Bella

Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?

Przeczytano 12 483
 

Czas czytania: 5 min.

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego objawów? Jak wygląda leczenie liszaja? Podpowiadamy.

Co to jest liszaj? Jak wygląda liszaj?

Liszaj (inaczej liszaj płaski) to przewlekła choroba, która przejawia się w postaci charakterystycznych swędzących zmian skórnych. Objawy liszaja pojawiają się nagle, można je zaobserwować w obrębie różnych części ciała. Jak wygląda liszaj? Tak nazywane są wieloboczne grudki o średnicy wielkości do kilku mm i niebiesko-purpurowym kolorze.

Dermatozy mają tendencję do zlewania się, są płaskie i lśniące, a na ich powierzchni występują białe linie, jest to tzw. siateczka Wickhama (lub też prążki Wickhama). Charakterystycznym objawem liszaja płaskiego jest również tzw. objaw Köbnera, czyli wysiew zmian grudkowych w odpowiedzi na uraz skóry.

Liszaj płaski występuje na różnych częściach ciała. Najczęstsze postacie choroby to:

  • liszaj płaski w jamie ustnej,
  • liszaj na twarzy (w tym w szczególności liszaj na ustach lub liszaj na powiekach);
  • liszaj na szyi;
  • liszaj na nodze.

Liszaj na skórze może zająć również paznokcie (tzw. liszaj płaski paznokci), błony śluzowe, mieszki włosowe (taki objaw daje liszaj płaski mieszkowy) oraz grzbietową powierzchnię tułowia. Czasami zdarza się, że obserwowany jest liszaj z czerwoną obwódką, jest to tzw. liszaj płaski czerwony. Klinicznie różnicuje się również liszaje nadżerkowe, obrączkowe, barwnikowe oraz liszaj płaski zanikowy.

Dość rzadkim schorzeniem jest liszaj złocisty, choroba przewlekła, której często towarzyszy postępująca plamica oraz świąd. Specyficznym rodzajem liszaja jest również liszaj twardzinowy. Jest to porcelanowobiała zmiana grudkowa, która zlewa się większe i lekko stwardniałe ogniska, umiejscowiona najczęściej na skórze oraz błonach śluzowych narządów płciowych. Warto rozróżnić także liszaj obrączkowaty (liszaj obrączkowy to niepoprawna nazwa) – to jedna z odmian liszaja, charakteryzująca się guzowatymi zmianami skórnymi o obrączkowatym układzie oraz bardzo niebezpieczny liszaj rumieniowaty (inna nazwa to toczeń rumieniowaty układowy). Choroba autoimmunologiczna może dawać objawy w postaci wykwitów skórnych (w tym w szczególności na twarzy, przypominające kształtem motyla), ale może również dotykać narządów wewnętrznych oraz powodować dolegliwości takie jak np. ból stawów.

Jeśli chodzi o liszaj u niemowlaka lub liszaj u dziecka, choroba ta często jest mylona z liszajcem zakaźnym wywoływanym przez gronkowce i/lub paciorkowce. Tymczasem są to dwa zupełnie różne schorzenia. W przebiegu liszajca zakaźnego występuje charakterystyczna wysypka wokół ust u dziecka w kolorze złoto-miodowym, a powstające strupy są zbudowane z wielu warstw.

Liszaj zakaźny

Tymczasem liszaj płaski objawia się przez błyszczące wykwity grudkowe w kolorze sinym i nie jest zakaźny.

Różnicowania wymagają także dermatozy dające podobne objawy jak liszaj płaski. Czerwone plamy na ciele, nieswędzące mogą wskazywać np. na liszajopodobne osutki polekowe. To rodzaj zmiany dermatologicznej, która pojawia się na skórze lub błonach śluzowych w reakcji na przyjmowane leki.

Przyczyny liszaja

Skąd bierze się liszaj? Przyczyny nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że dermatoza ma związek z chorobami autoimmunologicznymi oraz przyjmowaniem niektórych leków. Badacze zauważyli również korelację pomiędzy rozwojem liszaja płaskiego i zakażeniem HCV. Schorzenie ma najprawdopodobniej zupełnie inną etiologię niż inna choroba skóry, z którą jest ono mylone, czyli liszajec zakaźny.

Jak leczyć liszaj?

W jaki sposób zwalczyć liszaj płaski? Leczenie zmian skórnych powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Specjalista może przepisać doustne kortykosteroidy, retinoidy lub cyklosporynę. Jak jeszcze można pokonać liszaj? Czym smarować skórę? Aby załagodzić objawy choroby i zwiększyć skuteczność leczenia, warto używać preparatów nawilżających, takich jak np. krem na podrażnienia Octenisept. W skład tego produktu wchodzą: pantenol, bisabolol oraz oktenidyna, jest on zalecany dla dzieci i dorosłych do pielęgnacji skóry suchej i/lub podrażnionej. Warto wypróbować również inne łagodne kosmetyki do pielęgnacji skory, takie jak np. balsam regenerujący do skóry suchej Seni Care czy też kremowy żel do mycia ciała Oillan Med lub inne maści na liszaj.

Czym grozi nieleczony liszaj płaski?

Nieleczony liszaj płaski może, podobnie jak nieleczony liszaj twardzinowy, prowadzić do poważniejszych powikłań. W przypadku liszaju twardzinowego jest to np. stulejka lub zapalenie okolic intymnych, tymczasem niedoleczony liszaj płaski może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, jak np. rak nabłonka czy też rak jamy ustnej. Z tego powodu, gdy tylko zostanie zdiagnozowany liszaj płaski, leczenie, dieta na liszaj (rezygnacja z produktów bogatych w sól czy kofeinę), a także odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej chorobą, powinny zostać wdrożone jak najszybciej. Warto wprowadzić także zalecone przez lekarza domowe sposoby na liszaj, leczenie domowe może bowiem wspomóc pozostałe metody walki z tą chorobą.

WARTO WIEDZIEĆ: jak zwalczany jest liszajec zakaźny? Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków, przy czym, dopóki liszajec zakaźny nie zostanie wyleczony, zaleca się, aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Najczęściej zadawane pytania

Liszaj — co to?

Liszaj to przewlekła choroba skóry, której przyczyny nie są dokładnie znane. Prawdopodobnie liszaj ma związek z chorobami autoimmunologicznymi, wykwity skórne mogą się pojawiać także po kontakcie z niektórymi lekami. Leczeniem liszaja zajmuje się lekarz dermatolog.

Jak wygląda liszaj?

Liszaj objawia się poprzez swędzące wykwity skórne, zlokalizowane na różnych częściach ciała, często zlewające się. Zmiany skórne mają zwykle średnicę rzędu kilku mm, natomiast ich kolor może być czerwony, purpurowy, brunatny lub nawet lekko siny. Na powierzchni wykwitów liszajowych można zauważyć także drobne białe prążki.

Liszajec a liszaj — różnice

Liszaja nie należy mylić z liszajcem zakaźnym, czyli chorobą wywoływaną przez bakterie (gronkowce i/lub paciorkowce). Liszaj nie jest zakaźny, prawdopodobnie jest to choroba autoimmunologiczna, natomiast liszajcem zakaźnym można się zarazić. Odmienne są również objawy, liszajec zakaźny powoduje bowiem wysypkę wokół ust, barwy złoto-miodowej.

Liszaj — jak leczyć?

Leczenie liszaja powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, w tym w szczególności doustne kortykosteroidy, retinoidy lub cyklosporynę. Dodatkowo konieczna jest zmiana diety (rezygnacja z produktów, które mogłyby nasilać zmiany) oraz wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry dotkniętej liszajem.

Co na liszaj stosować?

W walce z liszajem pomogą: leczenie farmakologiczne, a także specjalistyczne preparaty nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Warto sięgać w szczególności po dermokosmetyki przeznaczone do skóry suchej, w których skład wchodzą: pantenol oraz oktenidyna. W doborze odpowiedniego produktu pomoże lekarz dermatolog.

Liszaj na twarzy — czym smarować?

Na liszaj na twarzy lekarz może zalecić dermokosmetyki bazujące na hydrokortyzonie lub kwasie retinowym. Wspomagająco można wdrożyć także, po konsultacji z lekarzem, domowe sposoby, takie jak np. kąpiel w owsiance lub zastosowanie okładu z aloesu. Skuteczność produktów owsianych oraz aloesu w walce z różnymi problemami skórnymi, w tym w szczególności z atopią, została potwierdzona naukowo.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
Rękawiczki nitrylowe — czym są i jak je zakładać i ściągać? Gdzie i za ile można je kupić?
3 418

Rękawiczki nitrylowe są wykorzystywane w różnych branżach. Z racji tego, że skutecznie chronią one dłonie przed zabrudzeniem, podrażnieniami i zakażeniami,...

czytaj więcej
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
Dezynfekcja rąk — sposoby dezynfekcji. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać?
2 857

Dezynfekcja rąk ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów znajdujących się na ich powierzchni. Dokładne czyszczenie rąk jest konieczne między innymi po...

czytaj więcej
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
Dezynfekcja dłoni i skóry. Kiedy jest konieczna? Preparaty do dezynfekcji skóry
2 327

Wyróżniamy dwa sposoby dezynfekcji rąk: chirurgiczną dezynfekcję rąk (np. przed wykonywanym zabiegiem) oraz higieniczną dezynfekcję rąk (np. przed...

czytaj więcej
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
Bakterie, wirusy i zarazki na rękach? Jak się ich pozbyć? Mycie i dezynfekcja skóry
6 395

W naszym otoczeniu żyje wiele chorobotwórczych mikroorganizmów, wśród nich wyróżniamy bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Ponieważ większość zakażeń...

czytaj więcej
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
Środki wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak wybrać środek do dezynfekcji rąk i gdzie go kupić?
4 911

Regularna dezynfekcja rąk oraz dotykanych powierzchni pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim są infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Jak wybrać...

czytaj więcej
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje. Jakie rękawiczki wybrać dla alergików?
5 703 1

Na rynku można znaleźć wiele modeli rękawiczek jednorazowych. Czym się różnią rękawiczki medyczne wykonane z lateksu od tych tworzonych z winylu czy też...

czytaj więcej