Zakażenie rany. Jak wygląda i objawy

Przeczytano 3 494 razy
2 Komentarze
(5)
 

Zakażenie rany może być bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli dojdzie do jego rozprzestrzeniania się, grozi to ciężką infekcją – sepsą. Po czym poznać, że rana uległa zakażeniu? Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Zakażenie rany

Do zakażenia rany dochodzi, gdy miejsce zranienia było nieprawidłowo pielęgnowane i w jego obrębie zaczynają się rozwijać bakterie. Jeśli sytuacja nie zostanie opanowana zawczasu, infekcja rany może się rozprzestrzenić do tkanek pod skórą, co grozi niebezpiecznym stanem – sepsą. Z tego powodu każda zakażona rana powinna zostać jak najszybciej obejrzana przez specjalistę.

Rodzaje zakażeń ran

Wyróżniamy różne rodzaje zakażonych ran:

 • tężec – zakażenie rany beztlenową bakterią – laseczką tężca zdarza się, gdy doszło do zabrudzenia rany ziemią. Ponieważ infekcja może być śmiertelna, w każdym przypadku, gdy podejrzewa się zakażenie tężcem, konieczne jest podanie jak najszybciej antytoksyny,
 • zakażenie rany pooperacyjnej – powikłanie po zabiegu chirurgicznym w postaci infekcji rany pooperacyjnej może być bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczone, prowadzi do zakażenia krwi od rany i rozwoju posocznicy. Jeśli u operowanego zauważono jakiekolwiek oznaki zakażenia rany, konieczna jest jak najszybsza interwencja medyczna. Przykładem infekcji po operacji jest zakażenie rany po cesarskim cięciu,
 • zakażenie rany gronkowcem – na infekcję bakteriami Staphylococcus narażeni są przede wszystkim pacjenci z ranami oparzeniowymi oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych. Zakażona rana wymaga jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza, ponieważ nadmierne rozprzestrzenienie się drobnoustroju w organizmie grozi uszkodzeniem tkanek.

Zakażenie rany – jakie czynniki temu sprzyjają?

Istnieją pewne okoliczności, które sprzyjają zakażeniu rany. Należą do nich:

 • cukrzyca typu 1 lub typu 2,
 • obecność ciała obcego w ranie,
 • rana otwarta,
 • starszy wiek,
 • zaburzone funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • zranienie brudnym przedmiotem,
 • zranienie głębokie,
 • zranienie wskutek ugryzienia przez zwierzę.

Jak wygląda zakażenie rany? Objawy zakażenia rany

Jak rozpoznać zakażenie rany? Objawy, które są charakterystyczne to:

 • brak cech gojenia,
 • nagła zmiana dotycząca wysięku (np. nadmierne przesuszenie rany, wypływ wydzieliny lub zmiana konsystencji wysięku),
 • nieprzyjemny zapach wydobywający się z rany,
 • obrzęk wokół miejsca zranienia,
 • pojawienie się wydzieliny ropnej lub czarna krew z rany,
 • silny ból w miejscu zranienia,
 • zaczerwienienie wokół rany (np. czerwona pręga od rany lub rumień wokół rany),
 • zmiana koloru w miejscu zranienia, np. na mleczny, krwisty lub ropny,
 • zmiana wyglądu brzegów rany, np. ich wywinięcie na zewnątrz.

Zakażenie w ranie może się objawiać także poprzez gorączkę. W przypadku zauważenia któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów zakażenia rany należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza.

Zakażenie rany – leczenie

Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia rany? Co robić? Pierwszy krok to natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni, jak wygląda zakażenie rany i następnie przystąpi do jej oczyszczenia, przepisze również odpowiedni lek na zakażenie rany. To, jaki antybiotyk na zakażenie rany otrzyma poszkodowany, zależy od obszaru infekcji. Przy mniejszych zakażeniach rany wystarczy antybiotyk stosowany do miejscowo na skórę, natomiast przy większych – doustny. Aby zapobiec powikłaniom zakażenia, pacjentowi może zostać podany także zastrzyk z antytoksynami tężcowymi. Nadmieniamy jednak, że bez konsultacji z lekarzem nie wolno stosować na ranę żadnych maści.

Zakażenie rany po CC – leczenie

Gdy po cesarskim cięciu zaobserwowane zostanie zaczerwienienie wokół rany pooperacyjnej lub inne oznaki zakażenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Rana może wymagać chirurgicznego oczyszczenia oraz, tak jak w przypadku innych rodzajów infekcji, zastosowania antybiotykoterapii.

Zakażenie rany – leczenie domowe

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na zakażenie rany, ale w warunkach pozaszpitalnych można pielęgnować ranę tak, aby nie doszło do jej zainfekowania. W tym celu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja rany – regularne zmienianie opatrunków, oczyszczanie miejsca zranienia zgodnie z uwagami lekarza oraz używanie leków wspomagających gojenie i chroniących przed zabrudzeniami, np. na bazie oktenidyny.

Źródła:

https://patient.info/infections/wound-infection
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165387,tezec
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165548,powiklania-rany-pooperacyjnej
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158226,zakazenia-gronkowcowe
https://forumleczeniaran.pl/zakazenie-rany-jak-je-rozpoznac-i-jak-mu-zapobiegac-wywiad-z-ekspertka/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325040#how-to-recognize

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

 • Napisał: Dariusz On 2023-04-03
  Ocena:
  5.0

  Do jakiego lekarza zglosic się z ropiejaca rana??

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-04 Panie Dariuszu, rana może zostać obejrzana w pierwszej kolejności przez lekarza POZ. Jeśli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, powinien się Pan zgłosić do chirurga.

 • Napisał: Artur On 2022-12-21
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam. Kilka. Krostek. W. Ruznych. Miejscach

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-27 Panie Arturze, jeśli krostki stanowią dla Pana niepokojący objaw, proszę skonsultować się z lekarzem. Specjalistą ds. problemów skórnych jest dermatolog.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go