
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Gojenie ran to skomplikowany proces. Jeśli do środka wdarło się zakażenie lub rana była nieprawidłowo pielęgnowana, w jej miejscu może pozostać nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją specjalne zabiegi dedykowane pacjentom, którzy mają problemy z bliznami. Na czym polega terapia blizn i jak ją wspomóc?
Blizna to ślad, który pozostaje na skórze po jej zranieniu. Blizny mogą być mało widoczne i trudne do zauważenia lub wręcz przeciwnie – posiadać duże rozmiary oraz wyróżniający je na tle skóry kolor. Do powstania blizny dochodzi w trakcie ziarninowania rany, początkowo ma ona nierówną powierzchnię i jest zaczerwieniona. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, zazwyczaj po bliźnie nie pozostaje żaden ślad. Natomiast gdy gojenie zostaje w jakiś sposób zakłócone, dochodzi do wytworzenia patologicznej blizny.
Oto przykłady patologicznych blizn:
Gdy na skórze utworzyła się blizna, warto wdrożyć specjalną terapię, która wspomoże proces jej gojenia, jest to tzw. terapia blizn. Istotnym elementem postępowania jest np. masaż blizny, który usprawnia krążenie obszaru rany.
Terapia blizny pooperacyjnej to ogół czynności rehabilitacyjnych wykonywanych w celu zmniejszenia widoczności blizn pozabiegowych. Poprzez dobranie odpowiednich technik można wpłynąć na wygląd blizny, przyspieszyć proces jej gojenia, a także zmniejszyć ryzyko późniejszych powikłań związanych z nieprawidłową regeneracją.
W leczeniu blizn duże znaczenie ma integracyjna terapia blizn. Jest to koncept, który ukazuje różnorodność zaburzeń wywołujących blizny. Fizjoterapeuci, którzy szkolą się w tej dziedzinie, poznają liczne sposoby eliminacji przyczyn bliznowacenia w różnych innych, bardziej odległych częściach ciała. Integracyjna terapia blizn pomaga zrozumieć zależności pomiędzy różnymi układami, tkankami i częściami ciała, zidentyfikować zaburzenia i rozprawić się z nimi poprzez dobór odpowiednich technik.
Istotnym elementem leczenia blizn jest terapia manualna blizny – mobilizacja ma na celu poprawę elastyczności i ukrwienia, a także zabezpieczenie przed rozejściem się. W wielu przypadkach umożliwia zwiększenie ruchomości oraz redukcję bólu, jeśli taki wystąpił. W zależności od dobranej metody terapia manualna blizny może również poprawić koloryt blizny i uczynić ją mniej widoczną.
Terapię blizn warto wspomóc w domu – wtedy efekty będą jeszcze lepsze. W ramach domowej rehabilitacji fizjoterapeuta może zalecić masaż blizny, a także stosowanie dodatkowych środków przyspieszających gojenie, takich jak:
Zadaj pytanie lub napisz komentarz