Bella

Trudno gojące się rany. Maści i kremy na rany

Przeczytano 8 832
5 Komentarzy
(5)
 

Trudno gojące się rany wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście w sklepach medycznych nie brakuje maści i kremów przeznaczonych do tego typu zranień. Dzięki ich stosowaniu można nie tylko znacznie przyspieszyć gojenie rany, ale także uniknąć rozwoju poważnych powikłań, takich jak np. infekcja.

Trudno gojące się rany

Niegojące się rany to rany, w przypadku których, mimo zastosowania leczenia, proces gojenia się jest nadmiernie rozciągnięty w czasie (trwa powyżej 6-8 tygodni) i stan zapalny rany utrzymuje się przewlekle. Takimi ranami mogą być np.:

  • niegojące się rany w postaci odleżyn,
  • otwierające się rany na nogach u osób starszych,
  • trudno gojące się rany na nogach w przebiegu cukrzycy.

O trudno gojących się ranach można mówić także wtedy, gdy wystąpiły pewne czynniki, które zakłócają prawidłowe gojenie się rany, takie jak np. miejscowe niedotlenienie rany, zaburzenie krążenia albo ropień rany lub obrzęk rany, świadczący o zakażeniu.

Maści na rany

Co na trudno gojące się rany stosować? Lekarz może przepisać lub zalecić np.:

  • Alantan Pluskrem na rany jest wskazany w leczeniu ran, otarć oraz oparzeń słonecznych, dzięki substancjom czynnym takim jak alantoina i deksopantenol łagodzi stany zapalne oraz pielęgnuje skórę, przyspieszając jej regenerację,
  • Bepanthen Plus maść na rany przyspieszająca gojenie, może być stosowana do ran powierzchniowych różnego rodzaju. Zawarte w niej substancje czynne – chlorheksydyna i deksopantenol wykazują działanie antyseptyczne oraz nawilżające,
  • Dermatol – słynny żółty proszek na rany zawiera substancję czynną – bizmutu galusan zasadowy. Związek ten wykazuje działanie antyseptyczne oraz hamujące drobne krwawienia. Lek na rany stosuje się przede wszystkim w przypadku owrzodzeń oraz ran sączących się,
  • Mucovagin – to popularna maść na rany w miejscach intymnych, np. powstałe po zabiegach ginekologicznych. Zawarty w niej kwas hialuronowy łagodzi stany zapalne, a także nawilża i wspomaga regenerację narządów płciowych. Żel na rany nie zawiera hormonów, parabenów, olejków, środków zapachowych ani wyciągów roślinnych,

  • Ranisilvermaść na rany przyspieszająca gojenie zawiera kwas hialuronowy, a także mikronizowane srebro, fitokolagen akacjowy oraz witaminę E. Maść na rany pooperacyjne wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz pobudzające gojenie. W tej samej serii dostępne jest także srebro w sprayu na rany,
  • Sutriheal Forte 5% - maść na trudno gojące się rany ropne zawiera diterpenoidy, kwas p-kumarowy oraz lignany – wymienione kwasy żywiczne odnajdują zastosowanie w leczeniu zakażonych i niezakażonych ran,
  • Tormentiol – maść na trudno gojące się rany otwarte zawiera kilka substancji czynnych – wyciąg płynny z kłącza pięciornika, sulfobituminian amonu, czteroboran sodu oraz tlenek cynku. Dzięki temu maść na rany otwarte wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz ściągające, co przyspiesza gojenie się rany.

Warto wiedzieć: zanim lekarz przepisze odpowiednią maść na rany albo spray na rany, należy określić przyczynę, która utrudnia gojenie, w przeciwnym wypadku leczenie będzie miało jedynie charakter objawowy i problem nie ustąpi.
Poza stosowaniem maści na trudno gojące się rany, konieczne może okazać się także wdrożenie antybiotykoterapii oraz leków antyseptycznych, irygacja, drenaż lub oczyszczanie rany z martwiczych tkanek. Kluczowe znaczenie dla leczenia ma również stosowanie odpowiednich opatrunków.

Opatrunki na rany

Przy trudno gojących się ranach bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca zranienia. Opatrunki na trudno gojące się rany powinny izolować ranę i chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych, a także absorbować nadmiar wysięku i zapewniać odpowiednio wilgotne środowisko do gojenia. Na szczęście w sklepach medycznych są dostępne różnorodne plastry na otwarte rany oraz opatrunki na rany niegojące się, które doskonale spełniają te zadania. Należą do nich np.:

  • Aqua-Gelplastry żelowe na rany pomagają utrzymać optymalne, wilgotne środowisko, niezbędne do prawidłowego gojenia rany, posiadają także właściwości absorpcyjne oraz stanowią barierę dla bakterii. Są one polecane w szczególności do leczenia owrzodzeń i odleżyn,
  • Aquacel Ag Foam Adhesivepiankowe opatrunki na rany trudno gojące się posiadają wysokie właściwości absorpcyjne, a także, dzięki zawartym w składzie jonom srebra – antybakteryjne. Są one zalecane przede wszystkim do ran zainfekowanych oraz narażonych na wystąpienie zakażenia,
  • Medisorb H hydrokoloidowe plastry na rany przyspieszające gojenie służą do leczenia owrzodzeń, oparzeń oraz odleżyn, ich zadaniem jest regulacja wilgotności środowiska rany, a także izolacja przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Trudno gojące się rany – domowe sposoby

Poza stosowaniem odpowiednich opatrunków na trudno gojące się rany, dla skuteczności leczenia bardzo ważna jest także zmiana nawyków domowych, w tym w szczególności tych związanych z dietą. Niedostateczna podaż składników odżywczych może bowiem znacznie opóźnić regenerację i gojenie się ran. Wskazane jest, aby zbilansować dietę pod kątem spożywanych białek, witamin i minerałów. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Natomiast niezalecane są tłuszcze zwierzęce oraz cukry proste – na czas leczenia przewlekłych ran najlepiej z nich zrezygnować na rzecz tłuszczów roślinnych i cukrów złożonych.

Źródła:

https://posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/trudno-gojace-rany-rodzaje-sposoby-postepowania-i-rola-zywienia/
https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/trudno-gojace-sie-rany/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Andrzej On 2024-08-28
    Rating:
    5.0

    Witam mam problem taki że po ranie powstaje strup który nie chce odpaść a gdy go naciskam to boli.Pytanie co stosować żeby się go pozbyć.Proszę o poradę już się długi czas z tym męczę.

    Replied by: Marta On 2024-08-29 Dzień dobry,
    Strupy mogą wymagać kilku dni lub nawet tygodni, aby naturalnie odpaść, w zależności od wielkości i głębokości rany. Naciskanie na strup, który boli, może sugerować, że rana pod spodem nie jest jeszcze w pełni wyleczona. Ważne jest, aby nie próbować na siłę usuwać strupa, ponieważ może to spowodować uszkodzenie nowej tkanki i opóźnić gojenie. Można rozważyć użycie opatrunków hydrokoloidowych, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego wilgotnego środowiska, sprzyjając szybszemu gojeniu się skóry. Jeśli strup nie odpadnie po dłuższym czasie, jest zaczerwieniony, ciepły, wydziela płyn lub boli coraz bardziej, to zalecamy konsultację z lekarzem.

  • Napisał: Iwona On 2023-08-01
    Rating:
    5.0

    Od czterech miesięcy męczę się z raną na nodze i byłam u specjalisty od rana jedną nogę wyleczyłam a druga nie chce się zagoić stosuje co się da pani dr dała mi maść ale ona nie pomaga jest ze srebrem co mam zrobić gdzie mam się udać chodzę też na komora to też nic nie daje pomóżcie

    Replied by: Joanna On 2023-08-02 Pani Iwono, nie widząc rany i nie znając przebiegu choroby nie jesteśmy w stanie Pani pomóc. Proszę skonsultować stan zdrowia z lekarzem - jeżeli dotychczasowa diagnostyka nie okazała się skuteczna, zalecam wizytę u chirurga naczyniowego.

  • Napisał: Katarzyna On 2023-05-08
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie od pięciu lat zmagam się z otwartymi ranami podudzia czy jest jakiś specjalista który mógł by mi pomóc,chirurg rozłożył ręce byłam odbijana jak piłeczka leczy mnie dermatolog ale nie ma poprawy rany się powiększyły i ból niedosniesienia do kogo mam się udać?proszę o pomoc

    Replied by: Joanna On 2023-05-09 Pani Katarzyno, powinna Pani w takim razie poszukać innego, lepszego chirurga, ponieważ to lekarz tej specjalizacji zajmuje się ranami. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Barbara On 2022-12-26
    Rating:
    5.0

    Mam rane otwarta na nodze,nie ma zadnego leku na tAKIE RANY,JUZ MECZE SIE jeden miesiac,czy naprawde nie ma leku na takie rany.Zyjemy w 21 wieku a nie 18 jak dlugo mozna cierpiec.Lekarz mi powiedzial ze organizm musi poradzic sobie sam.

    Replied by: Joanna On 2022-12-30 Pani Barbaro, zachęcam do konsultacji z innym specjalistą. Na rynku istnieje wiele produktów dedykowanych różnego rodzaju ranom, również ranom otwartym - wierzę, że inny lekarz odpowiednio dobierze opatrunek.

  • Napisał: Bożena On 2022-11-15
    Rating:
    5.0

    Witam!
    Mam problem z otwartą raną.Po operacji serca wyszła mi elektroda pod piersią.Lekarz wyjął elektrodę i przepisał mi Trybiotic.Rok czasu się męczę z ramą.Byłam u lekarza i wycisnęli mi zepsutą krew i rolę i kazali mi odkażać octeniseptem.Co mi się zagoi rana to pod nią tworzy się znów zepsutą krew i boli aż pęknie.Czy jest jakiś środek na wygojenie mojej rany?Chodzę od lekarza do lekarza i nikt mi nie pomaga.

    Replied by: Joanna On 2022-11-22 Szanowna Pani, trudno jednoznacznie zdiagnozować Pani problem, nie widząc rany. Być może mamy do czynienia z przewlekłą infekcją, dlatego powinna Pani pozostać pod stałą kontrolą specjalisty. Jeśli dotychczasowe konsultacje nie przyniosły efektu, zalecam znalezienie innego lekarza, który dokładnie obejrzy ranę. Doraźnie skutecznym może okazać się płyn do odkażania ran Microdacyn 60 Wound Care, jednak mimo wszystko warto skonsultować jego wdrożenie z fachowcem. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: KIKGEL, podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
43 300 6

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 747 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 554 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 846

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 849

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 269

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej