Pulsoksymetry — czym są, ceny i rodzaje? Jak i kiedy je stosować? Jak czytać wyniki? Jaki wybrać?

157 Wyświetleń

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne służące do mierzenia saturacji, czyli stopnia wysycenia krwi tlenem. Kiedy warto z niego skorzystać? Jak przeprowadzić pomiar i odczytać wyniki? Czym charakteryzują się sprzęty dostępne na rynku medycznym? Podpowiadamy.

Czym są pulsoksymetry? Rodzaje pulsoksymetrów

Pulsoksymetr to urządzenie, które jest przeznaczone do pomiaru saturacji krwi (poziomu natlenienia krwi). Na rynku medycznym można znaleźć pulsoksymetry napalcowe oraz stacjonarne.

Pulsoksymetr napalcowy wyróżniają niewielkie rozmiary oraz wysoka mobilność. Urządzenie nakłada się na palec wskazujący lub środkowy, następnie wystarczy odczytać wynik, który ukaże się na czytelnym wyświetlaczu. Z uwagi na łatwą obsługę i możliwość wykorzystania poza szpitalem, np. w warunkach domowych, jest to idealny pulsoksymetr dla seniora.

Tymczasem pulsoksymetry stacjonarne to urządzenia o nieco większych rozmiarach, można je spotkać w domach opieki, szpitalach i gabinetach lekarskich. Sprzęt służy do mierzenia kluczowych parametrów życiowych – nie tylko saturacji, ale także pulsu, ciśnienia krwi oraz temperatury ciała.

Jak działają pulsoksymetry?

Jak działa pulsoksymetr? Czujnik umieszcza się na palcu, następnie wystarczy włączyć przycisk ON/OFF. Urządzenie emituje światło o różnej długości fali, które jest następnie pochłaniane przez hemoglobinę. Zdolność do absorpcji światła różni się w zależności od tego, czy hemoglobina jest utlenowana, czy też pozbawiona tlenu. Pulsoksymetr mierzy stopień pochłaniania światła i oblicza udział hemoglobiny nasyconej tlenem w stosunku do ogólnej ilości hemoglobiny. Wynik saturacji jest podawany w procentach na wyświetlaczu.

Kiedy stosować pulsoksymetr? Interpretacja wyników saturacji

Pulsoksymetry są wykorzystywane w szpitalach, gabinetach lekarskich oraz karetkach pogotowia, można z nich korzystać także poza szpitalem, np. w warunkach domowych. Badanie pulsoksymetrem jest zalecane u osób chorujących przewlekle na schorzenia układu oddechowego (np. na POChP). Pulsoksymetr mogą stosować również:

  • osoby będące w starszym wieku;
  • osoby pracujące na dużych wysokościach;
  • pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego;
  • pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą;
  • rodzice wcześniaków oraz noworodków z niską masą urodzeniową;
  • sportowcy.

Ile wynosi prawidłowa saturacja? Norma u osoby zdrowej wynosi od 95 do 99%. Niska saturacja (pomiar poniżej 95%) może świadczyć o rozwijającej się hipoksemii, czyli niedotlenieniu organizmu. Nieleczona, hipoksemia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu różnych narządów, przyczyniając się do ich niewydolności. Stan ten jest bardzo niebezpieczny i może zagrażać życiu, dlatego też każdy niepokojący wynik pomiaru pulsoksymetrem należy skonsultować z lekarzem.

O czym powinna pamiętać osoba, która stosuje na co dzień pulsoksymetr? Normy saturacji mogą się różnic w zależności od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Saturacja – co to jest? Objawy i przyczyny niskiej saturacji. Normy saturacji. Jak ją mierzyć?

Wyniki są wiarygodne, o ile podczas przeprowadzania pomiaru dopilnowano kilku ważnych zasad. Ważne jest, aby:

  • pacjent nie poruszał palcem podczas wykonywania pomiaru;
  • pomiar został wykonany na czystych, niepokrytych ciemnymi kosmetykami paznokciach;
  • pomiar został wykonany w pozycji siedzącej lub leżącej;
  • przed wykonaniem pomiaru pacjent unikał dużego wysiłku fizycznego.

WARTO WIEDZIEĆ: Pulsoksymetry odgrywają istotną rolę w pomiarze saturacji u pacjentów z COVID-19. U osób zdrowych, u których wystąpiła niska saturacja, można zaobserwować charakterystyczne objawy takie jak ból głowy, ból w klatce piersiowej, przyspieszone oddychanie, przyspieszona czynność serca czy nawet sinica. Tymczasem u osób zakażonych koronawirusem może się rozwinąć silne niedotlenienie organizmu niedające żadnych charakterystycznych objawów, jest to tzw. ukryta hipoksja. Dzięki pulsoksymetrom można zbadać stan zdrowia pacjenta i, jeśli urządzenie wskazało na niską saturację – zawczasu zareagować i mu pomóc.

Ile kosztuje pulsoksymetr i gdzie można go kupić?

Ile kosztuje urządzenie do pomiaru saturacji? Cena pulsoksymetru napalcowego w sklepie ze sprzętem medycznym matopat24.pl nie przekracza 150-300 złotych. Warto w szczególności zainteresować się modelem marki Microlife. Pulsoksymetr pozwala szybko i dokładnie zmierzyć saturację oraz puls. Urządzenie wyposażono w duży i czytelny wyświetlacz OLED z regulacją jasności. Produkt posiada 2-letnią gwarancję od producenta.
Jeśli chodzi o pulsoksymetry stacjonarne, tego typu sprzęt to już wydatek rzędu około 3000 złotych. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, w domach opieki społecznej, hospicjach i gabinetach lekarskich. Pozwalają one mierzyć nie tylko saturację, ale i inne funkcje życiowe, takie jak puls, temperatura ciała czy też ciśnienie tętnicze.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go