Bella

Co to jest uraz? Rodzaje urazów i sposoby ich leczenia. Postępowanie z bliznami po ranach urazowych

Przeczytano 8 946
1 Komentarz
(5)
 

Z raną pourazową mamy do czynienia, gdy wskutek urazu doszło do przerwania ciągłości skóry. Jak wygląda leczenie ran pourazowych? W jaki sposób postępować, aby uniknąć powstania nieestetycznych blizn? Podpowiadamy.

Co to jest uraz?

Uraz (z łaciny trauma) to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego. Pojęcia tego nie należy mylić z obrażeniami – rany stanowią skutek urazu i można je leczyć, natomiast urazom można jedynie zapobiegać.

Rodzaje urazów

Do powstania urazu może dojść wskutek działania czynnika mechanicznego, termicznego, chemicznego, akustycznego, elektrycznego, jonizującego lub świetlnego.

Uraz mechaniczny może spowodować:

  • krwotok;
  • rany;
  • skręcenie;
  • stłuczenie;
  • wstrząs urazowy;
  • uszkodzenia narządów wewnętrznych;
  • złamanie;
  • zwichnięcie.

Najczęstsze urazy mechaniczne to:

  • uraz kolana;
  • uraz głowy oraz rozcięta głowa lub rana na głowie;
  • uraz stawu skokowego;
  • uraz kręgosłupa;
  • uraz barku;
  • uraz nadgarstka.

Uraz termiczny może doprowadzić do oparzeń lub odmrożenia (I, II, III lub IV stopnia).
Uraz chemiczny może przyczynić się do odwracalnych lub nieodwracalnych zaburzeń funkcji organizmu, w zależności od tego, jaka substancja oraz w jakiej dawce, wywołała zatrucie.
Uraz elektryczny może wywołać wiele zmian fizycznych, chemicznych i biologicznych w organizmie, w tym także przyczynić się do śmierci. To samo tyczy się urazu jonizującego, który może poskutkować szeregiem objawów klinicznych znanych jako choroba popromienna.
Uraz akustyczny może przyczynić się do uszkodzenia słuchu, natomiast uraz świetlny – do uszkodzenia narządu wzroku.

Jeśli chodzi o rany pourazowe, dzielimy je ze względu na:

  • czystość pola operacyjnego: rany czyste, rany czyste-skażone, rany skażone, rany brudne;
  • głębokość uszkodzonej tkanki: rany powierzchowne, rany głębokie, rany drążące;
  • mechanizm uszkodzenia tkanek: rany cięte, rany kłute (np. rana kłuta nożem), rany tłuczone, rany rąbane, rany miażdżone, rany szarpane (np. rana po ugryzieniu), rany płatowe, rany kąsane, rany postrzałowe, rany amputacyjne, rany zatrute, rany termiczne, rany chemiczne;
  • możliwość wystąpienia powikłań: rany proste, rany złożone, rany powikłane;
  • umiejscowienie: rany na głowie, rany szyi, rany kończyn dolnych, rany tułowia, rany podudzia itd.

Sposoby leczenia ran urazowych

Rany pourazowe powinny być oczyszczone i odkażone. Nie wszystkie z nich wymagają konsultacji lekarskiej – wiele zależy od tego, w jaki sposób doszło do urazu oraz jak rozległa jest rana.

Czym odkazić ranę? W sklepach medycznych dostępne są specjalne preparaty do dezynfekcji ran. Środki do dezynfekcji stosuje się po opłukaniu rany solą fizjologiczną lub umyciu jej pod czystą, bieżącą wodą. W szczególności rekomendowane są preparaty zawierające oktenidynę i fenoksyetanol, takie jak np. Octenisept. Wyrób medyczny jest bezpieczny dla zdrowych komórek, dezynfekuje ranę, a także zapewnia odpowiednie warunki konieczne do prawidłowego zagojenia się. Nie warto natomiast sięgać po wodę utlenioną ani spirytus salicylowy, ze względu na ryzyko zaburzenia procesu gojenia.
Co zrobić w przypadku, gdy wskutek urazu powstała rana cięta? Kiedy szyć? Decyzję o udaniu się na SOR należy podjąć, gdy rana jest bardzo głęboka lub rozległa i zatamowanie krwawienia jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wizyta u lekarza jest konieczna także wtedy, gdy doszło do:

  • urazu głowy (ze względu na możliwe wstrząśnienie mózgu);
  • utknięcia w miejscu zranienia ciała obcego;
  • zabrudzenia rany.

Jak postępować z bliznami po ranach urazowych?

Postępowanie z bliznami po ranach urazowych różni się, w zależności od tego, jaki czynnik spowodował uraz i ranę. Aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zmian, należy zacząć pielęgnację od razu po zagojeniu miejsca zranienia. Kluczowe jest regularne przemywanie rany, jej odkażanie oraz dobranie odpowiedniego opatrunku.
Na matopat24.pl można znaleźć całą serię poradników dotyczących postępowania z ranami oraz bliznami, w tym także pourazowymi. Radzimy, w jaki sposób dobrać odpowiedni preparat przyspieszający gojenie ran i blizn oraz czym różnią się poszczególne rodzaje opatrunków na rany. Internetowy sklep medyczny oferuje także szeroki wybór wyrobów medycznych służących do opatrywania oraz pielęgnacji ran uznanych marek. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą matopat24.pl!

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących różnych chorób, ich przyczyn, objawów oraz sposobów prewencji i leczenia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację Biolog – Antropolog. Kiedy nie pracuje z contentem dla branży medycznej, prowadzi zajęcia z antropologii biologicznej dla dzieci, młodzieży, studentów i osób dorosłych.

Komentarze

  • Napisał: Grażka On 2023-09-27
    Rating:
    5.0

    czy rany spowodowane ukoszeniami osy szerszeni lub innych owadów to rany pourazowe?

    Replied by: Joanna On 2023-09-28 Szanowna Pani, rana po ukąszeniu owada to rana ukąszeniowa. Co do zasady, rana pourazowa to określenie na ranę powstałą w wyniku urazu lub obrażenia. Powstaje ona w wyniku działania siły mechanicznej, takiej jak uderzenie, skaleczenie, czy oparzenie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
Oparzenie - co robić? Jak złagodzić ból? Jak zapobiec powstaniu blizny?
43 389 6

Oparzenia należą do dramatycznych urazów, które mogą dotknąć każdego człowieka, a według statystyk, oparzeniom ulega 1% naszej populacji, z czego większość...

czytaj więcej
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
Blizny po oparzeniu. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak je usunąć?
20 807 2

Rany towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Są wynikiem urazów, skaleczeń, wypadków. Nie każde przerwanie ciągłości tkanki skórnej musi wiązać się z...

czytaj więcej
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
Rodzaje i stopnie oparzeń - ile ich jest? Jak je określić? Jak wygląda proces gojenia? Jak uniknąć blizny?
36 635 1

Ogień w ujęciu kulturowym symbolizuje energię i witalność, ale jest też przyczyną wielu katastrof tj. pożarów, wybuchów, które budzą grozę i przerażenie....

czytaj więcej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc. Jak złagodzić oparzenie i po ilu dniach ustępuje? Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
7 897

Słoneczna pogoda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Niestety promieniowanie słoneczne, może...

czytaj więcej
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
Plastry na blizny - jak pozbyć się blizn? Jakie są koszty usuwania blizn?
10 893

Plastry lub opatrunki silikonowe wykorzystywane są w rehabilitacji blizn, a ich zadaniem jest redukcja barwy - wielkości zaczerwienienia blizny, zmniejszenia...

czytaj więcej
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
Oparzenie twarzy - jak leczyć? Jak leczyć blizny po oparzeniu twarzy?
11 314

Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego. Skóra na czole, pod oczami i na brodzie jest najczęściej narażona na szkodliwe...

czytaj więcej