
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Zakażenie rany może być bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli dojdzie do jego rozprzestrzeniania się, grozi to ciężką infekcją – sepsą. Po czym poznać, że rana uległa zakażeniu? Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Do zakażenia rany dochodzi, gdy miejsce zranienia było nieprawidłowo pielęgnowane i w jego obrębie zaczynają się rozwijać bakterie. Jeśli sytuacja nie zostanie opanowana zawczasu, infekcja rany może się rozprzestrzenić do tkanek pod skórą, co grozi niebezpiecznym stanem – sepsą. Z tego powodu każda zakażona rana powinna zostać jak najszybciej obejrzana przez specjalistę.
Wyróżniamy różne rodzaje zakażonych ran:
Istnieją pewne okoliczności, które sprzyjają zakażeniu rany. Należą do nich:
Jak rozpoznać zakażenie rany? Objawy, które są charakterystyczne to:
Zakażenie w ranie może się objawiać także poprzez gorączkę. W przypadku zauważenia któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów zakażenia rany należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza.
Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia rany? Co robić? Pierwszy krok to natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni, jak wygląda zakażenie rany i następnie przystąpi do jej oczyszczenia, przepisze również odpowiedni lek na zakażenie rany. To, jaki antybiotyk na zakażenie rany otrzyma poszkodowany, zależy od obszaru infekcji. Przy mniejszych zakażeniach rany wystarczy antybiotyk stosowany do miejscowo na skórę, natomiast przy większych – doustny. Aby zapobiec powikłaniom zakażenia, pacjentowi może zostać podany także zastrzyk z antytoksynami tężcowymi. Nadmieniamy jednak, że bez konsultacji z lekarzem nie wolno stosować na ranę żadnych maści.
Gdy po cesarskim cięciu zaobserwowane zostanie zaczerwienienie wokół rany pooperacyjnej lub inne oznaki zakażenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Rana może wymagać chirurgicznego oczyszczenia oraz, tak jak w przypadku innych rodzajów infekcji, zastosowania antybiotykoterapii.
Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na zakażenie rany, ale w warunkach pozaszpitalnych można pielęgnować ranę tak, aby nie doszło do jej zainfekowania. W tym celu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja rany – regularne zmienianie opatrunków, oczyszczanie miejsca zranienia zgodnie z uwagami lekarza oraz używanie leków wspomagających gojenie i chroniących przed zabrudzeniami, np. na bazie oktenidyny.
Źródła:
https://patient.info/infections/wound-infection
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165387,tezec
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165548,powiklania-rany-pooperacyjnej
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158226,zakazenia-gronkowcowe
https://forumleczeniaran.pl/zakazenie-rany-jak-je-rozpoznac-i-jak-mu-zapobiegac-wywiad-z-ekspertka/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325040#how-to-recognize
Komentarze
Do jakiego lekarza zglosic się z ropiejaca rana??
Odpowiedź Joanna On 2023-04-04
Witam. Mam. Kilka. Krostek. W. Ruznych. Miejscach
Odpowiedź Joanna On 2022-12-27
Zadaj pytanie lub napisz komentarz