Bella

Wysięk z rany. Opatrunki na rany sączące

Przeczytano 9 097
5 Komentarzy
(5)
 

Rany, z których sączy się wysięk, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Opatrunek powinien absorbować wydzielinę, ale także musi utrzymywać wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu. Które wyroby medyczne mają takie właściwości? Podpowiadamy.

Wyciek z rany. Trudno gojące się rany

Trudno gojące się rany to rany, które wyróżnia nadmiernie rozciągnięty w czasie proces gojenia oraz przewlekły stan zapalny. O trudno gojących się ranach można mówić, gdy doszło do miejscowego niedotlenienia rany lub jej zakażenia, do grupy tej zaliczają się także rany z wysiękiem. O ile niewielka ilość wysięku z rany jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i stanowi istotny element procesu gojenia, o tyle nadmierny wyciek z rany po operacji, np. ropny, powinien stanowić powód do niepokoju, ponieważ może świadczyć o zakażeniu. W takiej sytuacji, zamiast sięgać po domowe sposoby na rany ropne, lepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista zweryfikuje, co spowodowało wysięk z rany oraz doradzi, co zastosować na trudno gojące się rany.

Opatrunki na rany sączące

Opatrunki na rany z wysiękiem stanowią bardzo istotny element leczenia ran trudno gojących się. Specjalistyczne opatrunki na rany sączące absorbują nadmiar wydzieliny wydostającej się z rany, a jednocześnie, zapewniają środowisko wilgotne na tyle, by możliwe było gojenie. Niektóre plastry na rany sączące wykazują dodatkowo silne właściwości antybakteryjne – takimi cechami charakteryzują się np. plastry na rany otwarte z jonami srebra.

Opatrunki na rany wydzielające możemy podzielić na następujące kategorie:

  • opatrunki alginianowe: tego typu opatrunki będą odpowiednie na rany lekko bądź średnio wydzielające. Wiążą wysięk w żel, a jednocześnie utrzymują wilgotne środowisko rany, przyspieszając jej gojenie. Opatrunki alginianowe, np. Medisorb A lub Kaltostat, dobrze sprawdzą się przy owrzodzeniach, odleżynach, stopie cukrzycowej i przy tamowaniu krwawienia.
  • opatrunki hydrokoloidowe: są to opatrunki dedykowane ranom o umiarkowanym wysięku oraz ciężko gojącym się (np. owrzodzenia i odleżyny). Wykazują właściwości żelujące i pochłaniają nadmiar wydzieliny. Utrzymują jednocześnie wilgotne środowisko rany, sprzyjając tym samym jej gojeniu. Dobrym opatrunkiem hydrokoloidowym na rany powierzchniowe będzie m.in. Medisorb H lub Granuflex. Na głębokie rany polecamy natomiast pastę hydkoloidową Granuflex.
  • opatrunki piankowe: cechują się bardzo wysokim stopniem absorbcji wydzielin, dzięki czemu dobrze sprawdzą się przy ranach średnio i mocno wydzielających. Odpowiadają za regulację wilgotności i tworzą na ranie barierę ochronną przed przenikaniem drobnoustrojów. Wśród opatrunków piankowych polecamy m.in. opatrunek Medisorb P, Medisorb P Plus oraz Medisorb P Plus Adhesive.
  • opatrunki hydrożelowe: doskonałe rozwiązanie na trudno gojące się rany, takie jak owrzodzenia, odleżyny i oparzenia. Zapewniają odpowiednie wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się rany, a jednocześnie pochłaniają nadmiar wysięku. Opatrunki hydrożelowe, np. Medisorb G lub Granugel, będą odpowiednie na rany z martwicą;
  • opatrunki silnie absorbcyjne: m.in. opatrunek Aquacel Extra, opatrunek ze srebrem Aquacel Extra Ag lub opatrunek antybakteryjny Aquacel Ag Foam Adhesive dedykowane są ranom z obfitym wysiękiem, chroniąc je przed wyciekami i ewentualną maceracją skóry. Zapewniają wilgotne środowisko rany, przyspieszając jej gojenie oraz chronią przed drobnoustrojami. Tego typu opatrunki można stosować na rany pooperacyjne, nowotworowe i rozchodzące się oraz na owrzodzenia czy odleżyny.

Domowe sposoby na ropiejące rany

Co na ropiejące rany stosować? Domowe sposoby na ropiejące rany polegają przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji zranionego miejsca. Bardzo ważna jest regularna zmiana opatrunków, a także oczyszczanie rany zgodnie z zaleceniami lekarza. Istotne znaczenie ma także stosowana dieta – dowiedziono bowiem, że niedostateczna podaż składników odżywczych może znacznie opóźnić procesy gojenia się ran.

Źródła:

https://posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/trudno-gojace-rany-rodzaje-sposoby-postepowania-i-rola-zywienia/
https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/trudno-gojace-sie-rany/
https://forumleczeniaran.pl/zbyt-obfity-wysiek-z-rany-sprawdz-jak-sobie-z-nim-poradzic/

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., KIKGEL, Convatec Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Aleksander On 2024-02-28
    Rating:
    5.0

    Witam mam cukrzycę na kostce mam ranę duża nie jest głęboka otarcie od buta i się rana powiększyła i cały czas Sączy się z niej a jest oczyszczona obecnie stosowałem opatrunki takie jak:
    Aguacel Ag ekstra pod to żel microdacyn.
    Urgoclean start
    Lub microdacyn i na to mepilex Ag po prostu chce zlikwidować wysięk i żeby raka się zmniejszała i zasuszalanco bym mógł zastosować?

    Replied by: Joanna On 2024-02-29 Panie Aleksandrze, zalecamy, aby w takiej sytuacji skonsultował się Pan z lekarzem, który obejrzy ranę. Opatrunki, które Pan stosował, stanowiły dobry wybór do ran sączących, dlatego trudno nam jednoznacznie wskazać dla nich alternatywę.

  • Napisał: Elzbieta On 2024-02-25
    Rating:
    5.0

    Na policzku mam ranę wysiekowa nowotworową. Lekarz onkolog usunie ten pęcherz prawdopodobnie 04.3.br a do tego czasu, by nie straszyć ludzi zaklejam opatrunkiem ciętym z rolki. Przy odklejaniu boję się, że zedrę skórę (boli) W związku z tym czy możecie mi polecić jakiś opatrunek by zakryć pęcherz o wym 1,5 cm/2cm z klejem niezbyt mocnym.Pozdrawiam.ela

    Replied by: Joanna On 2024-02-27 Dzień dobry Pani Elżbieto, jeżeli rana znajduje się w obrębie twarzy, polecamy plastry o transparentnym podłożu, mianowicie Matopat TRANSPARENT. Znajdzie je Pani w naszym sklepie: https://www.matopat24.pl/przezroczyste-plastry-z-opatrunkiem-matopat-transparent_346-632#

  • Napisał: Ewelina On 2023-10-10
    Rating:
    5.0

    Babcia 90 lat. Okropne rany na łydkach. Ciągle leje się z nich woda. Dostaliśmy maść braunovidon, ale bardzo ja piecze. Jak zatrzymać wysięk i to wygoić? Które plastry polecacie? Mam zdjęcia, ale nie mogę ich tu dodać. Błagam o pomoc.

    Replied by: Alicja On 2023-10-11 Dzień dobry, w tej sytuacji konieczny będzie kontakt z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badania będzie mógł zlecić odpowiednią terapię.

  • Napisał: Ala On 2023-08-27
    Rating:
    5.0

    Jaki zastosować opatrunek dla osoby 85lat z ciężką niewydolnością serca.Nogi mocno opuchnięte z ran cieknie woda

    Replied by: Joanna On 2023-08-29 Pani Alu, decyzję w tej sprawie powinien podjąć lekarz. Proszę nie zwlekać z konsultacją u specjalisty.

  • Napisał: Franciszek On 2023-01-19
    Rating:
    5.0

    Jaki zastosować opatrunek na ranę po operacji kolana , endoproteza.
    Po 10 dniach rana sączy i wokół występuje zaczerwienienie i opuchlizna.Chora była wcześniej operowana na żylaki.Szpital stosuje plastry cosmopor advance.

    Replied by: Joanna On 2023-01-20 Panie Franciszku, decyzję na temat dobrania odpowiedniej metody leczenia powinien podjąć lekarz na podstawie obserwacji rany. Niestety, nie umiem Państwu pomóc.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 779 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 390 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 084 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 403

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 606

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 006

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej