Ziarninowanie rany – co to jest? Ile trwa? Jak przyspieszyć i co stosować?

4660 Wyświetleń
3 Komentarzy
 5.0  

Rany goją się przez rychłozrost lub ziarninowanie. Czym jest gojenie przez ziarninowanie? Jakich ran dotyczy? Ile trwa ziarninowanie i co stosować, by je przyspieszyć? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Ziarninowanie rany – co to jest?

Gojenie się ran dzielimy na gojenie pierwotne, poprzez rychłozrost oraz gojenie wtórne, poprzez ziarninowanie. Gojenie się przez rychłozrost dotyczy ran czystych, które zostały prawidłowo zszyte. Natomiast gojenie się przez ziarninowanie ma miejsce, gdy rana jest niezszyta. Ponieważ brzegi rany nie mogą się zrosnąć, na jej powierzchni narasta tkanka łączna z siecią naczyń włosowatych, tzw. ziarnina. Jej zadaniem jest wypełnienie ubytku, do którego powstania doszło w wyniku uszkodzenia tkanek. Ziarnina wygląda jak szkliste ziarenka, jest to przejściowy etap w procesie leczenia rany, wytwór przekształca się później w tkankę bliznowatą.

Jak długo ziarninuje rana?

Ziarnina zaczyna pojawiać się około 4 dni po zranieniu. Do jej powstania przyczyniają się komórki tkanki łącznej – fibroblasty. Na tym etapie gojenia rana staje się jasnoczerwona i szklista. Ostatnia faza gojenia, etap regeneracji, zabliźnianie i tworzenie naskórka przypada na czas pomiędzy 6 a 10 dniem od zranienia. Łączny czas gojenia płytkich ran wynosi około 10 dni, natomiast w przypadku ran głębokich i pooperacyjnych proces ten trwa ponad miesiąc. Na długość gojenia wpływa wiele czynników, bardzo istotne jest np. mikrośrodowisko w obrębie zranienia – musi ono być optymalnie wilgotne, a jednocześnie – odizolowane od szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby doprowadzić do zakażenia. Ważne jest także, aby temperatura w obrębie rany wynosiła minimum 37°C – w tym celu należy ją odizolować termicznie za pomocą odpowiednio dobranego opatrunku.

Jak przyspieszyć ziarninowanie rany?

Gojenie rany przez ziarninowanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędne jest, aby:

W aptekach i sklepach medycznych można kupić preparaty, które przyspieszają ziarninowanie rany. Zadaniem opatrunków jest utrzymanie wilgotnego i jednocześnie bakteriostatycznego środowiska, tak, aby zabliźnianie rany mogło przebiegać sprawnie. Wyroby medyczne przyspieszające gojenie się ran są dostępne w formie plastrów, żelów i maści.

Co stosować na ziarninowanie rany?

Co stosować na ziarninowanie rany? To zależy od rodzaju rany. W przypadku ran trudno gojących się, szczególnie dużą popularnością cieszą się plastry hydrokoloidowe. Opatrunek wyróżnia wysoka chłonność i izolacja termiczna oraz działanie bakteriobójcze. Opatrunki hydrokoloidowe są polecane do leczenia ran takich jak odleżyny czy też owrzodzenia.

Jeśli chodzi o rany pooperacyjne z wysiękiem, ich gojenie przyspieszy jałowy opatrunek o wysokiej chłonności, np. z hydrofobową mikrosiatką. Ten typ opatrunku przylega do rany, co umożliwia szybkie przenikanie wydzieliny i przekazywanie jej na zewnątrz, do warstwy chłonnej. Jednocześnie nie przykleja się do rany, dzięki czemu proces wymiany opatrunku na nowy jest bezbolesny.

Bardzo popularne w lecznictwie są również żele przyspieszające gojenie się ran, np. opatrunki hydrożelowe. Ten typ opatrunku nadaje się do zabezpieczania ran przewlekłych (powierzchniowych i głębokich) o małym wysięku. Opatrunki w formie hydrożelu można stosować także do ran suchych oraz ran oparzeniowych. Preparat absorbuje wysięk z rany i zatrzymuje go wewnątrz swojej struktury, utrzymując optymalnie wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu.

Jeśli chodzi o rany zakażone, ich gojenie przyspieszą opatrunki ze srebrem lub opatrunki alginianowe. Opatrunki ze srebrem wykazują silnie antybakteryjne działanie – uwalniają one do rany jony srebra, które zabijają bakterie gram-ujemne i gram-dodatnie. Wyrób medyczny jest zalecany do leczenia trudno gojących się ran, takich jak odleżyna czy też rany cukrzycowe. Tymczasem opatrunki z włókien alginianów wapnia są polecane do ran głębokich, silnie sączących się lub krwawiących. Ten typ opatrunku charakteryzuje się dużą pojemnością wchłaniania wydzieliny z rany oraz tym, że dopasowuje się do kształtu zranienia i je szczelnie wypełnia.

Po czym poznać, że rana uległa całkowitemu zziarninowaniu?

Nieprawidłowe gojenie się rany można poznać po tym, że zraniony odczuwa w miejscu rany pulsowanie, pieczenie lub ból. Inne alarmujące objawy to ocieplenie zranionego miejsca, ropny wysięk oraz objawy takie jak np. gorączka. Po czym poznać, że wszystko jest w porządku i rana goi się prawidłowo? Po procesie ziarninowania następuje faza naskórkowania, czyli przekształcenie ziarniny w tkankę bliznowatą i wytworzenie naskórka. W miejscu zranienia tworzą się komórki nabłonka oraz delikatny naskórek. Na tym etapie także bardzo ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować ranę – w tym celu warto użyć opatrunków utrzymujących wilgotność.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Juta 2021-10-25
  Ocena:
  5.0

  Jestem po 6 operacjach .gdyż miałam zator Przy ostatniej operacji chirurgia zostawiła mi rany otwarte .jestem 6 dobę po operacji i nadal czekamy aż rany zaczną zachodzić ziarnina. Jak długo trzeba czekać na ten proces

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-27 Szanowna Pani, proces gojenia się rany w przypadku każdego pacjenta przebiega inaczej i nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy rana zacznie ziarninować. Po 6 operacjach Pani organizm jest osłabiony i proces gojenia może trwać dłużej niż zazwyczaj. Dodatkowo, miała Pani zator, przy którym występują problemy z krążeniem. Najlepiej, aby była Pani pod stałą obserwacją lekarza.

 • Napisał: Edyta 2021-10-24
  Ocena:
  5.0

  Witam dziecko poparzyło się metalem tworząc ranę poparzeniowa l l stopnia rana ma ok dwóch tyg.jest delikatne różowa a wokół niej tworzy się naskórek.czy rana goi się prawidłowo ,może pojawić się blizna?kupiłam krem naprawczy z jonami srebra czy w takiej sytuacji natłuszczac ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-25 Pani Edyto, wygląda na to, że rana goi się prawidłowo. Niemniej, zalecam konsultację z lekarzem, który obejrzy ranę z bliska. Na tym etapie zalecam stosowanie opatrunków specjalistycznych, które ochronią ranę przed działaniem drobnoustrojów i kontaktem np. z środkami myjącymi. Dobrym wyborem będzie opatrunek Medisorb F wykonany z cienkiej warstwy poliuretanowej, który umożliwia utrzymanie wilgotnego środowiska rany, jednocześnie pozwalając jej "oddychać". Opatrunki ze srebrem polecane są szczególnie do ran trudno gojących się. W tym wypadku nie istnieje konieczność ich stosowania, ponieważ rana jest już prawdopodobnie w ostatniej fazie gojenia się.

 • Napisał: Maria Witt 2021-10-07
  Ocena:
  5.0

  Mój problem, to zabezpieczenie miejsc przetoki na ręce po wkłuciach dializacyjnych. Po wykonanym zabiegu hemodialzy dwa miejsca wkłucia zabezpiecza się sterylnymi gazikami uciskającymi ranki zaklejonymi opatrunkami. Po czasie kilku godzin trzeba opatrunek zdjąć. Stanowi to duży problem, ponieważ zastosowany do opatrunku klej bardzo przywiera do skóry, co przy zdejmowaniu plastra powoduje powstawanie wybroczyn. Zabieg powtarzany jest trzy razy w tygodniu i praktycznie problem z leczeniem uszkodzeń skóry się powtarza. Może macie Państwo lepsze, mnij niszczące skórę opatrunki? Będę wdzięczna za wskazanie takiego rozwiązania. Z poważaniem Maria Witt

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-11 Pani Mario, proszę wypróbować plastry poiniekcyjne Prestopor - znajdzie je Pani w naszym sklepie pod poniższym linkiem: https://www.matopat24.pl/3m-prestopor-plastry-poiniekcyjne-4-cm-x-5-m_8123-16333#/3420-rozmiar-4_cm_x_5_m Warto wypróbować również produkty ułatwiające odklejanie opatrunków, np. spraye Stick Off marki Chiesi oraz Tape Remover marki Mueller lub aerozol Niltac marki Convatec.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go