Wysięk z rany. Opatrunki na rany sączące

867 Wyświetleń

Rany, z których sączy się wysięk, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Opatrunek powinien absorbować wydzielinę, ale także musi utrzymywać wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu. Które wyroby medyczne mają takie właściwości? Podpowiadamy.

Wyciek z rany. Trudno gojące się rany

Trudno gojące się rany to rany, które wyróżnia nadmiernie rozciągnięty w czasie proces gojenia oraz przewlekły stan zapalny. O trudno gojących się ranach można mówić, gdy doszło do miejscowego niedotlenienia rany lub jej zakażenia, do grupy tej zaliczają się także rany z wysiękiem. O ile niewielka ilość wysięku z rany jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i stanowi istotny element procesu gojenia, o tyle nadmierny wyciek z rany po operacji, np. ropny, powinien stanowić powód do niepokoju, ponieważ może świadczyć o zakażeniu. W takiej sytuacji, zamiast sięgać po domowe sposoby na rany ropne, lepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista zweryfikuje, co spowodowało wysięk z rany oraz doradzi, co zastosować na trudno gojące się rany.

Opatrunki na rany sączące

Opatrunki na rany z wysiękiem stanowią bardzo istotny element leczenia ran trudno gojących się. Specjalistyczne opatrunki na rany sączące absorbują nadmiar wydzieliny wydostającej się z rany, a jednocześnie, zapewniają środowisko wilgotne na tyle, by możliwe było gojenie. Niektóre plastry na rany sączące wykazują dodatkowo silne właściwości antybakteryjne – takimi cechami charakteryzują się np. plastry na rany otwarte z jonami srebra.

Opatrunki na rany wydzielające możemy podzielić na następujące kategorie:

  • opatrunki alginianowe: tego typu opatrunki będą odpowiednie na rany lekko bądź średnio wydzielające. Wiążą wysięk w żel, a jednocześnie utrzymują wilgotne środowisko rany, przyspieszając jej gojenie. Opatrunki alginianowe, np. Medisorb A lub Kaltostat, dobrze sprawdzą się przy owrzodzeniach, odleżynach, stopie cukrzycowej i przy tamowaniu krwawienia.
  • opatrunki hydrokoloidowe: są to opatrunki dedykowane ranom o umiarkowanym wysięku oraz ciężko gojącym się (np. owrzodzenia i odleżyny). Wykazują właściwości żelujące i pochłaniają nadmiar wydzieliny. Utrzymują jednocześnie wilgotne środowisko rany, sprzyjając tym samym jej gojeniu. Dobrym opatrunkiem hydrokoloidowym na rany powierzchniowe będzie m.in. Medisorb H lub Granuflex. Na głębokie rany polecamy natomiast pastę hydkoloidową Granuflex.
  • opatrunki piankowe: cechują się bardzo wysokim stopniem absorbcji wydzielin, dzięki czemu dobrze sprawdzą się przy ranach średnio i mocno wydzielających. Odpowiadają za regulację wilgotności i tworzą na ranie barierę ochronną przed przenikaniem drobnoustrojów. Wśród opatrunków piankowych polecamy m.in. opatrunek Medisorb P, Medisorb P Plus oraz Medisorb P Plus Adhesive.
  • opatrunki hydrożelowe: doskonałe rozwiązanie na trudno gojące się rany, takie jak owrzodzenia, odleżyny i oparzenia. Zapewniają odpowiednie wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się rany, a jednocześnie pochłaniają nadmiar wysięku. Opatrunki hydrożelowe, np. Medisorb G lub Granugel, będą odpowiednie na rany z martwicą;
  • opatrunki silnie absorbcyjne: m.in. opatrunek Aquacel Extra, opatrunek ze srebrem Aquacel Extra Ag lub opatrunek antybakteryjny Aquacel Ag Foam Adhesive dedykowane są ranom z obfitym wysiękiem, chroniąc je przed wyciekami i ewentualną maceracją skóry. Zapewniają wilgotne środowisko rany, przyspieszając jej gojenie oraz chronią przed drobnoustrojami. Tego typu opatrunki można stosować na rany pooperacyjne, nowotworowe i rozchodzące się oraz na owrzodzenia czy odleżyny.

Domowe sposoby na ropiejące rany

Co na ropiejące rany stosować? Domowe sposoby na ropiejące rany polegają przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji zranionego miejsca. Bardzo ważna jest regularna zmiana opatrunków, a także oczyszczanie rany zgodnie z zaleceniami lekarza. Istotne znaczenie ma także stosowana dieta – dowiedziono bowiem, że niedostateczna podaż składników odżywczych może znacznie opóźnić procesy gojenia się ran.

Źródła:

https://posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/trudno-gojace-rany-rodzaje-sposoby-postepowania-i-rola-zywienia/
https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/trudno-gojace-sie-rany/
https://forumleczeniaran.pl/zbyt-obfity-wysiek-z-rany-sprawdz-jak-sobie-z-nim-poradzic/

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go