Bella

Ziarninowanie rany – co to jest? Ile trwa? Jak przyspieszyć i co stosować?

Przeczytano 40 342
43 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Rany goją się przez rychłozrost lub ziarninowanie. Czym jest gojenie przez ziarninowanie? Jakich ran dotyczy? Ile trwa ziarninowanie i co stosować, by je przyspieszyć? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Ziarninowanie rany – co to jest? Etapy gojenia ran

Zanim przejdziemy do poszczególnych faz gojenia ran, warto wyjaśnić, co to takiego ziarnina. Jak wygląda oraz czym jest ziarnina zapalna? Tak nazywa się delikatna, czerwona, gęsto unaczyniona tkanka, która powstaje w procesie gojenia się rany na powierzchni ubytku w skórze. Ziarnina pojawia się zazwyczaj około 4. dnia po zranieniu, jej zadaniem jest wypełnienie ubytku po rozległym uszkodzeniu skóry, kiedy nie jest możliwe gojenie przez rychłozrost. Do jej tworzenia przyczyniają się komórki skóry właściwej, fibroblasty. Czy ziarnina jest niebezpieczna? Nie, jest to przejściowy etap w procesie gojenia się rany, który nie wymaga leczenia.
Gojenie może przebiegać przez rychłozrost (inaczej jest to gojenie pierwotne) lub właśnie ziarninowanie (wtedy mowa o gojeniu wtórnym). Natomiast jeśli chodzi o etapy gojenia ran, należą do nich:

  • faza oczyszczania – rozpad uszkodzonych tkanek, upłynnienie pozostałości i wydalenie ich na zewnątrz,
  • faza odbudowy – wypełnienie rany ziarniną i stopniowe zmniejszanie jej powierzchni.

Jak leczyć ziarninę?

Co robić, gdy zaczyna tworzyć się ziarnina? Jak leczyć miejsce zranienia? Tak naprawdę ziarnina nie wymaga żadnego leczenia, ponieważ jest to jeden ze sposobów gojenia się ran. Wskazane jest jedynie wsparcie całego procesu gojenia, między innymi poprzez regularne przemywanie i dezynfekowanie rany, a także stosowanie odpowiednich opatrunków.
Co stosować na ziarninę? Jak się pozbyć czerwonej nieestetycznej tkanki? Aby przyspieszyć gojenie, można zastosować opatrunek w formie hydrożelu, który utrzymuje optymalnie wilgotne środowisko, sprzyjające regeneracji. Natomiast jeśli rana jest zagrożona infekcją, pomogą opatrunki z jonami srebra o działaniu bakteriobójczym. Czy ziarnina boli? Nie, sama w sobie ziarnina nie boli ani też nic nie powinno się sączyć z miejsca zranienia, które goi się przez ziarninowanie. Jeśli pojawiły się objawy takie jak ból czy też wysięk, może to świadczyć o zakażeniu zranionego miejsca.

Ziarninowanie rany - ile trwa?

Ziarnina zaczyna pojawiać się około 4 dni po zranieniu. Do jej powstania przyczyniają się komórki tkanki łącznej – fibroblasty. Na tym etapie gojenia rana staje się jasnoczerwona i szklista. Ostatnia faza gojenia, etap regeneracji, zabliźnianie i tworzenie naskórka przypada na czas pomiędzy 6 a 10 dniem od zranienia. Łączny czas gojenia płytkich ran wynosi około 10 dni, natomiast w przypadku ran głębokich i pooperacyjnych proces ten trwa ponad miesiąc. Na długość gojenia wpływa wiele czynników, bardzo istotne jest np. mikrośrodowisko w obrębie zranienia – musi ono być optymalnie wilgotne, a jednocześnie – odizolowane od szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby doprowadzić do zakażenia. Ważne jest także, aby temperatura w obrębie rany wynosiła minimum 37°C – w tym celu należy ją odizolować termicznie za pomocą odpowiednio dobranego opatrunku.

Jak przyspieszyć ziarninowanie rany?

Gojenie rany przez ziarninowanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędne jest, aby:

W aptekach i sklepach medycznych można kupić preparaty, które przyspieszają ziarninowanie rany. Zadaniem opatrunków jest utrzymanie wilgotnego i jednocześnie bakteriostatycznego środowiska, tak, aby zabliźnianie rany mogło przebiegać sprawnie. Wyroby medyczne przyspieszające gojenie się ran są dostępne w formie plastrów, żelów i maści.

Co stosować na ziarninowanie rany?

Co stosować na ziarninowanie rany? To zależy od rodzaju rany. W przypadku ran trudno gojących się, szczególnie dużą popularnością cieszą się plastry hydrokoloidowe. Opatrunek wyróżnia wysoka chłonność i izolacja termiczna oraz działanie bakteriobójcze. Opatrunki hydrokoloidowe są polecane do leczenia ran takich jak odleżyny czy też owrzodzenia.

Jeśli chodzi o rany pooperacyjne z wysiękiem, ich gojenie przyspieszy jałowy opatrunek o wysokiej chłonności, np. z hydrofobową mikrosiatką. Ten typ opatrunku przylega do rany, co umożliwia szybkie przenikanie wydzieliny i przekazywanie jej na zewnątrz, do warstwy chłonnej. Jednocześnie nie przykleja się do rany, dzięki czemu proces wymiany opatrunku na nowy jest bezbolesny.

Bardzo popularne w lecznictwie są również żele przyspieszające gojenie się ran, np. opatrunki hydrożelowe. Ten typ opatrunku nadaje się do zabezpieczania ran przewlekłych (powierzchniowych i głębokich) o małym wysięku. Opatrunki w formie hydrożelu można stosować także do ran suchych oraz ran oparzeniowych. Preparat absorbuje wysięk z rany i zatrzymuje go wewnątrz swojej struktury, utrzymując optymalnie wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu.

Jeśli chodzi o rany zakażone, ich gojenie przyspieszą opatrunki ze srebrem lub opatrunki alginianowe. Opatrunki ze srebrem wykazują silnie antybakteryjne działanie – uwalniają one do rany jony srebra, które zabijają bakterie gram-ujemne i gram-dodatnie. Wyrób medyczny jest zalecany do leczenia trudno gojących się ran, takich jak odleżyna czy też rany cukrzycowe. Tymczasem opatrunki z włókien alginianów wapnia są polecane do ran głębokich, silnie sączących się lub krwawiących. Ten typ opatrunku charakteryzuje się dużą pojemnością wchłaniania wydzieliny z rany oraz tym, że dopasowuje się do kształtu zranienia i je szczelnie wypełnia.

Po czym poznać, że rana uległa całkowitemu zziarninowaniu?

Nieprawidłowe gojenie się rany można poznać po tym, że zraniony odczuwa w miejscu rany pulsowanie, pieczenie lub ból. Inne alarmujące objawy to ocieplenie zranionego miejsca, ropny wysięk oraz objawy takie jak np. gorączka. Po czym poznać, że wszystko jest w porządku i rana goi się prawidłowo? Po procesie ziarninowania następuje faza naskórkowania, czyli przekształcenie ziarniny w tkankę bliznowatą i wytworzenie naskórka. W miejscu zranienia tworzą się komórki nabłonka oraz delikatny naskórek. Na tym etapie także bardzo ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować ranę – w tym celu warto użyć opatrunków utrzymujących wilgotność.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ziarnina?

Ziarnina to gęsto unaczyniona tkanka koloru czerwonego, która powstaje w procesie gojenia się rozległych uszkodzeń skóry, gdy nie jest możliwe gojenie przez rychłozrost. Ziarnina pojawia się zazwyczaj około 4. dnia po zranieniu, produkują ją komórki skóry właściwej, fibroblasty. Zadaniem ziarniny jest wypełnienie ubytku w miejscu zranienia. Gojenie przez ziarninowanie jest nazywane inaczej również gojeniem wtórnym.

Czy ziarnina jest niebezpieczna?

Ziarnina nie jest niebezpieczna. To przejściowy etap w procesie gojenia się rany, który może na pierwszy rzut oka wyglądać groźnie, ze względu na jasnoczerwony kolor, ale w rzeczywistości, nie wymaga on leczenia. Jeśli rana goi się przez ziarninowanie, wskazane jest jedynie wsparcie procesu regeneracji, między innymi poprzez regularne oczyszczanie i dezynfekowanie rany, a także stosowanie odpowiednich opatrunków. Czas gojenia wtórnego trwa zwykle około 10 dni, jednak jest to zależne od rozległości uszkodzenia w obrębie skóry.

Jak leczyć ziarninę?

Ziarnina sama w sobie nie wymaga leczenia, ponieważ jest to naturalny etap gojenia rany typu wtórnego. Aby przyspieszyć ziarninowanie, należy regularnie oczyszczać i dezynfekować miejsce zranienia, a także stosować zalecone przez lekarza opatrunki. W szczególności polecane są opatrunki w formie hydrożelu, które utrzymują optymalnie wilgotne środowisko, a jednocześnie, pochłaniają nadmierny wysięk. Natomiast jeśli istnieje ryzyko infekcji, warto sięgnąć po opatrunki z jonami srebra o działaniu bakteriobójczym.

Czy ziarnina sama zniknie?

Ziarnina pojawia się około 4 dni po zranieniu i następnie samoistnie znika. Proces ten może trwać 10 dni lub więcej, w zależności od rozległości uszkodzenia. Następnie ziarnina przekształca się w bladą tkankę z dużą ilością włókien kolagenowych, ubogokomórkową tkankę włóknistą i finalnie może się przekształcić w bliznę.

Co na ziarninę stosować?

Pielęgnacja ziarniny polega przede wszystkim na zapobieganiu wtórnym infekcjom poprzez czyszczenie i dezynfekowanie zranionego miejsca oraz odpowiednio częste wymienianie opatrunków dobranych przez lekarza. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia, dobrym wyborem są opatrunki z jonami srebra, które działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, chroniąc ranę przed patogenami.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Michał On 2024-02-27
    Rating:
    5.0

    Dobry wieczór chciałbym się zapytać czy alantan maść niebieski może powodować ból podczas gojenia?

    Replied by: Joanna On 2024-02-27 Panie Michale, jak każdy lek, maść Alantan może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli w miejscu stosowania leku występują jakiekolwiek objawy nadwrażliwości (np. zaczerwienienie, uczucie swędzenia), należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Napisał: Mirek On 2024-01-26
    Rating:
    5.0

    Miesiąc temu miałem przeszczep skóry.lekarz polecił lomatuell.h.ale przy każdej zmianie jest to samo świeże rany.co zrobić?

    Replied by: Joanna On 2024-01-26 Panie Mirku, zalecam, aby skonsultował Pan wątpliwości z lekarzem. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Panu pomóc. Przyjmuje się, że czas gojenia rany po przeszczepie zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj przeszczepu, lokalizacja przeszczepionej tkanki, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz odpowiedź jego organizmu na zabieg. Proces gojenia może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent jest inny, a indywidualny czas gojenia może być różny.

  • Napisał: Jerzy On 2023-11-03
    Rating:
    5.0

    usunieto mi PEG 3 miesiace temu a przetoka(otwor po PEGu) nie chce sie zasklepic. Kilka razy dziennie saczy sie niewielka ilosc ze spozywanych napojow- co powoduje zakazenie drobnoustrojowe skory naokolo przetoki. Co stosowac (oprocz Octaniseptu) do pielegnacji zakazenia? Jak dlugo moze jeszcze trwac gojenie do czasu calkowitego zasklepienia sie przetoki?

    Replied by: Joanna On 2023-11-06 Panie Jerzy, zalecam, aby skonsultować problem z lekarzem. Przykro mi, ale nie umiem Panu pomóc.

  • Napisał: Cmarek On 2023-08-30
    Rating:
    5.0

    A ja jestem po amputacji palca stopy i czesco kosci srodstopia. Minął rok jest ziarnina ale nie zarasta naskorkiem i saczy wydzieline. Dodam ze mam cikrzyce.

    Replied by: Joanna On 2023-08-31 Gojenie się rany to indywidualny proces zależący od wielu czynników. Proszę skonsultować stan zdrowia z lekarzem celem postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego modelu leczenia, jeżeli będzie konieczne.

  • Napisał: Dawid On 2023-08-23
    Rating:
    5.0

    Witam. Na wakacjach uległem wypadkowi na szybkiej hulajnodze. Noga nad kostką głęboko rozciętą/pęknięta, na obszarze około 8cm X 1,5 cm. Na nogę nie można stanąć. Ratownicy mówili że można zawieźć do odległego szpitala szyć, ale nie mówili że to konieczne. Co najgorzej może się stać? Nie chcę i nie bardzo jak mam iść się do lekarza, bo jutro wracam do domu.

    Replied by: Joanna On 2023-08-29 Panie Dawidzie, powinien Pan skonsultować stan zdrowia z lekarzem. To medycy powinni udzielić Panu rzetelnych informacji w oparciu o obejrzeniu rany i ogólny stan zdrowia.

  • Napisał: Kamcia On 2023-08-06
    Rating:
    5.0

    Witam, miałam robimy piercing pomiędzy piersiami ,rana po miesiącu zrobiła się zaczerwieniona z wydzielina .jaki opatrunek wybrac

    Replied by: Joanna On 2023-08-07 Szanowna Pani, zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy ranę i wdroży odpowiedni model leczenia. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć zainfekowanie rany, mogące prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

  • Napisał: Iza On 2023-08-01
    Rating:
    5.0

    Urodziłam naturalnie miałam nacięcie krocza, ostatnio ginekolog zauważyła ze mam ziarnine zamroziła mi ja i po 5 dniach po zabiegu zauważyłam znowu jakaś kulkę ale w kolorze skory czy to może być znowu ziarnina?

    Replied by: Joanna On 2023-08-01 Szanowna Pani, ranę powinien obejrzeć lekarz. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie.

  • Napisał: Nika On 2023-07-29
    Rating:
    5.0

    Jaki opatrunek można zastosować na ranę ( lekko sączy się krew ) pod pieluszka u niemowlaka? Maść z cynkiem nie pomaga, naturalne sposoby typu zasypka również.

    Replied by: Joanna On 2023-08-01 W takiej sytuacji zalecałabym konsultację z pediatrą, który obejrzy ranę. Stan dziecka może przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry i wymagać terapii farmakologicznej.

  • Napisał: Sylwia On 2023-07-22
    Rating:
    5.0

    Witam jestem trzy dni po zmniejszeniu piersi. Z miejsca gdzie była rana szyta sączy się wydzielina żółta bezzapachowa i piersi swędzą,czy to normalne?

    Replied by: Joanna On 2023-07-24 Pani Sylwio, wydzielina z rany w fazie gojenia to normalne zjawisko. Wspomaga ona samoczyszczenie rany, zapewnia prawidłowe środowisko sprzyjające gojeniu, a także dostarcza składniki odżywcze przyspieszające regenerację tkanek. Należy jednak zwracać uwagę na ilość wycieku oraz jego zmiany, takie jak kolor, konsystencja i zapach, gdyż mogą one wskazywać na potencjalną infekcję bakteryjną. Wysięk z rany gojącej się prawidłowo jest bezbarwny, bezwonny i rzadki w konsystencji. Jeżeli cokolwiek budzi Pani obawy, należy skonsultować się z lekarzem.

  • Napisał: Joanna On 2023-05-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry mam problem z owrzodzeniami na kostkach obu stop mam zalecony od chirurga pończochy uciskowe 2stopnia ale obtarlam sobie i powstało nowe małe owrzodzenie proszę o pomoc co mam zrobić

    Replied by: Joanna On 2023-06-02 Pani Joanno, zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy rany i wskaże odpowiedni sposób postępowania.

  • Napisał: Oliwia On 2023-04-27
    Rating:
    5.0

    Witam. Czy u niemowlaka po drenażu ropnia, który miał miejsce 7.04 tego roku jest możliwe tez gojenie przez ziarninowanie?
    Z jednej stron blizna już jest bardziej płaska, zabliźniona, jednak na drugim końcu ranki jest zgrubienie, jakby z czyms w środku. chirurg wykluczył dalsze zbieranie się ropy. Powiedział tez, ze to jakby tkanka chciała się wybić. Jednak gojenie tej rany trochę trwa i niepokoi mnie to. Co prawda w koło zgrubienie po ropniu już jest minimalne, ale w dalszym ciągu jakby był taki „pęcherzyk”
    Na ta chwile stosuje tylko maść z nagietka z polecenia chirurga..

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Oliwio, ranę powinien obejrzeć lekarz i na tej podstawie wydać zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Czas gojenia rany po drenażu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości rany, głębokości drenażu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle rany po drenażu powinny zacząć się goić w ciągu kilku dni i powinny być całkowicie zamknięte w ciągu 1-2 tygodni, ale nie jest to regułą. Aby przyspieszyć gojenie rany, ważne jest, aby dbać o nią odpowiednio. Można to zrobić poprzez utrzymanie rany w czystości i suchej, a także regularne zmienianie opatrunków. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie maści lub leków przeciwbakteryjnych, aby zapobiec infekcjom.

  • Napisał: Dominika On 2023-04-24
    Rating:
    5.0

    Mama miała operację całkowitego usunięcie żołądka z powodu nowotworu, niestety po operacji powstała przetoka jelitowa, lekarze twierdzą, że sama się zagoi poprzez ziarninowanie. Po operacji jest już prawie 2 mce a do drenu dalej zbiera się treść pokarmowa. Czy to normalne? Lekarz każe uzbroić się w cierpliwość, mówi ze na pewno się zagoi... Mama traci już nadzieję, czy lekarz ma rację? Czy jest szansa, że mama odzyska sprawność? Powiem tylko, że dobrze sie czuje, czasem jej niedobrze, czuje lekkie rozpieranie ale tak to czuje sie całkiem OK. Proszę mi powiedzieć, czy jest możliwość, że to samo się zagoi i ile to może jeszcze potrwać...

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Dominiko, czas gojenia się przetoki jelitowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przetoki, stopień jej zaawansowania i ogólny stan zdrowia pacjenta. Czasami przetoki jelitowe mogą się goić same, bez konieczności interwencji medycznej. Jednakże, w przypadku przetok, które wymagają zabiegu chirurgicznego, czas gojenia rany pooperacyjnej może trwać od kilku dni do kilku tygodni lub nawet dłużej. Podczas gojenia się przetoki jelitowej ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych. W przypadku przetoki jelitowej, dieta pacjenta może wymagać modyfikacji, aby zminimalizować ilość odpadów, które przechodzą przez przetokę. Lekarz może również zalecić stosowanie leków, które pomagają w gojeniu rany i zapobiegają infekcjom. W przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek problemy z gojeniem się rany lub pojawiają się niepokojące objawy, takie jak zwiększone krwawienie, gorączka lub zaczerwienienie, należy skontaktować się z lekarzem - jeśli mają Państwo wątpliwości odnośnie dotychczasowej opieki medycznej, zalecam zasięgnięcie porady u innego specjalisty.

  • Napisał: Kortnej1 On 2023-03-23
    Rating:
    5.0

    Witam. Na początku Marca miałam zabieg u chirurga zerwał mi paznokcia dostałam antybiotyk i przykładałam opatrunki z srebrem. Miesiąc później rana zaczęła bardzo boleć stan palca się pogarszał pojechałam znowu chirurg rozciął to miejsce bo nazbierała się tam ropa. Po 2 tyg od wizyty ból powrócił dostałam kolejny antybiotyk ból który nie da się opisać nie spałam całą noc palec siny i zaczerwieniony, pomógł mi rywanol przykładam go kilka dni już, stan palca można powiedzieć że wygląda nieco lepiej ale dalej szczypie i sączy się z rany (chyba ropa) czekam na kolejną wizytę. Zmieniłam chirurga boje się wkoncu że usłyszę że stracę palca żeby pozbyć się problemu. Nie wiem co mam dalej robi ?

    Replied by: Joanna On 2023-04-07 Szanowna Pani, dobrze, że zapisała się Pani na wizytę do innego specjalisty. Wierzę, że odpowiedni lekarz Pani pomoże. Niestety nie umiem zdiagnozować przyczyny problemu. Życzę dużo zdrowia.

  • Napisał: Oliwia On 2023-01-17
    Rating:
    5.0

    Mam dzikie mięso po ranie na kolanie goi się już 5 miesiąc czy to normalne?

    Replied by: Joanna On 2023-01-18 Pani Oliwio, proszę pamiętać, że każda rana goi się inaczej, dlatego trudno jednoznacznie określić opisaną sytuację. Proszę pozostawać pod kontrolą lekarza, który obejrzy ranę i na tej podstawie wdroży odpowiedni model leczenia.

  • Napisał: Energomat Robert Matuszewski On 2023-01-08
    Rating:
    5.0

    Czy można zastąpić opatrunki Aquacel Ag+ opatrunkami z gazy nasączonej olejem lnianym na ozonowanym w przypadku odleżyn? Jak wcześniej Pani napisała nienasycone kwasy tłuszczowe i jony tlenu doskonale wpływają na ziarninowanie rany, odtwarzanie kolagenu.

    Replied by: Joanna On 2023-01-09 Panie Robercie, zalecam, aby wypowiedział się na ten temat lekarz. Odleżyny mogą przybierać różną formę, a opatrunek należy dobrać przede wszystkim pod kątem obecnego stadium gojenia się rany.

  • Napisał: Monika On 2023-01-07
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie,jestem 5 dzień po powiększeniu piersi.Od wczoraj czuje silne szczypanie,kłócie pod piersią w miejscu rany. Bol jest przeszywający i trwający tylko kilka sekund po czym znika np przy zmianie pozycji. Dodam ze ta piersi ma większego implanta i jest dużo bardziej napuchnięta. Rana wyglada zupełnie normalnie .

    Replied by: Joanna On 2023-01-09 Pani Moniko, pierwszy etap gojenia się blizn po operacji trwa około 4-6 tygodni, dlatego występujący ból jest zjawiskiem naturalnym - w tym czasie może Pani odczuwać dyskomfort. Jeśli coś budzi Pani niepokój, zalecam konsultację z lekarzem. Proszę jednocześnie stosować się do zaleceń specjalistów dotyczących rekonwalescencji po zabiegu. Istnieje szereg wytycznych, których należy bezwzględnie przestrzegać po przebyciu tego typu operacji.

  • Napisał: Robert Matuszewski On 2022-12-05
    Rating:
    5.0

    W jaki sposób jony tlenu wpływają na ziarninowanie rany? Czy nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na gojenie się rany?

    Replied by: Joanna On 2023-01-05 Panie Robercie, nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają gojenie się ran. Wpływają pozytywnie na stan skóry, m.in. poprawiając jej nawilżenie, elastyczność i odporność na zmęczenie. Jony tlenu także odgrywają istotną rolę w procesie ziarninowania. Tlen jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego gojenia się ran. Stanowi aktywator procesów związanych z naprawą uszkodzonej tkanki m.in. pobudzając produkcję kolagenu.

  • Napisał: Lucy On 2022-11-24
    Rating:
    5.0

    Jestem prawie 3 m-ce po zabiegu operacyjnym piety-zabieg bardzo skomplikowany.Niepokoi mnie to ze cały czas mam wysiek.Czy to ze ta rana nie chce się zagoic jest możliwe, czy nastąpil stan zapalny.

    Replied by: Joanna On 2022-11-25 Szanowna Pani, powinna Pani skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, który obejrzy ranę. Każdy proces gojenia się przebiega inaczej, a nie znając stopnia zaawansowania operacji, nie jestem niestety w stanie Pani pomóc.

  • Napisał: Agnieszka On 2022-11-17
    Rating:
    5.0

    Miałam wygojona odlezyne, a teraz zdarł mi się naskórek w tym miejscu
    , jak długo będzie się goic?

    Replied by: Joanna On 2022-11-18 Pani Agnieszko, każda rana go się nieco inaczej, więc trudno jednoznacznie określić okres rekonwalescencji. Jeśli rana jest już na ostatnim stadium gojenia się (a więc możemy mówić o odleżynie I lub II stopnia), zalecam zastosowanie opatrunku przyspieszającego gojenie się, np. Medisorb F. Jest to foliowy opatrunek samoprzylepny utrzymujący wilgotne środowisko rany, a jednocześnie zapobiegający przedostawaniu się do niej drobnoustrojów. Opatrunek jest paroprzepuszczalny i pozwala skórze oddychać. Przed zastosowaniem tego typu wyrobu polecam jednak, aby ranę obejrzał lekarz i zdecydował podjął decyzję odnośnie dalszego leczenia. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Kuba On 2022-11-14
    Rating:
    5.0

    Jestem 3 dni po operacji usunięcia zespolenia ze stawu skokowego (śruby).
    Kiedy mogę zacząć chodzić i obciążać operowaną nogę? Noga nie boli lecz nie wiem czy rana jest już wystarczająco zagojona (przy większych ruchac z rany leci niewielka ilość krwi)

    Replied by: Joanna On 2022-11-18 Panie Kubo, po usunięciu zespolenia stawu skokowego miejsce operacji może pozostać opuchnięte i obolałe nawet do kilku tygodni po zabiegu. Na szczęście najczęściej po około 2-3 tygodniach pacjent zapomina o przeprowadzonej operacji. Rekonwalescencja po zabiegu jest jednak sprawą całkowicie indywidualną i zależy od wielu czynników. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań proszę skonsultować się z lekarzem.

  • Napisał: Mama On 2022-11-03
    Rating:
    5.0

    Witam.Córka (12 lat) jest po operacji wszczepienia implantu kostnego ucha. W lutym była operacja, w marcu ściągnięcie szwów, cały czas octenisept. Rana się zagoiła jednak była dość przekrwiona, więc lekarz zalecił cicatridine. Po paru dniach stosowania i użytkowania procesora z rany zaczęło się coś sączyć w dwóch miejscach, śluzowaty wydzielina. Po konsultacji z lekarzem odstawiliśmy maść i procesor. Mimo tego dalej się coś sączyło, potem już pojawiła się ropa.Brała antybiotyk, cały czas octenisept. Ropa ustala ale dalej się sączyło. Zrobiliśmy posiew 3 razy w kilku odstępach. Nic nie wykazał. Pojechaliśmy do szpitala gdzie był wszczep. Nakłuli córce te dwa punkty, bo w dniu wizyty akurat nabrzmiały, po jakimś czasie dopiero by pękły. Oni to nakłuli i założyli plastry opatrunkowe bactigras. Stosowaliśmy kilka tygodni. Była okresowa poprawa jednak dalej był wysięk. Potrafiło zasychać, robił się strup. Ale niestety po kilku dniach ze strupa dalej był niewielki wysięk. W końcu pojechaliśmy na kolejną kontrolę do szpitala do poradni. Nie zostawili nas w szpitalu. Lekarz tylko to oglądnął i kazał wysłać e-maila że zdjęciami jak rana wyglądała od początku, poszedł skonsultować na oddział. Przyszedł i zalecił Neomicinum spray. Nic nie pomogło. Dalej robił się strup, wysięk i tak w kółko. Te punkty zrobiły się sine. Jeździłam prywatnie do alergologa, dermatologa, pediatry, chirurga. Najchętniej odesłaliby mnie do miejsca wszczepu. Zrobiliśmy podstawowe testy alergologiczne. Poradnia nie posiada w ofercie specjalistycznych testów chemicznych, tylko podstawowe. Implant jest wykonany głównie z silikonu i tytanu, poradnia takich testów nie robi. Obecnie stosuję plastry opatrunkowe Aquacel Ag z żelem Microdacyn. Jeden punkt na ranie się już zamknął. Natomiast ten drugi jeszcze nie, jest taka dziurka jak dziurka od igły i mam wrażenie jakbym widziała fragment implantu, z tego miejsca dalej jest niewielki wysięk. Nie mam pojęcia czemu to się nie chce zrosnąć.

    Replied by: Joanna On 2022-11-07 Szanowna Pani, powinna Pani skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Niestety, nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Iwona On 2022-10-29
    Rating:
    5.0

    Moj ojciec przeszedl operacje brzuszna.Minely dwa miesiace a rana nadal sie nie goi.saczy sie z niej plyn metny podobny do ropy badz ropa.Ma dwa otwory w miejscu naciecia reszta szwumozna powiedziec zagoila sie.Przykladane mial opatrunki z mascia Betadine przez 3 tygodnie bez efektu.Teraz ma opatrunki o nazwie SuprasorbA+Ag.Czy powinien trafic do szpitala czy czekac .Co zrobic w takiej sytuacji

    Replied by: Joanna On 2022-11-16 Pani Iwono, zalecam konsultację z lekarzem, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować ryzyko zakażenia rany mogące powodować dalsze konsekwencje. Nie każdy wysięk z gojącej się rany jest groźny, niekiedy świadczy po prostu o postępującym procesie gojenia się rany, jednak zdecydowanie zalecam pozostawanie pod stałą kontrolą lekarską.

  • Napisał: Malwina On 2022-05-18
    Rating:
    5.0

    Wczoraj przecięłam się w palec o ostry kant zlewu z dwóch stron palca. Oczywiście odrazu odkaziłam octeniseptem i założyłam opatrunek (co jakiś czas zakładam czysty i odkażam ranę. Skóra w miejscu zranienia zaczęła robić się jakby biała, blada, widać pod nią skrzep z krwi, która wcześniej leciała. Czy taka sytuacja jest normalna ? Pierwszy raz w życiu się zranilam i nie wiem czy trochę panikuje czy nie.

    Replied by: Joanna On 2022-05-23 Pani Malwino, biała skóra, o której Pani wspomina, to prawdopodobnie po prostu niewielkie odparzenie skóry pod plastrem, np. na skutek spocenia ręki lub zamoczenia palca wodą. W tym drugim przypadku plaster mógł stanowić mokry okład i rozmiękczyć skórę tak samo, jak podczas kąpieli. Skoro na powierzchni rany utworzył się skrzep krwi tamujący dalszy wyciek, można co jakiś czas zdjąć plaster i pozwolić skórze "oddychać". Gdyby rana zaczęła jednak Panią niepokoić, proszę skonsultować się z lekarzem, który obejrzy palec.

  • Napisał: Danna On 2022-05-17
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Mam ranę na nosie po wypaleniu przez onkologa nabłoniaka.
    Goi się dość dobrze, ale muszę zaklejać małym plastrem 22 mm kiedy idę do pracy. Później po zdjęciu opatrunku mam czerwoną otoczkę i rana sączy się. Jestem tydzień po zabiegu, jak pielęgnować ranę, czym odkażać (octanisepten
    Onkolog nie zalecał)
    Dziękuję

    Replied by: Joanna On 2022-05-24 Szanowna Pani, w tym przypadku zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy ranę i na tej podstawie podejmie decyzję o zastosowaniu odpowiednich środków przyspieszających gojenie się rany oraz jej odpowiednie zabezpieczenie.

  • Napisał: Monika On 2022-05-17
    Rating:
    5.0

    Witam,
    moja ciocia 78 lat jest po operacji wycięcia woreczka żółciowego (minęło 2 tygodnie) niestety rana jest nie zszyta (tylko na końcach rany jest po jednym szwie), ponieważ na razie nie można (był wyciek ropny). Rana zatem jest otwarta na długość dłoni, podczas zmiany opatrunków ściągamy ją plastrami pooperacyjnymi. Czy można byłoby zastosować jakieś środki, plastry umożliwiające przyspieszenie zrastania się rany ?

    Replied by: Joanna On 2022-05-24 Pani Moniko, przede wszystkim należy dbać, aby do rany nie wdarło się żadne zakażenie. Tego typu rana powinna być również pod stałą kontrolą lekarza i to jego rolą jest dobranie odpowiedniego opatrunku przyspieszającego gojenie się. Na rany mocno sączące można zastosować wysokochłonny opatrunek z linii Medisorb P, jednak proszę pamiętać, że jest to tylko sugestia, nad którą powinien pochylić się lekarz.

  • Napisał: Justyna On 2022-05-05
    Rating:
    5.0

    Rama po wycięciu włókniaka. Łydka (bok), mijaja 2 miesiące. Nadal ziarnina wg lekarza cpowstaje... W między czasie reakcja na dezynfekcję, zmiana na mokre opatrunki z octeniseptu. Znacznie lepiej. Niemniej od zabiegu mija 2 miesiąc.. rana nadal wygląda jak dziura po postrzale.. zaczynam się bać czy to się zagoi

    Replied by: Joanna On 2022-05-09 Pani Justyno, powinna Pani skonsultować swoją sytuację z lekarzem, który obejrzy ranę i podejmie decyzję o odpowiedniej metodzie leczenia. Rana po wycięciu włókniaka zazwyczaj goi się szybciej jednak proszę pamiętać, że każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję i wszelkie nieprawidłowości powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.

  • Napisał: Katarzyna On 2022-05-01
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji Ginekologicznej wszystko usunięte, rana pooperacyjna ropiała była normalna dziura w brzuchu aż jelita było widać. Dr pobrał wymaz i okazało się że mam bakterię kałową... Rana goiła się ok dwa miesiące. Ból był straszny, później okazało się że mam ziarninę, obecnie jestem po usunięciu tej ziarniny. Mam mieć konsylium w sprawie wycinka histopatologicznego, podejrzany o nowotwór... Wcześniej Dr mówił że usunięte wszystko i jest dobrze a przy kolejnej wizycie nadmienił że jest to nowotwór jednak...Onkolog założył mi kartę DILO i nie wiem czy to jest jednak Nowotwór i czy będzie naświetlanie ??? Chodzę prywatnie do swojego Ginekologa i to on mnie operował, ale coś kombinuje ???? Nie wiem czy mogę zmienić Ginekologa ??? Nie ufam mu już ?? I co to jest ta ziarnina ??? Mógł mi ją wcześniej usunąć ...

    Replied by: Joanna On 2022-05-04 Pani Katarzyno, dla pewności i własnego komfortu psychicznego polecam skonsultować się z innym lekarzem. Nie można całkowicie podważyć kompetencji obecnego ginekologa, jednak nie zaszkodzi rozwiać wszelkich wątpliwości u innego specjalisty. Proszę mieć na uwadze, że bezpośrednio po operacji lekarz mógł jeszcze nie wiedzieć, że mamy do czynienia z nowotworem, pokazał to dopiero wynik badania. Na ten moment trudno powiedzieć, czy w Pani przypadku zostanie wdrożona chemia czy samo naświetlanie oraz czy konieczna będzie kolejna operacja. Musi Pani poczekać na wyniki konsylium, w trakcie którego lekarze podejmą decyzję co do dalszego sposobu leczenia. Proszę być dobrej myśli. Życzę dużo zdrowia.

  • Napisał: Paulina On 2022-04-29
    Rating:
    5.0

    Czy rana po drenie powinna być zszyta? (Nacięcie około 1cm zostało zszyte a rana po drenie nie również około 1.5cm)
    Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego (laparoskopia)

    Replied by: Joanna On 2022-05-04 Pani Paulino, rany po usunięciu drenu zazwyczaj goją się dość szybko i nie wymagają zszycia. Jeśli jednak coś budzi Pani wątpliwości zalecam konsultację z lekarzem.

  • Napisał: Magda On 2022-04-28
    Rating:
    5.0

    Mój mąż jest po operacji usunięcia odbytu i wyłonieniu stomii. Minął miesiąc a wciąż jest ogromny ból i sączenie z rany w okolicach odbytu. Dzis miał założone dreny żeby lepiej się odsaczalo ale ból jest bardzo silny. Wydzielina jest śmierdząca i podrażnią okolice rany.

    Replied by: Joanna On 2022-04-29 Pani Magdo, proszę niezwłocznie skonsultować stan zdrowia męża z lekarzem - tylko specjalista będzie w stanie poprawnie dobrać model leczenia.

  • Napisał: Alka On 2022-04-25
    Rating:
    5.0

    Witam mąż cierpi na miażdżycę kończyn dolnych i przy tym ma ranę przy dużym palcu nogi używa plastrów że srebrem na ranę lecz problem z pieczeniem i bólem rwącym skóry wokół tej rany jak można by temu zaradzić bo głównie przeszkadza to w normalnym procesie snu tam jeśli pojawi się ten ból to chory odrazu się budzi i musi chwilkę pomalować owy obszar po czym na następne kilka minut ustępuje pieczenie i tak w kółko proszę o radę

    Replied by: Joanna On 2022-04-27 Szanowna Pani, opatrunki specjalistyczne dobiera się do konkretnego rodzaju rany - w tym wypadku trudno polecić odpowiedni produkt, ponieważ nie opisuje Pani, z jaką raną mamy do czynienia. Czy rana ma wysięk? Czy skóra jest przerwana, a może jest to rana powierzchniowa? W takiej sytuacji zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy ranę i na tej podstawie wybierze dla Pani męża odpowiedni rodzaj opatrunku i terapii.

  • Napisał: Natalia On 2022-04-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Jestem po operacji przetoki odbytniczo pochwowej, miejsce przetoki to tuż za przedsionkiem. Po przejściu covida kilka dni po miesiączce zaczyna mi rosnąć guzek w miejscu największego szycia, teraz jest tak drugi raz, wcześniej tak się nie zdarzało. Po jakimś czasie guzek maleje i po kolejnej miesiączce rośnie znowu. Lekarz stwierdził że to jakiś gruczoł I albo zniknie albo tak zostanie. Czy grozi mi przebicie tego guzka na zewnątrz i kolejna przetoka?

    Replied by: Joanna On 2022-04-11 Pani Natalio, niestety, nie umiem zdiagnozować przyczyny Pani problemu i związanych z nim powikłań. Zalecam kontakt z innym specjalistą.

  • Napisał: Kk On 2022-04-01
    Rating:
    5.0

    Dzisiaj mijają równo dwa tygodnie od mojej operacji. Zostały mi założone szwy metalowe (zszywki). Rana nigdy się nie sączyła, sama w sobie nie jest zaczerwieniona, jedyne czerwone jest dookoła wbić przy szwach. Od rana czuję ból/pieczenie rany, które nasila się przy dotykaniu. Czy może świadczyć to o zakażeniu rady? Możliwe, że w nocy mogłam jakoś przygnieść tę ranę.

    Replied by: Joanna On 2022-04-04 Szanowna Pani, objawami zakażenia rany może być m.in. zaczerwienienie, pieczenie, pulsowanie rany, obrzęk oraz ból podczas lekkiego ucisku, dlatego zalecam, aby ranę obejrzał lekarz i wdrożył odpowiednie sposoby leczenia, jeśli uzna je za zasadne.

  • Napisał: Patrycja On 2022-02-27
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, jestem obecnie w szpitalu po drugim zabiegu dot. Gruczołu Brothalina. Częściowo mam założone szwy, a częściowo zostawiona dziurkę wielkości dużego paznokcia (cięcie na 7-8cm). Na początku sączyła się przezroczysta delikatnie żółta wydzielina. Na ten moment (po 6dniach) jest ona ciemno żółta wpadająca lekko w zieleń. Pielęgniarki przemywaja octanisepten raz dziennie i każą wietrzyć... Sama używam spreyu Sutrisept po każdym podmyciu oraz maści hydrożelowej na noc. Niepokoi mnie rana i wydzielina o takim kolorze, leżę już 9dzień w szpitalu.
    Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-03-03 Pani Patrycjo, żółty lub zielony kolor wydzieliny sączącej się z rany może świadczyć o zakażeniu rany. Proszę niezwłocznie skonsultować swoje objawy z lekarzem. Rana zakażona goi się dłużej, może także przerodzić się finalnie w nieestetyczną bliznę. Co jednak ważniejsze, jej skutkiem może być również groźne dla życia pacjenta zakażenie całego organizmu.

  • Napisał: Aga On 2022-02-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry jestem po operacji wycięcia macicy z przydawkami miałam cięcie pod brzuchem operacjia byla w październiku rana mi się trochę rozeszła i została mała dziurka lekarz mówi że to normalne co mogę zrobić żeby to się szybciej zagoiło.

    Replied by: Joanna On 2022-02-15 Pani Agnieszko, przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Każda rana jest inna i wymaga innego rodzaju rehabilitacji, dlatego to specjalista powinien dobrać dla Pani najlepszy model opatrunku. Na rany w pełni zagojone i bez wysięku można zastosować opatrunki silikonowe, które poprawiają wygląd blizny. Nie wiem jednak, jak wygląda Pani rana, dlatego proszę poruszyć ten temat z lekarzem.

  • Napisał: Renata On 2022-02-06
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, syn jest 13 dni po wycięciu wyrośli chrzęstno-kostnej - od operacji ma wahania stanów podgorączkowych - temp w ciągu dnia waha się kilkukrotnie od 37,2 przez 37,0 / /36,9 czasem 36,6. Rana wygląda dobrze, brak innych objawów, lekarz twierdzi że ok a ja jednak się niepokoję...czy to normalne?

    Replied by: Joanna On 2022-02-07 Pani Renato, w takiej sytuacji trudno mi podważyć kompetencje lekarza. Jeśli uznaje stan syna za stabilny, proszę mu zawierzyć lub skonsultować swoje obawy z innym specjalistą.

  • Napisał: Joanna On 2022-01-25
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Przebywam obecnie w szpitalu , od operacji cesarskiego cięcia minęło 15 dni . W szpitalu przebywam już ponad tydzień, mam obrzęk brzucha - jest twardy nad raną. Z rany sączy się jakby płyn surowiczy , po pobraniu wymazu okazało się że jest bakteria coli , dostaje kroplówki rana jest przemywana , wycinają też tkanki martwicze i zakładają srebro do środka rany gdyż jest otwarta. Chciałam zapytać czy mogę już wyjść ze szpitala nawet na własną prośbę ? Mam bardzo skomplikowana sytuację rodzinną i nie mogę dłużej leżeć. Czy wizyty w poradni chirurgicznej i przyjmowanie antybiotyków doustnie wystarczą? Proszę o radę.

    Replied by: Joanna On 2022-01-26 Pani Joanno, wygląda na to, że rana wymaga jednak dalszej stałej obserwacji. Nie mogę podważać kompetencji lekarza, dlatego zalecam, aby wszelkie wątpliwości wyjaśnić ze specjalistą.

  • Napisał: Grzegorz On 2021-12-02
    Rating:
    5.0

    Jestem 2 miesiące po wycięciu przetoki ropnej okolica lędźwiowa prawa .Miałem dwa cięcia i wycięto mi 2 bloczki o wymiarach zbliżonych do paczki zapałek jedna rana zagoiła się ładnie natomiast druga jest już po terapii podciśnieniowej, opatrunkach ze srebrem, i sam już nie wiem czym jeszcze. Jest głęboka gdzieś na pół palca i średnica też by tak pasowała cały czas następuje niewielki wysięk płynu surowiczego ,brzegi rany a wydaje mi się że i środek uległy już zbliznowaceniu ponieważ nie mam w nich kompletnie czucia ,lekarz mi to oczyszczał ja nic nie czułem ponadto rozważał możliwość szycia wnętrza rany ,czy istnieje jakieś rozwiązanie mojego problemu? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2021-12-06 Panie Grzegorzu, z opisu wynika, że rana się goi i należy czekać na efekty zastosowanej terapii. Proszę jednak skonsultować się z lekarzem, który obejrzy ranę z bliska i będzie w stanie ocenić, czy powinno się wprowadzić inną metodę leczenia.

  • Napisał: Julka On 2021-11-28
    Rating:
    5.0

    Witam. Mąż zmaga się z ranami na stopach - pięta ( cukrzyca). W chwili obecnej jest pod kontrolą chirurga, bierze antybiotyk, rana była zainfekowana. Niestety przez ostatnie dwa dni ból, który mu towarzyszy, nie pozwala mu stanąć na stopie, uniemożliwia chodzenie. Obecnie podczas opatrywania wykorzystujemy kolejno: mycie szarym mydłem, sól fizjologiczna, octanisept i opatrunek hydrożelowy. Czy w chwili obecnej można w jakiś inny sposób uśmierzyć ból innymi opatrunkami ? czy wyłącznie środki przeciwbólowe?

    Replied by: Joanna On 2021-11-30 Pani Julio, leczenie tzw. stopy cukrzycowej powinno obejmować terapię miejscową i ogólnoustrojową. Bardzo ważna jest metaboliczna równowaga chorego, do której prowadzi m.in. zmiana nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała czy włączenie insuliny. Zalecam, poza stałą kontrolą chirurgiczną, konsultację z diabetologiem, dermatologiem, reabilitantem i ortopedą. Nie istnieje jeden sprawdzony model leczenia stopy cukrzycowej, dlatego zaufałabym zaleceniom chirurga. Do terapii można włączyć opatrunki hydrokoloidowe oraz opatrunki ze srebrem. Przed ich zastosowaniem proszę jednak porozumieć się ze specjalistą.

  • Napisał: Lena On 2021-11-06
    Rating:
    5.0

    Dobry wieczór. Jestem 2 tygodnie po zabiegu labioplastyki. Podczas wizyty kontrolnej okazało się, że w jednym miejscu szew się rozszedł i powstał ubytek. Jak długo będzie się goić ubytek, czy stosowanie balsamu szostakowskiego pomoże i czy po całkowitym wygojeniu ubytku będę mogła powrócić do sportu i współżycia. Czy taki wygojony ubytek podlega pod ponowne zszycie? Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2021-11-09 Pani Leno, radzimy, aby swoje wątpliwości skonsultować bezpośrednio z lekarzem wykonującym Pani zabieg. Specjalista będzie w stanie ocenić skalę ubytku i podejmie decyzje dotyczące dalszej rekonwalescencji.

  • Napisał: Aneta On 2021-10-27
    Rating:
    5.0

    witam!
    Syn 8.10 poparzyl sie i na jego paluszku stwierdzono poparzenie 2b.
    Uniknelismy przeszczepu mi, ze lekarz bardzo w to watpil. Polozono mu Suprathel 2 tyg temu.
    Lekarz stwierdzil, ze wyglada to lepiej niz sie spodziewal. Kazano nam to smarowac 3 razy dziennie Panthenolem.
    Ta skora jest czerwona i cienka, taka szklista.
    Minelo 2 tyg. Lekarz mowil, ze zaczerwienienie zejdzie po dwoch tyg, ale czy tak skora pozostanie taka cienka?
    Tak jak wspomnialam wyzej minely 2 tyg i 2 dni.
    Po konsultacji z innym lekarzem smaruje to olejem lnianym.
    Ile trwa takie wygajanie po nalozeniu Suprathelu?

    Z gory dziekuje za odpowiedz!

    Replied by: Joanna On 2021-11-02 Pani Aneto, w przypadku oparzenia II b gojenie trwa zazwyczaj około miesiąca od wypadku, ale czas ten może się wydłużyć lub skrócić - proszę pamiętać, że każdy przypadek pacjenta jest inny. Jeśli lekarz ocenia stan rany jako prawidłowy, należy kontynuować przepisaną terapię. Aby uniknąć powstania w przyszłości blizny przerostowej, warto skonsultować z lekarzem możliwość stosowania opatrunku silikonowego, np. Codosil Adhesive, który znajdzie Pani w naszym sklepie. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Ania On 2021-10-27
    Rating:
    5.0

    Ponad miesiąc temu miałam operacje wyrostka. Rana zagoiła się sle w jednym miejscu jest dziurka o sr ok 2mm. Sączy się z niej chłonka ale już w malutkich ilościach.Lekarzy ta sytuacja nie niepokoi mnie bardzo. Muszę zakrywać ja opatrunkiem a mam straszne uczulenie na klej z plastrów. Proszę o informacje co mogłabym użyć żeby dziurka szybciej się zamknęła i nie występowały podrażnienia po plastrach.

    Replied by: Joanna On 2021-11-02 Pani Aniu, jeśli wysięk nie jest obfity, zalecam wypróbowanie plastrów poiniekcyjnych Prestopor, które znajdzie Pani w naszym sklepie. Plastry te nie przywierają do gojącej się rany, a jednocześnie minimalizują ryzyko podrażnień skóry wokół nich. Warto wypróbować również produkty ułatwiające odklejanie opatrunków. Dobrym wyborem w Pani przypadku byłby także opatrunek ze srebrem, np. Medisorb Silver, który pochłania nadmiar wysięku i utrzymuje wilgotne środowisko gojenia się rany. Dzięki zawartości srebra wykazuje działanie antybakteryjne i bakteriobójcze. Opatrunek jest samoprzylepny, co oznacza, że nie przylega do rany, dlatego jego zmiana jest całkowicie bezbolesna. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Juta On 2021-10-25
    Rating:
    5.0

    Jestem po 6 operacjach .gdyż miałam zator
    Przy ostatniej operacji chirurgia zostawiła mi rany otwarte .jestem 6 dobę po operacji i nadal czekamy aż rany zaczną zachodzić ziarnina.
    Jak długo trzeba czekać na ten proces

    Replied by: Joanna On 2021-10-27 Szanowna Pani, proces gojenia się rany w przypadku każdego pacjenta przebiega inaczej i nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy rana zacznie ziarninować. Po 6 operacjach Pani organizm jest osłabiony i proces gojenia może trwać dłużej niż zazwyczaj. Dodatkowo, miała Pani zator, przy którym występują problemy z krążeniem. Najlepiej, aby była Pani pod stałą obserwacją lekarza.

  • Napisał: Edyta On 2021-10-24
    Rating:
    5.0

    Witam dziecko poparzyło się metalem tworząc ranę poparzeniowa l l stopnia rana ma ok dwóch tyg.jest delikatne różowa a wokół niej tworzy się naskórek.czy rana goi się prawidłowo ,może pojawić się blizna?kupiłam krem naprawczy z jonami srebra czy w takiej sytuacji natłuszczac ?

    Replied by: Joanna On 2021-10-25 Pani Edyto, wygląda na to, że rana goi się prawidłowo. Niemniej, zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy ranę z bliska. Na tym etapie zalecam stosowanie opatrunków specjalistycznych, które ochronią ranę przed działaniem drobnoustrojów i kontaktem np. z środkami myjącymi. Dobrym wyborem będzie opatrunek Medisorb F wykonany z cienkiej warstwy poliuretanowej, który umożliwia utrzymanie wilgotnego środowiska rany, jednocześnie pozwalając jej "oddychać". Opatrunki ze srebrem polecane są szczególnie do ran trudno gojących się. W tym wypadku nie istnieje konieczność ich stosowania, ponieważ rana jest już prawdopodobnie w ostatniej fazie gojenia się. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
42 819 5

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 428 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 123 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 440

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 638

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 039

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej