Terapia blizn — co to jest? Jak ją wspomóc?

Przeczytano 1 173 razy
 

Gojenie ran to skomplikowany proces. Jeśli do środka wdarło się zakażenie lub rana była nieprawidłowo pielęgnowana, w jej miejscu może pozostać nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją specjalne zabiegi dedykowane pacjentom, którzy mają problemy z bliznami. Na czym polega terapia blizn i jak ją wspomóc?

Czym jest i jak powstaje blizna?

Blizna to ślad, który pozostaje na skórze po jej zranieniu. Blizny mogą być mało widoczne i trudne do zauważenia lub wręcz przeciwnie – posiadać duże rozmiary oraz wyróżniający je na tle skóry kolor. Do powstania blizny dochodzi w trakcie ziarninowania rany, początkowo ma ona nierówną powierzchnię i jest zaczerwieniona. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, zazwyczaj po bliźnie nie pozostaje żaden ślad. Natomiast gdy gojenie zostaje w jakiś sposób zakłócone, dochodzi do wytworzenia patologicznej blizny.

Oto przykłady patologicznych blizn:

  • blizna przerostowa – ten typ blizny rozrasta się nadmiernie w obrębie uszkodzonej skóry oraz wystaje ponad skórę, ma także charakterystyczny czerwony kolor;
  • blizny zanikowe – do powstania tego typu blizn dochodzi wskutek rozpadu włókien kolagenowych, są one wklęsłe;
  • bliznowce (keloidy) – ten typ blizny rozrasta się poza linię urazu. Bliznowcem może być nieprawidłowo zagojona blizna po operacji lub blizny po oparzeniu.

Gdy na skórze utworzyła się blizna, warto wdrożyć specjalną terapię, która wspomoże proces jej gojenia, jest to tzw. terapia blizn. Istotnym elementem postępowania jest np. masaż blizny, który usprawnia krążenie obszaru rany.

Terapia blizn – co to jest?

Terapia blizny pooperacyjnej to ogół czynności rehabilitacyjnych wykonywanych w celu zmniejszenia widoczności blizn pozabiegowych. Poprzez dobranie odpowiednich technik można wpłynąć na wygląd blizny, przyspieszyć proces jej gojenia, a także zmniejszyć ryzyko późniejszych powikłań związanych z nieprawidłową regeneracją.

Rodzaje terapii blizn

W leczeniu blizn duże znaczenie ma integracyjna terapia blizn. Jest to koncept, który ukazuje różnorodność zaburzeń wywołujących blizny. Fizjoterapeuci, którzy szkolą się w tej dziedzinie, poznają liczne sposoby eliminacji przyczyn bliznowacenia w różnych innych, bardziej odległych częściach ciała. Integracyjna terapia blizn pomaga zrozumieć zależności pomiędzy różnymi układami, tkankami i częściami ciała, zidentyfikować zaburzenia i rozprawić się z nimi poprzez dobór odpowiednich technik.
Istotnym elementem leczenia blizn jest terapia manualna blizny – mobilizacja ma na celu poprawę elastyczności i ukrwienia, a także zabezpieczenie przed rozejściem się. W wielu przypadkach umożliwia zwiększenie ruchomości oraz redukcję bólu, jeśli taki wystąpił. W zależności od dobranej metody terapia manualna blizny może również poprawić koloryt blizny i uczynić ją mniej widoczną.

Jak i czym wspomóc terapię blizn?

Terapię blizn warto wspomóc w domu – wtedy efekty będą jeszcze lepsze. W ramach domowej rehabilitacji fizjoterapeuta może zalecić masaż blizny, a także stosowanie dodatkowych środków przyspieszających gojenie, takich jak:

  • silikonowe plastry na blizny (np. Codosil Adhesive i Codosil Adhesive Breast) – można je stosować na wczesnym etapie gojenia się rany, ich działanie polega na rozjaśnieniu i wygładzeniu blizny, tak, aby zmniejszyła się jej widoczność;
  • maść na blizny – warto sięgać po preparaty z masą perłową. Składnik ten uelastycznia skórę, a także rozjaśnia i wygładza blizny;
  • opatrunki silikonowe w formie żelużele silikonowe wspomagają leczenie blizn różnego pochodzenia. Ich zaletą jest to, że na powierzchni skóry tworzy się film ochronny, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie zapewnia odpowiedni stopień wilgoci niezbędny do pełnego zagojenia się blizny.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go