Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?

65 Wyświetleń

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać odpowiedni środek do dezynfekcji i gdzie go kupić? Podpowiadamy.

Rodzaje płynów do dezynfekcji: środki bakteriobójcze, środki wirusobójcze i środki grzybobójcze

Badania naukowe dowiodły, że większość zakażeń wśród ludzi przenosi się przez podawanie dłoni. Wynika to z faktu, że w naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów – nie tylko bakterii czy wirusów. Jak się przed nimi chronić? Najskuteczniejszy sposób to dezynfekcja – zarówno rąk, jak i dotykanych powierzchni.

Dostępne na rynku płyny do dezynfekcji dzielą się na:

  • środki wirusobójcze – preparaty, które są skuteczne w walce z wirusami, najczęściej posiadają w swoim składzie substancje takie jak: ditlenek chloru, etanol, podchloryn sodu, propanol, czy też kwas nadoctowy;
  • środki bakteriobójcze – w tej grupie znajdziemy zarówno leki bakteriobójcze (antybiotyki), jak i całe spektrum innych preparatów – dezynfekujących (niszczących formy wegetatywne drobnoustrojów), antyseptycznych (odkażających skórę, błony śluzowe i zakażone rany) oraz wyjaławiających (inaczej sterylizujących – eliminujących zarówno formy wegetatywne drobnoustrojów, jak i ich formy przetrwalnikowe);
  • środki grzybobójcze – preparaty o działaniu grzybobójczym są najczęściej na bazie alkoholu.

W celu jak najlepszej ochrony przed patogenami najlepiej sięgać po wyroby medyczne o szerokim spektrum działania, czyli takie, które będą skuteczne jednocześnie wobec bakterii, wirusów i grzybów. Na szczęście na rynku medycznym znajdziesz wiele produktów, które łączą w sobie działanie środków wirusobójczych, środków bakteriobójczych i środków grzybobójczych.

Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?

Do dezynfekcji rąk wystarczy woda i mydło. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, aby umyć ręce wodą i mydłem, niezbędny będzie środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, zawierający go co najmniej 60%.
Jaki płyn do dezynfekcji rąk będzie najlepszy? Warto sięgnąć po płyn do odkażania, który jest łatwy w aplikacji (np. jest dostępny w opakowaniu z pompką i nie wymaga spłukiwania), a w jego składzie znalazły się substancje, które pielęgnują dłonie po dezynfekcji, takie jak aloes, gliceryna lub pantenol. Jeśli chodzi o płyn do dezynfekcji rąk dla dzieci, w składzie tym bardziej powinna się znaleźć alantoina lub pantenol, a pH roztworu powinno być neutralne dla ludzkiego ciała. Co do pojemności opakowania, do higienicznego mycia rąk wystarczą w zupełności płyny do dezynfekcji w niewielkiej butelce, np. 100 lub 200 ml. Tymczasem do chirurgicznego mycia rąk, np. na oddziale szpitalnym lub w placówce opieki długoterminowej lepiej sprawdzi się większe opakowanie uzupełniające, np. płyn do dezynfekcji rąk 5 l.

Gdzie można kupić płyn do dezynfekcji rąk?

Gdzie kupić dobrej jakości płyn do dezynfekcji rąk? Warto postawić na sprawdzone sklepy medyczne, np. matopat24.pl. Oferujemy szeroką gamę produktów służących do dezynfekcji, zarówno higienicznej, jak i chirurgicznej, a także duży wybór środków przeznaczonych do pielęgnacji dłoni po ich dezynfekcji.

Polecamy w szczególności:

  • Desmanol płyn do chirurgicznej dezynfekcji rąk – preparat wyróżnia szerokie spektrum biobójcze, a jego innowacyjna formuła pielęgnuje skórę dłoni;
  • Ecolab żel do dezynfekcji rąk – to produkt, który jest szczególnie przydatny w zwłaszcza w służbie zdrowia czy placówkach opieki długoterminowej;
  • Bioseptol żel dezynfekcji rąk – wyrób medyczny jest delikatny dla skóry i posiada szerokie spektrum działania. Służy do chirurgicznej dezynfekcji rąk, w praktyce lekarskiej i opiece długoterminowej. Odnajduje zastosowanie także w salonach usługowych oraz w domu, jako środek do dezynfekcji higienicznej rąk.

Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty matopat24.pl. O wysokiej jakości oferowanych przez nas produktów najlepiej świadczą liczne uzyskane certyfikaty.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go