przez Panią bóle w piersi (są one uznawane za jeden z częściej występujących powikłań po przebytym covid-19). Wierzę, że lekarz postawi prawidłową diagnozę i będzie w stanie Pani pomóc.

 • Napisał: Malgorzata On 2022-03-30
  Ocena:
  5.0

  Dwa tyg temu miałam jednostronna mastektomie, saturacje mam 90. Czy istnieje zwiazek? Mam 67 lat

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-31 Pani Małgorzato, przyczyn niskiej saturacji upatruje się raczej w chorobach płuc i niewydolności układu oddechowego, dlatego trudno połączyć ją z przebytą operacją. Niemniej, saturacja na poziomie 90% jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, ponieważ odbiega od normy i może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

 • Napisał: Edyta On 2022-03-25
  Ocena:
  5.0

  Witam. Wczoraj wykonałam test na covid 19 i wynik jest pozytywny. Mam silny ból głowy, szumy, co jakiś czas dostaję duszności, kaszel a saturacja 68. Nie wiem co o tym sądzić. Czy mam się czego obawiać, czy być spokojna.

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-25 Pani Edyto, powinna Pani niezwłocznie zgłosić się na pogotowie, ponieważ tak niska saturacja może doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Norma saturacji u dorosłego człowieka waha się w granicach 95-99%. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Asia86 On 2022-03-08
  Ocena:
  5.0

  Witam.
  Mierze saturację od 2 miesięcy. Nie mam innej wartości niż 99%. Mimo, Covid nie zmieniła mi się wartosc.
  Domownicy w różnym wieku mają ok 95/96. Przy Covid mieli niższa.
  Nikt nie pali. Nikt nie jest chory na choroby przewlekle.
  Od czego to zależy , że mam taka wysoka saturację?

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-08 Pani Asiu, covid-19 nie zawsze przebiega z obniżeniem saturacji. Saturacja Pani oraz pozostałych domowników jest w normie, dlatego nie widzę powodu do niepokoju. Poziom tlenu we krwi zależy od kilku czynników, do których zaliczamy m.in. ilość wdychanego tlenu, pracę pęcherzyków płucnych (jeśli pęcherzyki prawidłowo zamieniają dwutlenek węgla na tlen, saturacja utrzymuje się na prawidłowym poziomie), ilość hemoglobiny skoncentrowanej w czerwonych krwinkach oraz jakość przyciągania tlenu przez hemoglobinę (im lepiej funkcjonuje ten proces, tym saturacja jest wyższa).

 • Napisał: Łukasz On 2022-03-06
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry,
  Mój syn przechodzi zapalenie oskrzeli w ciągu dnia ma saturację na poziomie 96-97% natomiast w czasie snu saturacja za każdym razem spada poniżej 90.
  Byliśmy w tej sprawie nas SORze ale na odesłanio...

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-07 Panie Łukaszu, saturacja na poziomie powyżej 95% u dziecka jest wynikiem prawidłowym. W czasie snu poziom saturacji zazwyczaj się obniża - jest to spowodowane zwężeniem dolnych dróg oddechowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa znaczące w tym wypadku będzie także zapalenie oskrzeli, z którym syn obecnie się zmaga. Jeśli specjaliści w szpitalu uznali san syna za stabilny, należy im zaufać. Proszę jednak nie rezygnować z dalszego monitorowania stanu zdrowia dziecka i w przypadku niepokojących wyników ponownie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Katarzyna On 2022-03-06
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, czy może pomóc pulsoksymetr w kontrole poziomu hemoglobiny? Tzn synek miał niski poziom (miał badanie krwi), po czym przyjmował
  żelazo. Chciałabym kontrolować w przyszłości bez pobierania krwi. Dziękuję

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-07 Pani Katarzyno, pulsoksymetr nie jest urządzeniem przeznaczonym do badania hemoglobiny. Jej poziom można kontrolować tylko w ramach morfologii. Należy pamiętać, że interpretacji wyników badania powinien dokonać lekarz.

 • Napisał: Teresa On 2022-03-03
  Ocena:
  5.0

  Witam! Wynik saturacji 95 130 Proszę ocenić czy jest dobry, czy nie? Syn ma 33 lata.

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-03 Pani Tereso, prawidłowa saturacja w przypadku osób dorosłych powinna mieścić się w granicach 95-99%. Tętno 130 uderzeń na minutę przekracza jednak normę, dlatego zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Oliwia On 2022-03-02
  Ocena:
  5.0

  Witam, czy przy nowotworze płuc saturacja jest niższa?

  Odpowiedź Joanna On 2022-03-03 Pani Oliwio, przy nowotworze płuc pacjentom często towarzyszy duszność, która może być rezultatem niskiej saturacji. Jej spadek poniżej normy powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

 • Napisał: Tomasz On 2022-02-23
  Ocena:
  5.0

  Witam. Jakie choroby mogą powodować duszność ale nie spadek saturacji?

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-24 Panie Tomaszu, do najbardziej powszechnych schorzeń mogących powodować duszności zaliczamy zapalenie oskrzeli, niewydolność układu krążenia, niewydolność układu oddechowego, zaburzenia psychogenne, astmę, rozedmę płuc, zaburzenia metaboliczne, włóknienie pozapalne płuc, zmniejszenie objętości płuc z powodu ucisku. Przyczyną duszności mogą być także: niewydolność serca, zaburzenia lękowe, obecność ciała obcego, zawał serca, uszkodzenie dróg oddechowych na tle toksycznym, porażenie przepony, niedokrwistość, choroba śródmiąższowa płuc, brak aktywności fizycznej lub obturacyjna choroba płuc. Proszę pamiętać, że nie każda duszność przebiega jednocześnie z obniżeniem saturacji. Jeśli jednak stan zdrowia zaczyna niepokoić, zawsze warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem.

 • Napisał: Dana On 2022-02-18
  Ocena:
  5.0

  Mam zmienna saturacje 95 % po chwili (kilka sekund)92 % nastepnie 93% a czasami 91 % jak mam postepowac --innych objawow brak -(mam rozp POCHP ---) I wiencowke .Z powazaniem gd

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-21 Szanowna Pani, proszę skonsultować swoje samopoczucie z lekarzem - spadek saturacji poniżej normy 95% może być niepokojącym objawem, którego nie powinno się lekceważyć.

 • Napisał: Sabina On 2022-02-15
  Ocena:
  5.0

  Dzisn dobry. Nie przechodziłam covid, a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiafomo. Jednak od jakiegos czasu zaczelam badac saturacje i codziennie w ciagu dnia moje pomiary wahaja sie nawet w granicach 82%. W nocy jest nieco lepiej, poniewaz przekarazaja 90%. Dodam ze niedroznosc nosa, przewklekle zapalenie zatok, szybko sie mecze przy wysilku. Nie wiem, do jakiego lekarza i na jakie badania sie zglosic, ani jaka moze byc przyczyna niskiej saturacji.

  Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-16 Pani Sabino, niepoprawne dotlenienie organizmu może mieć związek z chorobami układu oddechowego i chorobami prowadzącymi do niewydolności oddechowej. Saturacja na poziomie 82% jest już wartością niepokojącą, którą należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Proszę jednocześnie pamiętać, że badanie pulsoksymetrem powinno odbywać się na ciepłych dłoniach (zimne palce mogą zaburzać pomiar), niepomalowanych paznokciach (lub pomalowanych bezbarwnym lakierem), paznokieć na badanym palcu nie powinien posiadać krwiaków i innych uszkodzeń mechanicznych, a podczas wykonywania badania nie wolno wykonywać żadnych ruchów, nie powinno być się także bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Jeśli stosuje się Pani do wszystkich powyższych zaleceń, a wyniki saturacji nadal są tak niskie, należy zgłosić się na pogotowie ratunkowe. Lekarz pierwszego kontaktu podejmie dalsze działania.

 • Napisał: Noel54 On 2022-02-12
  Ocena:
  5.0

  Po COVID-19 mam saturacje rano 88, co czynić, części wezwać ambulans?

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-15 Saturacja na poziomie 88% jest wartością poniżej normy, dlatego należy skonsultować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

 • Napisał: Elzbieta On 2022-02-12
  Ocena:
  5.0

  Czy saturacjia 97/72 jest prawidłowa co oznacza 72

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-15 Pani Elżbieto, saturacja na poziomie 97% jest prawidłowym wynikiem dla dorosłego człowieka. Wartość "72" oznacza tętno, które także jest w tym wypadku w normie, ponieważ mieści się w zakresie 60-100 uderzeń na minutę.

 • Napisał: Antoni On 2022-02-11
  Ocena:
  5.0

  Witam, Czy saturacja 93-94% (puls 60) u 81-letniego pacjenta, w 10 dniu od wystąpienia pierwszych objawów covid i 7 dni po pozytywnym tescie, jest powodem do niepokoju? Pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca i ma lekkie drżenie palców. Poza tym nie ma żadnych objawów, temperatura 36,0, lekki sporadyczny kaszel i 20 oddechów na minutę, apetyt normalny.

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-15 Panie Antoni, przyjęło się, że wartości saturacji poniżej 95% powinny stanowić powód do niepokoju, ponieważ mogą oznaczać niewystarczające dotlenienie organizmu. Zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Urszula On 2022-02-08
  Ocena:
  5.0

  Czy saturacja 92/54 jest dobra

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-08 Pani Urszulo, norma saturacji dla dorosłego człowieka poniżej 70 roku życia powinna przekraczać 95%. Oczywiście, istnieją czynniki wpływające na zaniżenie wyniku, np. zimne dłonie, pomalowane paznokcie, urazy mechaniczne paznokcia, badanie saturacji w pozycji innej niż siedząca lub ruch dłonią podczas pomiaru. Jeśli jednak pomimo zastosowania się do wszystkich wytycznych nadal otrzymuje Pani niski wynik, należy skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Ewa On 2022-02-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry 4 02 2022 otrzymałam wynik pozytywny .Dziś otrzymałam pulsoksymetr mój pomiar to 91 czy konieczna jest wizyta u lekarza

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-08 Pani Ewo, norma saturacji dla osoby dorosłej powinna przekraczać poziom 95%, dlatego proszę skonsultować swój wynik z lekarzem.

 • Napisał: Danuta On 2022-02-02
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mężczyzna lat 51, podejrzenie covida, skierowanie na test, saturacja bardzo skacze w dół i w górę 90-96,czuje się dobrze ale pytanie czym takie skoki są spowodowane? Dodam, ze choruje na serce, w 2017 miał zawał.

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-03 Pani Danuto, na błędny wynik pomiaru może mieć wpływ szereg czynników, np. zimne dłonie, badanie wykonywane w złej pozycji (poziom saturacji należy badać na siedząco), ruch dłonią w czasie pomiaru, uszkodzenia paznokcia na palcu, na którym wykonujemy pomiar. Wartości poniżej 95% powinny być dla Państwa niepokojące, ponieważ mogą świadczyć o niewystarczającym dotlenieniu organizmu. Zalecam konsultację z lekarzem lub udanie się na pogotowie.

 • Napisał: Viola On 2022-02-02
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy saturacja 79 lub 74 stanowi zagrożenie dla życia. Czy w takim stanie należy podać osobie tlen?

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-03 Pani Violu, taka saturacja powinna skłonić do niezwłocznej wizyty w szpitalu, ponieważ znacząco odbiega od normy i może stanowić zagrożenie dla życia.

 • Napisał: Andrzej On 2022-02-01
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry pani Joanno.
  Gdy Saturacja 98 robiona na siedząco różni się od saturacji robionej na leżąco i wynoszące 92 co jest przyczyną.pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-02 Panie Andrzeju, pomiaru saturacji należy wykonywać w pozycji siedzącej. Niższy wynik może być skutkiem przyjęcia niewłaściwej pozycji do badania.

 • Napisał: Paweł On 2022-01-31
  Ocena:
  5.0

  Witam.
  Mój tato jest po przebytym covidzie.Saturacje w dzień ma na poziomie 93-95.Ale na noc spada mu na 89-91.Czemu tak się dzieje?

  Odpowiedź Joanna On 2022-02-01 Panie Pawle, w czasie snu spada napięcie mięśni, ułatwiając tym samym zapadanie się ścian gardła. Oddech jest wolniejszy, a ilość tlenu dostarczana do organizmu zmniejsza się. Spadek saturacji do wartości poniżej 90% powinien jednak stanowić dla Państwa powód do konsultacji z lekarzem, ponieważ jest to wartość, która może świadczyć o niedotlenieniu.

 • Napisał: Agnieszka On 2022-01-29
  Ocena:
  5.0

  Jak dziecko w wieku 11 i 13 lat jedno ma wynik86 na 250 a drugie 86 na 230 to jest prawidlowe

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-31 Pani Agnieszko, prawidłowa saturacja u dzieci w tym wieku powinna przekraczać wartość 95%, natomiast tętno powinno wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę (wartość optymalną stanowi 85 uderzeń na minutę). Wyniki pomiaru, o których Pani pisze, mogą sugerować wykonanie badania bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym, mogą świadczyć także o wadliwym sprzęcie pomiarowym albo być oznaką złego stanu zdrowia. Zalecam wykonanie pomiaru ponownie, kiedy dzieci będą w stanie spoczynku. Badając saturację i tętno nie należy wykonywać żadnych ruchów, dłonie nie mogą być chłodne, a paznokcie pomalowane ciemnym kolorem. Jeśli wyniki okażą się takie same, jak przy pierwszym badaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Paulina On 2022-01-29
  Ocena:
  5.0

  Witam,
  mój tata ma saturację w granicach 90 jednak nie odczuwa żadnych duszności. Dodam, że otrzymał pozytywny wynik na Covid 19 i jest potrójnie zaszczepiony

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-31 Pani Paulino, może to oznaczać tzw. ukrytą hipoksję, o której piszemy w niniejszym artykule. W przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym covid-19 poziom nasycenia krwi tlenem może być niewystarczający, a mimo to pacjent nie odczuwa duszności. Należałoby skonsultować stan zdrowia Pani taty z lekarzem, ponieważ niedotlenienie organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji.

 • Napisał: Paulina On 2022-01-28
  Ocena:
  5.0

  Jestem właśnie z półtora roczym synkiem w szpitalu, okazało się że to zapalenie płuc.
  Jego saturacja to 86. Podłączyli mu tlen i teraz waha się pomiedzy 93-95. Co to oznacza?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-28 Pani Paulino, prawidłowa saturacja u dziecka powinna wynosić powyżej 95%. Jeśli wynik jest niższy, może świadczyć o niedotlenieniu organizmu. W wypadku Pani synka szybka reakcja była zatem jak najbardziej wskazana - jak widać nasycenie krwi tlenem podwyższyło się i ciągle się normuje. Proszę być dobrej myśli, a w razie wątpliwości dotyczących stanu zdrowia maluszka pozostawać w kontakcie z lekarzem. Życzę synkowi dużo zdrowia!

 • Napisał: Bartek szyc On 2022-01-27
  Ocena:
  5.0

  mam saturacje krwi w granicach 96-99 a odczuwam duszność i uczucie jakby mi sie zle oddychało , zaczeło sie to wszystko od goraćego prysznica. czy mogę miec covida z dobra stauracja?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-28 Panie Bartku, wśród objawów covid-19 może, ale nie musi znaleźć się niska saturacja. Natomiast uczucie duszności towarzyszy wielu pacjentom, dlatego zalecam przeprowadzenie testu na obecność wirusa - tylko w taki sposób dowie się Pan, jaka może być przyczyna Pana złego samopoczucia. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Angelika On 2022-01-27
  Ocena:
  5.0

  Witam prawdopodobnie mam covida czekam na wymaz moja saturacja wynosi 96/86 czasem spada nawet poniżej 70 i bole głowy. Czy mam kontaktować się z lekarzem

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-27 Pani Angeliko, takie wahania saturacji oraz bóle głowy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Prawidłowa saturacja dla osoby dorosłej mieści się w przedziale 95-98/100%. Oczywiście, można wziąć pod uwagę czynniki, które powodują zaburzenia odczytu (np. pomalowane paznokcie, ruch w trakcie badania lub zimne dłonie), ale zalecam skontrolować stan zdrowia, aby nie doprowadzić do poważnych konsekwencji wynikających z niedotlenienia organizmu.

 • Napisał: Jula On 2022-01-26
  Ocena:
  5.0

  Moja mama ma 83 lata, podczas pobytu w Oddziale Rehabilitacyjnym została zarażona wirusem Covid. Mieszka samotnie, została wypisana do izolacji domowej. Wirus wykryto 3 dni temu, z objawów ma katar a wcześniej bolała ją głowa, temp. w normie, nie odczuwa duszności mimo, że saturacja wacha się między 89-91, co mam robić w tej sytuacji?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-27 Pani Julo, saturacja Pani mamy jest niska (poniżej normy dla dorosłego człowieka), dlatego wskazana będzie konsultacja z lekarzem. Niska saturacja przy covid-19 często określana jest mianem ukrytej hipoksji (niedotlenienia), ponieważ, mimo że stopień wysycenia krwi tlenem jest niewystarczający, u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu. Hipoksja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

 • Napisał: Gabi On 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja ciocia leży w szpitalu pod respiratorem i ma jeszcze maskę tlenową, ma ostre zapalenie płuc bo miała tego wirusa covid-19. Czy jest zalecane leżenie na brzuchu żeby tlen lepiej dochodził do płuc?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-25 Szanowna Pani, wentylacja „na brzuchu" jest rekomendowana w przypadku pacjentów we wczesnej fazie ciężkiego przebiegu COVID-19. Zachęcam, aby porozmawiać z lekarzem, czy w przypadku Pani cioci taka pozycja będzie wskazana.

 • Napisał: Harald On 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama leży w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ma 79 lat i miała covida-19, jest już tam prawie miesiąc, dziś jej saturacja to 88% i jest podłączona do respiratora, nie ma innych chorób, czy są jakieś szanse czy z tego wyjdzie? Proszę o odpowiedź

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-24 Panie Heraldzie, stan zdrowia pacjenta zależy od wielu czynników. Prawidłową diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz, dlatego zalecam konsultację z osobą hospitalizującą mamę. Proszę zawierzyć specjalistom i być dobrej myśli. Życzę Pana mamie dużo zdrowia!

 • Napisał: Aga On 2022-01-24
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie czy odczyt 98 na 63 na pulsometrze jes prawidłowy

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-24 Pani Agnieszko, wygląda na to, że saturację ma Pani prawidłową. Tętno również nie wykazuje nieprawidłowości, choć mieści się na granicy normy (60-100 uderzeń na minutę). W przypadku złego samopoczucia warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

 • Napisał: Magda On 2022-01-23
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry.
  W listopadzie/grudniu ubiegłego roku przeszłam covid o ciężkim przebiegu. Byłam leczona tlenem na wysokim przepływie, wypisana do domu gdy już potrafiłam prawie bez wspomagania u trzymać ładną saturację. W domu korzystałam początkowo z koncentratora tlenu, ale potem nie był potrzebny. Od jakiegoś tygodnia zauważyłam u siebie dziwne skoki saturacji, potrafi mi się utrzymywać przez ok godzinę na poziomie ok 90, potem wzrasta, czasem spada nieco niżej, w ekstremalnych momentach wynosiła 70, gdy po prostu przeszłam kilka kroków do innego pomieszczenia. Znowu zaczęłam używać koncentratora na noc. Byłam oczywiście u lekarza i nie stwierdził zmian osłuchowo w płucach. Przez ten prawie miesiąc od wyjścia ze szpitala do ubiegłego tygodnia nie miałam takich problemów. Teraz zaczęłam ponownie szybko łapać zadyszki.
  Czy powinnam się tym martwić, szukać dodatkowych przyczyn tego stanu? Czy saturacja w okolicach 90 zawsze jest wskazaniem do niepokoju ?
  Dziękuję.

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-24 Pani Magdo, przyjmuje się, że saturacja w granicach 90%, a tym bardziej niższa, powinna być wskazaniem do zgłoszenia się na kontrolę lekarską, ponieważ może dojść do niedotlenienia organizmu. Alarmującym sygnałem mogą być także występujące zadyszki. Proszę jednocześnie pamiętać, że zaburzony wynik pomiaru może być rezultatem wielu czynników, np. zimnych dłoni w trakcie pomiaru, pomalowanych paznokci, grzybicy paznokci oraz wylewów pod paznokciem powstałych na skutek mechanicznego uszkodzenia palca. Pomiar saturacji należy wykonywać w stanie spoczynku, nie wykonując w tym czasie żadnych ruchów rąk. Jeśli dotychczasowa diagnostyka lekarska nie daje Pani wystarczających odpowiedzi, zachęcam do skorzystania z porady innego specjalisty. Życzę Pani dużo zdrowia!

 • Napisał: Krzysztof On 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie czy saturacja 85%w lewej ręce to norma bo w prawej pokazuje 97%do99%

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-24 Panie Krzysztofie, wynik pomiaru może zostać zaburzony przez kilka czynników, np. zimne dłonie, grzybica paznokcia lub wylewy powstałe na skutek mechanicznego urazu palca. W trakcie pomiaru nie wolno wykonywać także żadnego ruchu. Jeśli odczyt budzi Pana wątpliwości, zalecam dokonanie pomiaru innym urządzeniem.

 • Napisał: Mariusz On 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam , mam saturacje 98-99 % , i tetno 75-85 , czy jest to prawidlowa saturacja i tetno ?? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-24 Panie Mariuszu, prawidłowa saturacja dla osoby dorosłej przed 70. rokiem życia wynosi 95-98%, zatem mieści się Pan w normie. Tętno również nie powinno budzić obaw, jeśli jego wartość wyraża się w przedziale 60-100 uderzeń na minutę.

 • Napisał: Elzbieta Zagórska On 2022-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie.Syn ma zapalenie oskrzeli. Jego saturacja wynosi 93/116Czy to coś niepokojącego w jego przypadku? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-21 Pani Elżbieto, wskazaniem do przyjęcia dziecka do szpitala w przypadku zapalenia płuc jest saturacja poniżej 92% oraz tętno powyżej 140/min. Proszę jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej radzi sobie z chorobą, dlatego zalecam, aby skonsultowała Pani swoje obawy z lekarzem.

 • Napisał: Asia On 2022-01-20
  Ocena:
  5.0

  Mam covid , 34 lata kobieta. Mam ciężki kaszel i duszności oraz saturacje która pokazuje spadki do 93-92 ale później rośnie do 98. Każda czynność sprawia zawroty głowy i duszności.
  Czy powinnam się zgłosić na SOR?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-21 Pani Asiu, nie zwlekałabym z konsultacją lekarską, skoro stan Pani zdrowia wskazuje na takie nieprawidłowości. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Agata On 2022-01-13
  Ocena:
  5.0

  Przed chwila wzięli mojego tatę do szpitala bo miał saturacje 79/80%. Ma wykryty covid. Jak w szpitalu pomogą mu to zmienić ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-14 Pani Agato, w szpitalu powinni podać pacjentowi tlen - jest to podstawowy sposób na podwyższenie poziomu saturacji. Proszę być dobrej myśli, specjaliści na pewno odpowiednio zajmą się stanem zdrowia Pani taty.

 • Napisał: Zona On 2022-01-11
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż ma saturację 92 na 58 to napewno jest niepokojące praktycznie nic mu nie jest

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-12 Szanowna Pani, norma saturacji dla osoby dorosłej poniżej 70. roku życia mieści się w przedziale 95-98%, natomiast dla osoby starszej powyżej 70. roku życia wynosi 94-98%. Na zaniżony wynik saturacji może mieć wpływ przebyty covid-19 - często w takim wypadku stopień nasycenia krwi tlenem jest niewystarczający, ale u pacjenta nie występują objawy charakterystyczne dla tego stanu. Wskaźnik "58", o którym Pani wspomina, prawdopodobnie oznacza tętno, które też wygląda na zaniżone. Zalecam Państwu konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Marek On 2022-01-08
  Ocena:
  5.0

  jaka jest prawidlowa saturacja

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-10 Panie Marku, piszemy o tym w treści niniejszego artykułu. Prawidłowa saturacja u dzieci i osób dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%, natomiast saturacja u osób starszych (w wieku powyżej 70 lat) mieści się w zakresie od 94 do 98%. W przypadku obniżonej saturacji należy zgłosić się do lekarza, ponieważ niedotlenienie organizmu może powodować szereg groźnych konsekwencji.

 • Napisał: Luckcp2102 On 2022-01-06
  Ocena:
  5.0

  Witam jestem ozdrowiencem dwa tygodnie temu wyszlem ze szpitala miałem covida i ciężko było zemną miałem zapalenie płuc po wyjściu cały czas sprawdzam saturacje i teraz miałem 93/77 kture jest ważniejsze bo to drugie też mnie niepokoi

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-10 Szanowny Panie, wiele modeli pulsoksymetrów napalcowych dokonuje pomiaru saturacji krwi i tętna. Sugerując się Pana zapytaniem można przyjąć, że wartość 93 oznacza procent nasycenia krwi tlenem (saturację), a wartość 77 wskazuje tętno. Prawidłowa saturacja w przypadku osób dorosłych przed 70. rokiem życia mieści się w przedziale 95-98%, a dla osób powyżej 70. roku życia będzie to zakres 94-98%. Zalecam zatem skonsultować swoje samopoczucie z lekarzem.

 • Napisał: Jarek On 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  Dzień do bry mam 60lat saturacjs wacha się między 92 a 94 proc jestem mocno przeziębiona.czy te wartości są niebezpieczne

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-05 Panie Jarku, norma saturacji w przypadku osób przed 70. rokiem życia wynosi 95-98% (w przypadku palaczy może być minimalnie niższa). Jeśli jednak spada do 92% - zalecam konsultację z lekarzem.

 • Napisał: Agnieszka Stróżyńska On 2022-01-01
  Ocena:
  5.0

  Mam smartwatch z funkcją pomiaru SpO2 , pomiar wykonywany jest na nadgarstku czy jest równie wiarygodny jak ten z pulsometru?
  Porównywałam oba urządzenia i wynik pomiaru był ten sam.

  Odpowiedź Joanna On 2022-01-03 Pani Agnieszko, jeśli wyniki pomiaru pokrywają się na obu urządzeniach, można założyć, że pulsoksymetr w smartwatchu działa prawidłowo i nie ma potrzeby dodatkowego monitorowania stanu zdrowia tradycyjnym pulsoksymetrem.

 • Napisał: Smyk On 2021-12-29
  Ocena:
  5.0

  Czy okres u kobiet może mieć wpływ na wynik pomiaru saturacji?

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-29 Zalecam skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Każdy organizm inaczej reaguje na zmiany zachodzące w czasie miesiączki, dlatego wskazana będzie fachowa diagnostyka.

 • Napisał: Magda On 2021-12-28
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy saturacja u kobiety w ciazy ( III trymestr ) na poziomie 92 -93 % oraz tetno 115/120 powinno niepokoic? Dodatkowo pojawia sie kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej.

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-29 Pani Magdo, każde niepokojące objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej mogą być efektem zbyt niskiej saturacji. Proszę pamiętać, że norma dla osoby dorosłej utrzymuje się na poziomie 95-98%. Niedotlenienie organizmu przyszłej mamy może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla dziecka, m.in. wystąpieniem hipoksji. Zalecam jak najszybszą konsultację ze specjalistą.

 • Napisał: Asia67 On 2021-12-27
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry, od kilku dni mam problemy z oddychaniem, nawet mały wysiłek powoduje zadyszkę, pokonam kilkanascie schodów i mam wrażenie, że zaraz się uduszę, wynik saturacji 93-94, mam 54 lata
  pozdrawiam
  Joanna Stefańczyk

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-27 Pani Joanno, proszę skonsultować stan zdrowia u lekarza. Saturacja poniżej 95% oraz towarzyszące jej duszności powinny być sygnałem alarmującym.

 • Napisał: Karolina On 2021-12-23
  Ocena:
  5.0

  Co oznacza saturacja 86% przy COVID-19 mezczyzna 63 lata

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-27 Pani Karolino, zgodnie z powyższym artykułem, norma saturacji w przypadku osób dorosłych poniżej 70 roku życia wynosi 95-98%. Jeśli jej poziom jest niższy, może świadczyć o niedotlenieniu organizmu, dlatego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Sandra On 2021-12-18
  Ocena:
  5.0

  Witam mój 3 letni syn ma zapalenie pluc, przyspieszony oddech I meczacy kaszel. Jego saturacja I tetno skacze i jest w granicach 92 a tetno koło 135. Jaka prawidłowa być powinna jego saturacja i tetno.przy tej chorobie?

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-20 Pani Sandro, według wytycznych wskazaniem do przyjęcia dziecka do szpitala w przypadku zapalenia płuc jest saturacja poniżej 92% oraz tętno powyżej 140/min. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego proszę nie zwlekać z fachową poradą lekarską, ponieważ konieczna może okazać się natychmiastowa interwencja.

 • Napisał: Ewa babcia On 2021-12-18
  Ocena:
  5.0

  Proszę o odpowiedź...... dziewczynka 12 lat,

  Temperatura 37,3 , kaszel. Wyniki pulsometru 98 II 125
  Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-20 Pani Ewo, proszę zgłosić się po poradę do lekarza rodzinnego/pediatry. Saturacja w okolicach 98% u dziecka jest prawidłowym wynikiem, ale podwyższona temperatura i kaszel powinny skłonić do wizyty w przychodni.

 • Napisał: Magda On 2021-12-13
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama jest w szpitalu pod tlenem a mimo to saturacja ciągle się waha co jest tego powodem i jak długo trzeba czekać aż będzie dobrze. Mama ma jedno prawe płuco zajęte

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-14 Pani Magdo, proszę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę problemu, mając na uwadze dotychczasowe wyniki pacjentki.

 • Napisał: Kuba 29 On 2021-12-10
  Ocena:
  5.0

  WItam saturacja na poziomie 98-99 w przebiegu Covid 19 to za pewne dobry wynik , ale czy mogę przy takie saturacji odczuwać lekką duszność ?

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-13 Panie Kubo, tak, nawet przy prawidłowej saturacji można odczuwać lekką duszność. Obniżona saturacja zawsze skutkuje uczuciem duszności (mniejszym bądź większym, w zależności od indywidualnego przypadku), ale nie każda duszność przebiega z obniżeniem saturacji.

 • Napisał: Dorota On 2021-12-09
  Ocena:
  5.0

  Czy spacer na świeżym powietrzu poprawi saturacje która waha się od 93-94

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-10 Pani Doroto, aktywność fizyczna jest bardzo ważna w przypadku funkcjonowania całego organizmu. Wystarczy 30 minut spaceru każdego dnia, aby poprawić układ krążenia, dlatego spacery na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane. Proszę jednocześnie dbać o odpowiednią dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Wskazane jest również regularne wietrzenie pomieszczeń. Zalecam także konsultację z lekarzem, jeśli jeszcze nie została przeprowadzona - saturacja na poziomie 93-94% powinna już stanowić powód do niepokoju.

 • Napisał: Beata On 2021-12-08
  Ocena:
  5.0

  Zmierzyłam saturację i była ona na poziomie 66 %, przeszłam tydzień temu koronawirusa. Zaskoczona zmierzyłam saturację narzeczonemu, wyszła na poziomie 77%, lecz ten choruje na anemię. Czy te choroby mogą mieć aż taki wpływ na wyniki saturacji? Czy zimne dłonie także mogą tak bardzo zmienić wynik? Dodam, że zmierzyłam także jeszcze jednej osobie kilkukrotnie i wyszła poprawna, na poziomie 96 %.

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-09 Pani Beato, takie wyniki powinny Państwa skłonić do niezwłocznej konsultacji ze specjalistą, ponieważ mogą nawet zagrażać życiu! Tak niska saturacja mogłaby być, oczywiście, wynikiem błędu pomiaru, na który mają wpływ np. zimne dłonie lub pomalowane paznokcie (zarówno tradycyjnym lakierem, jak i lakierem hybrydowym). W trakcie pomiaru nie wolno wykonywać także żadnego ruchu, mogącego zaburzyć wynik. Czasem zawodzi także sam sprzęt, jednak jeśli pulsoksymetr prawidłowo zadziałał w przypadku trzeciej osoby, nie zwlekałabym dłużej z konsultacją u lekarza. Mogą Państwo także spróbować wykonać pomiar na palcu u stopy.

 • Napisał: Urszula On 2021-12-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry,
  Czy można mieć saturację 88 - 90 i czuć się całkiem dobrze? Dotyczy to mężczyzny w wieku 68 lat.

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-08 Pani Urszulo, w takiej sytuacji można wykonać pomiar innym modelem pulsoksymetru, aby upewnić się, że wynik nie jest błędnie wskazywany przez wadliwe urządzenie. Saturacja poniżej 90% powinna być bezwzględnym wskazaniem do podłączenia tlenu, ponieważ może oznaczać niedotlenienie organizmu. Najlepszym rozwiązaniem w Państwa przypadku będzie niezwłoczna konsultacja z lekarzem, który prawidłowo oceni stan zdrowia pacjenta.

 • Napisał: Quba On 2021-12-04
  Ocena:
  5.0

  Czy to normalne ze saturacja cały czas się waha? Nawet po 1-2 minutach. Który wynik mam brać pod uwagę. Niższy czy wyższy?

  Odpowiedź Joanna On 2021-12-06 Szanowny Panie, wynik pomiaru saturacji uzależniony jest od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do badana. Saturację należy mierzyć po rozgrzaniu dłoni - chłodne palce mogą zaburzyć odczyt. Podczas pomiaru trzeba powstrzymać się od jakiejkolwiek, nawet najmniejszej aktywności. Pomiaru należy także dokonywać na palcach bez zmian grzybiczych lub wylewów powstałych na skutek mechanicznego urazu palca. W przypadku kobiet odczyt pomiaru może zaburzyć także lakier do paznokci, nawet bezbarwny. Jeśli stosuje się Pan do wszystkich powyższych wytycznych, a odczyty nadal różnią się w odstępie 1-2 minut, rozważyłabym wypróbowanie innego modelu pulsoksymetru.

 • Napisał: Staszek On 2021-11-26
  Ocena:
  5.0

  Co oznacza saturacja 90% u dorosłego 61lat?

  Odpowiedź Joanna On 2021-11-29 Panie Stanisławie, tak niska saturacja powinna niezwłocznie skłonić do kontaktu z lekarzem. Saturacja u dzieci i dorosłych poniżej 70. roku życia powinna się mieścić w zakresie 95-98%.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go