Co to jest liszaj i jak wygląda? Przyczyny. Jak leczyć liszaj?

Przeczytano 5 686 razy
 

Liszaj płaski to choroba występująca u około 1% populacji, zmiany na skórze pojawiają się nagle. Jak wygląda liszaj? Co robić w przypadku zaobserwowania jego objawów? Jak wygląda leczenie liszaja? Podpowiadamy.

Co to jest liszaj? Jak wygląda liszaj?

Liszaj (inaczej liszaj płaski) to przewlekła choroba, która przejawia się w postaci charakterystycznych swędzących zmian skórnych. Objawy liszaja pojawiają się nagle, można je zaobserwować w obrębie różnych części ciała. Jak wygląda liszaj? Tak nazywane są wieloboczne grudki o średnicy wielkości do kilku mm i niebiesko-purpurowym kolorze.

Dermatozy mają tendencję do zlewania się, są płaskie i lśniące, a na ich powierzchni występują białe linie, jest to tzw. siateczka Wickhama (lub też prążki Wickhama). Charakterystycznym objawem liszaja płaskiego jest również tzw. objaw Köbnera, czyli wysiew zmian grudkowych w odpowiedzi na uraz skóry.

Liszaj występuje na różnych częściach ciała. Najczęstsze postacie choroby to:

  • liszaj na twarzy (w tym w szczególności liszaj na ustach);
  • liszaj na szyi;
  • liszaj na nodze.

Liszaj na skórze może zająć również paznokcie, błony śluzowe oraz grzbietową powierzchnię tułowia.

Specyficznym rodzajem liszaja jest liszaj twardzinowy. Jest to porcelanowobiała zmiana grudkowa, która zlewa się większe i lekko stwardniałe ogniska, umiejscowiona najczęściej na skórze oraz błonach śluzowych narządów płciowych. Warto rozróżnić również liszaj obrączkowaty (liszaj obrączkowy to niepoprawna nazwa) – to jedna z odmian liszaja, charakteryzująca się guzowatymi zmianami skórnymi o obrączkowatym układzie.

Jeśli chodzi o liszaj u niemowlaka lub liszaj u dziecka, choroba ta często jest mylona z liszajcem zakaźnym wywoływanym przez gronkowce i/lub paciorkowce. Tymczasem są to dwa zupełnie różne schorzenia. W przebiegu liszajca zakaźnego występuje charakterystyczna wysypka wokół ust u dziecka w kolorze złoto-miodowym, a powstające strupy są zbudowane z wielu warstw.

Liszaj zakaźny

Tymczasem liszaj płaski objawia się przez błyszczące wykwity grudkowe w kolorze sinym i nie jest zakaźny.

Przyczyny liszaja

Skąd bierze się liszaj? Przyczyny nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że dermatoza ma związek z chorobami autoimmunologicznymi oraz przyjmowaniem niektórych leków. Badacze zauważyli również korelację pomiędzy rozwojem liszaja płaskiego i zakażeniem HCV. Schorzenie ma najprawdopodobniej zupełnie inną etiologię niż inna choroba skóry, z którą jest ono mylone, czyli liszajec zakaźny.

Jak leczyć liszaj?

W jaki sposób zwalczyć liszaj płaski? Leczenie zmian skórnych powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Specjalista może przepisać doustne kortykosteroidy, retinoidy lub cyklosporynę. Jak jeszcze można pokonać liszaj? Czym smarować skórę? Aby załagodzić objawy choroby i zwiększyć skuteczność leczenia, warto używać preparatów nawilżających, takich jak np. krem na podrażnienia Octenisept. W skład tego produktu wchodzą: pantenol, bisabolol oraz oktenidyna, jest on zalecany dla dzieci i dorosłych do pielęgnacji skóry suchej i/lub podrażnionej. Warto wypróbować również inne łagodne kosmetyki do pielęgnacji skory, takie jak np. balsam regenerujący do skóry suchej Seni Care czy też kremowy żel do mycia ciała Oillan Med.

WARTO WIEDZIEĆ: jak zwalczany jest liszajec zakaźny? Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków, przy czym, dopóki liszajec zakaźny nie zostanie wyleczony, zaleca się, aby unikać kontaktu z innymi osobami.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go