
Ecolab Citroclorex 2% Płyn do dezynfekcji skóry Opakowanie-Butelka bez pompki, Pojemność-1 l
- Promocja
Poradnik Matopat24 składa się ze specjalistycznych artykułów będących odpowiedzią na często pojawiające się pytania pacjentów oraz ich opiekunów. Stanowi bazę wiedzy na temat chorób, wyrobów medycznych i sposobów pielęgnacji ciała, szczególnie w przypadku osób dotkniętych uszczerbkiem na zdrowiu. Podpowiadamy, jak radzić sobie w nagłych sytuacjach i jakie produkty wybrać, aby monitorować swoje samopoczucie i przyspieszyć rekonwalescencję.
Pomiar saturacji to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania układu oddechowego. Jest ono szczególnie ważne obecnie, w czasach pandemii COVID-19. Jakie są normy saturacji? Z czego wynika i jak się objawia niska saturacja? Jak mierzyć saturację u dzieci i osób dorosłych? Podpowiadamy.
Niedotlenienie organizmu (inaczej hipoksja) wynika najczęściej z hipoksemii, czyli obniżonego poziomu saturacji. Skutki niedotlenienia mogą być bardzo poważne – stan ten może nawet zagrażać życiu. Jak rozpoznać zawczasu hipoksję? Czy da się zapobiec niedotlenieniu? Podpowiadamy.
Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość to dzieci. Co robić w przypadku oparzeń? Jak rozpoznać rodzaj oparzenia? A co najważniejsze, jak złagodzić ból i zapobiec powstaniu blizny? Odpowiedź poniżej. Zapraszam do przeczytania!
Rany goją się przez rychłozrost lub ziarninowanie. Czym jest gojenie przez ziarninowanie? Jakich ran dotyczy? Ile trwa ziarninowanie i co stosować, by je przyspieszyć? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie. Źródło ognia będzie warunkować rodzaj oparzenia. Ile rodzajów oparzeń możemy wymienić? Głównie opisywane oparzenia w literaturze to oparzenia termiczne, chemiczne, elektryczne i słoneczne. Klasyfikacja ta jest uwarunkowana przez czynnik sprawczy danego oparzenia. Osobą, która najlepiej określa rodzaj i stopień jest lekarz w szpitalu, w...
Opatrunki hydrokoloidowe (inaczej plastry hydrokoloidowe) to nowoczesne opatrunki aktywne, które nie tylko zabezpieczają ranę, ale także czynnie oddziałują na jej środowisko wewnętrzne, przyspieszając gojenie. Kiedy stosować opatrunki hydrokoloidowe? Jak je zakładać? Podpowiadamy.
Zwykłe przeziębienie naszych pociech może wywołać niemałe trzęsienie ziemi, a co dopiero zderzenie z niecodzienną sytuacją jaką jest poparzenie ciała dziecka. Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń u dzieci? Jak reagować w pierwszych chwilach po oparzeniu? Kiedy udać się z dzieckiem do szpitala? Jakie są stopnie oparzeń i co one oznaczają? Co stosować na oparzenia i jak leczyć blizny pooparzeniowe u dzieci? Na te pytania i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Pulsoksymetr to urządzenie medyczne służące do mierzenia saturacji, czyli stopnia wysycenia krwi tlenem. Kiedy warto z niego skorzystać? Jak przeprowadzić pomiar i odczytać wyniki? Czym charakteryzują się sprzęty dostępne na rynku medycznym? Podpowiadamy.
Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z powstaniem blizny. Niektóre rany goją się szybko, a powstała w ich miejscu nowa tkanka niczym nie różni się od skóry, która ją otacza. Niestety, większe i głębokie rany ulegają bliznowaceniu. Ostateczny wygląd blizny zależy od kilku czynników, w tym wielkości oraz głębokości rany, jej lokalizacji na ciele, pielęgnacji skóry i stylu życia, a...
Zadaniem opatrunków uciskowych jest zatamowanie krwotoku z kończyny. Czym się różnią opatrunek uciskowy i opaska uciskowa? Jak i kiedy założyć opatrunek uciskowy oraz które sytuacje stanowią wskazanie do jego zastosowania? Podpowiadamy.
Odpowiednia pielęgnacja rany pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia i co za tym idzie, przyspieszyć jej gojenie. Czym dezynfekować ranę? Jaki opatrunek nałożyć na oczyszczoną ranę, by przyspieszyć jej gojenie? Podpowiadamy.
W aptekach oraz sklepach ze sprzętem medycznym znajdziesz wiele profesjonalnych opatrunków, różniących się funkcjami. Kiedy zastosować opatrunek ze srebrem? W jakiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie opatrunek na rany z wysiękiem? Jak zakładać opatrunek i kiedy trzeba go zmienić? Podpowiadamy...
Operacje w obrębie klatki piersiowej u kobiet mają różną etiologię. Najczęściej wykonywanymi zabiegami na biust są operacje z dziedziny chirurgii plastycznej, polegające na powiększeniu bądź zmniejszeniu piersi lub ich rekonstrukcji.
To, jak szybko zagoi się rana, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja i regularna zmiana opatrunku. Jakie opatrunki na rany są dostępne w aptekach i sklepach medycznych? W jaki sposób je zakładać i kiedy zmieniać? Podpowiadamy.
Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia uczucia swędzenia, a co najważniejsze spłaszczenia blizny, przez co staje się mniej widoczna.
Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe działanie słońca.
Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego objawów? Jak wygląda leczenie liszaja? Podpowiadamy.
Zakrzepica żył grozi w szczególności kobietom w ciąży, pacjentom chorującym na zaburzenia krzepnięcia krwi oraz osobom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną. Co to za choroba? Czy jest groźna? Jak wygląda profilaktyka i leczenie? Sprawdź.
Opatrunek z miodem Manuka stosuje się do różnego rodzaju ran – skaleczeń i otarć, zranień chirurgicznych, poparzeń, odleżyn, a także owrzodzeń. Jakie właściwości ma medyczny miód Manuka? Jak często zmieniać nasączone nim opatrunki? Podpowiadamy.
Wyróżniamy różne rodzaje ran, w zależności od tego, jak doszło do ich powstania. Czym charakteryzują się rany cięte i rany szarpane? Jak je leczyć? Na czym polega pierwsza pomoc przy zranieniu? Podpowiadamy.
Nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do chorób cywilizacyjnych. WHO alarmuje, że choroba sercowo-naczyniowa znajduje się w czołówce schorzeń, które stanowią przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie. Czym objawia się nadciśnienie? Jakie są przyczyny? Na czym polega diagnostyka i leczenie?
Rany pooperacyjne goją się najczęściej przez rychłozrost. Co zrobić, aby proces ten przebiegał szybciej? W jaki sposób pielęgnować ranę po operacji, aby nie została po niej szpecąca blizna ani też nie doszło do wtórnego zakażenia? Podpowiadamy.
Blizna pooperacyjna, jeśli była od samego początku właściwie pielęgnowana, jest praktycznie niewidoczna. Jak zadbać o ranę pooperacyjną, by goiła się ona prawidłowo? Czego użyć, aby przyspieszyć gojenie oraz zapobiec powstaniu nieestetycznej blizny? Podpowiadamy.
Blizny po ospie, jeśli już się pojawią, pozostają na skórze na zawsze. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak wygląda leczenie blizn po ospie i czy możliwe jest ich całkowite usunięcie? Odpowiadamy na te pytania.
Bandaż może być wykonany z gazy, płótna lub dzianiny. Wyrób ten służy do podtrzymania opatrunku na krwawiącej ranie oraz unieruchomienia skręconego lub stłuczonego stawu. Jak bandażować rany? Który bandaż wybrać, elastyczny, samoprzylepny czy może kohezyjny? Podpowiadamy.
Nieleczona cukrzyca może dać wiele powikłań, wśród nich najczęstszy jest zespół stopy cukrzycowej. Jeśli diabetyk nie zareaguje od razu po zauważeniu pierwszych objawów stopy cukrzycowej, pojawia się ryzyko powstania ran cukrzycowych. Jak je leczyć?
Apteczka pierwszej pomocy – domowa, samochodowa, turystyczna lub też firmowa (w zakładzie pracy), musi zostać dobrze wyposażona. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Co musi się w niej znaleźć, a które produkty są przydatne, ale nieobowiązkowe? Podpowiadamy.
Mycie rąk to skuteczny sposób w walce z wirusami i bakteriami, które nas otaczają. Jak prawidłowo myć ręce, aby nie roznosić zarazków? Czym różnią się higieniczne mycie rąk oraz chirurgiczne mycie rąk? Podpowiadamy.
Odkażanie ran ma na celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Oczyszczanie rany przyspiesza jej gojenie, a także zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Czego użyć do przemywania ran? Jakie są najlepsze środki odkażające i dezynfekujące rany? Podpowiadamy.
Opatrunki hydrożelowe znajdują zastosowanie w leczeniu ran martwiczych, takich jak odleżyny czy też owrzodzenia żylne. Jak je stosować? Dlaczego warto? Gdzie można kupić opatrunki hydrożelowe w dobrej cenie? Zapraszamy do lektury.
Raną określa się uszkodzenie tkanek lub też przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek. Do zranienia może dojść wskutek różnych czynników, takich jak uraz mechaniczny, termiczny lub chemiczny. Ile trwa gojenie ran? Jak przyspieszyć ten proces? Podpowiadamy.
Igły, strzykawki oraz kaniule to specjalistyczne wyroby medyczne, stosowane w iniekcjach – dożylnych, domięśniowych i skórnych. Jakie rozmiary i rodzaje są dostępne na rynku? Gdzie ten produkt znajduje w szczególności zastosowanie? Ile kosztują igły, kaniule oraz strzykawki? Podpowiadamy.
Niegojące się rany to problem, którego nie należy bagatelizować. Im wcześniej zostanie odkryta przyczyna takiego stanu rzeczy, tym większe szanse, że uda się uchronić miejsce zranienia przed szpecącymi bliznami. W jaki sposób przebiega gojenie ran? Co zrobić, aby przyspieszyć ten proces?
Rana – tak nazywamy przerwanie anatomicznej ciągłości skóry lub błon śluzowych, wywołane przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Jakie są rodzaje ran? W jaki sposób przebiega proces gojenia i czy można go jakoś przyspieszyć? Podpowiadamy.
Z raną pourazową mamy do czynienia, gdy wskutek urazu doszło do przerwania ciągłości skóry. Jak wygląda leczenie ran pourazowych? W jaki sposób postępować, aby uniknąć powstania nieestetycznych blizn? Podpowiadamy.
Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może być przyczyną wielu zagrożeń dla zdrowia, którym najczęściej może być oparzenie słoneczne.
Opatrunki ze srebrem stosuje się na ranach, które trudno się goją. Materiał nośny opatrunku uwalnia jony srebra wykazujący działanie bakteriobójcze, dzięki czemu ryzyko zakażenia jest minimalizowane do zera. Jak stosować opatrunki ze srebrem? Gdzie można je kupić najtaniej? Podpowiadamy...
Oparzenia chemiczne stanowią wskazanie do przyjęcia na szpitalny oddział oparzeniowy. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku tego typu oparzeń? Czy można stosować maści na oparzenia chemiczne? Podpowiadamy.
Leczenie ran to złożony proces. Aby rana goiła się prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – dezynfekcja i zmiana opatrunków. Warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które przyspieszają gojenie ran oraz zadbać o to, aby organizm otrzymywał składniki odżywcze niezbędne dla procesów regeneracyjnych.
Cesarskie cięcie to poważna operacja, która, ponieważ jest wykonywana wewnątrz jamy brzusznej, niesie za sobą ryzyko różnych powikłań. Jakich? Które objawy powinny wzbudzić niepokój? Jak dbać o ranę po CC, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych? Zachęcamy do lektury artykułu.
Oparzenie trzeciego stopnia wymaga przetransportowania poszkodowanego na oddział ratunkowy i wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Czy po oparzeniach III stopnia pozostaje blizna? Jak o nią dbać? Podpowiadamy.
Cewnik Foleya został opatentowany przez chirurga amerykańskiego pochodzenia – Fredericka Foleya. Do czego służy to narzędzie urologiczne? Na czym polega zakładanie i wymiana cewnika Foleya? Podpowiadamy.
Rana po oparzeniu może nie pozostawić po sobie żadnej blizny, wiele zależy jednak od przebiegu gojenia oraz stanu błony podstawnej naskórka. Jak długo goją się tego typu uszkodzenia? Co stosować na rany oparzeniowe?
Rany, z których sączy się wysięk, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Opatrunek powinien absorbować wydzielinę, ale także musi utrzymywać wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu. Które wyroby medyczne mają takie właściwości? Podpowiadamy.
Trudno gojące się rany wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście w sklepach medycznych nie brakuje maści i kremów przeznaczonych do tego typu zranień. Dzięki ich stosowaniu można nie tylko znacznie przyspieszyć gojenie rany, ale także uniknąć rozwoju poważnych powikłań, takich jak np. infekcja.
Cewnik urologiczny stosuje się, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddawać moczu. Narzędzie służy do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego do worka na mocz. Na czym polega pielęgnacja, zakładanie i wymiana cewnika? Podpowiadamy.
Zakażenie rany może być bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli dojdzie do jego rozprzestrzeniania się, grozi to ciężką infekcją – sepsą. Po czym poznać, że rana uległa zakażeniu? Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Rana – tak nazywamy przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek powstałe w wyniku urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego. W jaki sposób przebiega gojenie ran? Które choroby mogą zaburzać gojenie ran?
W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń wśród ludzi przenosi się przez podawanie dłoni, jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, aby uniknąć infekcji, jest zadbanie o odpowiednią higienę i dezynfekcję rąk. Jak pozbyć się zarazków na rękach?
Opatrunki okluzyjne ściśle przylegają do rany, zapewniając jej skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniem i zakażeniami. Kiedy i jak stosować opatrunki okluzyjne? Ile kosztuje opatrunek okluzyjny i gdzie można go kupić? Odpowiadamy na te pytania...
Oparzenia termiczne to uszkodzenie skóry lub głębiej położonych narządów w wyniku działania wysokiej temperatury. Na jakie stopnie dzieli się oparzenia termiczne i chemiczne, a także inne rodzaje? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń? Podpowiadamy.
Przylepiec odpowiada za to, aby opatrunek się nie przemieszczał. Wyrób medyczny zabezpiecza miejsce zranienia przed podrażnieniami oraz chroni przed dostaniem się do zaopatrzonej rany zanieczyszczeń. Czym różnią się przylepiec włókninowy i tkaninowy? Gdzie można je kupić w atrakcyjnej cenie? Podpowiadamy.
Krwotoki mogą być bardzo niebezpieczne – jeśli doszło do dużej utraty krwi, konsekwencją może być wstrząs hipowolemiczny, stan, który wiąże się z zagrożeniem życia. Jakie są objawy krwotoku? Jak zatamować krwotok? Odpowiadamy na te pytania.
Oparzenie drugiego stopnia to tzw. oparzenie pośredniej grubości. Jak objawia się ten rodzaj oparzenia? Na czym polega pierwsza pomoc oraz leczenie? Co zrobić, aby zmniejszyć widoczność blizn po oparzeniu II stopnia? Podpowiadamy.
Blizny powstają na skórze po jej zranieniu, jest to nieodłączny element gojenia ran. Niestety w miejscu rany mogą powstać zarówno blizny prawidłowe, jak i patologiczne, które stanowią duży problem estetyczny. Jak leczyć blizny, by do tego nie dopuścić? Na czym polega rehabilitacja blizn? Podpowiadamy.
Plastry stanowią obowiązkowy element apteczki w każdym domu, biurze i samochodzie. Jakie rodzaje plastrów są dostępne na rynku? Gdzie odnajdują one zastosowanie? Czym są tzw. opatrunki specjalistyczne? Podpowiadamy.
Opatrunki hemostatyczne to rodzaj zabezpieczenia na rany, które hamuje krwotok. Jego zadaniem jest ochrona przed utratą krwi i hipotermią. Ile kosztują opatrunki, które uszczelniają rany? Podpowiadamy.
Blizna to ślad, który pozostaje na skórze po jej zranieniu. Zdarzają się blizny mało widoczne, o niewielkim rozmiarze, niestety bywają także i takie, które stanowią duży problem estetyczny. Jak pielęgnować ranę, by pozbyć się blizn? Czy da się przyspieszyć gojenie blizny? Jak rozjaśnić bliznę? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.
Na rynku można znaleźć wiele modeli rękawiczek jednorazowych. Czym się różnią rękawiczki medyczne wykonane z lateksu od tych tworzonych z winylu czy też nitrylu? Jakie rodzaje rękawiczek mogą być używane przez alergików? Podpowiadamy.
Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać odpowiedni środek do dezynfekcji i gdzie go kupić? Podpowiadamy.
Rękawiczki nitrylowe, lateksowe i winylowe są wykorzystywane w różnych branża. W szczególności korzystają z nich służby medyczne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje rękawiczek medycznych? Ile kosztują rękawiczki bezpudrowe i gdzie je kupić? Podpowiadamy.
Rana przewlekła może powstać w wyniku niewłaściwej pielęgnacji rany ostrej. Przyczyną może być także choroba, np. cukrzyca. Jak leczyć rany przewlekłe? Co stosować, by im zapobiec? Odpowiadamy na te pytania.
Silikon znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Substancja ta stanowi ważny składnik opatrunków, soczewek kontaktowych, a także implantów. Czy silikon jest skuteczny w leczeniu blizn? Na czym polega mechanizm działania tej substancji? Odpowiadamy na te pytania.
Bliznowiec (inaczej keloid) to zgrubiała, włóknista blizna o nieregularnym kształcie, rozrastająca się poza miejsce urazu. Jak powstają bliznowce? Czy da się im zapobiegać? Jak leczyć bliznowce? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.
Pierwsza pomoc – tak inaczej nazywamy podtrzymywanie przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego, dopóki na miejsce nie przyjadą ratownicy medyczni. Jak zabezpieczyć rany? Na czym polega pierwsza pomoc w nagłych przypadkach? Podpowiadamy.
Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami, stosuje się je często w branży medycznej i stomatologicznej. Gdzie kupić rękawiczki nitrylowe? Co wpływa na ich cenę? Sprawdź.
Plastry silikonowe na blizny stosuje się w leczeniu wszystkich rodzajów blizn – zarówno pooperacyjnych, jak i po urazach czy też oparzeniach. Jak działają opatrunki silikonowe? Gdzie można je kupić w dobrej cenie? Podpowiadamy.
Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po skorzystaniu z toalety, przed, podczas oraz po przygotowaniu jedzenia, a także przed i po opiece nad chorymi. W jakich jeszcze sytuacjach niezbędna jest dezynfekcja rąk? Jaki płyn do dezynfekcji wybrać? Podpowiadamy.
Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed jedzeniem). Kiedy konieczna jest dezynfekcja? Jakich środków użyć w tym celu? Odpowiadamy na te pytania.
Maseczki ochronne i chirurgiczne to podstawowe produkty ochrony osobistej, służące do skutecznego zabezpieczenia przed drobnoustrojami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą kropelkową. Jakie maseczki sprawdzą się najlepiej? Czym różnią się od siebie poszczególne modele maseczek? Kiedy powinniśmy je nosić i gdzie kupić? Na te i inne zagadnienia odpowiadamy w poniższym artykule.
Gojenie ran to skomplikowany proces. Jeśli do środka wdarło się zakażenie lub rana była nieprawidłowo pielęgnowana, w jej miejscu może pozostać nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją specjalne zabiegi dedykowane pacjentom, którzy mają problemy z bliznami. Na czym polega terapia blizn i jak ją wspomóc?
Podkłady higieniczne jednorazowe oraz wielorazowe są bardzo pomocne podczas opieki nad osobą nietrzymającą moczu, poruszającą się na wózku inwalidzkim lub obłożnie chorą. Podkłady chłonne sprawdzają się dobrze także podczas różnych zabiegów oraz w okresie połogu. Które wybrać, jednorazowe czy wielorazowe? Odpowiadamy na to pytanie.